Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-3875/10/2770
04.05.11 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіКучерука О.В.,
суддів Щепанської О.А. , Курапової З.І. секретар судового засіданняПрохорова Е.В.
за участю сторін:
представника позивача - Хаймінова Р.В.,
представник відповідача - не зявився,
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя на постанову Окружного адміністративного суду м. Севастополя(суддя Лотова Ю.В.) від 31.01.2011 року у справі № 2а-3875/10/2770
за позовом Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя (вул. Кулакова, 37, м. Севастополь,99011)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Орвис" (вул. Хрустальова, 6, м. Севастополь, 99029)
про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 31.01.2011 року позов задоволено частково: стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Орвис" суму заборгованості перед бюджетом зі сплати штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у розмірі 32962,00 грн. на р/р31112104700007, банк одержувача - Головне управління Державного казначейства України в м. Севастополі, МФО824509, ЄДРПОУ24035598, код платежу 21080900 та за порушення порядку ведення касових операцій у національній валюті в Україні у розмірі 12220,00 грн. на р/р31112104700007, банк одержувача - Головне управління Державного казначейства України в м. Севастополі, МФО824509, ЄДРПОУ24035598, код платежу 21080900; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з зазначеною постановою суду, Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Севастополя звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 31.01.2011 року та прийняти нову постанову.
Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу по мотивам, викладеним у ній
Відповідач явку уповноважених представників в судове засідання, призначене на 15.06.2011 року не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причини неявки суд не повідомив.
Згідно з ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Розглянувши справу в порядку ст.ст. 195, 196 КАС України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин у справі та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Судом першої інстанції встановлено, що співробітниками державної податкової адміністрації у м. Севастополі 24.07.2010 року було проведено перевірку щодо дотримання субєктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці - меблевого салону "Орвис", розташованого за адресою: м. Севастополь, вул. Маячна, буд. 1, що належить відповідачу, а 12.08.2010 року було проведено перевірку щодо дотримання субєктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці - магазину "Орвис-Центр" - бухгалтерія, розташованого за адресою: м. Севастополь, вул. Хрустальова, буд. 6, що також належить відповідачу. Перевірки були проведені на підставі планів перевірок, затверджених головою державної податкової адміністрації України у м. Севастополі та направлень на їх проведення. Працівники ДПА у м. Севастополі були допущені до проведення зазначених перевірок.
Так, перевірка меблевого салону "Орвис", розташованого за адресою: м. Севастополь, вул. Маячна, буд. 1, проводилась у присутності касира ОСОБА_3 Під час перевірки були виявлені такі порушення:
- при продажі дивану за ціною 1050,00 грн. розрахункова операція на цю суму покупки (надання послуги) через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням відповідного розрахункового документу не проводились, чек покупцю не виданий, що є порушенням п.п. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 року №265/95-ВР (далі по тексту - Закон України № 265);
- сума готівкових коштів на місті проведення розрахунків (з урахуванням вартості покупки на 1050,00 грн.) склала 7906,40 грн., а сума вказана в денному звіті РРО 1314,00 грн., тобто сума, на яку виявлено невідповідність, складає 5542,40 грн. (без врахування покупки), що є порушенням п. 13 ст. 3 Закону України № 265;
- порушення режиму щоденного друку фіскальних звітів, а саме: Z-звіт за 07.07.2010 року № 1743 не зберігається, що є порушенням п. 9 ст. 3 Закону України № 265.
За результатами перевірки від 24.07.2010 року складений акт № 0436/27/02/23/16500064 (далі по тексту акт перевірки 1). Зауважень до акту перевірки 1 з боку особи, в присутності якої проводилась перевірка не було, про що зроблена відмітка у акті. (арк.с.14-16)
На підставі цього акту було прийнято рішення № 0004992330 від 25.08.2010 року про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 33302,00 грн., у тому числі: штраф у пятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг) без застосування РРО - у розмірі 5250,00 грн.; штраф у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, - у розмірі 27712,00 грн.; штраф в розмірі двадцять неоподаткованих мінімумів доходів громадян за порушення режиму щоденного друку фіскальних звітів у сумі 340,00 грн. Це рішення було отримано головним бухгалтером товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Орвис" особисто 25.08.2010 року, про що свідчить підпис на коринці рішення (арк.с.12-13).
