ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" серпня 2011 р. Справа № 5023/5812/11
вх. № 5812/11
Суддя господарського суду Шатерніков М.І.
при секретарі судовогозасідання Вишневський О.В.
за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1 (довіреність № 1936/10/10-012 від 26.04.2011р.);
відповідача - не з'явився;
розглянувши справу за позовом
Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області, м.Балаклія Харківської області,
до Дочірнього підприємства Відкритого акціонерного товариства "Євроцемент - Україна" Житлово-комунального підприємства "Побутсервіс", м.Балаклія Харківської області,
про визнання кредиторських вимог
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Державна податкова інспекція у Балаклійському районі Харківської області, звернувся до господарського суду з позовною заявою до відповідача - Дочірнього підприємства Відкритого акціонерного товариства "Євроцемент - Україна" Житлово-комунального підприємства "Побутсервіс", м.Балаклія Харківської області, про визнання кредиторських вимог позивача в сумі 169022,71 грн. та задоволення їх за рахунок боржника.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 15.07.2011р. за вищевказаним позовом було порушено провадження у справі № 5023/5812/11 та розгляд справи призначено на 02.08.2011р. о 12:30 год.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 02.08.2011р. розгляд справи було відкладено на 17.08.2011р. о 9:45 год., у зв'язку з неявкою представника відповідача у судове засідання.
У судовому засіданні, яке відбулося 17.08.2011р., представник позивача підтримала заявлені позовні вимоги у повному обсязі та в обґрунтування позову надала копію Акту від 10.02.2011р. № 61/23-104/25175367 "Про результати позапланової виїзної документальної перевірки ДП ВАТ "Євроцемент-Україна" ЖКП "Побутсервіс" (код ЄДРПОУ: 25175367) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2008р. по 31.12.2010р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008р. по 31.12.2010р., складеного ДПІ у Балаклійському районі Харківської області; а також копію наказу по ДП ОАО "Євроцемент-Україна" ЖКП "Побутсервіс" від 04.01.2011р. №1 "Про святкування новорічних свят робітниками ЖКП "Побутсервіс".
Надані представником позивача документи були оглянуті судом та долучені до матеріалів справи.
Відповідач в судове засідання не з'явився, відзив на позовну заяву та витребуваних судом документів не надав. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, обов'язок доказування та надання доказів покладений на сторони, тому суд, відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, розглядає справу за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
В зв'язку з отриманням відомостей від реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про реорганізацію чи ліквідацію юридичної особи, позивачем було проведено позапланову виїзну документальну перевірку ДП ВАТ "Євроцемент - Україна" Житлово-комунального підприємства "Побутсервіс" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства.
За результатами позапланової виїзної документальної перевірки виявлено ряд порушень, що відображені в Акті перевірки від 10.02.2011р. № 61/23-104/25175367.
На підставі висновків Акту перевірки, позивачем були винесені податкові повідомлення-рішення № 0000702301 від 24.02.2011р., яким платнику визначено суму грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) з податку на прибуток підприємств і організацій приватних підприємств в сумі 105202,50 грн.; № 0000712301 від 24.02.2011р., яким платнику визначено суму грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) з податку на додану вартість у сумі 67500,00 грн.
Згідно п. 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України (у редакції від 02.12.2010р.), податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Зазначені вище податкові повідомлення-рішення були вручені представнику відповідача 01.03.2011р., про що свідчить поштове повідомлення про вручення № 983499.
Згідно п. 57.3. ст. 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Нарахована сума грошових зобов'язань, згідно податкових повідомлень-рішень від 24.02.2011р. в адміністративному або судовому порядку боржником не оскаржена та станом на 10.05.2011р. вважається узгодженою.
Таким чином, вимоги ДПІ у Балаклійському районі ґрунтуються на підставі сум, узгоджених відповідно норм Податкового кодексу України.
Підпунктом 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, визнається сумою податкового боргу.
Через несплату відповідачем у строки, визначені законодавством, узгодженої суми грошового зобов'язання, у нього, як платника податків, виник податковий борг, розмір якого станом на 10.05.2011р. склав 169022,71 грн., що є грубим порушенням законодавства України та внаслідок чого державі завдається значної шкоди.
