Постанова № 17295508, 16.06.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2011
Номер справи
2а-28436/10/0570
Номер документу
17295508
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 червня 2011 р. справа № 2а-28436/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 17 год.10 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Наумової К.Г.

при секретаріЧухляк О.О.

Постановлена у нарадчий кімнаті о 17 год. 10 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Наумової К.Г.

при секретарі судового засідання Чухляк О.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державного підприємства «Донецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (м. Донецьк)

до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька (м. Донецьк)

про визнання неправомірними та скасування податкових повідомлень-рішень від 13.09.2010р., -

за участю представників:

від позивача: Ярошевич І.С.

від відповідача: Базишен Р.А., Бистров М.І., Хомякова К.О., Леонов І.Є.

Державне підприємство «Донецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», далі по тексту «Інститут землеустрою», звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька, далі по тексту ДПІ, про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 13.09.2010р. №0020531500/0/14881, №0020541500/0/14882, №0020551500/0/14883, №0020561500/0/14884, №0020581500/0/14885, №0020621500/0/14886, №0020631500/0/14887, №0020641500/0/14888, №0020661500/0/14889, №0020671500/0/14890, №0020681500/0/14891, №0020711500/0/14892, №0020721500/0/14893, №0020731500/0/14894, №00168915/0/14895, №0020801500/0/14896.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на відсутність повноважень податкового органу змінювати призначення платежу, вказаного в платіжному дорученні, та погашати податковий борг в супереч призначенням платежу вказаним платником у платіжному дорученні.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі посилаючись на приписи п.п. 7.7. ст.. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», згідно якого податковий борг погашається першочергово.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, та заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Донецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (ЄДРПОУ 00689183) є юридичною особою, знаходиться на податковому обліку у Державній податковій інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька.

ДПІ проведено невиїзну документальну перевірку термінів своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов`язання по податку на додану вартість ДП «Інститут землеустрою», за період: грудень 2009 року, січень-травень 2010 року, за наслідками якої складено акт від 18.08.2010р. № 4088/15/00689183. Згідно акту встановлено порушення ДП «Інститут землеустрою» граничних термінів сплати до бюджету самостійно задекларованих та узгоджених сум податкових зобов`язань по податку на додану вартість, за грудень 2009 року у сумі 17912грн., у січні 2010 року у сумі 92712грн., у березні 2010 року у сумі 8136грн., у квітні 2010 року у сумі 7131грн., у травні 2010 року у сумі 7958грн.

Згідно акту перевірки встановлено несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов`язання по податку на додану вартість, а саме:

- по декларації за грудень 2009 року (вх. 85052 від 20.01.2010) визначено податок у сумі 17912грн. з граничним терміном сплати 01.02.2010р., фактично сплачено: п/д № 125 від 05.03.2010р. на суму 2509грн. (затримка сплати 35 днів); уточнюючим розрахунком (вх. № 8513 від 22.03.2010р.) зменшено суму ПДВ до сплати на 10060грн. (затримка сплати 49 днів); п/д № 216 від 22.04.2010р. на суму 1543грн. (затримка сплати 82 днів); уточнюючим розрахунком (вх. № 22370 від 20.05.2010р.) зменшено суму ПДВ до сплати на 221грн. (затримка сплати 108 днів); п/д № 37 від 31.05.2010р. на суму 7131грн. з них погашено у сумі 3579грн. (затримка сплати 119 днів);

- по декларації за січень 2010 року (вх. № 5469 від 22.02.2010) визначено податок у сумі 92712грн. з граничним терміном сплати 02.03.2010р., фактично сплачено: п/д № 37 від 31.05.2010р. на суму 7131грн., з них погашено 3552грн. (затримка сплати 90 днів); п/д № 74 від 30.06.2010р. на суму 7986грн. (затримка сплати 120 днів); п/д № 118 від 29.07.2010р. на суму 95681грн., з них погашено 81174грн. (затримка сплати 149 днів);

