Постанова № 17295509, 29.06.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2011
Номер справи
2а/0570/5506/2011
Номер документу
17295509
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 червня 2011 р.                                                             справа № 2а/0570/5506/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 17 год.00 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Наумової К.Г.

при секретарі          Чухляк О.О.

Постановлена у нарадчій кімнаті о 17 год. 00 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Наумової К.Г.,

при секретарі судового засідання – Чухляк О.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (м. Донецьк)

до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області (м. Донецьк)

про скасування рішення про застосування економічних санкцій та припису,

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_1 за дов.

від відповідача: ОСОБА_2 за дов.

Комунальне підприємство «Компанія « Вода Донбасу», далі за текстом Компанія, звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про скасування рішення, далі за текстом Інспекція, про скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 16.03.2011р. №89 на суму 425251,11 грн. та припису від 16.03.2011р. №195-89.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги наступним. Позивач вважає, що витрати із збуту послуг з централізованого водопостачання та водовідведення повинні включати витрати, безпосередньо пов`язані з періодичною повіркою, обслуговуванням та ремонтом засобів обліку води, якщо вказані засоби є власністю підприємств. Тобто, якщо засоби обліку води не є власністю підприємства, то витрати пов`язані з їх періодичною повіркою, обслуговуванням та ремонтом несе власник цього засобу. Розмір плати за опломбування визначався на підставі розрахунків вартості, що погоджені заступником генерального директора з економічних питань КП «Вода Донбасу». Між позивачем та релігійними організаціями укладено договори на надання послуг з питного водопостачання та водовідведення. Умовами укладених договорів визначено тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення, які затверджені у встановленому законом порядку. Таким чином, плату за надані послуги з питного водопостачання та водовідведення нараховано релігійним організаціям за тарифами, затвердженими у порядку встановленому Законом України.

Відповідач проти позову заперечує посилаючись на наступне. Відповідачем була проведена планова перевірка позивача з питань дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановлені та застосуванні тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення з порушенням запроваджених методів регулювання. За наслідками перевірки прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 16.03.2011р. № 89 у розмірі 425251грн. 11коп. Відповідач вважає, що інспекція діяла в межах своєї компетенції, рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 16.03.2011р. № 89 є обґрунтованим і таким, що не суперечить вимогам чинного законодавства.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представників сторін суд –

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» (ЄДРПОУ 00191678) є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Донецької міської ради 03.09.2007, дата та номер останньої реєстраційної дії 13.05.2010 №12661070032026990, що підтверджується Довідкою з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Інспекцією проведено планову перевірку дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення Шахтарського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», за період з 01.01.2010 по 10.03.2011, за наслідками якої складено акт від 10.03.2011 №210. Згідно акту Інспекції встановлено порушення позивачем запроваджених методів регулювання, а саме стягнення плати за надані послуги з пломбування та роз пломбування засобів обліку за період з 01.03.2010 по 31.01.2011 на суму 138124грн. – плата внесена споживачами за опломбування приладів обліку у кількості 10976 штук (у тому числі населення та підприємства, установи, організації), крім того, за період з 01.03.2010 по 28.02.2011 з релігійних організацій в результаті застосування тарифів з порушенням запроваджених методів регулювання, необґрунтовано отримано 3626грн. 37коп.

На підставі даного акту перевірки 16.03.2011 Інспекцією винесено припис № 195-89 про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін, яким від позивача вимагалося в місячний термін усунути порушення порядку застосування тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення, шляхом приведення їх у відповідність до вимог Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення»; п. 35 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 року №959 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання і водовідведення».

Цього ж дня відповідачем по результатах перевірки складена претензія про самостійне перерахування позивачем суми нарахованих економічних санкцій у сумі 425251грн. 11коп.

Також 16.03.2011 року відповідачем винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 89, яким до позивача застосовані економічні санкції за вказане порушення у вигляді вилучення безпідставно отриманої суми виручки у розмірі 141750 грн. 37коп. та штрафу у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки у розмірі 283500грн. 74коп., загальна сума економічних санкцій складає 425251грн. 11коп.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України “Про ціни і ціноутворення” державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.

На підставі ст. 14 того ж Закону вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в дохід відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з поточних рахунків підприємств та організацій за рішенням суду.

