Постанова № 17295292, 20.07.2011, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2011
Номер справи
2а-14143/10/0470
Номер документу
17295292
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2011 р. Справа № 2а-14143/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Бондар М.В.,

при секретарі Лукашовій А.В.,

за участі:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Казанцевої В.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельного підприємства „ГАСІ” до Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельне підприємство „ГАСІ” (далі ТОВ ВТП „ГАСІ”, позивач) звернулось до адміністративного суду з позовною заявою до Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції (далі Нікопольська ОДПІ, відповідач), в якій просить скасувати пункт 3 рішення Нікопольської ОДПІ від 14.10.2010 р. №0003212340/0 про застосування фінансових санкцій до ТОВ ВТП „ГАСІ”.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним: для здійснення перевірки магазину позивача були залучені жителі м. Нікополя, які не є працівниками Нікопольської ОДПІ. Їх привезли податківці на своєму авто і використали як підставних осіб для закупівлі товару, а саме двох пляшок слабоалкогольних напоїв. Ними були дівчата - дві особи віком 20-22 роки. На момент приїзду директора позивача ОСОБА_1 до магазину, підставні особи зникли. У продавця ОСОБА_3 не виникло сумніву, що дівчатам вік - не менше 20-22 роки. Податківці пояснили, що ніякого відношення до цих дівчат вони не мають і вперше їх зустріли, як ті вийшли з магазину з покупками. Позивач просить суд дати правову оцінку незаконним методам роботи Нікопольської ОДПІ, фальсифікацій та використання підставних осіб для здійснення провокацій та фіксацій порушень в торгівлі. Позивач зазначив, що дії інспекторів Нікопольської ОДПІ суперечать чинному законодавству, службовим та посадовим інструкціям, Закону України „Про державну податкову службу в України” від 04.12.1990 р. № 509-XII (далі Закон №509), тому рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій є незаконним та підлягає скасуванню. Додатково представник позивача зазначив, що при проведенні перевірки мало місце: порушення процедуру реєстрації в «Журналі обліку перевіряючих»; відсутність направлення у працівників Нікопольської ОДПІ на перевірку у вихідний день; неповне забезпечення необхідних документів для перевірки; несвоєчасне подання з боку податківців рішення про застосування фінансових санкцій; застосування одноразово стягнення штрафу та анулювання ліцензії за одне порушення. Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача надала суду письмові заперечення, в яких просила відмовити в задоволенні позову повністю та зазначила, що в ході перевірки магазину позивача встановлено продаж пива та слабоалкогольних напоїв особам, які не досягли 18-річного віку, чим було порушено ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання, виробництво і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» №481/95-ВР від 19.12.1995 р. (далі Закон №481). На підставі акту перевірки № 04070256/2340/24428889 від 02.10.2010р. Нікопольською ОДПІ було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003222340/0 від 14.10.2010р., яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 6800,00 грн. Вказане рішення про застосування штрафних санкцій було отримано 14.10.2010р. директором ТОВ ВТП „ГАСІ”. Перевірка від 02.10.2010р. була проведена відповідно до плану - графіку проведення перевірок на жовтень 2010р., затвердженого 24.09.2010р. начальником Нікопольської ОДПІ, на підставі направлень від 01.10.2010р. № 636/234 та № 637/234. Направлення на перевірку було вручено директору ТОВ ВТП „ГАСІ” ОСОБА_1, що підтверджується підписом на направленні. Зауваження та заперечення під час перевірки не надходило. При перевірці встановлено факт реалізації пива «Чернігівське світле» 0,5 л. та напою слабоалкогольного «Shake» особам, яким не виповнилось 18 років, а саме ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 народження. Продавець ОСОБА_3 не запросила паспорт або інші документи, які підтверджує вік покупців, та безперешкодно продала слабоалкогольні напої неповнолітнім особам.

Після початку розгляду справи по суті, в судовому засіданні 30.06.2011 р. позивачем подано заяву про зміну предмету адміністративного позову, в якій позивач просить скасувати рішення Нікопольської ОДПІ від 14.10.2010 р. №0003222340/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ТОВ ВТП „ГАСІ”. На підставі ч.1 ст.137 КАС України ухвалою суду заява про зміну предмету адміністративного позову повернута позивачу.

