Ухвала суду № 17878392, 15.06.2011, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2011
Номер справи
2а-9730/09/5/0170
Номер документу
17878392
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-9730/09/5/0170

15.06.11 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого суддіЦикуренка А.С.,

суддів Ілюхіної Г.П. , Омельченка В. А. секретар судового засіданняЛюфт Ю.Є.

за участю сторін:

представник позивача, Державного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз"- ОСОБА_2, довіреність № 11/6 від 04.01.11

представник відповідача, Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим- не зявився,

розглянувши апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Сидоренко Д.В. ) від 16.12.10 у справі №2а-9730/09/5/0170

за позовом Державного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз" (пр. Кірова/пров. Совнаркомовський, 52/1,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95000)

доСпеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим (вул. М. Залки, 1/9,Сімферополь,АР Крим,95000)

про скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.12.2010 позов - задоволено. Визнано противоправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в місті Сімферополь від 14.07.2009 року № 0009112301/0 про донарахування Державному акціонерному товариству "Чорноморнафтогаз" податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств в сумі 2500,00 грн. та нарахування штрафних санкцій у розмірі 1000,00 грн.

Не погодившись з постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову.

Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права, а також неповно з'ясовані обставини, що мають істотне значення для справи.

У судовому засіданні позивач просить постанову суду залишити без змін.

Відповідач у судове засідання не з'явився. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Відповідно до пункту 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Матеріалами справи встановлено, що Державною податковою інспекцією в місті Сімферополь АР Крим 03.07.2009 було проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 по 31.03.2009.

За результатами перевірки складено акт № 6143/23-7/00153117 від 03.07.2009 та виявлено, що Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз»в порушення пункту 1.20 статті 1, підпункту 7.4.2 пункту 7.4 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»ДАТ «Чорноморнафтогаз»у ІІІ кварталі 2008 року частину витрат у розмірі 10000,00 грн., що були понесені у звязку з придбанням природного газу у повязаної особи згідно договору від 21.02.2008 № 2051-ПГ-2008 та акту № 8.1 від 31.08.2008 (кількість природного газу 11949,544 тис. куб.м, ціна без ПДВ 289,00 грн.) визначило у розмірі, який є більшим за звичайну ціну (ціна реалізації без ПДВ 272,14 грн.).

Слід зазначити, що вказане порушення призвело до завищення задекларованих субєктом господарювання показників у рядку 04.1 Декларацій «витрати на придбання товарів (робіт, послуг), крім визначених у 04.11»на суму 10000,00 грн., у тому числі по періодах: 3 квартали 2008 року 10000,00 грн., 2008 рік 10000,00 грн. У звязку з чим, позивачу донараховано податку на прибуток у сумі 2500,00 грн., у тому числі по періодах: 3 квартали 2008 року 2500,00 грн., 2008 рік 2500,00 грн.

На підставі акту перевірки № 6143/23-7/00153117 від 03.07.2009 Державною податковою інспекцією в місті Сімферополь 14.07.2009 прийняло податкове повідомлення-рішення № 0009112301/0, в якому визначено суму податкового зобовязання позивача у розмірі 3500,00 грн., з них за основним платежем 2500,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 1000,00 грн. (а.с.7).

Так, позвачем було придбано у НАК «Нафтогаз України»природний газ для потреб населення, який в подальшому було реалізовано, зокрема ВАТ «Кримгаз».

Так, між Державним акціонерним товариством «Чорноморнафтогаз» та Відкритим акціонерним товариством «Кримгаз»29.12.2007 було укладено договір № 631-ПГ-2008 купівлі-продажу природного газу.

Згідно пункту 1 вказаного договору продавець зобовязується передати у власність покупцеві в 2008 році природний газ для потреб населення в обсягах, передбачених щомісячним «Розрахунковим балансом надходження та розподілу природного газу по Україні», затвердженим НАК «Нафтогаз України», а покупець прийняти та оплатити природний газ на умовах даного договору.

Пунктом 2.1 вказаного договору визначено, що продавець передає покупцеві в 2008 році газ в обємі 462077,000 тис. м. куб.

