Рішення № 17270709, 20.07.2011, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
20.07.2011
Номер справи
12/73
Номер документу
17270709
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

20.07.11

УКРАЇНА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Чернігівської області

14000, м. Чернігів тел. 67-28-47

вул. Миру , 20

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

19 липня 2011 року справа № 12/73

За позовом:Першого заступника прокурора Чернігівської області,

вул. Князя Чорного 9, м. Чернігів, 14000 в інтересах держави

В особі:Фонду державного майна України, вул. Кутузова, 18/9, м. Київ, 01133

Відповідач-1:Сосницька селищна рада,

вул. Лесі Українки, 3, смт. Сосниця, Чернігівська область, 16000

Відповідач-2: Дочірнє підприємство "Дитячий санаторій ім. Щорса" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця",

вул. 8 Березня, 21, смт. Сосниця, Чернігівська область, 16100

Відповідач-3: Приватне акціонерне товариство лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (правонаступник Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця"),

вул. Шоста Руставелі, 39/41, м. Київ, 01000

Відповідач-4: Сосницьке районне комунальне підприємство "Зодчий" бюро технічної інвентаризації, вул. Лесі Українки, 16-а, смт. Сосниця, Чернігівська область, 16000

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

ОСОБА_2, АДРЕСА_1

Предмет спору: про визнання недійсними рішення та скасування права власності на об"єкт нерухомості

Суддя Л.М.Лавриненко

ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:

від позивача: ОСОБА_3, довіреність № 252 від 10.06.2011 року, представник, була присутня в судовому засіданні 12.07.2011 року, 19.07.2011 року

від відповідача-1: ОСОБА_4 довіреність № 319 від 20.06.2011р., спеціаліст 1 категорії

від відповідача-2: Ткаченко В.А. директор, був присутній в судовому засіданні 12.07.2011 року, в судове засідання 19.07.2011 року представник не з»явився.

від відповідача-3: ОСОБА_6 довіреність № 23-06/01 від 23.06.2011р. представник, в судове засідання 19.07.2011 року представник не з»явився

ОСОБА_7, довіреність № 11-04/01 від 11.04.2011 року, представник, був присутній в судовому засіданні 12.07.2011 року; в судове засідання 19.07.2011 року представник не з»явився

від відповідача-4: ОСОБА_8 довіреність № 215 від 24.06.2011 р. представник

від 3-ї особи: не з"явився

від прокуратури: Федорченко Л.А., начальник відділу прокуратури Чернігівської області посвідчення № 91 від 15.02.2007р.

Ходико Є.М., перший заступник прокурора Чернігівської області, посвідчення № 115 від 21.06.2006 року, був присутній в судовому засіданні 12.07.2011 року, 19.07.2011 року.

Рішення виноситься після оголошеної в судовому засіданні перерви, з 12.07.2011 року по 19.07.2011 року, на підставі ст. 77 Господарського процессуального кодексу України.

В судовому засіданні 19.07.2011 року була оголошена вступна та резолютивна частина рішення.

СУТЬ СПОРУ:

Першим заступником прокурора Чернігівської області подано позов в інтересах держави в особі Фонду Державного майна України до виконавчого комітету Сосницької селищної ради, Дочірнього підприємства "Дитячий санаторій ім. Щорса" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця", Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Сосницьке районне комунальне підприємство "Зодчий" бюро технічної інвентаризації про визнання недійсними рішення виконкому Сосницької селищної ради № 229 від 14.08.2008 р., в частині надання дозволу на оформлення свідоцтва на право приватної власності ДП "Дитячий санаторій ім. Щорса" ЗАТ "Укрпрофоздоровниця", що знаходиться за адресою: смт. Сосниця, вул. 8 Березня, 21 на комплекс будівель: 1.адмінбудинок (А1), спальні корпуси (літ. А1-1: А 1-2, А 1-5. А 1-9, А 1-10, А 1-12), павільйони (Б 1-1), флігель (Г1), майстерня (В1), матеріальний склад (Д 1), танцмайданчик (Ml), бібліотека (HI), столова (П 1), харчоблок (п1), клуб (Т1), лікувальний корпус (С1), лікувальний корпус (А 1 -4), гараж (Ш1), пожежний резервуар (Ф1), водонапірна башта (Ц 1), артсвердловина (Ч1 № 1), артсвердловина (Ч1 № 2), склад господарських приміщень (К 1), туалет (Ж 1), колиби (3 1-1, 3 1-2), банно - пральний комбінат (Л 1), котельня (л 1), вигріб (О 1), огорожа металева з аркою (Е 1), огорожа дощата (У 1), асфальтна доріжка (X 1), доріжка з з/б плит (Щ 1), також за адресою: смт. Сосниця, провул. Зелений, 2 (гуртожиток, гараж з конюшнею) та зобов"язати Сосницьке районне комунальне підприємство "Зодчий" бюро технічної інвентаризації скасувати peєстрацію права власності на нерухоме майно за ДП “Дитячий санаторій ім. Щорса” ЗАТ лікувалъно - оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця”. В судовому засіданні за клопотанням представника відповідача-3 здійснювалась технічна фіксація судового процесу.

