Єдиний державний реєстр судових рішень ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2011 р. <Текст >Справа № 33783/10/9104 Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Святецького В.В.,
суддів Довгополова О.М., Гуляка В.В.,
при секретарі судового засідання Коломойцевій Х.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Львові на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2010 року у справі за адміністративним позовом дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії ,,Надра України” ,,Західукргеологія” до Державної податкової інспекції у м. Львові, Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова, треті особи ДП ,,Європа нафта і газ Україна”, Товариство з обмежною відповідальністю ,,Укренерго”, Спільне Українсько-Канадське підприємство ,,Коломийська нафтогазова компанія ,,Дельта” про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И Л А :
Дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії ,,Надра України” ,,Західукргеологія”(надалі-ДП ,,Західукргеологія”) звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції (ДПІ) у м. Львові, Державної податкової інспекції (ДПІ)у Галицькому районі м. Львова, в якому з врахуванням уточнення позовних вимог просило суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ у м. Львові: № 12572 від 28.07.2010 року, № 12572/1/17461 від 14.10.2009 року, № 12572/2/22781 від 31.12.2009 року, № 12574 від 28.07.2010 року, № 12574/1/17463 від 14.10.2009 року, № 12574/2/22782 від 31.12.2009 року, № 12577 від 28.07.2010 року, № 12577/1/17466 від 14.10.2009 року, № 12577/2/22780 від 31.12.2009 року, а також податкові повідомлення-рішення ДПІ у Галицькому районі м. Львова № 12572/3/22781 від 22.03.2010 року, № 12574/3/22782 від 22.03.2009 року та № 12577/3/22780 від 22.03.2009 року.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2010 року позов задоволено в повному обсязі.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, ДПІ у м. Львові подала апеляційну скаргу, оскільки вважає, що постанова прийнята при неповному встановленні обставин справи та невірному застосуванні норм матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного рішення.
В апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції залишено поза увагою доводи податкового органу, що згідно Закону України ,,Про нафту і газ” право користування нафтогазоносними надрами, яке засвідчується наданим в установленому порядку спеціальним дозволом, є обмежено обороноздатним обєктом цивільних прав, невідємним від субєкта, якому він наданий. Тому отримання субєктами господарювання, які не мають спецдозволу, доступу до надр з метою здійснення діяльності, повязаної з користуванням нафтогазоносними надрами є можливим лише у випадку обєднання майна учасників договору СД, один з яких є власником спецдозволу, у той час як передача права користування суперечить ст. 14 цього Закону. При цьому субєктом, який набув прав власності на видобуту вуглеводневу сировину, є відповідно до ст. 10 вказаного Закону власник спецдозволу, і саме він несе відповідальність за всі дії субєктів, які залучаються до користування надрами. Власник спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами не може ні передавати ні відчужувати надані йому спецдозволом права.
Також зазначає, що в силу вимог п. 7.5 ст. 7 Закону № 2181-ІІІ переуступка податкових зобовязань не допускається, оскільки п. 2 Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 року № 256, платниками рентної плати визначено субєктів господарювання, які добувають вуглеводневу сировину на підставі спеціальних дозволів на право користування надрами, виданих у встановленому законодавством порядку.
Для визначення результатів господарської діяльності та сплати податку на прибуток підприємств власники спеціальних дозволів на право користування нафтогазоносними надрами повинні відповідно до пп. 5.2.5 п. 5.2 ст. 5 Закону України ,,Про оподаткування прибутку підприємств ” відносити суми сплачених податків, які обумовлені реалізацією прав користування надрами (платежі за користування надрами, збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, рентна плата), до власних валових витрат.
З огляду на викладене, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою повністю відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник апелянта в судовому засіданні апеляційного суду підтримав апеляційну скаргу та просить її задовольнити.
Представник позивача вимоги апелянта заперечив просить залишити оскаржуване судове рішення без змін, а подану апеляційну скаргу без задоволення.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що за наслідками проведеної планової виїзної перевірки ДП ,,Західукргеологія” з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року ДПІ у м. Львові складено акт № 242/23-2/01432606 від 14.07.2009 року.