Розділом 4 вказаного договору встановлені ціни на природний газ, так за умови, що обсяг споживання природного газу не перевищує 6000 м3 на рік за наявності газових лічильників становить 270,72 грн., крім того ПДВ 54,14 грн., всього 324,86 грн.

Термін дії вказаного договору встановлений до 31.12.2008.

Також, до договору № 631-ПГ-2008 від 29.12.2007 були підписані додаткова угода № 1 від 07.02.2008, додаткова угода № 2 від 29.02.2008, додаткова угода № 3 від 30.03.2008, додаткова угода № 4 від 14.05.2008, а також додаткова угода № 5 від 12.08.2008.

Згідно додаткової угоди № 3 від 30.03.2008 з 01.04.2008 ціна реалізації для потреб населення становить за умови, що обсяг споживання природного газу не перевищує 6000 м3 за наявності газових лічильників становить 272,14 грн., крім того ПДВ 54,43 грн., всього 326,57 грн.

Ціна природного газу, обсяг споживання якого не перевищує 6000 м3 за наявності газових лічильників була вирахувана за допомогою Алгоритму розрахунку цін на природний газ ДАТ «Чорноморнафтогаз»на постановку для потреб населення через ВАТ «Кримгаз»(без урахування тарифів на транспорт, поставку природного газу та без урахування 4% цільової надбавки) та Прейскуранту цін на природний газ Державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз»на постановку для потреб населення через ВАТ «Кримгаз»(без урахування тарифів на транспорт, поставку природного газу та без урахування 4% цільової надбавки).

Оплата ВАТ «Кримгаз»поставленого ДАТ «Чорноморнафтогаз»природного газу підтверджується наявними в матеріалах справи банківськими виписками.

Слід зазначити, що ціну, за якою ДАТ «Чорноморнафтогаз»було продано природний газ ВАТ «Кримгаз», а саме 272,14 грн. за 1000 м. куб., відповідачем на підставі пункту 1.20 статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»було визначено як звичайну.

У звязку з цим, за висновками відповідача, позивачем неправомірно до складу валових витрат за ІІІ квартал 2008 року та 2008 рік було включено різницю між сумою, за якою ДАТ «Чорноморнафтогаз»було придбано природний газ у НАК «Нафтогаз України»- 289,00 грн. за 1 м. куб., та сумою за якої газ був проданий ВАТ «Кримгаз»- 272,14 грн. за 1 м. куб.

Оскільки обсяг поставленого природного газу, вартість якого було включено до валових витрат за ціною придбання, у ІІІ квартал 2008 року склав 593,12 тис. м. куб., відповідачем зроблено висновок про завищення позивачем суми валових витрат на 10000,00 грн. (289,00-272,14)х593,12).

Судова колегія зазначає, що згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про забезпечення споживачів природним газом»№ 1729 від 27.12.2001 Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»є уповноваженим суб'єктом з формування і розпорядження ресурсами природного газу, що використовується для задоволення потреб населення та релігійних організацій.

Порядком забезпечення споживачів природним газом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1729 від 27.12.2001 передбачено, що Мінпаливенерго, Мінекономіки і НКРЕ разом з НАК «Нафтогаз України»щороку розробляють прогнозний річний баланс надходження та розподілу природного газу в Україні (з поквартальною розбивкою) з урахуванням потреби в ньому національної економіки, бюджетних установ та організацій, населення, а також можливостей газотранспортної системи і не пізніше ніж 20 грудня року, що передує планованому, подають на затвердження Кабінету Міністрів України.

Згідно Указу Президента України від 19.08.1997 № 853/97 «Про заходи щодо реалізації державної політики у сфері природних монополій»на Національну комісію з питань регулювання електроенергетики покладено функції регулювання діяльності господарюючих суб'єктів у сфері видобутку та реалізації нафти і газу, транспортування і розподілу природного газу, транспортування нафти, нафтопродуктів та інших речовин трубопроводами.