Представник прокуратури в судовому засіданні 29.06.2011 року виклав свої позовні вимоги та заявив усне клопотання про залучення до матеріалів справи додаткових документів, яке задоволено судом.

В поданих в судовому засіданні 29.06.2011 року нормативно-правових обгрунтуваннях позовних вимог представник прокуратури незаконність прийнятого виконавчим комітетом Сосницької селищної ради рішення обгрунтовує наступним: відповідно до п. 10 ст. 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово-комунального господарства відноситься облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомості майна незалежно від форм власності. Процедура реєстрації об'єктів нерухомого майна закріплена в Законі України “Про державну реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, Тимчасовому положенні “Про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно”. Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їx обтяжень” визначена система органів державної реєстрації прав та повноваження цих органів. Державній реєстрації підлягають виключно заявлені права за умови їx відповідності законодавству i поданим документам. Однією з підстав для виникнення права власності на майно, відповідно до ст. 18 цього ж Закону, є свідоцтво про право власності на нерухоме майно, яке може бути видано за наявності переліку обставин, визначених цією статтею. Відповідно до п.2.1. Тимчасового положення для реєстрації, виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно та оформлення прав до БТІ разом iз заявою про реєстрацію прав власності подаються правовстановлювальні документи. Згідно п.3.1 реєстратор встановлює відповідність заявлених прав поданим документам, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на об'єкт нерухомості. Пунктом 6 Тимчасового положення визначені підстави для оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, яке провадяться з видачею свідоцтва про право власності органами виконавчої влади та самоврядування. Представник прокуратури зазначив, що для оформлення права власності за Дочірнім підприємством “Дитячий санаторій iм. Щopca”до виконкому Сосницької селищної ради заявником було надано заяву про реєстрацію права власності, до якої додані наступні документи: свідоцтво про право власності від 21.11.05 та два акти про списання двох об'єктів нерухомості ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця”. При цьому будь-якого посилання, як зазначає представник прокуратури, на підстави перереєстрації права власності із ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця” на ДП “Дитячий санаторій iм. Щоpca” в заяві були відсутні. Будь-яких доказів правомірності переходу права власності не зазначалось. Рішення виконкому прийнято на підставі п.6.2 Тимчасового положення, який носить загальний характер, при відсутності посилань на конкретні пункти, які б доводили підстави та обставини перереєстрації права власності. Kpiм цього, при прийнятті рішення виконкомом не враховано того факту, що майно, відносно якого була вчинена перереєстрація, в минулому є майном Української республіканської ради профспілок i до законодавчого визначення суб'єктів права власності такого майна ЗАТ “Укрпрофоздоровниця” та її підприємства не мали права набувати його у власність шляхом отримання свідоцтва про право власності.

В судовому засіданні 29.06.2011 року представник відповідача-1 заявив усне клопотання про залучення до матеріалів справи додаткових документів, яке задоволено судом. Також представник відповідача-1 в судовому засіданні надав відзив на позов, в якому пояснив, що 30.07.2008 р. до виконкому Сосницької селищної ради звернулось ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" ДП "Дитячий санаторій ім. Щорса" в особі директора ДП Ткаченка В.А. з проханням визнати право приватної власності на комплекс будівель. Розглянувши клопотання та додані до нього документи, виконком селищної ради у відповідності з пп.6.2. п.6 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно своїм рішенням від 14.08.2008 р. № 229 доручив КП "Зодчий" БТІ підготувати необхідні документи та оформити свідоцтво про право власності на нерухоме майно згідно переліку.

