Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ РІШЕННЯ
Справа № 13/16918.07.11
За позовом Першого заступника прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему у місті Києві
до Гаражно-будівельного кооперативу "Дружба-2"
про відшкодування шкоди за самовільне зайняття земельної ділянки в розмірі 10 602,07 грн.
Суддя Курдельчук І.Д.
Представники сторін:
прокурор не зявився
від позивача ОСОБА_1 дов. № 6786 від 06.12.2010 р.
від відповідача не зявився
в судовому засіданні 18.07.2011 року, відповідно до ст. 85 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення
ОБСТАВИНИ СПРАВИ і СУТЬ СПОРУ:
Перший заступник прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему у місті Києві звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Гаражно-будівельного кооперативу "Дружба-2" про відшкодування шкоди за самовільне зайняття земельної ділянки в розмірі 10 602,07 грн.
В обґрунтування позову прокурор послався на те, що працівниками Головного управління Держкомзему у м. Києві проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, якою було виявлено самовільне зайняття відповідачем та використання земельної ділянки площею 0,02 га по вул.. Тираспольській, 12 в м. Києві.
Підставою позову є зайняття відповідачем земельної ділянки площею 0,02 га по вул.. Тираспольській, 12 в м. Києві, власником якої є територіальна громада міста Києва в особі Київської міської ради без достатніх правових підстав.
На підтвердження позовних вимог надані Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства №А259/09 від 20.04.2010 року, Акт обстеження земельної ділянки №52/09 від 27.04.2010 року, Розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття Гаражно-будівельним кооперативом "Дружба-2" земельної ділянки за адресою: вул.. Тираспольській, 12 в м. Києві, складені державним інспектором з контролю за використанням і охороною земель в м. Києві Тараненко А.Г.
Позов мотивований тим, що в ході проведеної державним інспектором Головного управління Держкомзему у м. Києві перевірки встановлено, що відповідач самовільно займає та використовує земельну ділянку орієнтованою площею 0,02 гп за адресою : вул.. Тираспольська, 12, зазначені земельні ділянки огороджені, мають обмежений доступ та охороняються. Факт використання відповідачем вищезазначеної земельної ділянки без оформлення документів документально зафіксовано. Самовільне зайняття земельної ділянки порушує інтереси держави щодо регулювання державою земельних відносин та позбавляє Київську міську раду права на розпорядження земельною ділянкою, а тому ця земельна ділянка підлягає звільненню та приведенню у придатний для використання стан.
24.05.2011 року ухвалою Господарського суду міста Києва було порушено провадження у справі № 13/169, розгляд справи призначений на 14.06.2011 року, сторони зобовязано надати документи.
Розгляд справи відкладений на 12.07.11 через неявку відповідача та прокурора.
12.07.11 в судове засідання з'явився позивач та прокурор, частково надав документи. Відповідач не з'явився, поважних причин неявки суду не повідомив, вимоги ухвали про порушення провадження у справі не виконав.
Прокурор та позивач просили відкласти розгляд справи у зв'язку з зміною обставин - звільненням земельної ділянки.
Ухвалою суду від 12.07.2011 року розгляд справи було відкладено на 18.07.2011 року та зобов'язано позивача надати письмове уточнення з урахуванням змін обставин.
18.07.2011 року в судове засідання зявився представник позивача, документів, витребуваних судом не надав.
Представники прокуратури та відповідача в судове засідання не зявилися, про поважні причини неявки суд не повідомили, вимоги ухвали суду не виконали.
В ході розгляду справи прокурор підтримав позовні вимоги та наполягав на задоволенні позову.
Позивач в наданих письмових поясненнях повідомив, що Київською міською радою не приймалося рішення про передачу у власність чи користування земельної ділянки Гаражно-будівельному кооперативу "Дружба-2" земельну ділянкуу орієнтованою площею 0,02 гп за адресою : вул.. Тираспольська, 12. Отже, використання Гаражно-будівельним кооперативом "Дружба-2" зазначеної земельної ділянки здійснюється без документів, що посвідчують право користування, що підтверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 20.04.2011 року. У звязку з цим, позивач підтримав позовні вимоги прокурора Шевченківського району м. Києва та наполягав на задоволенні позовних вимог.
Учасники судового процесу належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи ухвалою господарського суду за місцезнаходженням відповідно до довідок ЄДРПОУ про що свідчить повідомлення про вручення з відміткою Укрпошти про отримання.
Відповідно до положень ст. ст. 64, 77, 87 ГПК України ухвала про відкриття провадження у справі (про відкладення розгляду справи) надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Відповідно до вимог ст.81-1 ГПК України в судових засіданнях складені протоколи, які долучено до матеріалів справи.
Перед початком розгляду справи по суті представників учасників судового процесу, які зявились в судове засідання ознайомлено з їх правами та обовязками, відповідно до ст.ст. 20, 21, 22, 27, 29, 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
Господарський суд визнав подані документи достатніми для вирішення спору та відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України розглянув справу за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі обставини справи, які мають значення для вирішення спору по суті, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до статті 121 Конституції України прокуратура покликана захищати інтереси держави та реалізовувати ці повноваження.
