Єдиний державний реєстр судових рішень донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
05.07.2011 р. справа №8/45/2011
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:Калантай М.В.
суддів:Волкова Р.В.
Запорощенка М.Д.
за участю представників сторін:
прокурор:Смагіна Г.В.
від позивача:ОСОБА_1. дов. від 01.03.11.
від відповідача:не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Стаханівської міської ради м. Стаханов Прокурора м. Стаханова
на рішення
господарського суду Луганської області
від10.05.2011 року
у справі№8/45/2011
за позовом:Прокурора м. Стаханова, заявленого в інтересах держави в особі Стахановської міської ради м. Стаханов
до відповідача:Товариства з обмеженою відповідальністю "Промстройуголь" м. Алчевськ
простягнення заборгованості з орендної плати за землю в сумі 42940,57 грн.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Луганської області від 10.05.2011 року у справі №8/45/2011 (суддя Середа А.П.) відмовлено в задоволенні позову Прокурора м. Стаханова, заявленого в інтересах держави в особі Стахановської міської ради м. Стаханов до Товариства з обмеженою відповідальністю "Промстройуголь" м. Алчевськ про стягнення боргу з орендної плати за землю в сумі 42940,57грн.
Не погоджуючись з рішенням господарського суду, позивач, Стахановська міська рада м. Стаханов, звернувся з апеляційною скаргою про скасування рішення господарського суду, оскільки вважає, що воно прийняте з недоведеністю обставин, які господарський суд визнав встановленими, з невідповідністю висновків обставинам справи, з неправильним застосуванням норм матеріального права.
Заявник апеляційної скарги просить скасувати рішення господарського суду та прийняти нове, яким позов задовольнити.
Прокурор м. Стаханова також не погодився із рішенням у даній справі та звернувся з апеляційною скаргою про його скасування, оскільки вважає, що рішення у справі прийняте з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з невідповідністю висновків обставинам справи, з неправильним застосуванням норм матеріального права, просить апеляційну скаргу задовольнити, рішення скасувати та прийняти нове, яким позов задовольнити.
Відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Промстройуголь" м. Алчевськ, наданим правом не скористався, відзиву не надав, представника в судове засідання жодного разу не направив, причин неявки суду не повідомив, про час та місце судового засідання сторони були сповіщені належним чином.
Зважаючи на незявлення в судове засідання представників відповідача, достатність наданих сторонами доказів, та керуючись статтею 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
У відповідності до статті 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не звязаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Вивчивши матеріали справи, доводи заявників апеляційних скарг, вислухавши прокурора та представника позивача, які прибули в засідання суду,перевіривши повноту встановлених судом обставин справи та їх юридичну оцінку, судова колегія встановила.
Стаханівська міська рада (орендодавець) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Простройуголь" (орендар) 07.06.2007 року уклали договір оренди землі (далі договір).
У відповідності до п.1 договору орендодавець на підставі п. 1.1.1. рішення №206/10 від 02.03.2007 року та п. 1.1.1. рішення від 27.04.2007 року Стахановської міської ради надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для розміщення та обслуговування власного нерухомого майна за рахунок Стахановської міської ради (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення). Земельна ділянка знаходиться по вул. 2-а Залізнична,2, буд.2, в м. Стаханов, кадастровий номер 4413100000:08:001:0004.
Пунктом 2 договору встановлено, що в оренду передається земельна ділянка площею 6,5035га.
Нормативна грошова оцінка цієї земельної ділянки становить 3292072 грн. (п.4 договору).
Згідно з пунктом 7 договору він укладений строком на 3 роки з 15.08.07 року по 14.08.10 року. Після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Загальна сума орендної плати становить 296286,48 грн., річна - 98762,16 грн., яка сплачується щомісячно, певними частками, на рахунок орендодавця. Орендна плата нараховується за весь період фактичного користування земельною ділянкою та сплачується також у випадках, якщо орендар з поважних причин тимчасово не використовує земельну ділянку за умовами договору (п.8 договору).
Розмір орендної плати відповідно до постанови КМ України від 12.05.2000 року №783 щорічно, з 01 січня, індексується орендарем на відсоток індексації грошової оцінки земель міста та сплачується орендарем самостійно, без укладення додаткової угоди (п.9).