Вказане рішення було оскаржено відповідачем до Державної податкової адміністрації м. Севастополя. Рішенням ДПА № 1245/10/25-020 від 14.10.2010 року скарга залишена без задоволення, рішення про результати розгляду скарги отримано відповідачем 19.10.2010 року. (арк.с. 66-68,78)
Перевірка господарської одиниці магазину "Орвис-Центр" - бухгалтерія, розташованого за адресою: м. Севастополь, вул. Хрустальова, буд. 6, проводилась у присутності завідуючої магазином ОСОБА_4 Під час перевірки були зафіксовані порушення, а саме: за період з 09.08.2010 року по 11.08.2010 року в книзі обліку розрахункових операцій (далі по тексту КОРО) відсутні записи про облік готівкових коштів, відповідно до наявних за цей період фіскальних (звітних) чеків. Перевіркою КОРО на РРО № 2702007338 від 24.06.2010 року встановлено, що в період з 09.08.2010 року по 11.08.2010 року магазин «Орвис-Центр»працював, про що свідчать фіскальні чеки (Z-звіти) за відповідні дати. Сума виторгу за вказаний період згідно вказаним звітам, без урахування безготівкових розрахунків становить 2444,00 грн. Таким чином, ця сума є неоприбуткованою через нездійснення її обліку у КОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО, що порушує п. 2.6 Положення про проведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ N 637 від 15.12.2007 р. (далі по тексту Положення). За результатами цієї перевірки позивачем був складений акт № 0483/27/02/23/16500064 від 12.08.2010 року (далі по тексту акт перевірки 2). (арк.с.19-23) Зауважень до акту перевірки з боку особи, в присутності якої проводилась перевірка, не було, про що зроблена відмітка у акті перевірки 2.
На підставі акту перевірки 2 було прийнято рішення № 0005472330 від 07.09.2010 року про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій згідно з п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12 червня 1995 року № 436/95 у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми у розмірі 12220,00 грн. Це рішення було отримано представником відповідача 07.09.2010 року, про що свідчить підпис на коринці рішення (арк.с.17-18).
Вказане рішення було оскаржено відповідачем до Державної податкової адміністрації м. Севастополя. Рішенням ДПА № 1245/10/25-020 від 14.10.2010 року скарга залишена без задоволення, рішення про результати розгляду скарги отримано відповідачем 19.10.2010 року. (арк.с. 66-68,77)
Пунктами 1 та 2 ст. 3 Закону України № 265 визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок та видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Відповідно до п. 1 ст. 17 Закону України № 265, в редакції, що діяла на момент прийняття рішення, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
За вищезазначене порушення ДПІ були нараховані фінансові санкції у сумі у розмірі 5250,00 грн (1050*5), що відповідає вимогам діючого законодавством.
Пунктом 13 ст. 3 Закону України № 265 визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
У разі невідповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, згідно зі ст. 22 Закону України № 265, до субєктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
За вказане порушення до відповідача була застосована фінансова санкція у сумі 27712 грн. (5542,40*5), що відповідає вимогам діючого законодавства та матеріалам справи.
Пунктом 9 ст. 3 Закону України № 265 визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операції.
Відповідно до п. 4. ст. 17 Закону України № 265 за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги) у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
В акті перевірки 1 було зазначено, що товариством був порушений режим щоденного друку фіскальних звітних чеків, а саме Z-звіт № 1743 за 07.07.2010 року був відсутній в книзі обліку розрахункових операцій на РРО. За вказане порушення до товариства застосовані фінансові санкції в розмірі 340 грн.
Разом з тим, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що фінансові санкції у цій частині були застосовані до відповідача неправомірно, оскільки представником відповідача у судове засідання була надана книга обліку розрахункових операцій на РРО № 2702005014Р/9, у якій був вклеєний Z-звіт № 1743 за 07.07.2010 року.