Захищаючи інтереси держави Прокуратура Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему у місті Києві звернулась до суду з позовом про зобовязання Гаражно-будівельного кооперативу "Дружба-2" відшкодувати шкоду заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки площею 0,02 га по вул.. Тираспольській, 12 в м. Києві в розмірі 10 602,07 грн.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України юридичні громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Статтею 9 Земельного кодексу України встановлено, що розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування відноситься до повноважень Київської міської ради.
Відповідно до ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, в тому числі на рухоме і нерухоме майно, землю, природні ресурси, нежитлові приміщення
Згідно п. 5 ст. 16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, від імені та в інтересах територіальних громад права субєкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
. Відповідно до статті 187 Земельного кодексу України, контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Закон України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” визначає правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.
Згідно ст. 2 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель”, серед основних завдань державного контролю за використанням та охороною земель є забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи.
До повноважень державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель Закон України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” (ст. 10) відносить, зокрема, можливість безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель, складати акти перевірок.
Прокуратурою в обґрунтування позовних вимог про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки надані Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства №А259/09 від 20.04.2010 року, Акт обстеження земельної ділянки №52/09 від 27.04.2010 року, Розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття Гаражно-будівельним кооперативом "Дружба-2" земельної ділянки за адресою: вул. Тираспольській, 12 в м. Києві, складені державним інспектором з контролю за використанням і охороною земель в м. Києві Тараненко А.Г.
Порядок проведення перевірок з питань використання земель та складання відповідних актів перевірок встановлюється Порядком планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003 № 312.
Згідно п. 4.1. Порядку державні інспектори проводять перевірки стану дотримання земельного законодавства в присутності власників земельних ділянок чи землекористувачів або уповноважених ними осіб, а також осіб, які вчинили порушення земельного законодавства. У разі відсутності при перевірці власника чи землекористувача або уповноважених ними осіб перевірка проводиться за наявності двох свідків.
Відповідно до п. 4.2. цього Порядку при проведенні перевірки державний інспектор: установлює особу, яка є власником земельної ділянки чи землекористувачем; при встановленні факту зміни власника чи користувача обєкта нерухомості уживає заходів для з'ясування особи фактичного власника чи користувача; установлює правомірність використання земельних ділянок іншими землекористувачами, яким вони не надані у власність чи користування; перевіряє наявність документів, що посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою; перевіряє дотримання режиму використання земельної ділянки відповідно до цільового призначення; уточнює відповідність місця розташування та меж земельної ділянки, мір ліній, визначених у документах, які посвідчують право користування земельною ділянкою, фактичним мірам ліній на місцевості.
Відповідно до п. 4.3. цього Порядку при виявленні порушення земельного законодавства державний інспектор: зясовує обставини та суть скоєного порушення земельного законодавства; установлює особу, яка здійснила порушення земельного законодавства; установлює, чи є в діях чи бездіяльності особи, яка вчинила порушення земельного законодавства, ознаки адміністративного правопорушення або склад злочину; обстежує земельну ділянку і встановлює, чи завдана юридичними чи фізичними особами шкода земельним ресурсам унаслідок їхньої господарської та іншої діяльності.
За результатами перевірки, якщо виявлено чи не виявлено порушення земельного законодавства складається акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства (далі - акт) (п. 5.2. Порядку)
Згідно п. 5.3. Порядку, акт складається у двох примірниках. Перший примірник акту залишається у державного інспектора, який проводить перевірку, другий - вручається або надсилається керівнику юридичної особи чи фізичній особі, які перевірялись. При проведенні спільних перевірок з іншими органами контролю, копія акта надається цим органам.
При врученні акта юридичній чи фізичній особі особисто в примірнику акта, який залишається в інспектора, робиться відмітка про дату вручення акта та ставиться підпис особи, яка його отримує. У разі надсилання акта поштою на примірнику акта, який залишається в інспектора, робиться відповідна відмітка. Акт надсилається з повідомленням про вручення.
Пункт 5.4. Порядку визначає, що саме державний інспектор має зазначати в акті, зокрема:
дату та місце складання акта;
посаду та прізвище інспектора (інспекторів), який (які) проводив (проводили) перевірку;
посади та прізвища осіб, які були залучені до перевірки;
посаду та прізвище представника юридичної особи чи прізвище фізичної особи, які були присутні при перевірці;
місцезнаходження юридичної чи фізичної особи, які перевіряються;
місце розташування земельної ділянки, її площу згідно із земельно-кадастровою документацією та фактичну площу, яка використовується;
категорію земель та склад угідь;
цільове призначення та фактичний стан використання (освоєння) земельної ділянки;
наявність документів, які посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою;
обставини порушення земельного законодавства;
суть порушення з посиланням на акти чинного законодавства, вимоги яких порушені.