Згідно з положеннями Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних санкцій) органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.12.2001 р. за № 1047/6238, цю Інструкцію розроблено відповідно до вимог Закону України “Про ціни і ціноутворення”, постанови Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819 та інших законодавчих актів, які визначають порядок формування, установлення та застосування цін (тарифів) і встановлюють відповідальність за його порушення (пп. 1.1).

Підпунктом 1.2 зазначеної Інструкції встановлено, що її дія поширюється на центральні та місцеві органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, а також підприємства, установи та організації, незалежно від форм власності, організаційно-правових форм і підпорядкованості (далі - суб'єкти господарювання). При цьому п.п. 1.3 Інструкції визначено, що відповідно до Закону України “Про ціни і ціноутворення” необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки за належністю.

Підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.

Відповідно до пп. 1.4 Інструкції порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, крім інших: застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни.

Підставою для застосування фінансових (штрафних) санкцій є порушення суб'єктами господарювання вимог спеціальних норм законодавства з питань ціноутворення, якими запроваджено регулювання цін (тарифів), зокрема формування, установлення та застосування цін (тарифів), нижчих від установлених мінімальних (пп. 1.5).

Наведені норми права регулюють та підтверджують повноваження відповідача щодо контролю за дотриманням позивачем законодавства про ціни та ціноутворення, та щодо підстав для прийняття рішення про застосування санкцій.

П. 16 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006р. № 959, визначено, що до складу витрат із збуту послуг з централізованого водопостачання та водовідведення включаються витрати з операційної діяльності, безпосередньо пов'язаної із збутом таких послуг, зокрема з періодичною повіркою, обслуговуванням та ремонтом (включаючи демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) засобів обліку води (за їх наявності), якщо зазначені засоби є власністю підприємства. Такі витрати включаються до тарифів лише для тих споживачів, що проживають у будинках, обладнаних будинковими засобами обліку, в тому числі у приватному секторі.

Тобто, за приписами наведеної норми до складу тарифу на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення включаються витрати, що пов'язані з обслуговуванням та ремонтом тільки засобів обліку води, які є власністю КП «Компанія Вода Донбасу».

Відповідачем не доведено, що прилади обліку обліковуються на балансі КП «Компанія Вода Донбасу» та є комунальної власністю, яка передана йому у господарське відання.

Послуги з опломбування приладів обліку надавались позивачем на підставі укладених із споживачами договорів за узгодженими з такими споживачами цінами, що не суперечить Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.

За таких обставин відсутні правові підстави для застосування до КП «Компанія Вода Донбасу» штрафних санкцій рішенням про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 16.03.2011р. № 89 за стягнення позивачем плати, не передбаченої діючим законодавством, за опломбування засобів обліку споживання води за період з 01.03.2010 по 31.01.2011р.

Ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на зазначене, рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 89 від 16.03.2011р. підлягає скасуванню в частині вилучення з Комунального підприємства «Компанія Вода Донбасу» безпідставно отриманої суми виручки у сумі 138124грн. та штрафу у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки у сумі 276248грн. та припис № 195-89 від 16.03.2011р., в частині зобов’язання Комунального підприємства «Компанія Вода Донбасу» в місячний термін усунути порушення порядку застосування тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення, шляхом приведення їх у відповідність до вимог Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» які полягають в стягненні плати, не передбаченої діючим законодавством за опломбування та розпломбування приладів обліку води, відповідно позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Щодо порушень з боку дисципліни цін при застосуванні тарифів для релігійних організацій слід зазначити наступне.

Відповідно до вимог ч. 1, 2, 3 ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", порядок формування цін/тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг першої i другої груп визначає Кабінет Міністрів України.

Механізм формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення визначено Порядком формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006р. № 959.

Пунктом 35 зазначеного Порядку, з урахуванням змін, внесених Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2010р. № 182, передбачено, що тарифи формуються для трьох категорій споживачів населення, бюджетних установ, інших споживачів. Кожна категорія споживачів визначається на підставі економічно обґрунтованого розподілу витрат, пов'язаних з наданням послуг. Релігійні організації оплачують надані послуги за тарифами, встановленими для населення.

До повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг, у відповідності до приписів п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України „Про житлово-комунальні послуги", належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

На виконання покладених обов'язків органами місцевого самоврядування прийняті відповідно рішення про затвердження тарифів. Зокрема, додатком № 1 до рішення Донецької обласної ради від 25.01.2008 року № 5/14-431 затверджені тарифи (з ПДВ) 1 куб.м. для населення на водопостачання 4,20 грн., на водовідведення 3,00 грн.