Представник відповідача-3 в судовому засіданні 29.06.2011 року в наданому відзиві на позов проти позовних вимог заперечував в повному обсязі, вважає, що відсутні підстави для подання позову, оскільки, виходячи з аналізу приписів законодавства УРСР можна зробити висновок про те, що у період виникнення правовідносин між сторонами, профспілки колишньої УРСР були самостійними суб'єктами цивільного права, та майно, що їм належало не було державною власністю, а тому доводи позивача про те, що майно колишніх профспілок УРСР є державною власністю відповідач-3 вважає безпідставними. На думку відповідача-3, доводи Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву про те, що передача санаторіїв Українській республіканській Раді профспілок у 1960 р. у відання не передбачала перехід права власності на це майно до профспілкових організацій також є необгрунтованими, оскільки, висновки Конституційного суду України, викладені у п.6 Рішення від 11.11.2004 р. № 16-рп/2004 (справа про захист права власності організацій споживчої кооперації), як вважає відповідач-3, по аналогії можуть бути застосовані до передачі майна профспілковим організаціям, які нарівні з кооперативними організаціями були суб'єктами права власності. Отже, відповідно до наданого Конституційним судом України тлумачення передача майна державою у відання профспілковим організаціям передбачала передачу його у власність цих недержавних організацій. Також представник відповідача-3 в наданому відзиві на позов стверджує, що право власності на майновий комплекс ДП "Дитячий санаторій ім. Щорса" належить відповідачу-3, посилаючись на те, що Федерація незалежних профспілок України та Фонд соціального страхування України 04 грудня 1991 року уклали установчий договір про створення акціонерного товариства "Укрпрофоздоровниця", а внеском Федерації професійних спілок України були майнові комплекси санаторно-курортних закладів. Комплекс “Дитячий санаторій iм. Щорса” був переданий Відповідачу-3 при його створенні на підставі постанови Президії ради Федерації Незалежних Профспілок України (ФНПУ) №11-11-1 від 22.11.91р. “Про створення акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця”. Відповідно до ст. 12 ЗУ “Про господарські товариства” товариство є власником майна, переданого йому у власність засновниками. Так, право власності Відповідача-3 підтверджуеться Свідоцтвом про право власності на об'єкт “Дитячий санаторій iм. Щорса” від 26.08.2008 р., що видане на підставі рішення Сосницької селищної ради № 229 від 14.08.2008 р. про оформления права власності. 20.01.1997р. Вищим Арбітражним Судом України було винесено рішення по справі № 137/7 за позовом Фонду державного майна України до Федерації профспілок України, Фонду соцстраху України та AT "Укрпрофоздоровниця" про визнання недійсним установчих документів AT "Укрпрофоздоровниця", яким в позові було відмовлено. Дане рішення, перевірено колегією по перегляду рішень, ухвал, постанов Вищого Арбітражного Суду України й постановою від 17.06.1997р. № 041/18А-137/7-7/30, було залишено без змін. Так, Вищим арбітражним судом України, встановлено, що Федерація незалежних профспілок (правонаступник Укрпрофради) правомірно володіла, користувалась та розпоряджалась майном шляхом передачі до статутного фонду (у власність) ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця". Отже, на момент прийняття рішення від 14.08.2008 р. № 229 Сосницькою селищною радою ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" правомірно володіло спірним майном. Таким чином, встановлено, що Відповідач-3 є повноційнним і законним власником майнового комплексу ДП "Дитячий санаторій ім. Щорса", законність володіння Відповідачем-3 цим майном підтверджено судами, рішення яких мають преюдиціальне значення для справи. Представник відповідача-3 вважає, що постанови, на які посилається позивач в обгрунтуванні своїх заявлених позовних вимог (Постанова ВРУ від 04.02.1994 р.№ 3943-ХІІ з огляду на Постанову РМ УРСР від 23.04.1960 р. № 606) та в якості доказів наявності права власності на майновий комплекс ДП "Дитячий санаторій ім. Щорса", є такими, що суперечать Корнституції України та Цивільному кодексу України та, відповідно, не можуть вважатися належними і не мають значення для справи. Крім того, представник відповідача-3 зазаначає, що Вищим Арбітражним Судом України в рішенні від 20.01.1997 р. по справі № 137/7 було встановлено ту обставину, що даною постановою не вказано яких конкретно громадських організацій вони стосуються i не визначено склад майна, титул власності якого, на думку Позивача, може встановлюватися постановами Верховної Ради України. Тобто, постанова ВРУ від 04.02.1994р. № 3943-XII, якою було “врегульовано”правовий режим власності громадських організацій колишнього СРСР на користь держави, не можуть слугувати доказами наявності у держави такого права, оскільки відповідно до Конституції України правовий режим власності встановлюється виключно законами.

Судом в судовому засіданні 29.06.2011 року було здійснено огляд оригіналів інвентаризаційних справ № 2344 та № 2345 на об"єкти, які знаходяться за адресою: смт. Сосниця, вул. 8 Березня, 21 та смт. Сосниця, пров. Ордженікідзе, 2.

Ухвалою суду від 29.06.2011 року, відповідно до частини 3 ст. 24 Господарського процесуального кодексу України, було здійснено заміну неналежного відповідача-1 по справі Виконавчого комітету Сосницької селищної ради на належного - Сосницьку селищну раду (16100, смт. Сосниця, вул.Л.Українки, 3).