Пунктом 6 вказаного Указу на Національну комісію з питань регулювання електроенергетики покладений, зокрема обовязок формування цінової політики та встановлення тарифів на відповідні товари та послуги.

Згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про забезпечення споживачів природним газом»реалізація природного газу для задоволення потреб населення та релігійних організацій здійснюється суб'єктами господарювання, що мають ліцензію на постачання природного газу за регульованим тарифом, за цінами, встановленими Національною комісією регулювання електроенергетики.

Також, відповідно до статті 9 Закону України «Про ціни та ціноутворення»регульовані ціни і тарифи встановлюються на ресурси, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги, що мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.

Регульовані ціни і тарифи встановлюються державними органами України.

Щодо визначення ціни у розмірі 289,00 грн. за договором купівлі-продажу природного газу № 2051-ПГ-2008 від 21.02.2008 як звичайної, слід зазначити наступне.

Так, згідно пункту 1.20.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», якщо цим пунктом не встановлено інше, звичайною вважається ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору. Якщо не доведене зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню справедливих ринкових цін.

Справедлива ринкова ціна - це ціна, за якою товари (роботи, послуги) передаються іншому власнику за умови, що продавець бажає передати такі товари (роботи, послуги), а покупець бажає їх отримати за відсутності будь-якого примусу, обидві сторони є взаємно незалежними юридично та фактично, володіють достатньою інформацією про такі товари (роботи, послуги), а також ціни, які склалися на ринку ідентичних (а за їх відсутності - однорідних) товарів (робіт, послуг).

Для визначення звичайної ціни товару (робіт, послуг) використовується інформація про укладені на момент продажу такого товару (роботи, послуги) договори з ідентичними (однорідними) товарами (роботами, послугами) у співставних умовах. Зокрема, враховуються такі умови договорів, як кількість (обсяг) товарів (наприклад, обсяг товарної партії), строки виконання зобов'язань, умови платежів, звичайних для такої операції, а також інші об'єктивні умови, що можуть вплинути на ціну. При цьому умови договорів на ринку ідентичних (у разі їх відсутності - однорідних) товарів (робіт, послуг) визнаються співставними, якщо відмінність між такими умовами суттєво не впливає на ціну, або може бути економічно обґрунтована. При цьому враховуються звичайні при укладанні угод між непов'язаними особами надбавки чи знижки до ціни. Зокрема, але не виключно, враховуються знижки, пов'язані з сезонними та іншими коливаннями споживчого попиту на товари (роботи, послуги), втратою товарами якості або інших властивостей; закінченням (наближенням дати закінчення) строку зберігання (придатності, реалізації); збутом неліквідних або низьколіквідних товарів; маркетинговою політикою, у тому числі при просуванні товарів (робіт, послуг) на ринки; наданням дослідних моделей і зразків товарів з метою ознайомлення з ними споживачів.

Для товарів (робіт, послуг), які продаються шляхом прилюдного оголошення умов їх продажу, звичайною визнається ціна, що міститься у такому прилюдному оголошенні.

Якщо товари (роботи, послуги) продаються з використанням конкурсу, аукціону, біржової пропозиції або пропозиції на організованому ринку цінних паперів, або коли продаж (відчуження) товарів здійснюється у примусовому порядку згідно із законодавством, звичайною є ціна, отримана при такому продажі, що визначено у пункті 1.20.4 пункту 1.20 статті 1 Закону).

Якщо ціни на товари (роботи, послуги) підлягають державному регулюванню згідно із законодавством, звичайною вважається ціна, встановлена згідно з принципами такого регулювання.

Відповідно до пункту 1.20.9 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»додатково до правил визначення звичайної ціни, встановлених цим пунктом, Кабінет Міністрів України має право встановити методологію визначення звичайної ціни товарів (робіт, послуг), які продаються (надаються) платниками податку, визначеними як природні монополісти відповідно до закону.