- по декларації за березень 2010 року (вх. № 16164 від 20.04.2010) визначено податок у сумі 8136грн. з граничним терміном сплати 30.04.2010р., фактично сплачено: п/д № 118 від 29.07.2010р. на суму 95681грн., з них погашено 8136грн. (затримка сплати 90 днів);

- по декларації за квітень 2010 року (вх. № 22371 від 20.05.2010) визначено податок у сумі 7131грн. з граничним терміном сплати 31.05.2010р., фактично сплачено: п/д № 118 від 29.07.2010р. на суму 95681грн., з них погашено 6371грн. (затримка сплати 59 днів); п/д № 117 від 29.07.2010р. на суму 7927грн., з них погашено 760грн. (затримка сплати 59 днів);

- по декларації за травень 2010 року (вх. 25506 від 21.06.2010) визначено податок у сумі 7958грн. з граничним терміном сплати 30.06.2010р., фактично сплачено: п/д № 117 від 29.07.2010р. на суму 7927грн., з них погашено 7167грн. (затримка сплати 29 днів); п/д № 135 від 29.07.2010р. на суму 5340грн., з них погашено 791грн. (затримка сплати 29 днів).

На підставі даного акту перевірки ДПІ на підставі п.п. 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» прийняті податкові повідомлення-рішення від 13.09.2010р. №0020531500/0/14881, №0020541500/0/14882, №0020551500/0/14883, №0020561500/0/14884, №0020581500/0/14885, №0020621500/0/14886, №0020631500/0/14887, №0020641500/0/14888, №0020661500/0/14889, №0020671500/0/14890, №0020681500/0/14891, №0020711500/0/14892, №0020721500/0/14893, №0020731500/0/14894, №00168915/0/14895, №0020801500/0/14896.

Підставою для прийняття податкових повідомлень-рішень від 13.09.2010р. про застосування штрафних санкцій стало встановлення в ході проведення перевірки порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», які зафіксовані у акті перевірки та полягають у несвоєчасній сплаті податку на додану вартість.

Як встановлено ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який діяв на момент виникнення правовідносин та установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів) був Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

За вимогами п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом «г» підпункту 4.1.4 цього пункту, протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), до 1 квітня року, наступного за звітним.

Підпунктом 7.8.1. п. 7.8. ст. 8 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено. що податковим періодом з ПДВ є один календарний місяць.

Згідно п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за порушення податкового законодавства на платника податків накладаються штрафні санкції.

Підпунктом 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», на підставі якого застосовані фінансові санкції, встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Таким чином, податкове зобовязання з ПДВ повинно сплачуватися протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкової декларації з ПДВ, а саме 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Податковим повідомленням-рішенням № 0020551500/0/14883 до позивача застосована штрафна санкція у розмірі 50% на суму 1542грн. 41коп. за затримку на 119 календарних днів сплати узгодженого податкового зобов`язання у сумі 3084грн. 82коп.

З розрахунку штрафних санкцій вбачається, що штрафна санкція застосована за несвоєчасну сплату позивачем п/д № 37 від 31.05.2010р. ПДВ у сумі 3084грн. 82коп. по декларації з ПДВ за грудень 2009 року.

Згідно податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2009 року, яку ДПІ отримало 20.01.2010 року, позивач визначив податкове зобовязання у сумі 17912грн.

Згідно податкової декларації з ПДВ за квітень 2010 року, яку ДПІ отримало 20.05.2010 року, позивач визначив податкове зобовязання у сумі 7131грн., граничний строк сплати 31.05.2010р.

Платіжним дорученням № 37 від 31.05.2010р. позивачем був сплачений ПДВ у сумі 7131грн. У даному платіжному дорученні зазначено призначення платежу «НДС за апрель перечислен полностью по сроку на 31.05.2010г.».