Ухвалою суду від 29.06.2011 року, Сосницьке районне комунальне підприємство "Зодчий" бюро технічної інвентаризації було залучено до участі у справі в якості відповідача по даній справі, на підставі ч.1 ст. 24 Господарського процесуального кодексу України, та виключенню його у зв»язку з цим зі складу третіх осіб.

Ухвалою суду від 29.06.2011 року було залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_2 (АДРЕСА_1.

Представники прокуратури в судовому засіданні 12.07.2011 року підтримали свої позовні вимоги та заявили усне клопотання про залучення до матеріалів справи додаткових документів, яке задоволено судом.

Представник позивача в судовому засіданні 12.07.2011 року надав письмові пояснення по справі в яких зазначив, що за результатом проведеної у 1997 році інвентаризації об»єктів, які перебувають у віданні профспілок і є державною власністю, було складено Перелік лікувально-оздоровчих установ, які станом на 24.08.1991 року знаходились у віданні Федерації незалежних профспілок України, підписаного керівниками Фонду державного майна України та Федерації незалежних профспілок України 14.07.1997 року, до якого включено будинок відпочинку ім.Щорса, який розташовано за адресою: Чернігівська область, смт. Сосниця, вул. 8 Березня, 22. Таким чином, будинок відпочинку ім.Щорса, переданий до статутного фонду акціонерного товариства «Укрпрофоздоровниця», є державною власністю і передача його до статутного фонду не потягла за собою зміни форми власності. Крім того, Судова палата у господарських справах Верховного Суду постановою від 16.09.2008 року дійшла висновку, що у відповідності до норм чинного законодавства, передане до статутного фонду Закритого акціонерного товариства «Укрпрофоздоровниця»майно є державною власністю. Згідно з Законом України «Про управління об»єктами державної власності», Фонд державного майна України здійснює право розпорядження майном, що перебуває на балансі господарських організацій колишнього СРСР, яке має статус державного. Таким чином тільки Фонд має право розпоряджатись спірним Майном, оскільки законодавчо не визначено суб»єктів права власності на майно професійних спілок та воно перебуває в державній власності.

Відповідач-4: Сосницьке районне комунальне підприємство "Зодчий" бюро технічної інвентаризації в судове засідання 12.07.2011 року надав лист № 243 від 11.07.2011 року, яким повідомив, що реєстрація комплексу будівель розташованих за адресою: Чернігівська область, смт. Сосниця, вул. 8 Березня, 21 та по провулку Зеленому, 2 (гуртожиток та гараж з конюшнею) за ДП «Дитячий санаторій ім.Щорса Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця», вул.8 Березня,21, смт. Сосниця, Чернігівська область була здійснена на підставі Свідоцтва про право власності виданного Виконавчим комітетом Сосницької селищної ради на підставі рішення № 229 від 14.08.2008 року. Згідно Тимчасового положення «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»до переліку правовстановлюючих документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація речових прав на нерухоме майно належить свідоцтво про право власності видане органами виконавчої влади та самоврядування. Проект рішення на виконавчий комітет Сосницької селищної ради Сосницьке районе комунальне підприємство "Зодчий" бюро технічної інвентаризації не підготовляло, оскільки між виконавчим комітетом Сосницької селищної ради і Сосницьким районним комунальним підприємством "Зодчий" бюро технічної інвентаризації Договір на підготовку проектів рішень не складався.

В судовому засіданні 12.07.2011р. судом було оголошено перерву до 19.07.2011 року на 10:00, відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідач 2, відповідач - 3 та третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 були належним чином повідомленні про час та місце судового засідання, але в судове засідання 19.07.2011 року не з»явились про припину неявки суд не повідомили.

Від відповідача 3 надійшло до суду факсимільним зв»язком клопотання про відкладення розгляду справи у зв»язку з тим , що при прийнятті рішення виконавчим комітетом Сосницької селищної ради від 14.08.2008 року № 229 та реєстрації права власності на нерухоме майно від 26.08.2008 року було допущено технічну помилку, та зазначено ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця»«ДП «Дитячий санаторій ім.Щорса», а тому він звернувся з листами від 13.07.2011 року № 11-01/1249 до виконкому Сосницької селищної ради та від 13.07.2011 року № 11-01/1250 до Сосницького районного коммунального підприємства «Зодчий»бюро технічної інвентаризації з проханням виправити вказану помилку та внести зміни до рішення виконкому Сосницької селищної ради від 14.08.2008 року № 229 та до свідоцтва про реєстрацію права власності на нерухоме майно. Також у вказаному клопотанні відповідач-3 вказуючи на особливу складність справи просить розглядати справу колегіально у складі трьох суддів.