Оскільки ДАТ «Чорноморнафтогаз»не є природним монополістом , то товар відповідно до договору № 2051-ПГ-2008 від 21.02.2008 було продано без прилюдного оголошення, без конкурсу, аукціону, та біржової пропозиції, ціна за вказаним договором не підлягає державному регулюванню, визначення ціни як звичайної за договором № 2051-ПГ-2008 від 21.02.2008 має визначатись за правилами, встановленими пунктом 1.20.1, пункту 120.2 пункту 1.20 статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що є необґрунтованим посилання відповідача в акті перевірки на пункт 1.20.9 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», як на такий, що мав бути врахований позивачем при визначенні звичайної ціни на товар, придбаний за договором № 2051-ПГ-2008 від 21.02.2008.

Ті ж самі висновки зроблені експертом Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр судових експертиз»при проведенні дослідження за матеріалами даної справи.

Згідно постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики «Про затвердження ціни на природний газ для ДАТ «Чорноморнафтогаз»на 2008 рік»№ 157 від 31.01.2008 затверджена ціна на природний газ власного видобутку у розмірі 289,00 грн. за 1000 м3 (без урахування ПДВ).

Відповідно до висновків судово-економічної експертизи № 39/09 від 02.06.2010, на підставі наведених вище постанов 13.02.2008 між ДАТ «Чорноморнафтогаз»(продавцем) та НАК «Нафтогаз України»(покупцем) укладено договір № 2050-ПГ-2008 на продаж всього природного газу, видобутого ДАТ «Чорноморнафтогаз»в 2008 році ( до 1200000 тис. куб.м) за ціною 289,00 грн. без ПДВ за тис. куб.м.

21.02.2008 між ДАТ «Чорноморнафтогаз»(покупцем) та НАК «Нафтогаз України»(продавцем) укладено договір № 2051-ПГ-2008 на придбання природного газу за тією ж ціною (289,00 грн. без ПДВ за тис. куб.м.), за якою ДАТ «Чорноморнафтогаз»його було продано за договором від 13.02.2008 № 2050-ПГ-2008.

Слід зробити висновок, що звичайною ціною при поставці природного газу для потреб населення за договором від 21.02.2008 № 2051-ПГ-2008 є ціна 289,00 грн. без ПДВ за тис. куб.м.

Згідно підпункту 2.1.1. пункту 2.1. статті 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»платниками податку числа резидентів є суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами.

Відповідно до пункту 3.1 статті 3 Закону об'єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону на: суму валових витрат платника податку, суму амортизаційних відрахувань.

Згідно підпункту 7.4.2 пункту 7.4 статті 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»витрати, понесені платником податку у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у пов'язаної особи визначаються виходячи із договірних цін, але не більших за звичайні ціни, що діяли на дату такого придбання.

Повязаною особою є юридична особа, яка здійснює контроль над платником податку, або контролюється таким платником податку, або перебуває під спільним контролем з таким платником податку;

Під здійсненням контролю слід розуміти володіння безпосередньо або через більшу кількість пов'язаних фізичних чи юридичних осіб найбільшою часткою (паєм, пакетом акцій) статутного капіталу платника податку або управління найбільшою кількістю голосів у керівному органі такого платника податку або володіння часткою (паєм, пакетом акцій), не меншою 20 відсотків від статутного капіталу платника податку.

Тобто, ціна, встановлена договором від 21.02.2008 № 2051-ПГ-2008 в розмірі 289,00 грн. без ПДВ за тис. куб.м, є «звичайною ціною» у розумінні пункту 1.20 статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», відтак позивачем правомірно до складу валових витрат за ІІІ квартал 2008 року та 2008 рік були віднесено витрати за ціною газу, придбаного за договором від 21.02.2008 № 2051-ПГ-2008 за ціною 289,00 грн. без ПДВ за тис. куб.м.

Щодо визначення позивачем у договорі № 631-ПГ-2008 від 29.12.2007, укладеного з ВАТ «Кримгаз», ціни на природний газ, що реалізується для потреб населення у розмірі 272,14 грн. за тис. куб.м, слід зазначити наступне.

Згідно постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики від 19.12.2006 № 167, затверджено роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення.