Таким чином, позивачем своєчасно сплачене податкове зобовязання з ПДВ у сумі 7131грн. за квітень 2010 р., відповідно штрафні санкції у сумі 1542грн. 41коп. застосовані до позивача неправомірно.

Податковим повідомленням-рішенням № 0020581500/0/14885 до позивача застосована штрафна санкція у розмірі 50% на суму за затримку на 105 календарних днів сплати узгодженого податкового зобов`язання у сумі 492грн.

З розрахунку штрафних санкцій вбачається, що штрафна санкція застосована за несвоєчасну сплату позивачем п/д № 37 від 31.05.2010р. ПДВ у сумі 492грн. по декларації з ПДВ за грудень 2009 року.

Згідно податкової декларації з ПДВ за грудень 2009 року, яку ДПІ отримало 20.01.2010 року, позивач визначив податкове зобовязання у сумі 17912грн.

Згідно податкової декларації з ПДВ за квітень 2010 року від 20.05.2010 року, яку ДПІ отримало 20.05.2010 року. У цій декларації позивач визначив податкове зобовязання у сумі 7131грн., граничний термін сплати 31.05.2010р.

Платіжним дорученням № 37 від 31.05.2010р. позивачем був сплачений податок на додану вартість у сумі 7131грн. У даному платіжному дорученні зазначено призначення платежу «НДС за апрель перечислен полностью по сроку на 31.05.2010г.».

Таким чином позивачем своєчасно сплачене податкове зобовязання з ПДВ у сумі 7131грн. за квітень 2010 р. відповідно штрафні санкції у сумі 246грн. застосовані до позивача неправомірно.

Податковим повідомленням-рішенням № 0020671500/0/14890 до позивача застосована штрафна санкція у розмірі 20% на суму 344грн. 71коп. за затримку на 59 календарних днів сплати узгодженого податкового зобов`язання у сумі 1723грн. 53коп.

З розрахунку штрафних санкцій вбачається, що штрафна санкція застосована за несвоєчасну сплату позивачем п/д № 117 від 29.07.2010р. ПДВ у сумі 1723грн. 53коп. по декларації з ПДВ за квітень 2010 року.

Згідно податкової декларації з ПДВ за квітень 2010 року, яку ДПІ отримало 20.05.2010 року, позивач визначив податкове зобовязання з ПДВ у сумі 7131грн.

Згідно податкової декларації з ПДВ за червень 2010 року, яку ДПІ отримало 15.07.2010 року, позивач визначив податкове зобовязання з ПДВ у сумі 7927грн., граничний термін сплати 02.08.2010р.

Платіжним дорученням № 117 від 29.07.2010р. позивачем був сплачений ПДВ у сумі 7927грн. У даному платіжному дорученні зазначено призначення платежу «НДС за июнь 2010г. перечислено полностью по сроку на 29.07.2010г.».

Таким чином позивачем своєчасно сплачене податкове зобовязання з ПДВ у сумі 7927грн. за червень 2010 р., відповідно штрафні санкції у сумі 344грн. 71коп. застосовані до позивача неправомірно.

Податковим повідомленням-рішенням № 00168915/0/14895 до позивача застосована штрафна санкція у розмірі 10% на суму 732грн. за затримку на 90 календарних днів сплати узгодженого податкового зобов`язання у сумі 7319грн. 95коп.

З розрахунку штрафних санкцій вбачається, що штрафна санкція застосована за несвоєчасну сплату позивачем п/д № 117 від 29.07.2010р. ПДВ у сумі 7319грн. 95коп. податкового зобов`язання по декларації з ПДВ за травень 2010 року.

Згідно податкової декларації з ПДВ за травень 2010 року, яку ДПІ отримало 21.06.2010 року, позивач визначив податкове зобовязання у сумі 7958грн.

