Постанова № 17877647, 26.07.2011, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2011
Номер справи
2-а/1970/1552/11
Номер документу
17877647
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а/1970/1552/11

"26" липня 2011 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Саадулаєва А.І. при секретарі Мельнику А.,

за участю представників сторін:

від позивача: представник Осадчук Р.З.;

від відповідача: представник Суха І.А., представник Брега Т.В.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні залі суду у місті Тернополі адміністративну справу за

позовною заявою Підприємства «Харчовик-2»Підволочиської районної громадської організації інвалідів;

до Управління Пенсійного фонду України в Підволочиському районі;

про скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Підприємство «Харчовик-2»Підволочиської районної громадської організації інвалідів (далі позивач) звернулося у Тернопільський окружний адміністративний суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Підволочиському районі (далі відповідач, Управління ПФУ в Підволочиському районі) про скасування рішень № 97 від 24.05.2011 року та №191 від 24.05.2011 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що згідно ч. 5 ст. 15 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003р. №1058-ІV, позивач отримав повідомлення про взяття на облік до Управління ПФУ за №1760/02 від 27.05.2008 року. Згідно п. 2 вказаного повідомлення підприємству визначено розмір страхових внесків 4% та 2%. В період з 26.05.2008 року по травень 2011 року підприємство справно надсилало до Управління ПФУ в Підволочиському районі розрахунки суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті та вчасно сплачувало платежі. Однак, Управління ПФУ в Підволочиському районі дійшовши висновку, що Підволочиська районна громадська організація інвалідів є місцевою громадською організацією і не є місцевим осередком будь-якої Всеукраїнської громадської організації, 24.05.2011 року провело перевірку повноти нарахування та сплати страхових внесків на підприємстві «Харчовик-2». За результатом перевірки до підприємства «Харчовик-2»Підволочиської районної громадської організації інвалідів застосовано штрафні санкції за рішеннями №97 від 24.05.2011р. (порушення ст. 19 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування») в сумі 34093,56 грн. та №191 від 24.05.2011р. (порушення ч. 14 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування») застосовано штраф 955,48 грн. У відповідності до ч. 14 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування»не тільки підприємства всеукраїнських громадських організацій інвалідів мали зменшений відсоток внесків, але і підприємства не всеукраїнських громадських організацій інвалідів (абз. 2 ч. 14 ст. 8 Закону). Враховуючи наведене є усі підстави для скасування вказаних вище рішень.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 08.06.2011 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду.

11 липня 2011 року на адресу суду надійшло заперечення від відповідача в якому він зазначає, що позивач підприємство «Харчовик-2»Підволочиської районної громадської організації інвалідів користувалось пільговим розміром відсоткової ставки зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, як підприємство утворене Всеукраїнською громадською організацією інвалідів. Дослідивши усі матеріали по підприємству «Харчовик-2»Підволочиської районної громадської організації інвалідів та маючи в наявності відповіді Головного управління юстиції у Львівській області, Головного управління юстиції у Тернопільській області та Підволочиського районного управління юстиції. Відповідач дійшов висновку, що Підволочиська районна громадська організація інвалідів є місцевою громадською організацією і не є місцевим осередком будь-якої Всеукраїнської громадської організації. Матеріали, які позивач подав до Управління ПФУ про те, що воно утворене Всеукраїнською громадською організацією інвалідів не відповідає дійсності. У звязку з цим, на підприємство «Харчовик-2»пільгова відсоткова ставка зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування не розповсюджується. А відтак Управлінням ПФУ була проведена перевірка повноти нарахування та сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування на підприємстві «Харчовик-2». Згідно даної перевірки був складений Акт перевірки від 24.05.2011 року. За результатами перевірки та відповідно до ч. 2 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та п. 3 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування»до підприємства були застосовані штрафні санкції за рішеннями №97 від 24.05.2011р. (порушення ст. 19 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування») в сумі 34093,33 грн. та №191 від 24.05.2011р. (порушення ч. 14 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування») штраф в сумі 955,48 грн. Виходячи із наведеного відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

В судовому засіданні, яке відбулося 26.07.2011 року представник позивач позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити.

Представники відповідача проти позову заперечили, просили у задоволені позову відмовити повністю.

Розглянувши подані документи і матеріали справи, судом встановлено наступне.

Позивач підприємство «Харчовик-2»Підволочиської районної громадської організації інвалідів зареєстроване 26.05.2008 року у Підволочиській районній державній адміністрації, ід. код 35578499. Згідно протоколу №3 від 28.05.2008 року засіданням президії до членів Львівського обласного осередку всеукраїнської громадської організації «Українська спілка інвалідів УСІ»було прийнято Підволочиську районну громадську організацію інвалідів.

Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування»від 15.07.1999 року №967-ХІV (із змінами та доповненнями, яке діяло на момент виникнення правовідносин) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Як вбачається із матеріалів справи, 27.05.2008 року позивач отримав повідомлення №1760/02 про взяття на облік Управлінням ПФУ. Згідно п. 2 вказаного повідомлення, яке підписане в.о. начальника Управління ПФУ в Підволочиському районі, підприємству належало розмір страхових внесків 4% та 2%.

Відповідно до абз. 1 ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Як засвідчив у судовому засіданні представник позивача, а представник відповідача не заперечив, протягом трьох років в період з 26.05.2008 року по травень 2011 року підприємство справно надсилало в Управління ПФУ в Підволочиському районі розрахунки суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягало сплаті та вчасно здійснювало платежі.

Зі свідчень представника відповідача та із заперечення вбачається, що Управлінням ПФУ в Підволочиському районі дослідивши матеріали по підприємству «Харчовик-2»Підволочиської районної громадської організації інвалідів та маючи в наявності відповіді Головного управління юстиції у Львівській області від 23.03.2011р. №139/07-29, ГУЮ в Тернопільській обл. від 25.03.2011р. №1226/01-17-08 та Підволочиського РУЮ від 21.01.2011р. №16/01-13-03 (які наявні у матеріалах справи) встановило, що Підволочиська районна громадська організація інвалідів є місцевою громадською організацією і не є місцевим осередком буд-якої Всеукраїнської громадської організації. У звязку з цим, зі свідчень відповідача, на підприємство «Харчовик-2»пільгова відсоткова ставка зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування не розповсюджується.

Внаслідок цього Управління ПФУ в Підволочиському районі 24 травня 2011 року провело перевірку правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування та інших платежів, за результатом якої складено акт №37.

У висновку до акта зазначено, що перевіркою правильності нарахування та сплати єдиного внеску встановлено порушення п. 14 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», в результаті чого донараховано єдиного внеску за 2011 рік на суму 6298,14 грн. за періоди січень, лютий, березень 2011 року. Також, встановлено порушення ст. 19 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»та пп. 4.2 п. 4 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, в результаті чого донараховано страхових внесків за 2008-2010 роки на суму 39362 грн. 33 коп.

Відповідно до ч. 2 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», який діяв на момент виникнення правовідносин, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Відповідно до п. 3 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», який почав діяти з 08.07.2010 року, територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний базовий звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.

На підставі акта перевірки №37 Управлінням ПФУ в Підволочиському районі прийнято два рішення про застосування штрафних фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та несплачених страхових внесків: №97 від 24.05.2011 року застосовано штрафні санкції в сумі 34093,56 грн. за період 2008-2010р. та №191 від 04.05.2011 року застосовано штрафні санкції в сумі 955,48 грн. за період січень, лютий, березень 2011 року.

Відповідно до абз. 5 ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування»У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.

Позивач не погоджуючись із рішеннями №97 від 24.05.2011 року та №191 від 04.05.2011 Управління ПФУ в Підволочиському районі в термін зазначений абз. 5 ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування»звернувся до суду про скасування вказаних рішень.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши норми чинного законодавства та взявши до уваги пояснення сторін суд встановив наступне.

Відповідно до абз. 1, 3 п. 4.2, п. 4 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України»затверджену постановою правління Пенсійного фонду України»від 19.12.2003 року N21-1, для підприємств, установ, організацій (крім платників фіксованого сільськогосподарського податку), де працюють інваліди, внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначаються окремо за ставкою 4 відсотки сум фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю для працюючих інвалідів та за ставкою 33,2 відсотка від сум фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати, та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю для інших працівників такого підприємства.

Для підприємств всеукраїнських громадських організацій інвалідів, де кількість інвалідів становить не менше 50 відсотків загальної чисельності працюючих, внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначаються за ставкою 4 відсотки від суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю для всіх працівників цих підприємств.

Відповідно до п. 14 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування»єдиний внесок для підприємств та організацій всеукраїнських громадських організацій інвалідів, зокрема товариств УТОГ та УТОС, в яких кількість інвалідів становить не менш як 50 відсотків загальної чисельності працюючих, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить не менш як 25 відсотків суми витрат на оплату праці, встановлюється у розмірі 5,3 відсотка визначеної пунктом 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску. Єдиний внесок для підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, в яких кількість інвалідів становить не менш як 50 відсотків загальної чисельності працюючих, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить не менш як 25 відсотків суми витрат на оплату праці, встановлюється у розмірі 5,5 відсотка визначеної пунктом 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску для працюючих інвалідів.