Дослідивши письмові докази по справі та заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ТОВ ВТП „ГАСІ” зареєстровано як юридична особа Нікопольською райдержадміністрацією 20.08.1996 р. (а.с.4), перебуває на обліку платників податків в Нікопольській ОДПІ (а.с.7), здійснює підприємницьку діяльність, в магазині, який розташовано за адресою: вул. Кооперативна, 5, смт. Червоногригорівка, Нікопольський район, Дніпропетровська область.

02.10.2010 р. на підставі плану-графіку проведення перевірок на жовтень 2010 р. (а.с.23-24) та отриманих директором ТОВ ВТП „ГАСІ” ОСОБА_1 направлень №636/234 та 637/234 від 01.10.2010 р. (а.с.25) працівниками Нікопольської ОДПІ проведена перевірка магазину ТОВ ВТП „ГАСІ”, який розташовано за адресою: вул. Кооперативна, 5, смт. Червоногригорівка, Нікопольський район з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За наслідками перевірки 02.10.2010 р. складено акт перевірки (а.с.26-27) (далі акт перевірки). В акті перевірки встановлено наступні порушення:

- проведення розрахункової операції на загальну суму 10,40 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій, розрахунковий документ не видано;

- сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків не відповідає сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО на 33,80 грн.;

- продаж пива та слабоалкогольних напоїв особам, які не досягли 18 років, а саме, при перевірці встановлено факт реалізації пива „Чернігівське світле” 0,5 л. та напою слабоалкогольного «Shake» особам, яким не виповнилось 18 років: ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 народження;

- відсутній торговий патент на здійснення торгівельної діяльності.

14.10.2010 р. на підставі акту перевірки Нікопольською ОДПІ винесено рішення:

- № 0003212340/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 221,00 грн. за порушення позивачем п.1 ст.3, п.13 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі Закон № 265) (а.с.9);

- № 0003222340/0 про застосування фінансових санкцій в сумі 6800,00 грн. за порушення позивачем ст.15-3 Закону №481 (а.с.8).

27.10.2010 р. позивачем здійснено оплату штрафу у сумі 221,00 грн. (а.с.48).

18.11.2010 р. постановою Нікопольського міськрайонного суду по справі №3-4373/10 ОСОБА_3 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.155-1 ч.1 КпАП України та накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 34 грн. (а.с.51).

26.11.2010 р. постановою Нікопольського міськрайонного суду по справі №3-4377/10 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.155-1 ч.1 КпАП України та накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 100 грн. (а.с.50).

19.11.2010 р. Розпорядженням регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА у Дніпропетровській області анульовано ліцензію позивача №004231055832 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (а.с.52).

Законодавство України, що визначає правові засади здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також здійснення контролю за їх правомірністю на момент виникнення спірних правовідносин складалось з Закону №509, Закону № 265, Закону №481 та прийнятих на їх виконання підзаконних нормативно-правових актів.

Згідно п.2 ч.1 ст.11 Закону № 509 органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги).

Відповідно до ч. 7 ст. 11-1 Закону № 509 перевірки податкових органів в межах повноважень, визначених Законами №265 та № 481 відносяться до позапланових.

Частиною 1 ст. 11-2 Закону № 509 встановлено, що посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення позапланової виїзної перевірки за умови надання платнику податків під розписку направлення на перевірку та копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки.

Як встановлено в ході судового розгляду справи, директору ТОВ ВТП „ГАСІ” ОСОБА_1 надано направлення на перевірку, що підтверджується підписом ОСОБА_1 на долучених до матеріалів справи копіях направлень від 01.10.2010 р. № 636/234 та № 637/234 (а.с.25). Зазначеними направленнями від 01.10.2010 р. № 636/234 та № 637/234 Нікопольська ОДПІ уповноважила своїх працівників на проведення перевірки ТОВ ВТП „ГАСІ” в період з 01.10.2010 р. по 04.10.2010 р.

Таким чином, спростовуються посилання представника позивача про відсутність у перевіряючи направлень на проведення перевірки станом на 02.10.2010 р.