Згідно податкової декларації з ПДВ за червень 2010 року, яку ДПІ отримало 15.07.2010 року, позивач визначив податкове зобовязання у сумі 7927грн., граничний термін сплати 02.08.2010р.

Платіжним дорученням № 117 від 29.07.2010р. позивачем був сплачений ПДВ у сумі 7927грн. У даному платіжному дорученні зазначено призначення платежу «НДС за июнь 2010г. перечислено полностью по сроку на 29.07.2010г.».

Таким чином позивачем своєчасно сплачене податкове зобовязання з ПДВ у сумі 7927грн. за червень 2010 р., відповідно штрафна санкція у сумі 732грн. застосована до позивача неправомірно.

Податковим повідомленням-рішенням № 0020801500/0/14896 до позивача застосована штрафна санкція у розмірі 20% у сумі 805грн. 86коп. за затримку на 90 календарних днів сплати узгодженого податкового зобов`язання у сумі 4029грн. 32коп.

З розрахунку штрафних санкцій вбачається, що штрафна санкція застосована за несвоєчасну сплату позивачем п/д № 37 від 31.05.2010р. у сумі 4029грн. 32коп. податкового зобов`язання по декларації з ПДВ за січень 2010 року.

Згідно податкової декларації з ПДВ за січень 2010 року, яку ДПІ отримало 22.02.2010 року, позивач визначив податкове зобовязання з ПДВ у сумі 92712грн.

Згідно податкової декларації з ПДВ за квітень 2010 року, яку ДПІ отримало 20.05.2010 року, позивач визначив податкове зобовязання з ПДВ у сумі 7131грн., граничний термін сплати 31.05.2010р.

Платіжним дорученням № 37 від 31.05.2010р. позивачем був сплачений ПДВ у сумі 7131грн. У даному платіжному дорученні зазначено призначення платежу «НДС за апрель перечислен полностью по сроку на 31.05.2010г.».

Таким чином, позивач платіжними дорученнями № 37 від 31.05.2010 на суму 7131грн., своєчасно сплачено податкові зобовязання з податку на додану вартість за квітень 2010 року., відповідно штрафна санкція у сумі 805грн. 86коп. застосована до позивача неправомірно.

Податковим повідомленням-рішенням № 0020661500/0/14889 до позивача застосована штрафна санкція у розмірі 20% на суму 1081грн. 49коп. за затримку на 59 календарних днів сплати узгодженого податкового зобов`язання у сумі 5898грн. 50коп.

З розрахунку штрафних санкцій вбачається, що штрафна санкція застосована за несвоєчасну сплату позивачем п/д № 118 від 29.07.2010р. ПДВ у сумі 5898грн. 50коп. по декларації з ПДВ за квітень 2010 року.

Згідно податкової декларації з ПДВ за квітень 2010 року, яку ДПІ отримало 20.05.2010 року, позивач визначив податкове зобовязання у сумі 7131грн., граничний термін сплати 31.05.2010р.

Платіжним дорученням № 37 від 31.05.2010р. позивачем був сплачений податок на додану вартість у сумі 7131грн. У даному платіжному дорученні зазначено призначення платежу «НДС за апрель перечислен полностью по сроку на 31.05.2010г.».

Таким чином, позивач платіжними дорученнями № 37 від 31.05.2010 на суму 7131грн., своєчасно сплачено податкові зобовязання з ПДВ за квітень 2010 року., відповідно штрафна санкція у сумі 1081грн. 49коп. застосована до позивача неправомірно.

Податковим повідомленням-рішенням № 0020681500/0/14891 до позивача застосована штрафна санкція у розмірі 20% на суму 98грн. 71коп. за затримку на 57 календарних днів сплати узгодженого податкового зобов`язання у сумі 491грн. 03коп.

З розрахунку штрафних санкцій вбачається, що штрафна санкція застосована за несвоєчасну сплату позивачем п/д № 118 від 29.07.2010р. ПДВ у сумі 491грн. 03коп. податкового зобов`язання по декларації з ПДВ за квітень 2010 року.

