Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.07.11 Справа № 10/365д/09-13/319д/10
Суддя Серкіз В.Г.
За позовом: Бердянського міжрайонного прокурора, м. Бердянськ в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області , м. Бердянськ Запорізької області
до відповідачів:
1.Андрівської сільської ради, с. Андрівка Бердянського району Запорізької області
2.Приватного сільськогосподарського підприємства Агрофірма “Союз”, с. Трояни Бердянського району Запорізької області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Приватне сільськогосподарське підприємство Агрофірма “Восток”, с. Трояни Бердянського району Запорізької області
про визнання договору оренди недійсним
Суддя Серкіз В.Г.
Представники:
Від позивача: не з'явився
Від відповідача 1: не з'явився
Від відповідача 2: не з'явився
Від прокуратури: Романов Р.О., посвідчення № 83 від 06.08.2008 р.
Бердянський міжрайонний прокурор звернувся до господарського суду в інтересах Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області з позовною заявою до Андріївської сільської ради , с. Андрівка Бердянського району Запорізької області та Приватного сільськогосподарського підприємства Агрофірма “Союз”, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ПСП Агрофірма “Восток” про визнання недійсним договір оренди земельної частки (паю) від 03.04.2009 р.
02.02.2011р. провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі №2а-4902/09/0870 за позовом Андріївської сільської ради Бердянського району Запорізької області до голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області, треті особи : ПСГ агрофірма “Союз” та ПСГ агрофірма “Восток” про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Бердянської районної адміністрації №380 від 01.07.2009р. та встановлення відсутності компетентності, яка розглядається Запорізьким окружним адміністративним судом.
Постановою Вищого господарського суду України від 25.05.2011р. ухвалу господарського суду Запорізької області від 02.02.2011р. та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 15.03.2011р. у справі №10/365д/09-13/319д/10 скасовано. Справу передано на розгляд господарському суду Запорізької області.
Ухвалою суду від 05.07.2011 р. провадження у справі поновлено та призначено судове засідання на 25.07.2011р.
25.07.2011 р. до початку розгляду справи прокурор заявив клопотання щодо відмови від здійснення технічної фіксації судового процесу.
Прокурор підтримав позовні вимоги викладені у позові та просять суд визнати недійсним договір оренди земельної частки (паю) від 03.04.2009 р.
Відповідач 1 та відповідач 2 у судове засідання не з'явилися. Про час та місце розгляду справи були попереджені належним чином.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, надіслав на адресу суду письмові доповнення по справі.
Неявка відповідачів 1, 2 в судове засідання не звільняють їх від виконання вимог суду, викладених в ухвалах суду і направлення суду витребуваних матеріалів.
Згідно ст. 75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами, якщо їх достатньо для вирішення спору по суті. Відповідачі 1, 2 свої зобовязання не виконали, не скористалися правом на захист своїх інтересів.
Визнавши, що спір може бути розглянутий за наявними матеріалами у справі, без участі представників відповідача 1, 2, суд розглянувши матеріали справи та заслухавши прокурора,
В С Т А Н О В И В:
Розпорядженням заступника голови Бердянської райдержадміністрації № 62 від 02.02.09 р. про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ПСП АФ «Восток»надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду на 8 років загальною площею 88,0888 га.
12.02.09р. між Бердянською районної держадміністрацією та ПСП АФ «Восток»було укладено попередній договір оренди землі № 2, згідно якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 88,0888 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Вказаний попередній договір у відповідності до ст. 365 Цивільного кодексу України було укладено до оформлення технічної документації на земельну ділянку та укладання і реєстрації основного договору оренди терміном на 6 місяців, з моменту підписання попереднього договору.
Розпорядженням голови районної державної адміністрації № 380 від 01.07.09р. «Про передачу в оренду не витребуваних земельних ділянок (паїв) колишнього КСП «Колос»на території Андрівської сільської ради»визнано не витребуваними земельні ділянки КСП «Колос»Андрівської сільради: ділянка поділу № 27, пай № 341, ОСОБА_1; ДП № 14, пай №1216, ОСОБА_2; ДП № 3, пай № 35, ОСОБА_3; ДП № 4, пай № 39, ОСОБА_4, ДП № 19, пай № 201, ОСОБА_5, ДП № 27, пай № 342, ОСОБА_6, ДП № 10, пай № 84, № 83, ДП № 18,19, пай № 184, ОСОБА_7, ДП № 2, пай № 16, ОСОБА_8
Крім того, вказаним розпорядженням затверджено «Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду ПСП АФ «Восток»для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення не витребувані земельні ділянки (паї) КСП «Колос»Андрівської сільради та передано в оренду терміном на 8 років ПСП АФ «Восток»земельні ділянки загальною площею 87,9910 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Вказані розпорядження є чинним та в судовому порядку не оскаржувались.