В судовому засіданні досліджено Журнал реєстрації перевірок ТОВ ВТП „ГАСІ”, який не пронумерований, не прошитий та не скріплений підписом директора та печаткою ТОВ ВТП „ГАСІ”. В зазначеному Журналі відсутній запис працівників Нікопольської ОДПІ про проведення перевірки 02.10.2010 р.

З цього приводу суд зазначає, що відмова перевіряючих працівників здійснити запис в Журналі може бути підставою для недопуску працівників ДПІ до проведення перевірки, проте відсутність підпису перевіряючих працівників в Журналі реєстрації перевірок не є підставою для скасування прийнятих за наслідком перевірки рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Відповідно до п.1, 2 ч.1 ст.3 Закону № 265, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажі товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.17 Закону №265/95 у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки до субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність.

Таким чином, сума штрафу за проведення розрахункової операції на загальну суму 10,40 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій та невидачу розрахункового документу становить: 10,40 грн. Ч 5 = 52,00 грн.

Відповідно до п.13 ч.1 ст.3 Закону № 265, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажі товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Згідно ст.22 Закону №265 у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до субєктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Таким чином, сума штрафу за відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО на 33,80 грн. становить: 33,80 грн. Ч 5 = 169,00 грн.

З огляду на зазначене, оскаржуване позивачем рішення від 14.10.2010 р. № 0003212340/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 221,00 грн. (52,00 грн. + 169,00 грн.) за порушення позивачем п.1 та п.13 ч.1 ст. 3 Закону № 265 (а.с.9) є законним та обґрунтованим.

Про згоду з застосованими штрафними санкціями у сумі 223,00 грн. зазначив і представник позивача в судовому засіданні, що підтвердив долученою до матеріалів справи копією квитанції про сплату 223,00 грн. (а.с.48).

Відповідно до ч. 1 ст. 15-3 Закону № 481 забороняється продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.

В судовому засіданні встановлено, що факт продажу пива „Чернігівське світле” 0,5 л. та напою слабоалкогольного «Shake» особам, яким не виповнилось 18 років: ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 народження, мав місце та не оспорюється позивачем. Позивач лише вказав, що зазначені особи виглядали на 20-22 роки та були підставними особами.

На підставі ч. 2 ст. 17 Закону № 481 за порушення вимог ст. 15-3 Закону № 481 до субєкта господарювання застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу у розмірі 6800 грн.

Для застосування вказаного штрафу необхідна наявність лише факту продажу алкогольних напоїв неповнолітній особі.

Згідно ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

За наведених обставин, посилання представника позивача (за відсутності належних доказів) на незаконні методи роботи Нікопольської ОДПІ, фальсифікації та використання підставних осіб для здійснення провокацій та фіксацій порушень в торгівлі, судом до уваги не беруться.

Рішення про застосування фінансових санкцій від 14.10.2010 р. № 0003222340/0 позивач отримав 14.10.2010 р., що підтверджується власноручним підписом директора ТОВ ВТП „ГАСІ” ОСОБА_1 на копії рішення, долученої позивачем до позовної заяви (а.с.8).

З огляду на зазначене, рішення від 14.10.2010 р. № 0003222340/0 про застосування фінансових санкцій в сумі 6800 грн. за порушення позивачем ч. 1 ст. 15-3 Закону № 481 є законним та обґрунтованим.

Судом не приймаються посилання представника позивача на одноразово стягнення штрафу та анулювання ліцензії за одне порушення.

Суд зазначає, що рішення про застосування фінансових санкцій прийнято 14.10.2010 р., розпорядження про анулювання ліцензії позивача прийнято 19.11.2010 р. Анулювання ліцензії після застосування фінансових санкцій не є підставою для скасування рішення про застосування фінансових санкцій.

Згідно п. 11 ч.1 ст.11 Закону № 509 органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, рішення Нікопольської ОДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14.10.2010 р. № 0003212340/0 та № 0003222340/0 прийняті на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачені чинним, на момент їх винесення, законом.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельного підприємства „ГАСІ” до Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції про скасування рішення відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.

Постанова в повному обсязі виготовлена 04 липня 2011 року.

Суддя М.В. Бондар