Згідно податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2010 року від 20.05.2010 року, яку ДПІ отримало 20.05.2010 року. У цій декларації позивач визначив податкове зобовязання у сумі 7131грн.

Платіжним дорученням № 37 від 31.05.2010р. позивачем був сплачений податок на додану вартість у сумі 7131грн. У даному платіжному дорученні зазначено призначення платежу «НДС за апрель перечислен полностью по сроку на 31.05.2010г.».

Таким чином, позивач платіжними дорученнями № 37 від 31.05.2010 на суму 7131грн., своєчасно сплачено податкові зобовязання з ПДВ за квітень 2010 року., відповідно штрафна санкція у сумі 98грн. 71коп. застосована до позивача неправомірно.

Пунктом 3.8 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 р. № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 р. за №377/8976, встановлено, що реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу».

Відповідно до вимог п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», на який посилається ДПІ як на обґрунтування права зараховувати сплачені позивачем суми податку на додану вартість у календарній черговості виникнення податкового боргу, встановлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) у рівних пропорціях.

З наведеного вбачається, що ця норма не визначає коло осіб, на яких розповсюджується її дія: чи то контролюючи органи, чи то платники податків. Вказана норма не позбавляє платника податку права самостійно визначати джерела та черговість погашення податкових зобовязань. У будь-якому випадку, ця норма не встановлює права контролюючого органу, всупереч напрямку, зазначеному платником податку у платіжному документі, зараховувати платежі у рахунок погашення податкового боргу.

Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 р. № 276, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 2 серпня 2005 р. за № 843/11123, також не передбачається права податкового органу змінювати призначення платежу, визначеного платником податку у платіжних документах, та направляти ці суми на погашення податкового боргу попередніх податкових періодів при веденні оперативного обліку платежів до бюджету.

Таким чином, ДПІ при зарахуванні платежів, сплачених позивачем у рахунок погашення податкових зобов`язань з ПДВ, самовільно було змінено призначення платежів, які було зазначено платником податку у платіжних документах.

На підставі викладеного, дії податкового органу щодо зміни призначення платежу, є неправомірними, отже, застосування до позивача фінансових санкцій за порушення строків сплати податкових зобовязань з податку на додану вартість є неправомірними.

Враховуючи викладене, нарахування податковим органом позивачу штрафних санкцій за порушення строків сплати податкових зобовязань у загальній сумі 7080грн. 29коп. є неправомірними, відповідно позовні вимоги про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 13.09.2010р.:

№ 0020551500/0/14883 на суму 1542грн. 41коп.,

№ 0020581500/0/14885 на суму 246грн.,

№ 0020661500/0/14889 на суму 1081грн. 49коп.,

№ 0020671500/0/14890 на суму 344грн. 71коп.,

№ 0020681500/0/14891 на суму 98грн. 21коп.,

№ 00168915/0/14895 на суму 732грн.,

№ 0020801500/0/14896 на суму 805грн. 86коп. підлягають задоволенню.

Податковим повідомленням-рішенням № 0020731500/014894 до позивача застосована штрафна санкція у розмірі 10% на суму 64грн. 91коп. за затримку на 30 календарних днів сплати узгодженого податкового зобов`язання у сумі 649грн. 91коп.

З розрахунку штрафних санкцій вбачається, що штрафна санкція застосована за несвоєчасну сплату позивачем податку за податковою декларацією з ПДВ за травень 2010 року уточнюючим розрахунком, яким зменшено зобов`язання з ПДВ на суму 8967грн., з них ДПІ приймає у рахунок погашення 649грн. 05коп.

Згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларації з ПДВ за лютий 2010 року, який отримано ДПІ 30.07.2010 року, позивач зменшив податкове зобовязання на сумі 8967грн.