Додатки зазначені у клопотанні відповідача 3 відсутні, що підтверджується актом від 18.07.2011 року.

Предстаник прокуратури проти клопотання відповідача- 3 заперечував, посилаючись на те, що воно подано з метою затягування судового процесу, на даний час вже не можуть бути внесені зміни до рішення виконкому Сосницької селищної ради від 14.08.2008 року № 229 та до свідоцтва про реєстрацію прваа власності на нерухоме майно. Щодо колегіального розгляду справи прокурор також заперечував та зазначив про те, що суд вже перейшов до розгляду справи по суті, а тому на даній стадії не може бути змінено склад суду.

Представник позивача проти клопотання відповідача 3 також заперечував та підтримав пояснення прокурора.

Представники відповідача 1 та відповідача 4 проти відкладення розгляду справи та колегіального розгляду справи також заперечували.

Представник відповідача 1 пояснив, що йому невідомо чи надходила від відповідача заява від 13.07.2011 року № 11-01/1249 до виконкому Сосницької селищної ради, але це питання може бути розглянуто лише на сесії селищної ради.

Представник відповідача 4 пояснила, що дійсно до них надійшла заява відповідача -3 від 13.07.2011 року № 11-01/1250 з проханням виправити помилку та внести зміни до свідоцтва про реєстрацію права власності на нерухоме майно, відповідь на даний час ще не надана, також представник відповідача 4 зазначила, що такі зміни до свідоцтва не можуть бути внесені.

Розглянувши подане клопотання та вислухавши пояснення прокурора, позивача, відповідача-1 та відповідача-4, суд дійшов висновку, що клопотання відповідача 3 про відкладення розгляду справи задоволенню не підлягає у зв»язку з необгрунтованістю та безпідставністю. Частиною 1 ст.77 Господарського процесуального кодексу України визначені обставини, які є підставою для відкладення розгляду справи. Як слідує із пояснень представників сторін, не можуть бути внесені зміни до оскаржуваного рішення виконкому Сосницької селищної ради від 14.08.2008 року № 229 та до свідоцтва про реєстрацію права власності на нерухоме майно як виправлення помилки, а тому факт звернення відповідача 3 з листами про виправлення помилки не є підставою для відкладення розгляду справи.

Клопотання відповідача про колегіальний розгляд справи також задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Статтею 15 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»встановлено, що справи в судах розглядаються суддею одноособово, а у випадках, визначених процесуальним законом, - колегією суддів, а також за участю народних засідателів і присяжних.Суддя, який розглядає справу одноособово, діє як суд. У судах загальної юрисдикції функціонує автоматизована система документообігу.Персональний склад суду для розгляду конкретної справи визначається автоматизованою системою документообігу за принципом вірогідності розподілу справ під час реєстрації в суді позовних заяв, клопотань та скарг. При визначенні персонального складу суду для розгляду конкретної справи автоматизованою системою документообігу забезпечується врахування ступеня завантаженості кожного судді, спеціалізації, а також вимог процесуального закону.Положення про автоматизовану систему документообігу затверджується Радою суддів України за погодженням з Державною судовою адміністрацією України з урахуванням специфіки спеціалізації судів.

Згідно частини 1 та 5 ст.4-6 Господарського процесуального кодексу України справи у місцевих господарських судах розглядаються суддею одноособово. Будь-яку справу, що відноситься до підсудності цього суду, залежно від категорії і складності справи, може бути розглянуто колегіально у складі трьох суддів. Суддя чи склад колегії суддів для розгляду конкретної справи визначається у порядку, встановленому частиною третьою статті 2-1 цього Кодексу.

У відповідності до частини 3 ст. 2-1 Господарського процесуального кодексу України, визначення судді або колегії суддів для розгляду конкретної справи здійснюється автоматизованою системою документообігу суду під час реєстрації відповідних документів за принципом вірогідності, який враховує кількість справ, що перебувають у провадженні суддів, заборону брати участь у перегляді рішень для судді, який брав участь в ухваленні судового рішення, про перегляд якого порушується питання, перебування суддів у відпустці, на лікарняному, у відрядженні та закінчення терміну повноважень. Справи розподіляються з урахуванням спеціалізації суддів. Після визначення судді або колегії суддів для розгляду конкретної справи, внесення змін до реєстраційних даних щодо цієї справи, а також видалення цих даних з автоматизованої системи документообігу суду не допускається, крім випадків, установлених законом.