Згідно вказаної постанови ціна природного газу з урахуванням ПДВ за 1м3 за умови, що обсяг споживання природного газу не перевищує 6000 м3за наявності газових лічильників становить 41,8 грн.

З урахуванням вимог даної постанови щодо роздрібної ціни на природний газ, що використовується для потреб населення, ДАТ «Чорноморнафтогаз»було встановлено граничну закупівельну ціну для ВАТ «Кримгаз»у розмірі 272,14 грн. (з урахуванням коефіцієнту ПДВ 1,2; тарифу на поставку газу ВАТ «Кримгаз», затвердженого постановою НКРЕ від 21.06.2007 року № 794, - 25,90; тарифу на транспортування природного газу розподільними трубопроводами, затвердженого постановою НКРЕ від 21.06.2007 року № 794, - 59,80; тарифу на транспортування природного газу розподільними трубопроводами для ДАТ «Чорноморнафтогаз», затвердженого постановою НКРЕ від 10.03.2000 року № 222, - 29,60; коефіцієнту збору у вигляді цільової надбавки на газ для населення, затвердженого постановою НКРЕ від 11.06.2005 року № 442).

Отже, ціна продажу природного газу, встановлена в договорі з ВАТ «Кримгаз»в розмірі 274,12 грн. без ПДВ є граничною закупівельною ціною, встановленою ДАТ «Чорноморнафтогаз»згідно з принципами державного регулювання.

Слід зазначити, що ціна продажу природного газу, встановлена в договорі № 631-ПГ-2008 від 29.12.2007 року в розмірі 274,12 грн. без ПДВ, є «звичайною ціною».

Розбіжність між цінами на природний газ, встановленими в договорі № 2051-ПГ-2008 від 21.02.2008 та в договорі № 631-ПГ-2008 від 29.12.2007, обумовлена тим, що такі ціни взаємно не залежні та сформовані в не рівних умовах, оскільки ціна за договором № 2051-ПГ-2008 від 21.02.2008 є договірною ціною та обумовлена ціною продажу газу за договором № 2050-ПГ-2008 від 13.02.2008, а ціна за договором № 631-ПГ-2008 від 29.12.2007 підлягає державному регулюванню та встановлена уповноваженим державним органом НКРЕ.

Відповідно до пункту 1.20.8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»обов'язок доведення того, що ціна договору не відповідає рівню звичайної ціни у випадках, визначених цим Законом, покладається на податковий орган у порядку, встановленому законом. При проведенні перевірки платника податку податковий орган має право надати запит, а платник податку зобов'язаний обґрунтувати рівень договірних цін або послатися на норми абзацу першого підпункту 1.20.1 цього пункту.

Судова колегія звертає увагу на те, що відповідачем до суду першої та апеляційної інстанції не було надано належних доказів того, що позивачем було порушено порядок визначення звичайної ціни на природний газ при укладенні договорів № 2051-ПГ-2008 від 21.02.2008 та № 631-ПГ-2008 від 29.12.2007.

Оскільки з боку позивача відсутні порушення Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»,то суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідачем неправомірно донараховано позивачу податок на прибуток у розмірі 2500,00 грн. та нараховані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1000,00 грн.

Вірним є висновок суду першої інстанції, що необхідно податкове повідомлення-рішення від 14.07.2009 № 0009112301/0 про донарахування податкового зобовязання з податку на прибуток в сумі 1000,00 грн. та нарахування штрафних санкцій у розмірі 1000,00 грн. визнати таким, що прийнято Державною податковою інспекцією в місті Сімферополь протиправно

З урахуванням викладеного, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, оскільки постанова суду першої інстанції прийнята при правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, а також при повному зясуванні обставин, що мають істотне значення для справи.

Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в місті Сімферополі - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.12.10 у справі №2а-9730/09/5/0170 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною пятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддяпідписА.С. Цикуренко

Судді підпис Г.П.Ілюхіна підпис В.А.Омельченко З оригіналом згідно

Головуючий суддя А.С. Цикуренко

Повний текст судового рішення виготовлений 20 червня 2011 р.