КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 серпня 2011 року 2а-3133/11/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спиридонової В.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м. Києві адміністративну справу за позовом Яготинської міжрайонної державної податкової інспекції до Приватного науково-виробничого підприємства «Істок» про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
У липні 2011 року Яготинська міжрайонна державна податкова інспекція (далі позивач) звернулась до суду з позовом про стягнення з Приватного науково-виробничого підприємства «Істок»(далі відповідач) податкового боргу у сумі 6579 грн. 49 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що згідно з даними податкового обліку станом на 17.05.2011 р. у відповідача утворилася заборгованість перед бюджетом зі сплати податку на додану вартість у сумі 5038 грн. 17 коп. та штрафних санкцій за порушення податкового законодавства в розмірі 1541 грн. 32 коп. Податковий борг у визначені законодавством терміни відповідачем добровільно не сплачені. Податкові органи в силу закону від імені держави здійснюють функції з контролю за своєчасністю, правильністю нарахування та сплатою податків і зборів (обовязкових платежів), а також стягнення з платників податків заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача податкового боргу.
Відповідач заперечень проти позову суду не надав.
Розглянувши подані документи і матеріали, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принципи рівності сторін, суд дійшов наступних висновків.
Відповідач згідно з розпорядженням Яготинської районної державної адміністрації від 25.03.2003 р. №89 зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності за кодом № 32393400. Як платник податків зареєстрований Яготинською МДПІ 18.04.2003 р. за №597.
Відповідно до п. 17.1.7. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»21 грудня 2000 року N 2181-III(далі Закон N 2181-III), який діяв на момент виникнення спірних правовідносин,у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Судом встановлено, що 07.05.2009 р. ГДПРІ відділу оподаткування юридичних осіб Яготинської МДПІ Латайтіс В.П. проведено невиїзну документальну перевірку ПНВП „Істок" з питань своєчасності сплати податку на додану вартість та встановлено несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість по декларації з ПДВ від 16.03.2009 №2285. На підставі викладеного платнику направлено податкове повідомлення-рішення № 0000541600/0 від 18.05.2009 р. про застосування штрафної санкції в сумі 861 грн.32 коп.
15.05.2009 р. відповідачем подано до Яготинської МДПІ декларацію з податку на додану вартість № 5710, якою визначено податкове зобов'язання в сумі 6 406 грн. Таким чином відповідач задекларував до сплати податкове зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 6 406 грн., граничний термін сплати якого настав 30.05.2009 р. Станом на 17.05.2011 р. сума узгодженого податкового зобов'язання платником сплачена лише частково, у звязку з чим за відповідачем рахується заборгованість зі сплати вказаної суми ПДВ в розмірі 5038 грн. 17 коп.
Згідно з пп. а) п. 4.1.4. Закону N 2181-III податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
В той же час, п. 17.1.1. Закону N 2181-III визначено, що платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Судом встановлено, що 16.10.2009 р. ГДПРІ відділу оподаткування юридичних осіб Яготинської МДШ Коркач В.О. проведено невиїзну документальну перевірку ПНВП „Істок" з питань своєчасності подання декларації з податку на додану вартість за липень-серпень 2009 р. та встановлено грубе порушення строків подання декларації з ПДВ. На підставі викладеного платнику направлено податкове повідомлення-рішення № 0000911600/0 від 29.10.2009 р., яким застосовано штрафну санкцію в сумі 340 грн.00 коп.
28.12.2009 р. ГДПРІ відділу оподаткування юридичних осіб Яготинської МДПІ Коркач В.О. проведено невиїзну документальну перевірку ПНВП „Істок" з питань своєчасності подання декларації з податку на додану вартість за листопад 2009 р. та встановлено грубе порушення строків подання декларації з ПДВ. На підставі викладеного платнику направлено податкове повідомлення-рішення № 0001121600/0 від 28.12.2009 р., яким застосовано штрафну санкцію в сумі 170 грн.00 коп.
11.03.2010 р. ГДПРІ відділу оподаткування юридичних осіб Яготинської МДШ Коркач В.О. проведено невиїзну документальну перевірку ПНВП „Істок" з питань своєчасності подання декларації з податку на додану вартість за січень 2010 р. та встановлено грубе порушення строків подання декларації з ПДВ. На підставі викладеного платнику направлено податкове повідомлення-рішення № 0000211600/0 від 11.03.2010 р., яким застосовано штрафну санкцію в сумі 170 грн.00 коп.
Відповідачем вищевказані рішення в адміністративному та судовому порядку не оскаржувалися.
Таким чином, станом на 01.07.2011р. загальна сума податкової заборгованості відповідача становить 6579 грн. 49 коп., з яких 5038 грн. 17 коп. заборгованість зі сплати узгодженої суми податку на додану вартість та 1541 грн. 32 коп. - штрафні санкції за порушення податкового законодавства.
Також, судом встановлено, що відповідачеві надсилалася перша податкова вимога форми «Ю1»від 12.05.2009 р. №1/117 про сплату заборгованості в розмірі 92827 грн. 71 коп. та друга податкова вимога форми «Ю2»від 15.06.2009 р. №2/144 на суму 101189 грн. 03 коп. Дані податкові вимоги на час розгляду справи по суті податковим органом не відкликані. Враховуючи викладене, податковим органом відповідно до вимог чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства податкові вимоги про сплату заборгованості за даними вказаних вище повідомленнями-рішеннями не надсилалися.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про систему оподаткування»від 25.06.1991 № 1251-ХІІ, під податком і збором (обовязковим платежем) до бюджетів та державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платником у порядок і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Згідно зі ст. 4 зазначеного Закону, платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обовязок сплачувати податки і збори (обовязкові платежі).
Пунктом 1.1 ст. 1 Закону № 2181-III передбачено, що платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус субєктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обовязок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обовязкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Згідно з п. 1.2 ст. 1 Закону України № 2181-III, податкове зобовязання - це зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Платник податків, відповідно до пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181-III, самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених пп. "г" пп. 4.2.2 п. 4.2, а також п. 4.3 цієї статті.
Відповідно до пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181- III, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Узгоджена сума податкового зобов'язання з податку на додану вартість платником податків у строк, визначений законом, сплачена не була.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ, податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону № 2181- III, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Пунктом 1.3 ст. 1 зазначеного Закону № 2181- III встановлено, що податковий борг (недоїмка) це податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.
Підпунктом 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України № 2181-III передбачено, що у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до положень ст. 11 Закону України «Про систему оподаткування»від 25.06.1991 № 1251-ХІІ, відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обовязкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обовязкових платежів) відповідно до законів України.
Статтею 5 Закону України № 2181-ІІІ встановлено, що у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобовязання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межи його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Оскільки відповідач не оскаржував прийняті податковим органом податкові повідомлення-рішення, податковий борг є узгодженим.
На час розгляду справи та винесення рішення по суті заявлених позовних вимог доказів про сплату зазначеної суми відповідачем не надано.
У відповідності до вимог п.п.20.1.18. п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України податкові органи звертаються до суду з позовами щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що суму заборгованості до державного бюджету у розмірі 6579 грн. 49 коп. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, наявними у матеріалах справи; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості на день прийняття рішення не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають амін
Керуючись статтями 11, 14, 70-72, 86, 128, 159-163, 254 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного науково-виробничого підприємства «Істок» (ідентифікаційний код: 32393400, місцезнаходження: 07700, Київська область, м. Яготин, вул. Сільгосптехніки, 5) на користь Державного бюджету України податковий борг у сумі 6 579 (шість тисяч пятсот сімдесят девять) грн. 49 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Спиридонова В.О.