Постанова № 17295889, 12.07.2011, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2011
Номер справи
2а-0870/3817/11
Номер документу
17295889
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2011 року ( 12 год. 23 хв.) Справа № 2а-0870/3817/11

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Шари І.В.

при секретарі судового засідання Пшець Ю.Ю.

за участю представників

позивача ОСОБА_1 (довіреність від 10.08.10 №4885/10/10)

відповідача не зявився

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя

до Приватного підприємця ОСОБА_2, м. Запоріжжя

про стягнення коштів за податковим боргом

ВСТАНОВИВ:

В травні 2011 Державна податкова інспекція у Заводському районі м. Запоріжжя (далі ДПІ у Заводському районі, позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) з позовом до Приватного підприємця ОСОБА_2 (далі ПП ОСОБА_2,відповідач), в якому позивач просить стягнути з відповідача податковий борг в загальному розмірі 2425,79 грн., з яких: 1026,44 грн. - заборгованість по збору за розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, 1399,35 грн. - заборгованість по єдиному податку.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві. Позовні вимоги обґрунтовує Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-III (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №2181-ІІІ) та Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі ПК України) та зазначає, що станом на 28.04.2011 згідно карток особових рахунків відповідач має податкову заборгованість, яка до теперішнього часу не погашена.

Відповідач в судове засідання повторно не зявився, письмові заперечення на позов не направив, про причини неявки суду не повідомив, клопотання про розгляд справи без його участі на адресу суду не надходило. Про дату, час та місце проведення судового розгляду справи повідомлявся належним чином.

За таких обставин та керуючись приписами ч.4 ст.128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі відповідача.

На підставі ст. 160 КАС України в судовому засіданні судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) зареєстрована як фізична особа-підприємець 26.10.2009 виконавчим комітетом Запорізької міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії НОМЕР_2.

Судом встановлено, що 14.12.2009 відповідач надав до ДПІ у Заводському районі заяву №1789 про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності (єдиного податку) на 2010 рік.

На підставі поданої заяви відповідачу було видано свідоцтво про сплату єдиного податку на 2010 рік серії НОМЕР_3.

У звязку з несплатою єдиного податку за період з січня по серпень 2010 року у відповідача виникла заборгованість.

01.03.2010 посадовими особами ДПІ у Заводському районі було проведено перевірку ПП ОСОБА_2 з питання своєчасності сплати узгоджених податкових зобовязань по єдиному податку на підприємницьку діяльність фізичних осіб, за результатами якої складено акт від 01.03.2010 №342/1701/НОМЕР_1. Під час перевірки встановлено порушення термінів сплати податкових зобовязань по єдиному податку на підприємницьку діяльність фізичних осіб за січень 2010 року.

За результатами перевірки та з урахуванням виявленого порушення позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 01.03.2010 №0002251701/0, яким відповідачу нараховано штрафні (фінансові) санкції з єдиного податку на підприємницьку діяльність фізичних осіб в сумі 20,00 грн., у розмірі 10 % узгодженої суми податкового зобовязання (200,00 грн.), сплаченої з затримкою.

Вказане податкове повідомлення-рішення було отримано відповідачем особисто, про що свідчить його підпис на корінці податкового повідомлення-рішення.

Згідно з даними особової картки платника податків заборгованість з єдиного податку у відповідача станом на 28.04.2011 (платіж 1805 02 00) складає 1399,35 грн.( з урахуванням переплати у сумі 20,65 грн.), в тому числі основний платіж в сумі 1379,35 грн., штрафні (фінансові) санкції в сумі 20,00 грн.

Також, судом встановлено, що у відповідача існує податковий борг по збору за розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства, який виник на підставі наступного.

20.07.2010 відповідачем було подано звітні розрахунки суми збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства до ДПІ у Заводському районі, якими самостійно було визначено вказане податкове зобов'язання на загальну суму 200,00 грн., а саме: №15869 за лютий 2010 року 50,00 грн.; №15871 за березень 2010 року 50,00 грн.; №15872 за квітень 2010 року 50,00 грн.; №15873 за травень 2010 року 50,00 грн.

Крім того, 27.07.2010 посадовими особами ДПІ у Заводському районі було проведено перевірку ПП ОСОБА_2 з питання своєчасності надання розрахунку суми збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства за період з лютого по травень 2010 року, за результатами якої складено акт від 27.07.2010 №1251/1701/НОМЕР_1. Під час перевірки встановлено несвоєчасне надання відповідачем розрахунків суми збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства за лютий-травень 2010 року.