Судом встановлено, що на загальних зборах акціонерів ДП ВАТ "Євроцемент - Україна" Житлово-комунального підприємства "Побутсервіс" було прийнято рішення про ліквідацію підприємства, про що було опубліковано у Бюлетені державної реєстрації № 161/2 за 2010 рік.
16.11.2010р. оголошення про прийняття претензій кредиторів відповідача на протязі двох місяців було розміщено у місцевій газеті "Вісті Балаклійщини" № 90 від 16.11.2010р.
Таким чином, встановлений законом строк для пред'явлення вимог кредиторів, сплив 17.01.2011р.
20.05.2011р. позивачем було направлено на адресу ліквідаційної комісії ДП ВАТ "Євроцемент - Україна" Житлово-комунального підприємства "Побутсервіс" заяву про визнання кредиторських вимог за вих. № 2276/10/10-012, яка повернулась на адресу позивача з позначкою відділення поштового зв'язку "За зазначеною адресою не проживає".
08.06.2011р. позивачем було направлено рекомендованою кореспонденцією з описом вкладення особисто голові ліквідаційної комісії копію заяви про визнання кредиторських вимог.
За результатами розгляду даної заяви головою ліквідаційної комісії було надано відповідь від 21.06.2011р. б/н (вх. ДПІ від 25.06.2011р. № 4498/10), якою у визнанні кредиторських вимог податкової інспекції відмовлено на тій підставі, що позивачем було пропущено двомісячний строк, встановлений для подання кредиторами претензій.
Судом встановлено, що строк для подання претензій був порушений позивачем у зв'язку з тим, що у період з 31.12.2010р. по 03.02.2011р. позивачем проводилась позапланова виїзна документальна перевірка відповідача, за результатами якої й було виявлено наявність у останнього податкового боргу.
Таким чином, суд дійшов висновку про поважність причин пропуску позивачем встановленого законом строку для пред'явлення вимог кредиторів до підприємства, що ліквідується.
Крім того, слід зазначити, що загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання встановлений ст. 60 Господарського кодексу України. Так, у даній статті, зокрема, визначено, що ліквідація суб'єкта господарювання здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється власником (власниками) майна суб'єкта господарювання чи його (їх) представниками (органами), або іншим органом, визначеним законом, якщо інший порядок її утворення не передбачений цим Кодексом. Ліквідацію суб'єкта господарювання може бути також покладено на орган управління суб'єкта, що ліквідується. Орган (особа), який прийняв рішення про ліквідацію суб'єкта господарювання, встановлює порядок та визначає строки проведення ліквідації, а також строк для заяви претензій кредиторами, що не може бути меншим, ніж два місяці з дня оголошення про ліквідацію.
Відповідно до ст. 61 Господарського кодексу України, претензії кредиторів до суб'єкта господарювання, що ліквідується, задовольняються з майна цього суб'єкта, якщо інше не передбачено цим Кодексом та іншими законами. Черговість та порядок задоволення вимог кредиторів визначаються відповідно до закону.
Претензії, що не задоволені через відсутність майна суб'єкта господарювання, претензії, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо їх заявники у місячний строк після одержання повідомлення про повне або часткове відхилення претензії не звернуться до суду з відповідним позовом, а також претензії, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, вважаються погашеними.
Згідно ч. 3-5 ст. 112 Цивільного кодексу України, у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право до затвердження ліквідаційного балансу юридичної особи звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи. Вимоги кредитора, заявлені після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред'явлення, задовольняються з майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно. Вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом, вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується вважаються погашеними.
З вищевикладеного вбачається, що чинним законодавством не передбачено відмови у прийнятті майнових вимог до суб'єкта господарювання, що ліквідується, а також визнання таких вимог погашеними через пропуск строку, встановленого для подання таких вимог.
Проте, майнові вимоги ДПІ у Балаклійському районі Харківської області були відхилені ліквідаційною комісією ДП ВАТ "Євроцемент-Україна" ЖКП "Побутсервіс" 21.06.2011р. саме через прострочення строку подання кредиторських вимог.
До цього ж судом встановлено, що позивач звернувся до господарського суду з позовною заявою 13.07.2011р., тобто в межах встановленого законом місячного строку після отримання повідомлення про відхилення претензії.