Як вбачається із наданих Акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства №А259/09 від 20.04.2010 року, Акту обстеження земельної ділянки №52/09 від 27.04.2010 року, ці акти складено з дотриманням вимог встановлених п. 5.4 Порядку.
Відповідно до п.п. 6.1., 6.2. Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, у разі виявлення порушення земельного законодавства державний інспектор складає протокол про адміністративне правопорушення, а з метою усунення наслідків виявленого правопорушення державний інспектор видає особі, яка скоїла правопорушення, припис про його усунення.
Гаражно-будівельному кооперативу "Дружба-2" в особі керівника ОСОБА_2 вручено припис П 253/09 від 27.07.2011 року про усунення виявлених порушень вимог чинного законодавства в 30 денний термін.
За порушення вимог земельного законодавства Головним управлінням Держкомзему у м. Києві відносно керівника Гаражно-будівельного кооперативу "Дружба-2" ОСОБА_2 на підставі ч. 1 ст. 53 КУпАП складено протокол про адміністративне правопорушення № 00253 від 27.04.2011 року.
Постановою № 30 від 27.04.2011 року про накладення адміністративного стягнення, керівника Гаражно-будівельного кооперативу "Дружба-2" ОСОБА_2 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 53 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Отже, наслідком перевірки є встановлення обєктивних даних, як щодо обєкту земельної ділянки, так і щодо субєкту особи, що її використовує, у даному випадку відповідача у справі.
Відповідно до статті 189 Земельного кодексу України самоврядний контроль за використанням та охороною земель в місті Києві здійснюється Київською міською радою.
Нормами статті 212 Земельного кодексу України передбачено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або користувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих ділянок провадиться за рішенням суду.
Згідно статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України та відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є обєктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до статті 40 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Статтею 9 Земельного кодексу України, визначені повноваження Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин, до яких належить: розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності, вирішення інших питань у галузі земельних відносин, в тому числі і прийняття рішення щодо звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок.
В ході розгляду справи прокурор повідомив суду про звільнення Гаражно-будівельним кооперативом "Дружба-2" самовільно зайнятої ділянки площею 0,02 га, що розташована по вул.. Тираспольській, 12 в м. Києві.
Згідно Методики визначення розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженою Постановою Кабінету міністрів України № 963 від 25.07.2007 року, проведено розрахунок шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в розмірі 10602,07 грн.
Як передбачено ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право звертатися до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.
У звязку з встановленням факту порушення земельного законодавства, позивачем обрано такий спосіб захисту, передбачений законом стягнення шкоди за самовільне зайняття земельної ділянки.
Згідно ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" було передбачено, що самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї та до його державної реєстрації.
Згідно із ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Документи, що посвідчують право на земельну ділянку, вказані в статті 126 ЗК України, зокрема, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, право постійного користування земельною ділянкою - державним актом на право постійного користування, а право оренди земельної ділянки - договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Таким чином, відповідно до наведених вимог закону обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність у цієї особи на час прийняття судом рішення таких документів є самовільним зайняттям вказаної земельної ділянки.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку, Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства №А259/09 від 20.04.2010 року, Акт обстеження земельної ділянки №52/09 від 27.04.2010 року складені відповідно до встановленого Порядку, та є належним доказом, що підтверджують факту самовільного зайняття земельної ділянки відповідачем.
Крім того, відсутні у відповідача передбачених ст. 126 ЗК України правовстановлюючі документи на зазначену земельну ділянку, підтверджує, що земельна ділянка площею 0,02 га, розташована за адресою: вул.. Тираспольській, 12 в м. Києві є самовільно зайнятою.
Отже, обовязковою умовою для приведення самовільно зайнятої земельної ділянки у придатний стан є встановлення факту самовільного зайняття земельної ділянки та зміни її стану порівняно з тим в якому вона може використовуватись відповідно до функціонального призначення.
Господарський суд вважає, що прокуратурою і позивачем доведено факт самовільного зайняття земельної ділянки саме відповідачем, використання її ним без правовстановлюючих документів, зміни стану зазначеної земельної ділянки порівняно з тим в якому вона може використовуватись відповідно до функціонального призначення.
Таким чином, позовні вимоги суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Обовязок доказування та подання доказів відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України розподіляється між сторонами виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення.
Відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Належних доказів протилежного відповідачем не подано.
Керуючись ст. ст. 22, 27, 30, 32-34, 36, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Гаражно-будівельного кооперативу "Дружба-2" (м. Київ, вул.. Тираспольська, 12-14, код ЄДРПОУ 16300661) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок 31518920700001, МФО 820019, код за ЄДРПОУ 24262621, одержувач ГФУ КМДА, банк ГУ ДКУ у м. Києві) суму шкоди в розмірі 10602 (десять тисяч шістсот дві),07 грн.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя І.Д. Курдельчук
дата складення 22.07.2011