На підставі висновків акту перевірки ДПІ у м. Львові прийнято податкові повідомлення-рішення: № 12572 від 28.07.2009 року, яким позивачу визначено податкове зобовязання по рентній платі за газ в сумі 101166,6 грн., з яких 67104,40 грн.- основний платіж та 34062,20 грн. штрафних (фінансових) санкцій; № 12574 від 28.07.2009 року, яким позивачу визначено податкове зобовязання по рентній платі за газ в сумі 155 087, 62 грн., з яких 103 051, 75 грн. - основний платіж та 52 035, 87 грн. штрафних (фінансових) санкцій; № 12577 від 28.07.2009 року, яким позивачу визначено податкове зобовязання по рентній платі за газ в сумі 646409,92 грн., з яких 430598, 60 грн. - основний платіж та 215809, 30 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
За наслідками розгляду апеляційних скарг ДПІ у м. Львові скасовано податкове повідомлення-рішення № 12574 від 28.07.2009 року та прийнято податкові повідомлення-рішення № 12574/1/17463 від 14.10.2009 року, № 12574/2/22782 від 31.12.2009 року, яким позивачу визначено податкове зобовязання по рентній платі за газ в сумі 114031,12 грн., з яких 75680, 75 грн. - основний платіж та 38350,30 грн. штрафних (фінансових) санкцій; № 12572/1/17461 від 14.10.2009 року, № 12572/2/22781 від 31.12.2009 року, якими залишено без змін податкове повідомлення-рішення № 12572 від 28.07.2009 року; № 12577/1/17466 від 14.10.2009 року, № 12577/2/22780 від 31.12.2009 року, якими залишено без змін податкове повідомлення-рішення № 12577 від 28.07.2010 року.
На підставі рішення ДПА України про результати розгляду повторних скарг від 05.03.2010 року ДПІ у Галицькому районі прийнято податкові повідомлення-рішення від 22.03.2009 року № 12572/3/22781, № 12574/3/22782 та № 12577/3/22780 , якими залишено без змін податкові повідомлення-рішення ДПІ у м. Львові № 12572 від 28.07.2009 року, № 12574/1/17463 від 14.10.2009 року, № 12574/2/22782 від 31.12.2009 року та № 12577 від 28.07.2010 року.
Судом першої інстанції встановлено, що ДП ,,Західукргеологія” є учасником низки договорів про спільну діяльність (простого товариства) з геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки надр: договір від 16.12.1997 року з СП ,,Коломийська нафтогазова компанія ,,Дельта” про спільну інвестиційну і виробничу діяльність, не повязану із створенням юридичної особи з експлуатації Черемхівсько-Струпківського газового родовища; договір від 25.06.1999 року з компанією ,,Європа нафта і газ ” про спільну інвестиційну і виробничу діяльність з пошуків, розвідки та дослідно-промислової експлуатації на Городоцькому родовищі; договір № 161 від 18.09.2003 року з ТОВ ,,Укренерго” про спільну діяльність щодо спільної інвестиційної та виробничої діяльності з приводу організації й здійснення геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки Гуцулівського родовища та можливої промислової розробки Гуцульського родовища з метою одержання прибутку.
Договір з СП ,,Коломийська нафтогазова компанія ,,Дельта” 28.04.1999 року зареєстрований в Коломийській обєднаній державній податковій інспекції (довідка від 05.12.2000 року №-12427/283), договір з компанією ,,Європа нафта і газ ” взято на облік у Городоцькій міжрайонній державній податковій інспекції 20.08.2002 року за № 5926 (довідка від 29.08.2002 року № 7061), договір з ТОВ ,,Укренерго” зареєстровано в ДПІ у Личаківському районі м. Львова 15.10.2003 року за №6128 (довідка від 07 березня 2008 року № 5076).
Власником ліцензій (спеціальних дозволів) на користування надрами № 2657 від 14 травня 2002 року на Черемхівсько - Струпківське родовищі, №1915 від 14 травня 2002 року на Городоцькому родовищі, № 1913 від 14 травня 2002 року на Гуцулівському родовищі є ДП ,,Західукргеологія”.
Відповідно до умов договорів оператори СП ,,Коломийська нафтогазова компанія ,,Дельта” , компанія ,,Європа нафта і газ ” та ТОВ ,,Укренерго” взяли на себе зобовязання вести облік продукції, отриманої в процесі спільної діяльності, витрат та фінансових результатів, повязаних із спільною діяльністю, розрахунки з бюджетом за користування надрами.
Згідно з ст. 1130 ЦК України, за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов'язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові. Спільна діяльність може здійснюватися на основі об'єднання вкладів учасників (просте товариство) або без об'єднання вкладів учасників.
Статтею 1135 ЦК України передбачено, що під час ведення спільних справ кожний учасник має право діяти від імені всіх учасників, якщо договором простого товариства не встановлено, що ведення справ здійснюється окремими учасниками або спільно всіма учасниками договору простого товариства.
Статтею 1 Закону України Закон від 12.07.2001 року № 2665-III ,,Про нафту і газ” визначено, що користувач нафтогазоносними надрами це юридична або фізична особа, що має спеціальний дозвіл на користування нафтогазоносними надрами, з метою пошуку та розвідки родовищ нафти і газу, видобутку нафти і газу або їх зберігання, повернення (захоронення) супутніх і стічних вод, інших відходів, що видобуваються в процесі розвідки і розробки родовищ нафти і газу.
