Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2-а-6320/10/2370 Головуючий у 1-й інстанції: Мишенко В.В. Суддя-доповідач: Глущенко Я.Б.
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"07" липня 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Глущенко Я.Б.,
суддів Пилипенко О.Є., Романчук,
розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Малеко»до Державної податкової інспекції у м.Черкаси Черкаської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень та зобовязання вчинити певні дії, за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м.Черкаси Черкаської області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 17 січня 2011 року,
В С Т А Н О В И В :
ТОВ «Малеко»звернулося у суд з позовом до ДПІ в м.Черкаси Черкаської області, в якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомленнярішення від 03листопада 2010 року №№0014911503/0, 0014901503/0, 0014891503/0, а також зобовязати відповідача внести зміни до облікової картки платника шляхом зменшення суми податкового зобовязання зі сплати орендної плати за земельну ділянку та штрафних санкцій.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 17 січня 2011 року позов задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомленнярішення від 03листопада 2010 року №№0014911503/0, 0014901503/0, 0014891503/0. У решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог та ухвалити нове рішення про залишення позову без задоволення.
Відповідно до ст. 197 КАС України апеляційний розгляд справи відбувається в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню з таких підстав.
Так, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними та скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень з огляду на відсутність заборгованості зі сплати орендної плати за землі державної та комунальної власності, що підтверджено довідкою виконавчого комітету Черкаської міської ради.
З таким висновком суду не можна погодитися.
Колегією суддів установлено, що відповідачем проведено перевірку та складено акт від 02 листопада 2010 року № 6153/15-31/33007228 «Про порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання», яким встановлено порушення позивачем ст. 17 Закону України «Про плату за землю», а саме: порушення строків сплати орендної плати за землю.
На підставі вказаного 03 листопада 2010 року органом податкової служби прийняті такі податкові повідомлення-рішення:
-№ 0014911503/0, яким зобовязано позивача сплатити штраф у розмірі 10% від узгодженої суми податкового зобовязання у сумі 599,23 грн.;
-№ 0014901503/0, яким зобовязано позивача сплатити штраф у розмірі 20% від узгодженої суми податкового зобовязання у сумі 2396,90 грн.;
-№ 0014891503/0, яким зобовязано позивача сплатити штраф у розмірі 50% від узгодженої суми податкового зобовязання у сумі 11984,52 грн.
Обговорюючи питання щодо правомірності оскаржуваних податкових повідомлень рішень, судова колегія зважає на наступне.
Так, у відповідності до положень ст. 13 Закону України «Про плату за землю», у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки.
За приписами ст. 14 вказаного Закону платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно зі ст. 17 зазначеного Закону податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
За правилами п.п. 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 вказаного Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, підставою для стягнення штрафу, передбаченого п.п. 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є встановлення органом податкової служби факту несплати платником податку самостійно узгодженого податкового зобовязання, тобто суми податку, зазначеної ним у відповідній декларації (розрахунку).
Як убачається із матеріалів справи, 30 грудня 2005 року між позивачем та Черкаською міською радою укладено договір оренди земельної ділянки, площею 3990,00 кв.м., яка розташована за адресою: м. Черкаси, вул. Тургенєва, 4.
21 січня 2010 року позивачем до органу податкової служби подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік, у якій ТОВ «Малеко»самостійно визначено розмір орендної плати у сумі 71907,16 грн. за рік, що складає 5992,26 грн. на місяць.
Відповідно до змін від 18 жовтня 2010 року до вказаного договору оренди річна орендна плата за користування земельною ділянкою, починаючи з 01 січня 2010 року, склала 3% від її нормативної грошової оцінки, що становить 6163,00 грн., на нормативний термін будівництва, але не пізніше введення обєкта в експлуатацію. Вказані зміни до договору оренди набули чинності з моменту їх реєстрації у Черкаському міськрайонному відділі Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК», яка, у свою чергу, здійснена 22 жовтня 2010 року.
18 жовтня 2010 року позивачем подано перерахунок податкового зобовязання орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, у якому визначено річну орендну плату за 2010 рік у сумі 6163,00 грн.
Таким чином, до 18 жовтня 2010 року самостійно узгоджений позивачем розмір податкового зобовязання з орендної плати за земельні ділянки складав 71907,16 грн. на рік.
При прийнятті податкових повідомлень-рішень відповідач посилався на порушення позивачем строків сплати узгодженого податкового зобовязання за період з березня по вересень 2010 року, який передував даті подання вказаного перерахунку до податкової декларації.
Таким чином, колегією суддів не установлено порушень з боку відповідача при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, що, у свою чергу, свідчить на користь відсутності підстав для визнання протиправними та скасування таких.
З огляду на викладене, апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню в частині задоволення позовних вимог.
У решті постанова місцевого суду не оскаржувалась.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 201, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Черкаси Черкаської області - задовольнити.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 17 січня 2011 року скасувати в частині визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 03 листопада 2010 року №№0014911503/0, 0014901503/0, 0014891503/0, прийнятих Державною податковою інспекцією у м.Черкаси Черкаської області. У задоволенні позову в зазначеній частині відмовити.
В решті постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 17 січня 2011 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддяЯ.Б. Глущенко суддяО.Є. Пилипенко суддяО.М. Романчук