Рішення № 17867196, 10.08.2011, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
10.08.2011
Номер справи
8/5009/2901/11
Номер документу
17867196
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.08.11 Справа № 8/5009/2901/11

Суддя Попова І.А.

за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області (69001, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 50)

до відповідача Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Надія»(72100, Запорізька область, м.Приморськ, вул. Вавілова, 1)

про зобов'язання відповідача надати державному реєстратору документи для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи

Суддя І. А. Попова

Представники:

Позивача ОСОБА_1, дов. № 01/167 від 23.05.2001 р.

ОСОБА_2, дов. від 09.08.20011 р.

Відповідача ОСОБА_3, дов. від 20.10.2010 р.

Розглядаються позовні вимоги про зобов'язання відповідача надати державному реєстратору документи для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи

Розгляд справи, призначений на 23.06.2011 р., відкладався до 20.07.2011 р., 04.08.2011 р., в судовому засіданні оголошувалася перерва до 10.08.2011 р. строк вирішення спору продовжено за клопотанням сторін відповідно до ст. 69 ГПК України.

Вступну та резолютивну частини рішення оголошено в судовому засіданні 10.08.2011 р.

Позивач підтримує позовні вимоги з підстав, викладених у позові, з посиланням на приписи Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців». В обґрунтування вимог зазначено: на підстав наказу Фонду державного майна України № 344 РВ ФДМ України по Запорізькій області видано наказ № 84 від 29.04.2008 р. про приватизацію державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Надія». Згідно пункту 4 Тимчасового положення про Фонд державного майна України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 07.07.1992 р., основними завданнями Фонду є :захист майнових прав України на її території та за кордоном; здійснення прав розпорядження майном державних підприємств у процесі їх приватизації, створення спільних підприємств. В даному випадку права позивача порушені бездіяльністю відповідача з припинення ДП «Сільськогосподарське підприємство «Надія»та не внесенням до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи. Позивач просить зобов'язати ДП «Сільськогосподарське підприємство «Надія» надати державному реєстратору документи для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.

Відповідач позов не визнав. У запереченнях вказує, що згідно ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи(у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у встановленому порядку набули статусу субєкта підприємницької діяльності мають право звернутися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів. Виходячи із заявлених позовних вимог, позивачем не наведено порушення його прав, в чому воно виражено та чи воно підтверджується, тому позовні ви вимоги є такими, що задоволенню не підлягають. Позивач посилається на те, що його права порушуються бездіяльністю відповідача з припинення ДП «СП «Надія» та не внесенням до ЄДР запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи. Відповідно до ч. 2 ст. 14 ЦК України особа не може бути примушена до дій, вчинення яких є необовязковими для неї. Для внесення запису про державну реєстрацію припинення ДП СП «Надія»необхідно надати державному реєстратору оригінал або нотаріально посвідчену копію передавального акта, якщо припинення здійснюється в результаті злиття, приєднання, або перетворення. При цьому, передавальний акт повинен бути затверджений засновниками (учасниками) юридичної особи, або органом який прийняв рішення про припинення юридичної особи. Тобто, в даному випадку, передавальний акт ДП СП «Надія»до КСП «Надія-2008»має бути поданим державному реєстратору тільки затвердженим РВ ФДМ України по Запорізькій області. Проте, до теперішнього часу передавальний акт ДП СП «Надія»до КСП «Надія-2008»позивачем не затверджено, що унеможливлює прийняття таких документів для реєстрації припинення ДП СП «Надія». Статтею 107 ЦК України встановлений порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення, а саме кредитор юридичної особи, що припиняється, може вимагати від неї припинення або дострокового виконання зобовязань, крім випадків, передбачених законом. Після закінчення строку для предявлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), які мають містити положення про правонаступництво щодо всіх зобовязань юридичної особи, що припиняється стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобовязання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення. Нотаріально посвідчені копії передавального акта та розподільчого балансу передаються в орган, який здійснює державну реєстрацію за місцем державної реєстрації юридичної особи, що припиняється, а також в орган, який здійснює державну реєстрацію, за місцем державної реєстрації юридичної особи правонаступника. Порушення положень частин другої та третьої цієї статті є підставою для відмови у внесенні до Єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи та державній реєстрації створюваних юридичних осіб правонаступників. Тобто, виходячи з вищенаведеного саме позивач перешкоджає подачі належних документів в орган, який здійснює державну реєстрацію припинення.