За результатами перевірки та з урахуванням виявленого порушення позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 29.07.2010 №0006261701/0/1270, яким відповідачу нараховано штрафні (фінансові) санкції по збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства в сумі 680,00 грн.

Вказане податкове повідомлення-рішення було отримано відповідачем особисто, про що свідчить його підпис на корінці податкового повідомлення-рішення.

Крім того, 07.10.2010 посадовими особами ДПІ у Заводському районі проведено перевірку ПП ОСОБА_2 з питання своєчасності сплати узгоджених податкових зобовязань по збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, за результатами якої складено акт від 07.10.2010 №1597/1701/НОМЕР_1. Під час перевірки встановлено порушення відповідачем термінів сплати податкових зобовязань по збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства за лютий-травень 2010 року.

За результатами перевірки та з урахуванням виявленого порушення позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 07.10.2010 №0008301701/0/1619, яким відповідачу нараховані штрафні (фінансові) санкції по збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства в сумі 5,00 грн., в розмірі 10% узгодженої суми податкового зобовязання, сплаченої з затримкою.

Крім того, 03.11.2010 посадовими особами ДПІ у Заводському районі було проведено перевірку ПП ОСОБА_2 з питання своєчасності надання розрахунку суми збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, за результатами якої складено акт від 03.11.2010 №1841/1701/НОМЕР_1. Під час перевірки встановлено несвоєчасне надання розрахунку суми збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства за липень 2010 року.

За результатами перевірки та з урахуванням виявленого порушення позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.11.2010 №0010451701/0/1983, яким відповідачу нараховані штрафні (фінансові) санкції по збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства в сумі 170 грн.

У звязку з несплатою у встановлені строки податкового зобовязання позивачем була нарахована пеня в розмірі 0,14 грн.

Згідно з даними особової картки платника податків заборгованість по збору за розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства у відповідача станом на 28.04.2011 (платіж 1906 01 00) складає 1026,30 грн. (з урахуванням переплати у сумі 28,70 грн.), в тому числі основний платіж в сумі 171,30 грн., штрафні (фінансові) санкції в сумі 855,00 грн., пеня 0,14 грн.

Із матеріалів справи вбачається, що позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме згідно ст.6Закону №2181-ІІІ, відповідачу були направлені перша податкова вимога форми «Ф1» від 04.03.2010 №1/109 та друга податкова вимога форми «Ф2» від 08.04.2010 №2/207, які направлені на адресу відповідача поштою, але повернулись на адресу позивача із відміткою відділення поштового звязку «за закінченням терміну зберігання».

Згідно з п. 4.9 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 №253 (чинного на час виникнення спірних правовідносин, далі Порядок №253), у разі, якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення, то податковий орган оформляє відповідний акт, із зазначенням причини неможливості вручення такого повідомлення. У такому випадку податковий орган розміщує податкове повідомлення на дошці податкових повідомлень (оголошень). При цьому день розміщення такого повідомлення та дошці оголошень, вважається днем вручення його платнику податків.

На виконання зазначених приписів другу податкову вимогу форми «Ф2» від 08.04.2010 №2/207 було розміщено на дошці податкових оголошень (повідомлень) ДПІ у Заводському районі, про що було складено акт від 18.05.2010 №33/24-013.

Крім того, 18.06.2010 позивачем було прийнято рішення №84 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.

Відповідачем податкові повідомлення-рішення та податкові вимоги не оскаржувались, доказів протилежного відповідачем суду надано не було.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Відповідно до пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону №2181-ІІІ платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Відповідно до пп. 4.1.4 п.4.1 ст. 4 Закону №2181-ІІІ, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Відповідно до п.2 Указу Президента «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03.07.1998 №727, ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць.

Так, розмір щомісячних ставок єдиного та фіксованих податків затверджено рішенням Запорізької міської ради від 21.01.2009 №44 «Про затвердження розмірів ставок податків і зборів, які зараховуються до бюджету міста». Відповідно до Додатку №1 вказаного рішення щомісячна ставка єдиного податку для фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи та займаються торгівельною діяльністю з палаток, кіосків становить 200,00 грн.

