Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 41/13320.06.11 За позовомПрокурора Соломянського району м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради та Головного управління Держкомзему в м. Києві ДоПриватного підприємства «ГК СКА» Прозвільнення земельної ділянки
Суддя Спичак О.М.
Представники сторін:
від позивача 1: ОСОБА_1 дов. № 22Б-КР-184 від 21.02.2011 року;
від позивача 2: ОСОБА_2 дов. № 4296 від 22.07.2010 року;
від відповідача: не зявився;
прокурор: Угринович О.М. посвідчення № 148 від 24.05.2011 року;
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Прокурор Соломянського району м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради та Головного управління Держкомзему в м. Києві звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Приватним підприємством «ГК СКА»про звільнення земельної ділянки.
Крім того, позивач просить стягнути з відповідача сплачене державне мито та витрати за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення норм чинного законодавства використовує зазначену вище земельну ділянку під розміщення автостоянки без документів на право користування землею.
Ухвалою від 04.05.2011 року було порушено провадження по справі та призначено її розгляд на 16.05.2011 року.
Представник позивача 1, відповідача та прокурор в судовому засіданні 16.05.2011 року надали усні пояснення по справі.
Крім того, представник відповідача через канцелярію суду подав клопотання про відкладення розгляду справи.
В судовому засіданні 16.05.2011 року представник позивача 2 подав документи на вимогу ухвали суду.
У звязку з необхідністю витребування додаткових доказів, ухвалою від 16.05.2011 року розгляд справи було відкладено на 27.05.2011 року.
Представник позивача 1 в судовому засіданні 27.05.2011 року позовні вимоги подав письмові пояснення по справі, згідно з якими просив суд позовні вимоги задовольнити повністю.
В судовому засіданні 27.05.2011 року представник позивача 2 подав письмові пояснення по справі та надав для огляду оригінали витребовуваних документів.
Представник відповідача в судовому засіданні 27.05.2011 року проти задоволення позовних вимог заперечував.
В судовому засіданні прокурор надав усні пояснення по справі, відповідно до яких позовні вимоги підтримав повністю.
В судовому засіданні 27.05.2011 року у відповідності до статті 77 Господарського процесуального кодексу України судом оголошено перерву до 20.06.2011 року.
Представник позивача 1 в судовому засіданні 20.06.2011 року подав письмові пояснення по справі, відповідно до яких позовні вимоги просив суд задовольнити повністю.
В судовому засіданні представник позивача 2 та прокурор позовні вимоги підтримали повністю.
Представник відповідача в судове засідання 20.06.2011 року не зявився, про причину неявки суд не повідомив, про час та дату проведення судового засідання був повідомлений належним чином.
Відповідно до положень статті 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні 20.06.2011 року на підставі ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення учасників процесу, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є обєктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до статті 187 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Згідно з статтею 2 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», серед основних завдань державного контролю за використанням та охороною земель є забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»державний контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Згідно з Положенням про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 224 від 19.03.2008, Держкомзем є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, одним з основних завдань якого є здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.
Відповідно п. 7 вказаного Положення Держкомзем здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи і затверджує положення про них.
Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 17.06.2008 № 123 затверджено Положення про головні управління Держкомзему в містах Києві та Севастополі.
Одним з основних завдань головного управління є здійснення державного контролю за використанням та охороною земель (п. 3 Положення про головні управління Держкомзему в містах Києві та Севастополі).
Згідно з підпунктом 37 пункту 4.3 Положення про головні управління Держкомзему в містах Києві та Севастополі Головне управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний контроль за використанням та охороною земель відповідно до Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»та інших законів.
12 травня 2010 року управлінням державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему у місті Києві складено акт № 675/37 перевірки дотримання вимог земельного законодавства при використанні ПП «ГКСКА»земельної ділянки за адресою: бульв. І. Лепсе, 4 у Соломянському районі м. Києва, з якого вбачається, що станом на 12.05.2010 року ПП «ГКСКА»використовує земельну ділянку орієнтовною площею 0,17 га. за адресою: бульв. І. Лепсе, 4 у Соломянському районі м. Києва для будівництва, експлуатації та обслуговування автостоянки на підставі Розпорядження Жовтневої районної ради народних депутатів м. Києва від 15.09.1995 року № 963.
За результатами перевірки управлінням державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему у місті Києві видано Приватному підприємству «ГКСКА»припис № П675/37 від 14.05.2010 про усунення порушень вимог земельного законодавства у 30-денний термін.