Рішеннями Донецької обласної ради від 18.06.2009р. № 5/23-731 внесено зміни до рішення обласної ради від 25.01.2008 року № 5/14-431, а саме пункт 2 рішення викладено у наступній редакції: «Корегування тарифів на послуги з водопостачання, водовідведення та очистки стічних вод КП «Компанія Вода Донбасу» здійснюється у разі зміни цін на енергоносії, розміру ресурсних платежів та мінімальної заробітної плати, виходячи з фактичних даних на кінець кварталу, відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 № 959 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з централізованого постачання та водовідведення. Корегування тарифів здійснюється обласною радою за поданням КП «Компанія Вода Донбасу» з обов`язковим погодженням з Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області, головним управлінням економіки та головним управлінням житлово-комунального господарства облдержадміністрації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2010р. № 182 внесено зміни до пункту 35 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2006 р. № 959, та встановлено, що релігійні організації оплачують надані послуги за тарифами, встановленими для населення.

позивач зобов'язаний був застосовувати для релігійних організацій тарифи водопостачання та водовідведення у розмірах, встановлених для населення та без застосування додаткових коефіцієнтів.

За приписами ст. ст. 31, 32 Закону «Про житлово-комунальні послуги» виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг i подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку, а органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

Також в рішеннях Донецької обласної ради № 5/14-431 від 25.01.2008 року, зазначено, що коригування тарифів на послуги з водопостачання, водовідведення та очистки стічних вод КП «Компанія Вода Донбасу» здійснюється у разі зміни цін на енергоносії, розміру ресурсних платежів та мінімальної заробітної плати, виходячи з фактичних даних на кінець кварталу відповідно до постанови КМУ № 959 від 12.07.2006 року «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення». Право коригування тарифів надається генеральному директору позивача з обов'язковим погодженням з Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області тощо. Тобто саме на підставі відповідних документів позивача органи місцевого самоврядування приймають рішення про затвердження тарифів. При цьому саме за позивачем залишається право коригування тарифів.

З огляду на зазначене, позивач був зобов’язаний керуватися приписами зазначеної постанови, а не рішеннями Донецької обласної ради, а також був зобов’язаний привести у відповідність до неї договори укладені з релігійними організаціями та застосовувати для релігійних організацій тарифи водопостачання та водовідведення у розмірах, встановлених для населення та без застосування додаткових коефіцієнтів.

Таким чином, висновки відповідача за наслідками перевірки щодо застосування тарифів з порушенням запроваджених методів регулювання за період з 01.03.2010 року по 28.02.2011 року та необґрунтованого отримання коштів у сумі 3626грн. 37коп. є обґрунтованими, відповідно рішення в частині застосування економічних санкції за вказане порушення у вигляді вилучення безпідставно отриманої суми виручки за період з 01.03.2010 року по 28.02.2011 року у розмірі 3626грн. 37коп. та штрафу у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки у розмірі 7252грн. 74коп. та спірний припис у зазначеній частині є правомірними, відповідно позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.

З урахуванням ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

З огляду за зазначене, витрати позивача по сплаті судового збору у сумі 3грн. 31коп. підлягають відшкодуванню за рахунок коштів Державного бюджету України.

Враховуючи викладене та керуючись Конституцією України, Законом України "Про житлово-комунальні послуги", Порядком формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006р. № 959,

ст. ст. 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області від 16.03.2011р. № 89, в частині вилучення з Комунального підприємства «Компанія Вода Донбасу» безпідставно отриманої виручки у сумі 138124грн. та штрафу у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки у сумі 276248грн.

Скасувати припис Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області від 16.03.2011р. № 195-89 в частині зобов’язання Комунального підприємства «Компанія Вода Донбасу» в місячний термін усунути порушення порядку застосування тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення, шляхом приведення їх у відповідність до вимог Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» які полягають в стягненні плати, не передбаченої діючим законодавством за опломбування та розпломбування приладів обліку води.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з коштів Державного бюджету України на користь Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» витрати по сплаті судового збору у сумі 3грн. 31коп.

Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Скарга подається на ім’я Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 4 липня 2011 року.

Суддя                                                                       Наумова К.Г.