Податковим повідомленням-рішенням № 0020561500/0/14884 до позивача застосована штрафна санкція у розмірі 50% у сумі 110грн. 50коп. за затримку на 108 календарних днів сплати узгодженого податкового зобов`язання у сумі 221грн.

З розрахунку штрафних санкцій вбачається, що штрафна санкція застосована за несвоєчасну сплату позивачем ПДВ за податковою декларацією з ПДВ за грудень 2009 року уточнюючим розрахунком, яким зменшено зобов`язання з ПДВ на суму 221грн.

Згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з ПДВ у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок (вх. 140510) до декларації з ПДВ за січень 2010 року, позивач зменшив податкове зобовязання на сумі 221грн.

Податковим повідомленням-рішенням № 0020711500/0/14892 до позивача застосована штрафна санкція у розмірі 20% на суму 2012грн. за затримку на 49 календарних днів сплати узгодженого податкового зобов`язання у сумі 10060грн.

Згідно акту та розрахунку штрафних санкцій, штрафна санкція застосована за несвоєчасну сплату позивачем податку за податковою декларацією з ПДВ за квітень 2010 року уточнюючим розрахунком, яким зменшено зобов`язання з ПДВ на суму 10060грн.

Згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з ПДВ у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок, який отримано ДПІ 22.03.2010 року, по декларації з податку на додану вартість за грудень 2009 року, позивач зменшив податкове зобовязання на суму 10060грн.

Як зазначалось, штрафні санкції відповідно до п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» застосовуються за несвоєчасну сплату податків, причому сума штрафної санкції визначається виходячи з погашеної суми податкового боргу.

Уточнюючий розрахунок це документ яким платник податків має право виправити припущену помилку збільшити або зменшити податкове зобовязання.

Таким чином поданні уточнюючого розрахунку, яким зменшено податкове зобовязання, не може вважатися сплатою податкового зобов`язання, відповідно штрафнв санкції у цьому випадку не застосовуються.

З огляду на зазначене, застосування до позивача штрафних санкцій не може вважатися обґрунтованим та законним, відповідно позовні вимоги про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 13.09.2010р.:

№ 0020731500/0/14894 на суму 64грн. 91коп.;

№ 0020561500/0/14884 на суму 110грн. 50коп.;

№ 0020711500/0/14892 на суму 2012грн.

також підлягають задоволенню.

Податковим повідомленням-рішенням № 0020541500/0/14882 до позивача застосована штрафна санкція у розмірі 50% на суму 3974грн. 88коп. за затримку на 120 календарних днів сплати узгодженого податкового зобов`язання у сумі 7949грн. 76коп.

З розрахунку штрафних санкцій вбачається, що штрафна санкція застосована за несвоєчасну сплату позивачем п/д № 74 від 30.06.2010р. у сумі 7949грн. 76коп. податкового зобов`язання по декларації з ПДВ за грудень 2009 року.

Згідно податкової декларації з ПДВ за грудень 2009 року, яку ДПІ отримало 20.01.2010 року, позивач визначив податкове зобовязання у сумі 17912грн.

Згідно податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2010 року від 17.06.2010 року, яку ДПІ отримало 21.06.2010 року. У цій декларації позивач визначив податкове зобовязання у сумі 7958грн., граничний термін сплати 30.06.2010р.

Платіжним дорученням № 74 від 30.06.2010р. позивачем був сплачений податок на додану вартість у сумі 7986грн. У даному платіжному дорученні зазначено призначення платежу «НДС за май перечислен полностью по сроку на 30.06.2010г.».

Наведеним платіжним дорученням позивачем було сплачено податкове зобов`язання у суму 7986грн., а у декларації за травень 2010 року позивач визначив податкове зобовязання у сумі 7958грн.. тобто переплата складає 28 грн. таким чином, сума штрафної санкції у розмірі 50% повинна становити 14грн., оскільки ця сума зараховується у рахунок погашення податкового боргу.