Згідно з ч. 4 ст. 14 Закону №2665, власник спеціального дозволу на користування газоносними надрами не може дарувати або будь-яким чином відчужувати права, надані йому спеціальним дозволом на користування нафтогазоносними надрами, будь-якій іншій юридичній чи фізичній особі, в тому числі передавати їх до статутних фондів створюваних з його участю субєктів господарської діяльності, а також до складу майна спільної діяльності.
За змістом підпункту 7.7.1 пункту 7.7 ст.7 Закону України від 28.12.1994 року № 334/94-ВР ,,Про оподаткування прибутку підприємств ” (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) спільна діяльність без створення юридичної провадиться на підставі договору про спільну діяльність, що передбачає об'єднання коштів майна учасників для досягнення спільної мети.
Пунктом 7.7.2 цього Закону передбачено, що облік результатів спільної діяльності ведеться платником податку, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів платника податку.
Платниками податків по договорах СД є Оператори - СП ,,Коломийська нафтогазова компанія ,,Дельта” , компанія ,,Європа нафта і газ ” та ТОВ ,,Укренерго, які уповноважені учасниками договору на підставі довіреностей вести бухгалтерський та податковий облік, нараховувати і сплачувати платежі до Державного бюджету України, в тому числі рентні платежі, то такі за місцем реєстрації договорів подавали інформацію про видобуток вуглеводневої сировини та розрахунки по рентній платі, і відповідно сплачували його.
Факти сплати Операторами по договорах СД в повному обсязі рентних платежів за газ, що видобутий в Україні, до Державного бюджету підтверджуються дослідженими судом першої інстанції доказами та не заперечується стороною відповідача.
Наказом ДПА України від 30.09.2004 року №571 затверджено Порядком ведення податкового обліку результатів спільної діяльності на території України без створення юридичної особи за п.3 та 8 якого визначено порядок ведення обліку податкового обліку результатів спільної діяльності на території України без створення юридичної особи здійснюється особою, яка уповноважена іншими сторонами згідно з умовами договору про спільну діяльність вести облік результатів спільної діяльності, та учасниками такого договору; такий облік ведеться уповноваженим платником окремо від обліку результатів іншої господарської діяльності такого платника, уповноважений платник несе відповідальність за утримання та перерахування до бюджету податку, який було обчислено від спільної діяльності.
Механізм обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати на нафту, природний газ і газовий конденсат визначено п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України Від 22.03.2001 року №256. Згідно з п.2 Постанови №2 платниками рентної плати є суб'єктом господарювання, які добувають вуглеводну сировину на підставі спеціальних дозволів (ліцензій) на право користування надрами, виданих в установлено законодавством порядку. Пунктом 4 даної Постанови передбачено, що сума рентної плати визначається платником відповідно до обсягу видобутої сировини та встановлених Законом ставок рентної плати.
В листі ДПА від 31.05.2007 року за N550/3/15-0311 щодо тлумачення ст. 49 Закону № 2665 зазначено, що спільна діяльність в надрокористуванні є чи не єдиним механізмом залучення інвестицій у нафтогазовидобувну сферу, а тому за наявності договору про спільну інвестиційну діяльність, один із учасників цього договору зобов'язаний мати відповідний спеціальний дозвіл на користування нафтогазоносними надрами.
Також листом ДПА України, адресованого НАК «Надра України» 12.06.2007 року №5631/6/15-0316 підтверджено, що у разі якщо платник податку, що приймає участь у надрокористуванні на умовах спільної діяльності, сплачує (нараховує) рентні платежі, то такі платежі відображаються Оператором спільної діяльності у складі валових витрат у відповідних рядках додатку Р1 до рядка 04.4 звіту про результати спільної діяльності на території України без створення юридичної особи.
На підставі викладеного колегія суддів визнає вірними та обґрунтованими висновки суду першої інстанції щодо правомірності сплати операторами за договорами СД рентних платежів за газ, що видобутий в Україні.
За таких обставин у податкового органу відсутні правові підстави для визначення позивачу податкових зобовязань по рентній платі за газ ( яка на час перевірки вже була сплачена операторами договору СД) та застосування штрафних (фінансових) санкцій.
В силу ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів визнає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив обставини справи та ухвалив законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, обєктивно і всебічно зясованих обставинах, доводи апеляційної скарги їх не спростовують, а тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.195, ст. 196, п. 1 ч. 1 ст.198, ст. 200, ст.205, ст.206, ст.254 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А :
апеляційну скаргу державної податкової інспекції у м. Львові залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2010 року у справі № 2а-2544/10/1370 без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В.В. Святецький
Судді О.М. Довгополов
В.В. Гуляк
Повний текст ухвали складено 12 липня 2011 року.