12 липня 2010 року управлінням державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему у місті Києві складено акт № 1408/37 перевірки дотримання вимог земельного законодавства при використанні ПП «ГКСКА»земельної ділянки за адресою: бульв. І. Лепсе, 4 у Соломянському районі м. Києва, з якого вбачається, що станом на 14.07.2010 року ПП «ГКСКА»використовує земельну ділянку чим порушує вимоги припису від 12.07.2010 року № П1408/37 орієнтовною площею 0,17 га. за адресою: бульв. І. Лепсе, 4 у Соломянському районі м. Києва для будівництва, експлуатації та обслуговування автостоянки на підставі Розпорядження Жовтневої районної ради народних депутатів м. Києва від 15.09.1995 року № 963.
В подальшому, 12 липня 2010 року за результатами перевірки управлінням державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему у місті Києві видано Приватному підприємству «ГКСКА»припис № П1408/37 від 14.05.2010 про усунення порушень вимог земельного законодавства у 30-денний термін.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.
20 липня 2010 року старшим держаним інспектором з контролю за використанням та охороною земель у місті Києві Волковою Т.В., на підставі протоколу про адміністративне правопорушення № А1408від 12 липня 2010 року, складеного державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель у місті Києва Воропаєм А.Ф., винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 260, згідно якої ОСОБА_3, що є директором ПП «ГКСКА», визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 188-5 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 300,00 грн.
29 вересня 2010 року управлінням державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему у місті Києві знову складено акт № 1857/37 перевірки дотримання вимог земельного законодавства при використанні ПП «ГКСКА»земельної ділянки за адресою: бульв. І. Лепсе, 4 у Соломянському районі м. Києва.
В результаті перевірки встановлено, що станом на 29.09.2010 року ПП «ГКСКА»продовжує використовувати земельну ділянку, чим порушує вимоги припису від 12.07.2010 року № П1408/37 орієнтовною площею 0,17 га. за адресою: бульв. І. Лепсе, 4 у Соломянському районі м. Києва для будівництва, експлуатації та обслуговування автостоянки на підставі Розпорядження Жовтневої районної ради народних депутатів м. Києва від 15.09.1995 року № 963.
Стаття 9 Земельного кодексу України встановлює, що до повноважень Київської міської рад у галузі земельних відносин на її території належить, зокрема, розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою.
Відповідно до пункту 7 частини 2 статті 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить прийняття рішення щодо звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок.
Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до положень ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»Київська міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження міських рад у галузі земельних відносин, до яких належить, зокрема розпорядження землями територіальної громади міста.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме та нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі обєкти, визначені відповідно до закону як обєкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України підставами для набуття права на землю є рішення органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Статтями 123 та 124 Земельного кодексу України визначено умови надання земельних ділянок комунальної власності у користування.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно зі ст. 126 Земельного кодексу України документами, що посвідчують право на земельну ділянку є: державний акт на право власності на земельну ділянку; цивільно-правова угода щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; свідоцтво про право на спадщину (щодо земельної ділянки, набутої у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення); державний акт на право постійного користування земельною ділянкою; договір оренди землі, зареєстрований відповідно до закону.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Виходячи зі змісту вказаних норм, суд відзначає, що землею, яка перебуває у комунальній власності міста Києва розпоряджається Київська міська рада шляхом прийняття відповідних рішень про надання зацікавленій особі у користування земельної ділянки.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Пунктом 1 статті 212 Земельного кодексу України передбачено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.
Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
Таким чином, враховуючи те, що належних доказів на підтвердження права власності або права користування земельною ділянкою за адресою: м. Київ, бульв. І. Лепсе, 4, площею 0,17 га відповідачем на надано, а також зважаючи на те, що відповідач використовує згадану вище земельну ділянку без наявності правовстановлюючих документів, доказів того, що на спірній земельній ділянці розташоване правомірно набуте позивачем майно також не надано, а тому господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на сторін пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись, ст.ст. 32, 33, 49, 82-85 ГПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Зобовязати Приватне підприємство «ГК СКА»(місцезнаходження: 03061, м. Київ, пр-т Відрадний, 93/2, код ЄДРПОУ 24248762) звільнити земельну ділянку площею 0,17 га по бульв. Івана Лепсе, 4 у Соломянському районі міста Києва.
3. Зобовязати Приватне підприємство «ГК СКА»(місцезнаходження: 03061, м. Київ, пр-т Відрадний, 93/2, код ЄДРПОУ 24248762) привести земельну ділянку площею 0,17 га по бульв. Івана Лепсе, 4 у Соломянському районі міста Києва у придатний для використання стан.
4. Стягнути з Приватного підприємства «ГК СКА»(місцезнаходження: 03061, м. Київ, пр-т Відрадний, 93/2, код ЄДРПОУ 24248762) на користь Державного бюджету України 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп. державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом
Суддя Спичак О.М.
Дата підписання рішення
24.06.2011 року