З наведених вище норм судом встановлено, що в період з 26.05.2008 р. по 01.01.2011р. для не всеукраїнських підприємств та організацій громадських організацій інвалідів незалежно від кількості інвалідів у відсотках від загальної чисельності працюючих застосовувалось ставка - 4 відсотки сум фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) за працюючих інвалідів та 33,2 відсотка за інших працівників, а в період з 01.01.2011 року для не всеукраїнських громадських організацій інвалідів законодавцем встановлено єдиний внесок у розмірі 5,5 відсотка, але за умов наявності на підприємствах та організацій громадських організацій інвалідів кількості інвалідів не менш як 50 відсотків загальної чисельності працюючих, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить не менш як 25 відсотків суми витрат на оплату праці.

Тобто, для підприємства «Харчовик-2»Підволочиської районної громадської організації інвалідів, як не всеукраїнського громадського обєднання інвалідів, необхідно було застосовувати в період до 01.01.2011 року відсоткову ставку фактичних витрат на оплату праці у розмірі 4% за працюючих інвалідів та 33,2% за інших працівників такого підприємства, а з 01.01.2011 року 5,5 % єдиного внеску.

Отже, суд погоджується із відповідачем про донарахування страхових внесків за 2008-2010 роки в сумі 39362 грн. 33 коп. та єдиного внеску за січень березень 2011 року в сумі 6298 грн. 14 коп.

Однак, суд не погоджується із рішеннями Управління ПФУ в Підволочиському районі №97 від 24.05.2011р. (штраф в сумі 34093,56 грн.) та 191 від 24.05.2011р. (штраф в сумі 955,48 грн.) про застосування штрафних (фінансових) санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та несплачених страхових внесків, виходячи з наступного.

Як вбачається із матеріалів справи та не заперечується відповідачем, Управління ПФУ в Підволочиському районі 26.05.2008 року самостійно визначило 4 та 2 відсотка розміру страхових внесків для Підприємства «Харчовик-2»Підволочиської районної громадської організації. В період з 26.05.2008 року по травень 2011 року, позивач справно надсилало до відповідача розрахунки суми страхових внесків та вчасно здійснювало платежі. На протязі вказаного періоду, жодних зауважень до позивача від Управління ПФУ в Підволочиському районі не було. Лише в 2011 році відповідачем встановлено, що Підволочиська громадська організація інвалідів є місцевою громадською організацією і не була місцевим осередком буд-якої Всеукраїнської громадської організації інвалідів, у звязку з чим відповідач провів перевірку та донарахував страхові внески. Однак, відповідач не надіславши позивачу жодних вимог про сплату донарахованої суму страхових внесків, виніс два рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Відповідно до п. 4 ст. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»(діяв в період до 01.01.2011р.) за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.

Відповідно до п. 3 ст. 11 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування»(діє в період з 01.01.2011р.) територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний базовий звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.

Як вбачається з вищезазначених положень в обох періодах штраф накладається лише якщо платником своєчасно не обчислено та не сплачено страхові внески, однак, як вже зазначалося вище, відповідач в період з 26.05.2008 року по травень 2011 року своєчасно обчислював та сплачував страхові внески визначені Управлінням ПФУ в Підволочиському районі, тобто, належно виконував свої зобовязання, що не заперечується відповідачем. А від так, у звязку із тим, що позивач своєчасно виконував усі свої зобовязання, а відповідач при встановленні порушення правильності нарахування не надав можливості (шляхом надіслання повідомлення або вимоги про сплату наявної заборгованості) оспорити вказане порушення або сплатити донараховану суму, а зразу виніс рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, то суд вважає наведене є вагомою підставою для скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій №97 від 24.05.2011р. та №191 від 24.05.2011 року.

Отже, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принципи рівності сторін, суд дійшов висновку, що рішення Управління ПФУ в Підволочиському районі №97 від 24 травня 2011 року та №191 від 24 травня 2011 року підлягають скасуванню.

Керуючись статтями 11, 14, 69, 70, 71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Скасувати рішення № 97 «Про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків»винесене управлінням Пенсійного фонду України в Підволочиському районі від 24 травня 2011 року.

3.Скасувати рішення № 191 «Про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду України або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску»винесене управлінням Пенсійного фонду України в Підволочиському районі від 24 травня 2011 року.

Постанова набирає законної сили за правилами статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддяСаадулаєв А.І.

копія вірна

СуддяСаадулаєв А.І.