Заслухавши представників сторін, дослідивши додані матеріали, суд встановив:

На підставі абз. 3 п. 2 Розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.02.2008 р. № 367-р «Про затвердження переліків господарських товариств і холдингових компаній, державні пакети акцій (частки) яких підлягають продажу, державних підприємств, холдингових компаній і відкритих акціонерних товариств, які підлягають до продажу в 2008 році», Фондом державного майна України видано наказ №344 від 24.03.2008р. «Про затвердження доповнення до переліку обєктів груп В, Г та обєктів агропромислового комплексу, які підлягають підготовці до продажу в 2008 році». У додатку 5 до вищевказаного наказу встановлено, що державне підприємство «Сільськогосподарське підприємство «Надія»входить до обєктів агропромислового комплексу, які підлягають підготовці до продажу в 2008 році за участю працівників регіональних відділень ФДМ України. На підставі наказу Фонду державного майна України № 344, РВ ФДМУ по Запорізькій області видано наказ № 84 від 29.04.2008 р. про приватизацію державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Надія».

Відповідно до ст.. 5 Закону України «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі»приватизація майна радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється шляхом перетворення їх у колективні сільськогосподарські підприємства або у відкриті акціонерні товариства за рішенням загальних зборів (зборів уповноважених).

26 червня 2008 р. наказом РВ ФДМ України по Запорізькій області № 151 «Про визначення способу приватизації ДП СП «Надія»визначено спосіб приватизації шляхом перетворення в колективне сільськогосподарське підприємство.

23 липня 2008 р. наказом РВ ФДМ України по Запорізькій області № 194 прийнято рішення про припинення ДП «СП «Надія»шляхом передання майна, прав та обовязків КСП «Надія-2008», яке стає правонаступником майнових прав та обовязків ДП «СП «Надія», згідно із договором безоплатної передачі (купівлі-продажу) майна. Пунктом 2 зазначеного наказу призначено членів комісії з припинення юридичної особи ДП «СП «Надія», голову зазначеної комісії Цонєва Олександра Вікторовича зобовязано забезпечити виконання процедури припинення ДП «СП «Надія».

26 серпня 2008 р. державним реєстратором на підставі наказу РВ ФДМ України по Запорізькій області № 194 внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про прийняте рішення щодо припинення юридичної особи ДП «СП «Надія», та зазначено, що підприємство знаходиться на стадії припинення підприємницької діяльності, що підтверджено витягом з Єдиного державного реєстру.

Також, 26.08.2008 р. проведено державну реєстрацію юридичної особи КСП «Надія-2008», в статуті якого зазначено, що підприємство є добровільним обєднанням громадян з метою прийняття участі в приватизації цілісного майнового комплексу ДП «СП «Надія»і є його правонаступником.

10 вересня 2008 р. РВ ФДМ України по Запорізькій області затверджено план приватизації ДП «СП «Надія», яким встановлено, що відповідно до затвердженого плану приватизації укладається договір безоплатної передачі майна. 03 жовтня 2008 р. укладено договір № 1164 безоплатної передачі майна ДП «СП «Надія», за яким орган приватизації (РВ ФДМ України по Запорізькій області) зобовязується безоплатно передати у власність КСП «Надія-2008»майно ДП «СП «Надія», а КСП «Надія-2008» - прийняти майно в порядку і на умовах, передбачених цим договором. 24 жовтня 2008 р. РВ ФДМ України по Запорізькій області передано за актом приймання-передачі КСП «Надія-2008»майно ДП «СП «Надія». Листом № 05-14/519 від 29.10.2010 р. державний реєстратор Приморської районної державної адміністрації повідомив позивача про те, що після внесення запису про прийняття рішення щодо припинення юридичної особи ДП «СП «Надія»голова комісії з питання щодо проведення заходів з припинення ДП «СП «Надія»не звертався. Отже, протягом тривалого часу відповідач ухилявся та не виконував покладені на нього наказом РВ ФДМ України по Запорізькій області № 194 від 23.07.2008 р. обовязки з оформлення документів щодо припинення юридичної особи - ДП «СП «Надія».

Згідно довідки Головного управління статистики у Запорізькій області станом на 07.07.2011 р. у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України значиться ДП «Сільськогосподарське підприємство «Надія». Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 18.07.2011 р. містить запис, що юридична особа ДП «Сільськогосподарське підприємство «Надія»перебуває у стані припинення підприємницької діяльності, про що 26.08.2008 р. здійснена реєстрація рішення уповноваженого органу. Загальними зборами КСП «Надія-2008»затверджено статут підприємства, яке є відповідно до п. 2.1 статуту правонаступником ДП «СП «Надія»та 26.08.2008 р. здійснено державну реєстрацію утвореної юридичної особи.