Позовна заява першого заступника прокурора Чернігівської області в інтересах держави в особі Фонду державного майна України до відповідача-1:Сосницької селищної ради, відповідача-2: Дочірнього підприємства "Дитячий санаторій ім. Щорса" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця", відповідача-3: Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця", Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Сосницьке районне комунальне підприємство "Зодчий" бюро технічної інвентаризації, про визнання недійсними рішення та скасування права власності на об"єкт нерухомості, надійшла до господарського суду Чернігівської області 15.06.2011 року.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ст.2-1 Господарського процесуального кодексу України та Положення про автоматизовану систему документообігу суду, яке затверджено рішенням ради суддів України від 26.11.2010 року № 30 зі змінами і доповненнями, 15.06.2007 року було здійснено автоматичний розподіл даної справи між суддями, і згідно автомативного розподілу дана справа була розподілена судді Лавриненко Л.М.

16.06.2011 року було порушено провадження у даній справі суддею Лавриненко Л.М. призначено її розгляд на 29.06.2011 року. В судовому засіданні 29.06.2011 року суддею Лавриненко Л.М. було розпочато однособово розгляд даної. Ніяких заяв та клопотань про колегіальний розгляд справи ні 29.06.2011 року, ні 12.07.2011 року від сторін не надходило.

А тому враховуючи принцип неперервності судового розгляду справи, завдяки якому забезпечується цілісність сприйняття судом обставин справи, формування суддівського переконання, справа розгляд якої розпочато одним суддею чи складом суду, повинна бути розглянута цим само суддею чи складом суду.

Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 надійшли письмові пояснення в яких вона вказує на те, що хатину по АДРЕСА_2, де знаходиться гараж і конюшня, вона придбала згідно договору, який посвідчений нотаріусом 21.09.2010 року та повністю сплатила кошти в сумі 9924 грн. На даний час в ньому проживають онука з чоловіком та двома дітьми. Також ОСОБА_2 повідомляє про те, що не може приїхати в судове засідання, оскільки їй 80 років і вона себе погано почуває.

Прокурором та представником селищної ради були заявлені клопотання про залучення до матеріалів справи додаткових документів, які задоволено судом.

Не з»явлення в судове засідання 19.07.2011 року представників відповідача- 2, відповідача- 3 та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 не перешкоджає розгляду справи по суті.

Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважних представників сторін, зясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, господарський суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав:

У відповідності до п.1.1 Статуту, затвердженого Рішенням Зборів акціонерів Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця” від 25 травня 2006 року протокол № Зб -11/43 та зареєстрованого державним реєстратором Сосницької районної державної адміністрації Чернігівської області 11.07.2006 року, Дочірнє підприємство „Дитячий санаторій ім. Щорса” закритого акціонерного товариства лікуально оздоровчих закладів „Укрпрофоздоровниця” створено одним засновником закритим акціонерним товариством лікуально оздоровчих закладів „Укрпрофоздоровниця” згідно рішенням загальних зборів Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця” від 22 травня 2003 року „Про зміни організаційно-правової структури ЗАТ „Укрпрофоздоровниця” .

Згідно п.1.3 та п.3.1 Статуту, Дочірнє підприємство „Дитячий санаторій ім. Щорса” закритого акціонерного товариства лікуально оздоровчих закладів „Укрпрофоздоровниця” є правонаступником філії закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» і має статус юридичної особи. Відповідно до наданого витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 22.06.2011 року Дочірнє підприємство „Дитячий санаторій ім. Щорса” закритого акціонерного товариства лікуально оздоровчих закладів „Укрпрофоздоровниця” як суб»єкт господарювання зареєстровано в Єдиному державному реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців за № 10000300445.

Закрите акціонерне товариство лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" у відповідності до п.1.1 Статуту затвердженого рішенням загальних зборів акціонерів ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" від 29.03.2011 року протокол №Б-21 та зареєстрованого державним реєстратором Печерської районної в м. Києві державної адміністрації 05.05.2011 року, було створено відповідно до установчого договору від 04.12.1991 року, змінило своє найменування на Приватне акціонерне товариство лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця", яке є повним правонаступником Української республіканської ради по управлінню курортами профспілок, оздоровниць і господарств, об»єднань санаторно-курортних закладів профспілок України.

У відповідності до п. 2.1 Статуту приватне акціонерне товариство лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" є юридичною особою. Відповідно до наданого витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 22.06.2011 року приватне акціонерне товариство лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" як суб»єкт господарювання зареєстровано в Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців за № 10000829699.Відповідно відповідачем по справі є приватне акціонерне товариство лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця".

У відповідності до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності, у відповідності до п.10 підпункту б) ст. 30 Закону України „Про місцеве самоврядування”, належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до ст. 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради в межах своїх повноважень приймає рішення, які є обовязковими до виконання на відповідній території.