Відповідно до п. 41.5. ст. 41 Податкового кодексу України, органами стягнення щодо податкових боргів є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем були здійснені необхідні заходи щодо погашення податкового боргу відповідачем: направлені відповідачу відповідні податкові повідомлення-рішення.
Порядок погашення грошових зобов'язань або податкового боргу в разі ліквідації платника податків, не пов'язаної з банкрутством, встановлений статтею 97 Податкового кодексу України. Так, у цій статті, зокрема, визначено, що під ліквідацією платника податків розуміється ліквідація платника податків як юридичної особи або зупинення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, внаслідок якої відбувається закриття їх рахунків та/або втрата їх статусу як платника податків відповідно до законодавства (п. 97.1.).
Згідно п. 97.2. цієї статті, у разі якщо власник або уповноважений ним орган приймає рішення про ліквідацію платника податків, не пов'язану з банкрутством, майно зазначеного платника податків використовується у черговості, визначеній відповідно до законів України.
У разі якщо внаслідок ліквідації платника податків або скасування державної реєстрації фізичної особи - підприємця частина його грошових зобов'язань чи податкового боргу залишається непогашеною у зв'язку з недостатністю майна, така частина погашається за рахунок майна засновників або учасників такого підприємства, якщо вони несуть повну або додаткову відповідальність за зобов'язаннями платника податків згідно із законом, у межах повної або додаткової відповідальності, а в разі ліквідації філії, відділення чи іншого відокремленого підрозділу юридичної особи - за рахунок юридичної особи незалежно від того, чи є вона платником податку, стосовно якого виникло грошове зобов'язання або виник податковий борг такої філії, відділення, іншого відокремленого підрозділу.
В інших випадках грошові зобов'язання або податковий борг, що залишаються непогашеними після ліквідації платника податків, вважаються безнадійним боргом і підлягають списанню в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Те саме стосується фізичної особи - платника податків, яка померла або визнана судом безвісно відсутньою або оголошена померлою чи визнана недієздатною, крім випадків, коли з'являються інші особи, що вступають у права спадщини, незалежно від часу набуття таких прав (п. 97.3.).
Згідно п. 97.4.1. ПК України, особою, відповідальною за погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу платника податків, стосовно платника податків, який ліквідується, є ліквідаційна комісія або інший орган, що проводить ліквідацію згідно із законодавством України.
Судом встановлено, що посадові особи ДП ВАТ "Євроцемент-Україна" ЖКП "Побутсервіс" не оскаржували нараховані суми податкових зобов'язань, тому всі податкові повідомлення-рішення ДПІ у Балаклійському районі Харківської області є чинними.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області обґрунтовані, підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст.ст. 44-49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. 112 Цивільного кодексу України, ст.ст. 60, 61 Господарського кодексу України, ст.ст. 41, 97 Податкового кодексу України, ст.ст. 1, 4, 12, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Зобов'язати голову ліквідаційної комісії Дочірнього підприємства Відкритого акціонерного товариства "Євроцемент-Україна" Житлово-комунального підприємства "Побутсервіс" (код ЄДРПОУ: 25175367) визнати кредиторські вимоги Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області (код ЄДРПОУ: 34329069) в розмірі 169022,71 грн.
Стягнути з Дочірнього підприємства Відкритого акціонерного товариства "Євроцемент-Україна" Житлово-комунального підприємства "Побутсервіс" (64200, Харківська область, м.Балаклія, вул.Муканова, 63; код ЄДРПОУ: 25175367; відомості про розрахункові рахунки відсутні) на користь Державного бюджету України (одержувач - УДК у м.Харкові, № рахунку 31110095700002 код ЄДРПОУ: 24134490, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011) - 85,00 грн. державного мита.
Стягнути з Дочірнього підприємства Відкритого акціонерного товариства "Євроцемент-Україна" Житлово-комунального підприємства "Побутсервіс" (64200, Харківська область, м.Балаклія, вул.Муканова, 63; код ЄДРПОУ: 25175367; відомості про розрахункові рахунки відсутні) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м.Харкові ГУДКУ у Харківській області, № рахунку 31219264700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011) - 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя Шатерніков М.І.
Повне рішення складено "18" серпня 2011 року.