Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
04 серпня 2011 р. № 2-а- 5705/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Зоркіна Ю.В.
при секретарі судового засідання Смоляр Є.А.,
у присутності
представника позивача Варавіна Ю.В.
представника відповідача Блудової С.С.,
представника третьої особи не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області
до Проходівської сільської ради Дергачівського району , третя особа Проходівська сільська виборча комісія Дергачівського району Харківської області
простягнення податкового боргу
встановив:
Позовні вимоги заявлені до Проходівської сільської ради Дергачівського району Харківської області, третя особа Проходівська сільська виборча комісія Дергачівського району Харківської області про стягнення податкового боргу. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що податковий борг по Проходівській сільській виборчій комісії складає 2040,00 грн. та виник внаслідок застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання податкової звітності.
У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав у повному обсязі, проси позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні адміністративний позов у повному обсязі не визнала пославшись на те, що у період з 15.05.2006 року по 15.10.2009 року Проходівська сільська виборча комісія припиняла свою діяльність у звязку із закінченням виборчого процесу, а тому не повинна була подавати податкової звітності до Дергачівської МДПІ.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи суд встановив наступні обставини.
Судовим розглядом встановлено, що 12.11.2010 року фахівцями Дергачівської МДПІ проведено невиїзну документальну перевірку Проходівської селищної виборчої комісії Дергачівського району Харківської області з питань своєчасності подання податкової звітності.
За результатами перевірки складено акт від 12.11.2010 року № 1389/15-125/34113957/166, яким зафіксовані порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року та п.16.4 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в частині неподання податкової звітності про використання коштів неприбутковими установами й організаціями.
Порушення встановлені актом перевірки стали підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення форми «Р»від 24.11.2010 року № 0001451511/0, яким Проходівській сільській виборчій комісії Дергачівського району Харківської області визначено податкове зобовязання у розмірі 2040,00 грн. (штрафні санкції). Вказане рішення отримано представником виборчої комісії 24.11.2010 року та як встановлено у судовому засіданні не оскаржено, проте сума податкового зобовязання не сплачена.
З метою погашення податкового боргу позивачем в силу приписів п.п. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»на адресу комісії сформована та направлена податкова вимога № 1/249 від 10.12.2010 року.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачем вживалися заходи щодо погашення податкового боргу в порядку ст..96 ПК України, проте сума заборгованості відповідачем не сплачена.
Правовідносини з приводу оподаткування платників податку на прибуток - неприбуткових установ і організацій на момент виникнення спірних правовідносин були врегульовані п.7.11 ст.7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", відповідно до п.п.7.11.12 якого центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації.
За правилами п.1.3 Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями (затверджено наказом ДПА України від 11.07.1997р. №233 із змінами та доповненнями, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.08.1997р. за №290/2094; далі за текстом - Порядок) податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями подається неприбутковою установою за кожний звітний період. Строк подання звіту визначений п.4.1 Порядку, згідно з яким звіт подається неприбутковою установою до податкового органу протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду, що в з урахуванням положень п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" означає наявність у неприбуткової організації та установи обов'язку подавати згаданий звіт щоквартально.
Крім того суд зауважує, що в судовому засіданні представник відповідача визнала позовні вимоги в частині неподання звітів про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за період з 15.10.2009 року.
Згідно з ч. 2 ст. 51, ч.1 ст.136 Кодексу адміністративного судочинства України крім прав та обов'язків, визначених у ст. 49 цього Кодексу, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково протягом всього часу судового розгляду.
Відповідно до ч. 4 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення відповідача, суд дійшов висновку про прийняття визнання адміністративного позову, в частині позовних вимог про стягнення з відповідача суми заборгованості по сплаті штрафних санкцій у розмірі 680,00грн., оскільки це не суперечить закону, не порушує чиї-небудь права, свободи чи інтереси.
Щодо позовних вимог в частині стягнення з відповідача штрафних санкцій у розмірі суд зазначає наступне.
За нормами статті 4 Закону України "Про систему оподаткування" платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Відповідно до положень п. 2 п. 1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування", пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у редакції чинній на момент виникнення податкового зобовязання відповідач зобовязаний подавати до податкових органів відповідні податкові звіти.
Відповідно до положень ч.3 ст.20 Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»територіальна виборча комісія є юридичною особою. Територіальна виборча комісія є комісією вищого рівня щодо територіальних виборчих комісій, які виконують функцію окружних виборчих комісій з відповідного виду місцевих виборів, а також усіх дільничних виборчих комісій на території відповідного виборчого округу з питань організації підготовки та проведення виборів депутатів та виборів сільського, селищного, міського голови. При цьому законом не встановлено жодних особливостей державної реєстрації територіальних виборчих комісій.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Тобто з моменту внесення запису про включення відомостей про комісію до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) виборча комісія набуває статусу юридичної особи. Відповідно статус виборчої комісії як юридичної особи припиняється шляхом внесення запису про виключення комісії з Єдиного державного реєстру.
Судовим розглядом встановлено, що рішенням Проходівської сільської ради Дергачівського району Харківської області від 27.04.2006 року прийняте рішення про припинення діяльності юридичної особи Проходівської сільської територіальної виборчої комісії з виборів депутатів сільської ради та сільського голови. Подальша діяльність Проходівської сільської виборчої комісії відновлена рішенням відповідача від 05.10.2009 року (а.с.30,31)
Із дослідженої в судовому засіданні довідки з ЄДРПОУ (а.с.35-36) вбачається, що ньому наявні записи № 2 від 15.05.2006 року про припинення юридичної особи та запис № 3 від 15.10.2009 року про відміну власного рішення про припинення юридичної особи.
Суд зауважує, що контролююча функція органу державної податкової служби полягає у перевірці правильності застосування суб'єктами господарювання податкового законодавства, а й у правильному створенні та веденні Реєстру неприбуткових організацій (п. 1.5) Положення про реєстр неприбуткових організацій та установ від 11.07.1997 р. за №232 (далі по тексту Положення).
Виходячи із системного аналізу положень розділів 3-5 Положення з урахуванням приписів ч.1 ст.40 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», яка покладає на державного реєстратора обовязок у день державної реєстрації припинення юридичної особи відповідно до статей 36 - 39 цього Закону надіслати органам державної податкової служби повідомлення про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, що є підставою для зняття юридичної особи з обліку в органах державної податкової служби, суд вважає вимогу про стягнення з відповідача штрафних санкцій за неподання звіту про використання коштів неприбутковими організаціями за період з 15.05.2006 року по 15.10.2009 року необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному ст.94 КАС України
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області до Проходівської сільської ради Дергачівського району, третя особа Проходівська сільська виборча комісія Дергачівського району Харківської області про стягнення заборгованості - задовольити частково
Стягнути з Проходівської сільської ради Дергачівського району (62331, Харківська область, Дергачівський район, село Малі проходи, вул. Конєва,52-а, код 04398873) на р/р 33216806700212 в УДК у Дергачівському районі Харківської області МФО 851011 суму податкового боргу у розмірі 680,00 грн. (шістсот вісімдесят гривень 00 копійок)
В іншій частині позовних вимог позов залишити без задоволення
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У повному обсязі постанова виготовлена 09 серпня 2011 року.
Суддя Зоркіна Ю.В.