За актом приймання передачі від 24.10.2008 р. позивачем передано КСП «Надія-2008»нерухоме майно ДГ СП «Надія».

Приписами ст. 108 ЦК України визначено, що перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. Для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті перетворення голова комісії з припинення або уповноважена ним особа після закінчення процедури припинення, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинні подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті перетворення; свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи; оригінал установчих документів; нотаріально посвідчену копію передавального акта. Державна реєстрація юридичної особи, утвореної в результаті перетворення, здійснюється у порядку, який встановлено нормами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Особливості перетворення деяких юридичних осіб встановлені законодавством. Так, порядок перетворення у процесі приватизації державних та комунальних підприємств регулюється Законом України «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі»та в даному випадку Положенням про порядок приватизації майна радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також заснованих на їх базі орендних підприємств (затв. Наказом ФДМ України № 1718 від 17.08.2000 р. з наступними змінами та доповненнями). Так, зазначеним Положенням встановлено, що приватизація майна радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств можлива лише шляхом перетворення їх у колгоспні сільськогосподарські підприємства або у відкриті акціонерні товариства. Перетворення ДП «СП «Надія»відбулося згідно приписів вищезазначеного законодавства.

Розділом 6 зазначеного Положення встановлено, що загальні збори (збори уповноважених) працівників радгоспу приймають рішення про вибір способу приватизації радгоспу шляхом його перетворення у колективне сільськогосподарське підприємство. Рішення оформлюється протоколом загальних зборів (зборів уповноважених). Працівники радгоспу та прирівняні до них особи для спільної участі в приватизації радгоспу створюють та реєструють КСП. Створення КСП не обумовлюється будь-яким рішенням державних, господарських та інших органів. Порядок державної реєстрації визначається відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців". Орган приватизації відповідно до затвердженого плану приватизації укладає з КСП договір купівлі-продажу (додаток 1) або договір про безоплатне передання (додаток 2) майна радгоспу, що приватизується. Передання державного майна радгоспу, що приватизується, КСП здійснюється за актом приймання-передання майна радгоспу. КСП за укладеним договором купівлі-продажу або безоплатного передання майна радгоспу стає правонаступником майнових прав і зобов'язань цього радгоспу з моменту складання акта приймання-передання майна радгоспу. Після складання акта приймання-передання майна радгоспу орган приватизації повідомляє органи статистики про приватизацію радгоспу для вилучення його з Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України. З моменту вилучення з Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України радгосп вважається таким, що припинив діяльність.

Пунктами 3 та 4 наказу № 194 РВ ФДМ України по Запорізькій області від 23.07.2008 р. зобовязано голову комісії з припинення юридичної особи забезпечити виконання процедури припинення у порядку, визначеному ст. ст. 105 107 ЦК України та розділу ІV Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»та покладено на нього відповідальність за дотримання норм чинного законодавства в процесі здійснення процедури припинення юридичної особи підприємства та терміну його виконання.

Статтею 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців передбачено, що для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, зокрема, шляхом перетворення, державному реєстратору подається певний перелік документів, в тому числі передавальний акт або розподільчій баланс. Передавальний акт або розподільчий баланс повинен бути затверджений засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, який прийняв рішення про припинення юридичної особи. Справжність підписів голови та членів комісії з припинення юридичної особи на передавальному акті або розподільчому балансі повинні бути нотаріально засвідчені. Передавальний акт або розподільчий баланс центрального органу виконавчої влади повинен бути затверджений головою комісії з реорганізації. Нотаріальне посвідчення справжності підписів голови та членів комісії з реорганізації на передавальному акті або розподільчому балансі у цьому випадку не вимагається. (редакція статті з 25 грудня 2008 р.) Як зазначає позивач та підтверджується наявними матеріалами, станом на 30.06.2008 р. відповідно до Положенняпро інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання) (затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 158 від 02.03.1993 р.) здійснено інвентаризацію майна ДП СП «Надія», що приватизується та затверджено Акт оцінки майна. Позивач зазначає, не оспорює і відповідач, що передавальний баланс ДП СП «Надія»у складі затвердженого органом приватизації акту оцінки майна, передано та отримано відповідачем своєчасно, після закінчення процедури приватизації (перетворення) - 22.08.2008 р.

Вивчені матеріали свідчать, що впродовж майже трьох років голова комісії з припинення юридичної особи ДП СП «Надія»не здійснив дій на завершення процедури припинення ДП СП «Надія».