Згідно з п.4 Указу Президента «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» за результатами господарської діяльності за звітний (податковий) період (квартал) суб'єкти малого підприємництва - юридичні особи подають до органу державної податкової служби до 20 числа місяця, що наступає за звітним (податковим) періодом, розрахунки про сплату єдиного податку, акцизного збору і в разі обрання ними єдиного податку за ставкою 6 відсотків, розрахунок про сплату податку на додану вартість, а також платіжні доручення на сплату єдиного податку за звітний період з позначкою банку про зарахування коштів.

Порядок справляння та використання збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства встановлено Законом України «Про збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства» від 09.04.1999 №587-XIV (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі Закон №587-XIV).

Відповідно до положень ст.ст.1-2 Закону №587-XIV платниками збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності та підпорядкування, які реалізують в оптово-роздрібній торговельній мережі та мережі громадського харчування алкогольні напої та пиво.

Об'єктом оподаткування збором є виручка - товарооборот, одержаний на всіх етапах реалізації в оптово-роздрібній торговельній мережі та мережі громадського харчування алкогольних напоїв та пива, у тому числі за операціями, що не передбачають оплати у грошовій формі.

Згідно зі ст.ст. 3-4 Закону №587-XIV ставка збору становить один відсоток від об'єкта оподаткування, визначеного статтею 2 цього Закону.

За несвоєчасну сплату збору справляються пеня та штрафи у порядку, визначеному законом.

Із матеріалів справи вбачається, що відповідачем було порушено терміни сплати податкових зобовязань по єдиному податку на підприємницьку діяльність фізичних осіб за січень 2010 року, по збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства за лютий-травень 2010 року та несвоєчасно надавались розрахунки збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства за лютий-травень та липень 2010 року, що встановлено та зазначено в актах перевірок.

Відповідно до приписів ст. 17 Закону №2181-ІІІ штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Штрафні санкції накладаються контролюючими органами.

Згідно з пп.17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Відповідно до п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1- 17.1.6 цього пункту, чи ні. Аналізуючи вище викладені норми, суд вважає, що позивачем правомірно та у відповідності до приписів чинного законодавства відповідачу були нараховані штрафні санкції за несвоєчасне неподання податкових розрахунків та несвоєчасну сплату податкових зобовязань. Згідно із приписами пп. 16.1.2 та пп. 16.4.1 ст. 16 Закону № 2181-ІІІ нарахування пені при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами починається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Тобто, позивачем правомірно та у відповідності до приписів чинного законодавства нарахована пеня. У відповідності до ст. 7 Закону України від 23.12.2010 р. № 2857-VI «Про Державний бюджет України на 2011 рік», встановлено, що податки і збори, які справлялися до 1 січня 2011 року, суми податкового боргу з урахуванням штрафних санкцій та пені, що обліковувалися станом на 31 грудня 2010 року, і суми, донараховані за актами перевірок, за цими податками і зборами /обовязковими платежами/, сплачуються платниками податку у порядку, встановленому Податковим Кодексом України.

Відповідно до п.1 Прикінцевих положень ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI він набрав чинності з 1 січня 2011 року.

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачено обовязок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно пп. 14.1.175. п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Органи державної податкової служби, відповідно до пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 ПК України мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до пп. 95.1 95.2. ст. 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

На момент розгляду справи в суді, вказана сума податкової зобовязання відповідачем не сплачена, заборгованість перед бюджетом не погашена.

Згідно зі ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 158, 159, 161-163,167 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя до Приватного підприємця ОСОБА_2, м. Запоріжжя про стягнення коштів за податковим боргом задовольнити.

Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_2 до Державного бюджету 2425,79 грн. (дві тисячі чотириста двадцять пять грн. сімдесят девять коп.) суми податкового боргу на р/р 34129999700004, код платежу 99999999, банк ГУДК України у Запорізькій області, МФО 813015, одержувач Держбюджет у Заводському районі, ЕДРПОУ 34677136.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова в повному обсязі виготовлена та підписана 18.07.2011.

Суддя (підпис) І.В. Шара

Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_2 до Державного бюджету 2425,79 грн. (дві тисячі чотириста двадцять пять грн. сімдесят девять коп.) суми податкового боргу на р/р 34129999700004, код платежу 99999999, банк ГУДК України у Запорізькій області, МФО 813015, одержувач Держбюджет у Заводському районі, ЕДРПОУ 34677136.

< Текст >