ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 липня 2011 р.
(15:51) Справа №2а-6551/11/0170/19 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі
головуючого судді Кузнякової С.Ю.,
при секретарі Устіновій І.В.,
за участю прокурора Єрьоменко А.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
,
за позовом Прокурора м. Армянська в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Армянськ АР Крим
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лакофарбова Компанія "Крим"
про стягнення заборгованості,
Суть спору: Прокурор м. Армянська в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Армянськ АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення заборгованості з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лакофарбова Компанія "Крим" 3518,63 грн. зі сплати фінансових санкцій, 112,97 грн. пені та 1878,85 грн. з відшкодування витрат на доставку та виплату пільгових пенсій, призначених відповідно до п. “а” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
У судовому засіданні прокурор на позовних вимогах наполягав, з підстав викладених у позовній заяві.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, направив клопотання про розгляд справи за його відсутністю, на позовних вимог наполягав.
Представник відповідача до суду не з’явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Будь-яких клопотань суду не направив, заперечень на позов не надав.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність представника позивача відповідно до заявленого ним клопотання та у відсутність представника відповідача, керуючись ст. 128 КАС України, на підставі наявних доказів.
Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані прокурором та позивачем, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Відповідач зареєстрований як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Армянськ АР Крим за номером (09030180).
Принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування визначались у Законі України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-IV від 09.07.03р. (далі Закон України №1058-IV від 09.07.03р.).
Згідно ст. 1 Закон України №1058-IV від 09.07.03р. страхові внески це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Ст. 3 Закон України №1058-IV від 09.07.03р. визначала, що Пенсійний фонд і юридичні особи є суб'єктами системи пенсійного забезпечення в Україні.
Відповідно до ч.2 ст. 5 Закону України №1058-IV від 09.07.03р. виключно цім Законом визначаються:принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та Накопичувального фонду; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Страхувальники були зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 днів із дня закінчення цього періоду (ч. 6 ст. 20 Закону України №1058-IV від 09.07.03р. ).
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважались простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. (ч. 2 ст. 106 Закону України №1058-IV від 09.07.03р.).
Ч. 9 ст. 106 Закону України №1058-IV від 09.07.03р. (в редакції, яка діяла на момент прийняття позивачем рішень від 12.03.2011 року № 43 та 26.04.2011 року №86 про застосування фінансових санкцій) було передбачено, що виконавчі органи Пенсійного фонду за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, застосовують до страхувальників штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Ч. 13 ст. 106 Закону України №1058-IV від 09.07.03р. було встановлено, що про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.
Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Відповідно до ч. 14 ст. 106 Закону України №1058-IV від 09.07.03р. суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків, зокрема шляхом звернення до суду з позовом про стягнення.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Армянськ АР Крим від 12.03.2011 року прийнято рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків № 43, яким до відповідача застосовано 110,92 грн. штрафу та 263,38 грн. пені.
Зазначене рішення отримане відповідачем 22.03.2011 року, про що свідчить відмітка на повідомленні про вручення поштового відправлення.
26 квітня 2011 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Армянськ АР Крим прийнято рішення про застосування фінансових санкцій щодо несплати, неповної або несвоєчасної сплати авансових платежів з страхових внесків № 86, яким до відповідача застосовано 3257,30 грн. штрафу.
Зазначене рішення отримане відповідачем 26.04.2011 року, про що свідчить підпис відповідача на рішенні (а.с. 86).
Як вбачається з матеріалів справи, рішення позивача у встановленому законом порядку не оскаржені.
Крім того, відповідно до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” Пенсійний фонд України призначає пенсії за віком на пільгових умовах. А стаття 8 зазначеного Закону передбачає, що виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.
Згідно пункту 2 Прикінцевих положень Закону “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій.
Відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, в частині пенсій призначених згідно з пунктами “а”, “б-з” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, а саме плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам за списком №1,2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003р. №36.
Розрахунки суми відшкодування розраховуються відповідно до підпункту 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1 (далі –Інструкція).
Пунктом 6.4 зазначеної Інструкції встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 “Прикінцевих положень” Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (п. 6.5 Інструкції).
Пунктом 6.8 цієї Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 “Прикінцевих положень” Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем на адресу відповідача направлявся розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” за травень 2011 року.
Зазначений розрахунок отриманий відповідачем 10.05.2011 року, про що свідчить підпис відповідача (а.с. 7).
Відповідно до розрахунку позовних вимог сума заборгованості відповідача складає 5510,45 грн., з яких 3518,63 грн. заборгованості зі сплати фінансових санкцій, 112,97 грн. пені та 1878,85 грн. заборгованості з відшкодування витрат на доставку та виплату пільгових пенсій, призначених відповідно до п. “а” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати зазначеної заборгованості.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Під час судового засідання, яке відбулось 08.07.2011р. оголошені вступна та резолютивна частини постанови.
Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 08.07.2011 р.
Керуючись ст. ст. 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лакофарбова Компанія "Крим" (96012, АР Крим, м. Армянськ, вул. Промзона,2, п/р 26005301391016 Промінвестбанк м. Армянськ, МФО 324407, ЄДРПОУ 32362807) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Армянськ АР Крим (96012, АР Крим, м. Армянськ, вул. Шкільна, 55-а) заборгованість в загальній сумі 5510,45 грн.:
- п/р 2560670444512 у ВАТ “Державний ощадний банк України” м. Сімферополь, МФО 324805, ЄДРПОУ 22300441 - 3518,63 грн. заборгованість зі сплати фінансових санкцій;
- п/р 2560670544513 у ВАТ “Державний ощадний банк України” м. Сімферополь, МФО 324805, ЄДРПОУ 22300441 - 112,97 грн. пені;
- п/р 25606010044502 у ВАТ “Державний ощадний банк України” м. Сімферополь, МФО 324805, ЄДРПОУ 22300441 - 1878,85 грн. заборгованості з відшкодування витрат на доставку та виплату пільгових пенсій, призначених відповідно до п. “а” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кузнякова С.Ю.