14.08.2008 року Виконавчим комітетом Сосницької селищної ради Сосницького району Чернігівської області було прийнято рішення № 229 „Про оформлення свідоцтва на право власності на обєкти нерухомості”. Даним рішенням Виконавчий комітет доручив КП „Зодчий” БТІ підготувати необхідні документи та оформити свідоцтво на право приватної власності ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця” ДП „Дитячий санаторій ім. Щорса”, що знаходиться за адресою: смт. Сосниця, вул. 8 Березня, 21 на комплекс будівель: адмінбудинок (А1), спальні корпуси (літ. А1-1: А 1-2, А 1-5, А 1-9, А 1-10, А 1-12), павільйони (Б 1-1), флігель (Г1), майстерня (В1), матеріальний склад (Д 1), танцмайданчик (M1), бібліотека (H1), столова (П 1), харчоблок (п1), клуб (Т1), лікувальний корпус (С1), лікувальний корпус (А 1 -4), гараж (Ш1), пожежний резервуар (Ф1), водонапірна башта (Ц 1), артсвердловина (Ч1 № 1), артсвердловина (Ч1 № 2), склад господарських приміщень (К 1), туалет (Ж 1), колиби (3 1-1, 3 1-2), банно - пральний комбінат (Л 1), котельня (л1), вигріб (О1), огорожа металева з аркою (Е 1), огорожа дощата (У 1), асфальтна доріжка (X 1), доріжка з з/б плит (Щ 1), та за адресою АДРЕСА_2 : гуртожиток, гараж з конюшнею.

Рішення виконавчого комітету Сосницької селищної ради № 229 від 14.08.2008 року прийнято на підставі Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції України №7/5 від 07.02.2002р., у відповідності п.10 ст. 30 ЗУ “Про місцеве самоврядування”.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо виконавчого комітету Сосницької селищної ради в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців записів не знайдено.

Частиною 1 ст. 10 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

У відповідності до ч. 1 ст. 11 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серія АЄ № 422028, Сосницька селищна рада, зареєстрована як юридична особа, а відтак належним відповідачем у справі є Сосницька селищна рада.

На підставі рішення виконавчого комітету Сосницької селищної ради № 229 від 14.08.2008 року, 26.08.2008 року виконавчим комітетом Сосницької селищної ради було видано свідоцтво про право власності (серії САС № 005853) ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця” ДП „Дитячий санаторій ім. Щорса” на нерухоме майно, що знаходиться за адресою: смт. Сосниця, вул. 8 Березня, 21 на комплекс будівель: адмінбудинок (А1), спальні корпуси (літ. А1-1: А 1-2, А 1-5, А 1-9, А 1-10, А 1-12), павільйони (Б 1-1), флігель (Г1), майстерня (В1), матеріальний склад (Д 1), танцмайданчик (M1), бібліотека (H1), столова (П 1), харчоблок (п1), клуб (Т1), лікувальний корпус (С1), лікувальний корпус (А 1 -4), гараж (Ш1), пожежний резервуар (Ф1), водонапірна башта (Ц 1), артсвердловина (Ч1 № 1), артсвердловина (Ч1 № 2), склад господарських приміщень (К 1), туалет (Ж 1), колиби (3 1-1, 3 1-2), банно - пральний комбінат (Л 1), котельня (л1), вигріб (О1), огорожа металева з аркою (Е 1), огорожа дощата (У 1), асфальтна доріжка (X 1), доріжка з з/б плит (Щ 1), та свідоцтво про право власноті (серії САС № 005852) ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця” ДП „Дитячий санаторій ім. Щорса” на нерухоме майно, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2: гуртожиток та гараж з конюшнею.

Сосницьким районним комунальним підприємством «Зодчий»бюро технічної інвентаризації було зареєстровано в реєстрі прав власності на нерухоме майно за реєстраційним номером 5973100 право власності ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця” ДП „Дитячий санаторій ім. Щорса” на нерухоме майно, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2: гуртожиток та гараж з конюшнею, та за номером 24469719 право власності ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця” ДП „Дитячий санаторій ім. Щорса” на нерухоме майно , що знаходиться за адресою: смт. Сосниця, вул. 8 Березня, 21 на комплекс будівель: адмінбудинок (А1), спальні корпуси (літ. А1-1: А 1-2, А 1-5, А 1-9, А 1-10, А 1-12), павільйони (Б 1-1), флігель (Г1), майстерня (В1), матеріальний склад (Д 1), танцмайданчик (M1), бібліотека (H1), столова (П 1), харчоблок (п1), клуб (Т1), лікувальний корпус (С1), лікувальний корпус (А 1 -4), гараж (Ш1), пожежний резервуар (Ф1), водонапірна башта (Ц 1), артсвердловина (Ч1 № 1), артсвердловина (Ч1 № 2), склад господарських приміщень (К 1), туалет (Ж 1), колиби (3 1-1, 3 1-2), банно - пральний комбінат (Л 1), котельня (л1), вигріб (О1), огорожа металева з аркою (Е 1), огорожа дощата (У 1), асфальтна доріжка (X 1), доріжка з з/б плит (Щ 1).