Розмір орендної плати переглядається за умов, визначених у п. 11 договору, у т.ч. у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; у інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
У разі несвоєчасного внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, нараховується пеня з розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ, яка діяла на день виникнення боргу або на день його сплати, залежно від того, яка з величин таких ставок більше, за кожний день прострочення (п.12).
Пунктом 13 договору оренди землі встановлено, що земельна ділянка передається в оренду з метою несільськогосподарського використання для розміщення та обслуговування власного нерухомого майна.
Передача земельної ділянки орендареві здійснюється після державної реєстрації цього договору за актом приймання-передачі (п.16).
Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її у оренду, тобто без наслідків його господарської діяльності (п.17), впродовж 7-ми днів після закінчення договору на підставі акту приймання-передачі (п.26).
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін або на підставі судового рішення (п.29).
Дія договору припиняється за умов, визначених у п.30, у т.ч. у разі закінчення строку, на який його було укладено.
За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та його договору (п.34).
Договір набирає чинності після його підписання сторонами та державної реєстрації (п.36)(а.с.10-12, 13-20).
Земельна ділянка передана орендареві на підставі акту приймання-передачі від 15.08.07 року (а.с.9).
Як вбачається з наявних у справі доказів, відповідач, маючи намір надалі орендувати вищезгадану земельну ділянку, на виконання приписів п.7 договору оренди 17.06.10 року звернувся до Стахановської міської ради з клопотання про поновлення його дії з 15.08.10 року.
На підставі цього клопотання Стахановською міською радою 19.08.2010 року прийнято рішення №1314/14, яким поновлено дію договору строком на 1 рік, починаючи з 15.08.10 року (п.2.6), зобов'язано землекористувача у випадку фактичного користування земельною ділянкою до юридичного оформлення права користування відповідно до ч.3 ст. 631 Цивільного кодексу України вносити орендну плату не пізніше 2-х місяців з моменту прийняття цього рішення (п.3.3), а також здійснити державну реєстрацію документів на право користування земельною ділянкою (п.3.4).
06.07.2010 року, тобто до прийняття Стахановською міською радою вищевказаного рішення, але з посиланням на його номер та дату (тобто №1314/14 від 19.08.10 року), між позивачем та відповідачем, без належних правових та фактичних підстав, укладено додаткову угоду до основного договору, відповідно до якої внесено зміни до наступних його пунктів: пункт 4 доповнено абзацом наступного змісту: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2009 рік з 01.06.09 року становить 7795095 грн. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2010 рік становить 8255543 грн."; пункт 7 доповнено словами : "Термін дії договору поновлено з 15.08.2010 року до 15.08.2011 року";
пункт 8 викладено у наступній редакції: "Річна сума орендної плати з 01.06.2009 року на 2009 рік становить 233852,85 грн. Річна сума орендної плати на 2010 рік становить 247666,29 грн.";
підпункт 3 пункту 8 викладено у новій редакції, відповідно до якої орендна плата вноситься до місцевого бюджету на поточний рахунок №332113812700085 в ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013, код одержувача 24046662, код платежу 13050200, щомісячно рівними частками, згідно чинному законодавству ("ЗУ "Про державний бюджет" на відповідний рік) до 30 числа наступного місяця.
Згідно пункту 7 Додаткової угоди, вона є невід'ємною частиною договору та набирає чинності з дня підписання сторонами та її державної реєстрації.
Вказана Додаткова угода про поновлення договору оренди земельної ділянки за реєстраційним № 040740700196 від 15.08.2007 року не містить посилань на домовленість сторін про те, що її дія поширюється на правовідносини, які мали місце з 01.06.09 року по 14.08.10 року.
Додаткова угода зареєстрована Стахановським міським відділом Луганської Регіональної філії ДП "Центр Державного земельного кадастру", про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис за №041040700328 від 30.11.2010 року.
Як вбачається із матеріалів справи підставою для внесення змін до нормативної грошової оцінки вищезгаданої земельної ділянки стали витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки:
на 2009 рік - за №2636-2, без дати (з витягу вбачається, що його складено у 2010 році) (а.с.26);
на 2010 рік -за№1539 від 16.04.10 року (а.с.28).
Сторони не надали до справи документальних доказів про складення та підписання ними акту приймання-передачі земельної ділянки після поновлення дії договору.