При цьому, доводи відповідача щодо того, що завершити процедуру він не має змоги внаслідок дій самого органу приватизації, яким не затверджено передавальний баланс, спростовується наступним: відповідачем на огляд суду наданий передавальний баланс (складений станом на 30.06.2008 р.), який не містить підписів членів комісії з припинення та нотаріального засвідчення справжності їх підписів. Тобто, один із документів, з необхідного переліку для вчинення державним реєстратором відповідних дій, до цього часу не виготовлений, внаслідок чого не може бути переданий державному реєстратору.

Також, із листування сторін по справі вбачається, що аргумент, на який посилається відповідач в обґрунтування заперечень за даним позовом, жодного разу органу приватизації не висловлювався. Натомість, впродовж двох років з дня прийняття уповноваженим державним органом рішення про приватизацію, після передачі майна ДП «СП «Надія»правонаступнику, директор ДП СП «Надія»сповіщає державні органи про продовження господарської діяльності, паювання земель Державного підприємства СП «Надія»тощо.

Що стосується доводів відповідача про недоведеність РВ ФДМ України по Запорізькій області факту порушення його прав або охоронюваних законом інтересів, які підлягають захисту, суд зазначає наступне:

Статтею 1 ГПК України передбачено право на звернення до суду не лише підприємств, установ та організацій за захистом своїх прав або інтересів, а і державних та інших органів, у випадках, передбачених законодавчими актами України. Згідно Положення про Регіональні відділення Фонду державного майна України, відділення у межах своєї компетенції забезпечує виконання законів України, постанов Верховної Ради України, указів і розпоряджень Президента України, декретів,постанов і розпоряджень Кабінету Міністрів України, наказів Фонду, рішень Верховної Ради і Президента Республіки Крим, Уряду Криму, рішень обласної, Київської та Севастопольської міської Ради народних депутатів, розпоряджень Представника Президента України в області, мм. Києві і Севастополі. Відділення відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: розробляє пропозиції щодо приватизації майна, яке перебуває у державній власності, вносить їх до фонду, Верховної Ради Республіки Крим, відповідної Ради народних депутатів для формування державної, республіканської (Республіки Крим), місцевої програм приватизації, забезпечує виконання затверджених програм; змінює в процесі приватизації організаційно-правову форму підприємств, що перебувають у державній власності; утворює комісії з приватизації і комісії з інвентаризації та оцінки майна, що перебуває у державній власності, затверджує акти інвентаризації та оцінки вартості майна; здійснює управління та розпоряджається майном підприємств, установ і організацій, що перебуває у державній власності, в процесі приватизації; забезпечує систематичне інформування населення, Фонду, відповідних органів державної виконавчої влади, місцевого і регіонального самоврядування про хід приватизації державного майна; складає щоквартально звіти про хід приватизації державного майна, надходження коштів до позабюджетного Державного фонду приватизації, позабюджетних фондів приватизації Республіки Крим, мм. Києва і Севастополя і подає їх Фонду, Верховній Раді Республіки Крим чи відповідній Раді народних депутатів у визначені терміни за встановленою формою; контролює виконання актів законодавства.

Згідно ст..37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»державна реєстрація юридичної особи, яка утворена в результаті перетворення, здійснюється у порядку, який встановлено статтями 24 - 27 цього Закону. При перетворенні юридичної особи до неї не застосовуються обмеження, встановлені частиною другою статті 35 цього Закону. Перетворення вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті перетворення. Оскільки процес реорганізації ДП СП «Надія»на даний час не є завершеним, в порушення приписів діючого законодавства щодо термінів приватизації, РВ ФДМ України по Запорізькій області, як державний орган з питань управління державним майном, правомірно звернулося з даним позовом.

Позовні вимоги задовольняються.

Судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги задовольнити.

Зобов'язати Державне підприємство «Сільськогосподарське підприємство «Надія» вчинити дії та надати державному реєстратору документи для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Стягнути з Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Надія»(72100, Запорізька область, м.Приморськ, вул. Вавілова, 1, ЄДРПОУ 33318041) в доход державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувача: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, р/р 31119095700007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22090200, символ банку 095) 85 грн. державного мита. Видати наказ.

Стягнути з Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Надія»(72100, Запорізька область, м.Приморськ, вул. Вавілова, 1, ЄДРПОУ 33318041) в доход державного бюджету України (отримувач Державний бюджет Орджонікідзевського району; банк отримувача УДК у Запорізькій області, МФО 813015,ЄДРПОУ 34677145, рахунок № 31218264700007, код бюджетної класифікації 22050003; символ звітності банку 264) 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.

Суддя І.А. Попова

Рішення підписано 15 серпня 2011 року.