Таким чином, штрафна санкція у сумі 3960грн. 88коп. (3974,88 - 14) нарахована неправомірно.

З огляду на зазначене, податкове повідомлення-рішення від 13.09.2010р. № 0020541500/0/14882 підлягає визнанню недійсним у частині застосування до позивача штрафної санкції у сумі 3960грн. 88коп., відповідно позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.

Позов у частині визнанню недійсним податкового повідомлення-рішення від 13.09.2010р. № 0020541500/0/14882 у частині застосування до позивача штрафної санкції у сумі 14грн. задоволенню не підлягає.

Податковим повідомленням-рішенням № 0020721500/0/14893 до позивача застосована штрафна санкція у розмірі 20% на суму 501грн. 80коп. за затримку на 32 календарних дні сплати узгодженого податкового зобов`язання у сумі 2509грн.

З розрахунку штрафних санкцій вбачається, що штрафна санкція застосована за несвоєчасну сплату позивачем п/д № 125 від 05.03.2010р. у сумі 2509грн. податкового зобов`язання по декларації з ПДВ за грудень 2009 року.

Згідно податкової декларації з ПДВ за грудень 2009 року, яку ДПІ отримало 20.01.2010 року, позивач визначив податкове зобовязання у сумі 17912грн.

Платіжним дорученням № 125 від 05.03.2010р. позивачем був сплачений податок на додану вартість у сумі 2509грн. У даному платіжному дорученні зазначено призначення платежу «НДС за январь 2010г.».

Згідно податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2010 року, яку ДПІ отримало 22.02.2010 року, позивач визначив податкове зобовязання у сумі 92712грн. Граничний термін сплати ПДВ за січень 02.03.2010р.

Таким чином, наведеним платіжним дорученням позивачем несвоєчасно було сплачено податкове зобов`язання з ПДВ за січень 2010 року у сумі 2509грн., прострочення складає 3 календарні дні, а не 32 календарні дні як зазначає ДПІ. Тобто, розмір штрафної санкції повинна становити 10% у сумі 250грн. 90коп.

Таким чином, штрафна санкція у сумі 250грн. 90коп. (501,80-250,9) нарахована неправомірно.

З огляду на зазначене, податкове повідомлення-рішення від 13.09.2010р. № 0020721500/0/14893 підлягає визнанню недійсним у частині застосування до позивача штрафної санкції у сумі 250грн. 90коп., відповідно позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.

Позов у частині визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0020541500/0/14882 у частині застосування до позивача штрафної санкції у сумі 250грн. 90коп. задоволенню не підлягає.

Податковим повідомленням-рішенням № 0020641500/0/14888 до позивача застосована штрафна санкція у розмірі 20% на суму 44грн. 20коп. за затримку на 76 календарних днів сплати узгодженого податкового зобов`язання у сумі 221грн.

З розрахунку штрафних санкцій вбачається, що штрафна санкція застосована за несвоєчасну сплату позивачем податку за уточнюючим розрахунком до податкової декларації з ПДВ за січень 2010 року платіжним дорученням № 118 від 29.07.2010р. на суму 221грн.

Податковим повідомленням-рішенням № 0020531500/0/14881 до позивача застосована штрафна санкція у розмірі 50% на суму 40366грн. 46коп. за затримку на 149 календарних днів сплати узгодженого податкового зобов`язання у сумі 80732грн. 92коп.

З розрахунку вбачається, що штрафна санкція застосована за несвоєчасну сплату позивачем п/д № 118 від 29.07.2010р. у сумі 80732грн. 92коп. податкового зобов`язання по декларації з ПДВ за січень 2010 року.

Податковим повідомленням-рішенням № 0020621500/0/14886 до позивача застосована штрафна санкція у розмірі 20% на суму 1627грн. 20коп. за затримку на 90 календарних днів сплати узгодженого податкового зобов`язання у сумі 8136грн.