07.07.09р. Бердянським районним відділом Запорізької регіональної філії ДП і «Центр державного земельного кадастру»відповідно до вимог чинного законодавства були зареєстровані договори оренди землі укладені між Бердянською райдержадміністрацією та ПСП АФ «Восток».
В той же час, Андрівською сільською радою Бердянського району Запорізької області було прийняте рішення № 06 від 02.04.2009 року «Про визнання земельних часток (паїв) як невитребувані та передача їх в оренду», відповідно до якого земельні частки (паї) колишнього КСП «Колос» загальною площею 88,0888 га. а саме: пай № 341 ОСОБА_1, пай № 121 ОСОБА_2; пай № 35 ОСОБА_3, пай № 39 ОСОБА_4, пай № 201 ОСОБА_5, пай № 342 ОСОБА_6, пай № 84, № 83 ОСОБА_7, пай № 184 ОСОБА_9, пай № 16 ОСОБА_10, пай № 170 ОСОБА_11 визнанні як не витребувані, прийняті до управління Андрівської сільської ради та наданні в оренду ПСП АФ «Союз».
03.04.2009 року Андрівська сільська рада від імені гр. ОСОБА_8 земельний пай якої визнано невитребуваним від колишнього КСП «Колос»уклали з ПСП Агрофірма Союз»в особі директора Чердаклієва В. О. договір оренди земельної частки (паю).
03.04.2009 р. даний договір був зареєстрований у Книзі записів оренди земельних часток (паїв) Андріївської сільської ради № 194.
Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про оренду землі»орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Статтею 116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду регламентований ст. 16 Закону України “Про оренду землі” та ч. 1 ст. 124 ЗК України, відповідно до яких передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Наявність рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання земельної ділянки в оренду, що перебуває у державній або комунальній власності чинним земельним законодавством визначається в якості обов'язкової передумови подальшого укладення договору оренди.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Статтею 7 Закону України “Про оренду землі” визначені підстави переходу права оренди, якою перехід права оренди від однієї юридичної особи до іншої не передбачений.
Згідно ст. 8-1 Закону України “Про оренду землі” право на оренду земельної ділянки державної або комунальної власності не може бути відчужено її орендарем іншим особам, внесено до статутного фонду, передано у заставу.
Статтею 3 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.
Відповідно до частин 1, 2, 4 ст. 4 Закону України «Про оренду землі»орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом.
Відповідно до ст. 13 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань щодо використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.
Згідно зі ст. 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України встановлено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Земельна частка (пай), що передана Андрівською сільською радою знаходиться за межами населеного пункту та відповідно визнавати їх не витребуваними та передавати в оренду повинні райдержадміністрації.
Разом з цим, Бердянською районною державною адміністрацією рішень з приводу надання в оренду вказаної земельної частки (паю) не приймалось, та відповідно, договору оренди землі районна державна адміністрація не укладала.
З огляду на встановлені обставини суд зазначає, що договір оренди земельної частки (паю) від 03.04.2009 р. укладений від імені власника земельної частки (паю) (не витребуваного земельного паю гр. ОСОБА_8 по колишньому КСП "Колос", сертифікати ЗП № 0142286 в особі Андрівської сільської ради), сільським головою Андріївської сільської ради та ПСП Агрофірма “Союз” без достатнього обсягу правоздатності на укладення договору.
Андрівською сільською радою не надано доказів надання останній повноважень на представництво інтересів гр. ОСОБА_8, тобто договір укладено неналежною стороною без достатнього обсягу повноважень. Таким чином, Андрівська сільська рада не мала права виступати в оспорюваному договорі як сторона “Орендодавець”.
Оскільки згідно п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради, а рішення Андрівської сільської ради, на підставі якого як волевиявлення ради укладено оспорюваний у справі договір, скасовано, докази належного представництва Андрівською сільською радою інтересів гр. ОСОБА_7 відсутні, договір оренди земельної частки (паю) від 03.04.2009 р., укладений відповідачами, визнається судом недійсним.
