Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.07.11 Справа № 1/92/2011
За позовом Державної екологічної інспекції в Луганській області
до Державного підприємства “Донбасантрацит”, м. Красний Луч Луганської області
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача :
Головне управління Державного казначейства України у Луганській області,
Луганська обласна рада,
Антрацитівська міська рада Луганської області
про стягнення 3132 грн. 66 коп.
Суддя Н.М.Зюбанова
П р е д с т а в н и к и :
від позивача ОСОБА_1., дов. від 08.06.10;
від відповідача не прибув;
від 3-іх осіб - ОСОБА_2., дов. від 26.11.10 № 14-12/1-82;
ОСОБА_3, дов. від 22.11.10 № 1/10-2047;
Суть спору: про стягнення 3132 грн. 66 коп. шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства.
Відповідач у відзиві на позовну заяву за листом від 12.07.11 № 11/388 позов визнав повністю.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників позивача та третіх осіб, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, суд дійшов до наступного.
Так, відповідно до ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», а також п. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затв. наказом Мінприроди від 19.12.2006 за № 548, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 за № 120/13387 Державна екологічна інспекція в Луганській області є належним позивачем за позовами щодо відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи, у листопаді 2009 року позивачем було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства відокремленого підрозділу "Шахта "Хрустальська" ДП "Донбасантрацит", за результатами якої був складений акт від 04.10.11 та встановлений факт скиду зворотних вод до річки Міусик з перевищенням нормативів якості забруднюючих речовин, встановлених дозволом на спеціальне водокористування, що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України.
Згідно зі ст. 6 Водного кодексу України води (водні об'єкти) є виключно власністю народу України і надаються тільки у користування.
Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод; використовувати воду (водні об'єкти) відповідно до цілей та умов їх надання; дотримуватися встановлених нормативів гранично-припустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Статтею 48 Водного кодексу України передбачено, що спеціальне водокористування це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Розмір шкоди, нанесеної державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства з боку відповідача обчислений згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорона та раціональне використання водних ресурсів, затв. наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.09 № 389, за реєстр. в Міністерстві юстиції від 14.08.09 № 767/16783 та складає 3132 грн. 66 коп.
Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни повинні відшкодувати шкоду та збитки, заподіяні ними внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Як звісно, для настання деліктної відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме: наявність шкоди, протиправна поведінка заподіювача шкоди, причинний зв"язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача та вина.
Матеріалами справи підтверджено у повному обсязі зазначені вище складові шкоди, тому позов є обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю з віднесенням судових витрат на відповідача згідно ст. 49 ГПК України, які підлягають до стягнення в доход державного бюджету України, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому законом порядку.
Щодо зясування судом питання про отримувача коштів за рішенням, то Головне управління Державного казначейства України у Луганській області за листом від 18.07.11 № 15-08/5193 інформує суд про те, що у процесі казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету органи Державного казначейства України здійснюють розподіл платежів між загальним та спеціальними фондами державного бюджету, між державним і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами відповідно до нормативів відрахувань, визначених законодавством та перераховують за належністю розподілені кошти (в автоматичному режимі).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства "Донбасантрацит", м. Красний Луч Луганської області, вул. Косіора, буд. 10, ідент. код 32446546 на користь спеціального фонду місцевого бюджету м. Красний Луч Луганської області, балансовий рахунок № 33115331700039, код 24046797 ВДК м. Красний Луч Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач УДК у Луганській області, МФО 804013 - 3132 грн. 66 коп. шкоди;
- в доход державного бюджету України на п/рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач УДК у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 102 грн. 00 коп.; на п/рахунок 31217264700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м. Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ державній податковій інспекції у м. Красний Луч Луганській області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання повного рішення 25.07.11.
Суддя Н.М.Зюбанова
Помічник судді Г.А.Кравцова