Єдиний державний реєстр судових рішень АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-а-1340/11Головуючий по 1 інстанції
Категорія : 10.3.1 Охріменко Н.І.
Доповідач в апеляційній інстанції
Скіць М. І. ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 травня 2011 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючогоСкіця М.І.
суддівКачана О.В., Захарової А.Ф,
розглянувши у письмовому провадженні в місті Черкаси апеляційні скарги ОСОБА_5 та Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області на постанову Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 31 березня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії як «дитині війни», -
в с т а н о в и л а :
11 лютого 2010 року ОСОБА_5 звернулася до суду із вказаним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області, посилаючись на те, що вона народилася 12 березня 1941 року і відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (далі Закон) має статус «Дитини війни».
Згідно ст. 6 Закону вона має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, але відповідачем вимоги даного закону ігноруються і підвищення до пенсії їй, як дитині війни, протягом 2006, 2007 років не нараховувалося та не виплачувалося, а протягом 2008, 2009, 2010 років нараховувалося та виплачувалося в меншому розмірі, ніж це передбачено законодавством. На підставі наведених обставин ОСОБА_5 просить суд задовольнити її вимоги, зобовязати відповідача нарахувати та виплатити щомісячне підвищення до пенсії за період з 1 січня 2006 року по 31 січня 2010 року, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, що становить 7 995 грн. 37 коп. та зобовязати відповідача нараховувати їй щомісячну державну соціальну допомогу відповідно до Закону в подальшому при нарахуванні пенсії.
Постановою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 31 березня 2010 року позов задоволено частково.
Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області протиправними та зобовязано Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_5 підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, відповідно до положень ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 1 січня 2009 року по 31 січня 2010 року, з врахуванням виплат проведених відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 28 травня 2008 року.
Відмовлено в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити нарахування підвищення до пенсії, як дитині війни, за 2006-2008 роки.
Відмовлено в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області про застосування індексу інфляції та 3% річних.
Відмовлено в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області про зобовязання виплачувати підвищення до пенсії на майбутнє.
Оскільки від усіх осіб, які беруть участь у справі, відсутні клопотання про розгляд справи за їх участю, то колегія суддів приходить до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Перевіривши матеріали справи і доводи апеляційних скарг, судова колегія приходить до висновку про часткове задоволення апеляційних скарг ОСОБА_5 та Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області по наступних підставах.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_5 отримує пенсію за віком та відноситься до категорії громадян, яким встановлено статус дитини війни.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (у редакції від 18.11.2004р.), дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Пунктом 17 статті 77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом було зупинено на 2006 рік дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Законом України від 19 січня 2006 року N 3367-IV "Про внесення змін до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" пункт 17 статті 77 виключено та статтею 110 (викладеною цим Законом у новій редакції) установлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", запроваджуються з 1 січня 2006 року, а статтею 6 - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням із Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
Кабінетом Міністрів України протягом 2006 року рішення на виконання вимог статті 110 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" не приймалися.
Оскільки встановлені законодавством умови підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, дітям війни у 2006 році не настали, тому в задоволенні позовних вимог за 2006 рік необхідно відмовити.
Законом України від 19 грудня 2006 року N 489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік", зокрема пунктом 12 статті 71, було зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та статтею 111 установлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Однак Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року N 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнані неконституційними положення пункту 12 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" щодо зупинення дії на 2007 рік статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до Закону України № 2195-1У виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008 зміни до вказаного вище закону визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Таким чином з 22 травня 2008р. по 31 грудня 2008р. діяв Закону №2195-1У, яким пенсія підвищувалася на 30% мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплати у 2008 році дітям війни підвищення до пенсії повинні здійснюватися відповідно до норм із 1 січня 2008 року до 21 травня 2008 року Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Вирішуючи спір і задовольняючи позов частково, суд правомірно виходив із того, що управління пенсійного фонду як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинно було діяти у відповідності з вимогами вищеназваних законів і здійснювати позивачу відповідні нарахування, але у порушення вимог вказаних законів таких нарахувань не проводило, чим і допустило протиправну бездіяльність.
Не можна взяти до уваги посилання в апеляційній скарзі на інші нормативно-правові акти. Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України № 2191-1У державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Доводи відповідача щодо правомірності своїх дій з посиланням на відсутність бюджетних коштів для повної реалізації програми з доплат дітям війни обгрунтовано не взяті судом до уваги, оскільки питання фінансування цих видатків не виступає предметом даного спору.
Проблеми надання бюджетних коштів управлінню пенсійного фонду для виконання покладених на нього обовязків у справах цієї категорії виходить за межі заявлених вимог і судом не розглядалося.
Безпідставним є також посилання відповідача на можливість нецільового використання коштів Пенсійного Фонду України, оскільки суд не ухвалював рішення про проведення виплат із власних джерел фінансування останнього.
Разом із тим судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції неправильно трактував ст. 99 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Відповідач у своїх запереченнях на позов також просив застосувати строки звернення до суду.
Із матеріалів справи випливає, що позивач звернулася до суду із позовом 11 лютого 2010 року. В своїй позовній заяві просить визнати дії відповідача неправомірними за період 20062010 роки.
Таким чином, судова колегія приходить до висновку про зміну постанови суду та визнання дій відповідача неправомірними за період із 11 лютого 2009 року по 31 березня 2010 року.
В подальшому суд не може визнати дії відповідача незаконними, оскільки вони ще не відбулися.
Керуючись ст.ст. 197, 198 КАС України, судова колегія,-
п о с т а н о в и л а :
Апеляційні скарги ОСОБА_5 та Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області задоволити частково.
Постанову Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 31 березня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії як «дитині війни» змінити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області щодо неповного нарахування та виплати підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком ОСОБА_5 з 11 лютого 2009 року по 31 березня 2010 року неправомірними.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_5 підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з 11 лютого 2009 року по 31 березня 2010 року з врахуванням проведених виплат.
В решті постанову залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через пять днів після направлення копії ухвали особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до суду касаційної інстанції.
Головуючий :
Судді :