В статті 203 ЦК України встановлені загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Частиною 1 ст. 207 ГК України встановлено, що господарське зобовязання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосубєктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 215 Цивільного кодексу України недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним.
Частиною 3 ст. 215 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Згідно з ч. 1 ст. 228 ЦК України правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави. Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.
Відповідно до ч. 2 ст. 228 ЦК України правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним.
Статтею 236 ЦК України (норми якої є імперативними) передбачено, що правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення. Якщо за недійсним правочином права та обов'язки передбачалися лише на майбутнє, можливість настання їх у майбутньому припиняється. Таким чином, зазначена норма не передбачає визнання недійсним будь-якого правочину на майбутнє, оскільки згідно частини другої на майбутнє припиняється можливість настання прав та обовязків за недійсним правочином. Зазначене положення також врегульовано ч. 3 ст. 207 Господарського кодексу України, яка передбачає можливість припинення зобовязання на майбутнє.
Договір оренди земельної частки (паю) від 03.04.2009 р. є таким, що порушує публічний порядок та вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, у зв'язку з тим, що укладено з порушенням підстав та порядку набуття права на оренду земельної ділянки, передбачених Конституцією України та Земельним кодексом України.
Уклавши договір оренди земельної частки (паю) від 03.04.2009 р. Андрівська сільська рада перевищила надані їй законом повноваження.
За змістом Розяснення ВАСУ №02-5/111 від 12.03.1999р. “Про деякі питання практики вирішення спорів, повязаних з визнанням угод недійсними”, вирішуючи спори про визнання угод недійсними, господарський суд повинен встановити наявність тих обставин, з якими закон пов'язує визнання угод недійсними і настання відповідних наслідків, а саме: відповідність змісту угод вимогам закону; додержання встановленої форми угоди; правоздатність сторін за угодою; у чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Аналіз фактичних обставин справи свідчить про те, що договір оренди земельної частки (паю) від 03.04.2009 р. укладений в порушення Земельного кодексу України та Закону України “Про оренди землі”, а отже підлягає визнанню недійсними.
Враховуючи вищевикладене, наявні матеріали справи, господарський суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог позивача.
Судові витрати: державне мито України та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають віднесенню на відповідача 1 та відповідача 2, тому як спір доведений до суду з їх вини.
Керуючись ст.ст. 22, 49, 75, 82 - 85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати недійсним договір оренди земельної частки (паю) (не витребуваний пай ОСОБА_8) б/н від 03.04.2009 р. укладений між Андрівською сільською радою від імені гр. ОСОБА_8 та ПСП Агрофірма Союз»в особі директора Чердаклієва В. О., яуий зареєстрований у книзі записів оренди земельних часток (паїв) Андріївської сільської ради № 194 недійсним з моменту його укладення.
Стягнути з Андрівської сільської ради (71151, Запорізька область, Бердянський район, с. Андрівка, вул. Радянська, 51, код ЄДРПОУ 25481911, р/р 31421000800033 УДК у Запорізькій області, МФО 813015) на користь Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувача: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, р/р 31119095700007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22090200, символ банку 095) 42 (сорок дві) грн. 50 коп. державного мита. Видати наказ.
Стягнути з Андрівської сільської ради (71151, Запорізька область, Бердянський район, с. Андрівка, вул. Радянська, 51, код ЄДРПОУ 25481911, р/р 31421000800033 УДК у Запорізькій області, МФО 813015) на користь Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувач: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, р/р 31218264700007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264) 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства Агрофірма “Союз” (71151, Запорізької області, Бердянський район, с. Трояни, вул. Шкільна, 76, код ЄДРПОУ 31853324, розрахункові рахунки в матеріалах справи відсутні) на користь Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувача: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, р/р 31119095700007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22090200, символ банку 095) 42 (сорок дві) грн. 50 коп. державного мита. Видати наказ.
Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства Агрофірма “Союз” (71151, Запорізької області, Бердянський район, с. Трояни, вул. Шкільна, 76, код ЄДРПОУ 31853324, розрахункові рахунки в матеріалах справи відсутні) на користь Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувач: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, р/р 31218264700007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264) 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
Суддя В.Г. Серкіз
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення оформлено і підписано згідно з вимогами ст. 84 ГПК України 25.07.2011р.
Згідно з оригіналом
Помічник судді О.М. Камаєва