Таким чином, договір оренди землі від 07.06.2007 року припинив свою дію 14.08.2010 року у зв'язку з закінченням строку, на який його було укладено; з метою поновлення його дії з 15.08.2010 року сторони 06.07.2010 року уклали додаткову угоду до нього, яка набрала чинності лише 30.11.2010 року.
Оцінюючи правильність застосування місцевим господарським судом норм чинного законодавства, судова колегія дійшла висновку, що рішення господарського суду у справі відповідає вимогам матеріального права та не підлягає скасуванню з наступних підстав.
У відповідності до приписів Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі" використання землі в Україні є платним, за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
У відповідності до статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату.
Законом України "Про оренду землі" у редакції, чинній на 06.07.10 року, у статті 1 встановлено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 2 цього ж Закону передбачено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
У відповідності до статті 640 Цивільного кодексу, договір, який підлягає державній реєстрації, є укладеним з моменту його державної реєстрації.
Згідно зі статтею 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У відповідності до статті 14 даного Закону договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Статтею 20 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.
Згідно зі статтею 21 вказаного Закону орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою, Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").
Частиною 1 ст. 2 Закону України "Про плату за землю" (чинний на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки землі.
Статтею 13 Закону "Про плату за землю" встановлено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Статтею 14 цього Закону визначено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
Відповідач надав до справи документальні докази подання ним податкових декларацій орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008, 2009 та 2010 роки (а.с.53-65).
Як вбачається з наданих відповідачем доказів, Стахановською об'єднаною державною податковою інспекцією Луганської області на підставі згаданих декларацій було прийняте податкове повідомлення-рішення №0000221502/0 від 09.02.11 року про сплату 161442,53 грн. - орендної плати за землю з юридичних осіб та штрафних санкцій у сумі 40360,64 грн., застосованих до відповідача за порушення приписів ст.ст.21, 30 та 33 Закону України "Про оренду землі", яке оскаржене відповідачем.
Рішенням Державної податкової адміністрації у Луганській області від 31.03.2011 року за №6118/25-08, яке є чинним на час вирішення цього спору, вказане податкове повідомлення-рішення повністю скасоване з посиланням на те, що додаткова угода від 06.07.2010 року до договору оренди землі від 07.06.2007 року зареєстрована 30.11.2010 року, тобто набрала чинності з вказаної дати, а тому відсутні підстави для нарахування орендної плати за період, який передує цій даті (а.с.111-114).
Помилковим є твердження заявників апеляційних скарг про розповсюдження на відносини між сторонами норм частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України, у відповідності із якими сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладання.
В даному випадку відносини сторін, які передували укладанню додаткової угоди, вже були врегульовані договором від 07.06.2007 року.
Судова колегія при розгляді апеляційних скарг виходить із того, що наданими до матеріалів справи доказами підтверджується той факт, що станом на 14.08.10 року основний договір припинив свою дію, а відповідно до приписів частини 3 ст. 632 ЦК України зміна ціни у договорі після його виконання не допускається.
Таким чином умови додаткової угоди до основного договору набрали чинності лише з 30.11.2010 року, їх дія не розповсюджується на правовідносини між сторонами в частині визначення орендної плати, які мали місце у період з 01.06.2009 року по 14.08.2010 року.
Беручи до уваги викладене, господарський суд дійшов правомірного висновку про відмову в задоволенні позову.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що норми чинного законодавства місцевим господарським судом застосовані правильно, рішення відповідає приписам матеріального права, а також фактичним обставинам справи, тому мотиви, з яких подані апеляційні скарги, не можуть бути підставою для їх задоволення та скасування рішення.
Керуючись ст. ст. 49, 93, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Стахановської міської ради м. Стаханов на рішення господарського суду Луганської області від 10.05.2011 року у справі №8/45/2011 - залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Прокурора м. Стаханова на рішення господарського суду Луганської області від 10.05.2011 року у справі №8/45/2011 - залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Луганської області від 10.05.2011 року у справі №8/45/2011 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у встановленому законодавством порядку.
Повний текст постанови підписаний 08.07.11.
Головуючий М.В.Калантай
Суддя Р.В.Волков
Суддя М.Д.Запорощенко
Надруковано 9 прим.
1 прим. у справу;
2 прим. прокурору;
2 прим. - сторонам;
1 прим. ГСЛО;
3 прим. ДАГС