З розрахунку вбачається, що штрафна санкція застосована за несвоєчасну сплату позивачем п/д № 118 від 29.07.2010р. у сумі 8136грн. податкового зобов`язання по декларації з ПДВ за березень 2010 року.

Платіжним дорученням № 118 від 29.07.2010р. позивачем був сплачений податок на додану вартість у сумі 95681грн. У даному платіжному дорученні зазначено призначення платежу «перечислена недоимка по НДС полностью по сроку на 29.07.2010г.».

З огляду на призначення платежу визначеного позивачем у цьому платіжному дорученні, ДПІ правомірно зарахувала цей платіж у рахунок погашення податкового боргу минулих періодів, відповідно зазначені штрафні санкції застосовані до позивача правомірно.

Податковим повідомленням-рішенням № 0020631500/0/14887 до позивача за затримку сплати податкового зобовязання на 80 календарних днів застосована штрафна санкція у розмірі 20% на суму 307грн. 97коп.

Згідно розрахунку штрафних санкцій, дана штрафна санкція застосована у звязку із затримкою на 80 календарних днів сплати податкового зобовязання з ПДВ за податковою декларацією з ПДВ за грудень 2009 року платіжним дорученням № 216 від 22.04.2010р. на суму 1539грн. 83коп.

Згідно податкової декларації з ПДВ за грудень 2009 року, яку ДПІ отримало 20.01.2010 року, позивач визначив податкове зобовязання у сумі 17912грн., граничний строк сплати цього зобовязання 30 січня 2010 року.

Платіжним дорученням № 216 від 22.04.2010р. позивачем був сплачений податок на додану вартість у сумі 1543грн. У даному платіжному дорученні зазначено призначення платежу «НДС за декабрь 2009г.».

Таким чином, позивач несвоєчасно сплатив податкове зобовязання по декларації за грудень 2009 року, відповідно штрафна санкція зазначеним податковим повідомленням-рішенням застосована до позивача правомірно.

З огляду на зазначене, позовні вимоги в частині визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 13.09.2010р. №0020531500/0/14881 на суму 40366грн. 46коп., №0020621500/0/14886 на суму 1627грн. 20коп., №0020631500/0/14887 на суму 307грн. 60коп. та № 0020641500/0/14888 на суму 44грн. 20коп.не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

З огляду за зазначене, витрати позивача по сплаті судового збору у сумі 63коп. підлягають відшкодуванню за рахунок коштів Державного бюджету.

На підставі наведеного, керуючись ст. 19 Конституції України, Законами України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 року за №377/8976, Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 року № 276, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 2 серпня 2005 року за № 843/11123,

ст.ст. 7 12, 69-72, 94, 122-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати недійсними податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька від 13.09.2010р.:

№ 0020551500/0/14883 на суму 1542грн. 41коп.,

№ 0020581500/0/14885 на суму 246грн.,

№ 0020661500/0/14889 на суму 1081грн. 49коп.,

№ 0020671500/0/14890 на суму 344грн. 71коп.,

№ 0020681500/0/14891 на суму 98грн. 21коп.,

№ 00168915/0/14895 на суму 732грн.,

№ 0020801500/0/14896 на суму 805грн. 86коп.

№ 0020731500/0/14894 на суму 64грн. 91коп.;

№ 0020561500/0/14884 на суму 110грн. 50коп.;

№ 0020711500/0/14892 на суму 2012грн.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька від 13.09.2010р. № 0020541500/0/14882 у частині застосування штрафної санкції у сумі 3960грн. 88коп

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька від 13.09.2010р. № 0020721500/0/14893 у частині застосування штрафної санкції у сумі 250грн. 90коп.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з коштів Державного бюджету на користь Державного підприємства «Донецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» витрати по сплаті судового збору у сумі 63коп.

Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Скарга подається на імя Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 21 червня 2011 року.

Суддя Наумова К.Г.