Відповідно до ст. 25 Закону України № 265 суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Товариством сума штрафних (фінансових) санкцій зазначена у рішенні ДПІ № 0004992330 від 25.08.2010 року не сплачена, а тому підлягає стягненню у тій частині, у якій це рішення було прийняте правомірно, а саме у розмірі 32 962,00 грн. (5250,00+27712,00)
Судова колегія не може прийняти до уваги твердження заявника апеляційної скарги, що товариством рішення ДПІ № 0004992330 від 25.08.2010 року не оскаржено, а тому сума штрафних санкцій, зазначена у цьому рішенні підлягає стягненню у повному обсязі, оскільки згідно зі ст.ст. 7, 8, 9 та 11 КАС України принципами здійснення правосуддя в адміністративних судах є: верховенство права; законність; рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом; змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі; гласність і відкритість адміністративного процесу; забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішень адміністративного суду, крім випадків, установлених цим Кодексом; обов'язковість судових рішень. Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України. Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Щодо перевірки господарської одиниці - магазину "Орвис-Центр" - бухгалтерія, розташованого за адресою: м. Севастополь, вул. Хрустальова, буд. 6 судова колегія зазначає наступне.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 33 Закону України від 20.05.1999 р. № 679-XIV "Про Національний банк України" до повноважень Національного банку України серед інших належить визначення порядку ведення касових операцій для банків, інших фінансових установ, підприємств і організацій.
Згідно з п.п. 1.2. п. 1 Положення про проведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ N 637 від 15.12.2007 р. оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Відповідно до п. 7.15. Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися. Порядок оприбуткування готівки в касах, у тому числі і під час розрахунків із застосуванням РРО (РК), визначено в пункті 2.6 цього Положення.
Підпунктом 2.6 пункту 2 Положення встановлено що, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 зазначеного Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Відповідно до пп. 4.3 п. 4 даного Положення записи в касовій книзі проводяться касиром за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі.
Згідно з п. 3.2. Положення касові операції, що проводяться відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оформляються згідно з вимогами цього Закону.
Статтею 8 Закону України № 265 зазначено, що форма, зміст розрахункових документів, порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, а також форма та порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.
Порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. N 614.
Відповідно до п. 7.5. цього Порядку використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає: наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.
Отже, для оприбуткування готівки одержаної із застосуванням РРО недостатньо підклеювати фіскальні звітні чеки у книгу обліку розрахункових операцій, (оскільки вони є лише підставою для обліку готівкових коштів у книзі ОРО) треба щоденно виконувати певні записи, а тому відповідачем були порушені вимоги пп. 2.6. п. 2 Положення про проведення касових операцій в національній валюті в Україні. Несвоєчасно здійснення таких записів, після проведення перевірки працівниками податкової служби, не може бути підставою для звільнення товариства від відповідальності, що передбачена діючим законодавством
Так, представником відповідача не надано жодних належних доказів, що в період з 09.08.2010 року по 11.08.2010 року належним чином здійснювалось оприбуткуванням готівки у магазині "Орвис-Центр" , що розташованій за адресою: м. Севастополь, вул. Хрустальова, буд. 6.
Відповідно до п. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 року N 436/95 встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Згідно із п. 2 вказаного Указу Президента України встановлено, що штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.
Оскільки відповідачем порушено норми Положення про проведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ N 637 від 15.12.2007 р., тому штрафні (фінансові) санкції є наслідком порушення касової дисципліни, порядок дотримання якої встановлено Національним банком України, з огляду на це і на підставі п. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки", судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що штрафні санкції у сумі 12220 грн. згідно з рішення ДПІ № 0005472330 від 07.09.2010 застосовані правомірно.
Правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.
Судове рішення є законним і обґрунтованим та не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Все вищенаведене дає судовій колегії право для висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ч. 3 ст. 24, ст.ст. 160, 167, ч. 1 ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст.ст. 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя - залишити без задоволення.
2. Постанову Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 31.01.2011 року у справі № 2а-3875/10/2770 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Повний текст судового рішення виготовлений 10 травня 2011 р.
Головуючий суддяпідписО.В.Кучерук
Судді підпис О.А.Щепанська підпис З.І.Курапова З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.В.Кучерук