Відповідно до частини 4 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державній реєстрації підлягають виключно заявлені права за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

Порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно регулюється Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, яке затверджено Наказом Міністерства юстиції України 07.02.2002 р. N 7/5 та Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 р. за N 157/6445.

Відповідно до частини 4 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державній реєстрації підлягають виключно заявлені права за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

Згідно п.п. 2.1,2.2,2.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.02р. та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.02.02р. № 157/6445, для реєстрації, виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно та оформлення прав до БТІ разом із заявою про реєстрацію прав власності подаються правовстановлювальні документи, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на нерухоме майно (Додаток 2 до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав). Для здійснення реєстрації права власності на нерухоме майно власник (власники) або належним чином уповноважена ним (ними) особа подає заяву встановленої форми.

У відповідності до підпункту а) п. 6.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.02р. та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.02.02р. № 157/6445, оформлення місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності:

- фізичним особам та юридичним особам на новозбудовані, перебудовані або реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності акта про право власності на землю або рішення про відведення земельної ділянки для цієї мети та за наявності акта комісії про прийняття об'єкта і введення його в експлуатацію;

- власникам спільних будівель, які на законних підставах зробили перебудову, прибудову, унаслідок чого змінилися належні їм частки. У разі, якщо співвласники не згодні змінити частки добровільно, це питання вирішується в судовому порядку;

- членам житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу, товариства або об'єднання, які повністю внесли свої пайові внески;

- юридичним особам у разі внесення до статутного фонду об'єктів нерухомого майна їх засновниками;

- фізичним особам та юридичним особам, які в разі ліквідації (реорганізації) підприємства, об'єднання, організації отримали у власність у встановленому законодавством порядку нерухоме майно підприємства, об'єднання, організації, що ліквідовується;

- фізичним особам та юридичним особам, що вийшли зі складу засновників підприємства і за рішенням засновників (власників) отримали у власність об'єкт нерухомого майна, переданий їм за актом приймання-передавання;

- інвесторам, які у встановленому законодавством України порядку отримали у власність об'єкти нерухомого майна або його частини, побудовані за їх кошти, за наявності відповідного рішення місцевого органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, акта приймання-передавання об'єкта (частини) інвестору;

- реабілітованим громадянам, яким повернуто у власність належні їм об'єкти нерухомого майна з представленням рішень комісій з реабілітації про повернення цього майна;

- у разі виділення окремого будинку зі складу об'єкта нерухомого майна, що складається із двох або більше будинків (будівель);

- фізичним та юридичним особам при представленні договору про пайову участь у будівництві об'єкта нерухомого майна, акта про прийняття об'єкта в експлуатацію та акта приймання-передавання цього об'єкта;

- фізичним та юридичним особам на об'єкти нерухомого майна, які в установленому порядку переведені із житлових у нежитлові і навпаки, при наданні рішення відповідного органу;

- фізичним та юридичним особам на підставі документів, установлених законодавством, які підтверджують їх право власності на об'єкти нерухомого майна, крім правовстановлювальних документів, передбачених у додатку 1 до пункту 2.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно.

Як вбачається із матеріалів справи 31.07.2008 року ДП „Дитячий санаторій ім. Щорса” Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця” в особі директора Дочірнього підприємства Ткаченка В.А. звернулось із заявою № 92 до виконкому Сосницької селищної ради з проханням визнати право приватної власності на комплекс будівель: адмінбудинок (А1), спальні корпуси (літ. А1-1: А 1-2, А 1-5, А 1-9, А 1-10, А 1-12), павільйони (Б 1-1), флігель (Г1), майстерня (В1), матеріальний склад (Д 1), танцмайданчик (M1), бібліотека (H1), столова (П 1), харчоблок (п1), клуб (Т1), лікувальний корпус (С1), лікувальний корпус (А 1 -4), гараж (Ш1), пожежний резервуар (Ф1), водонапірна башта (Ц 1), артсвердловина (Ч1 № 1), артсвердловина (Ч1 № 2), склад господарських приміщень (К 1), туалет (Ж 1), колиби (3 1-1, 3 1-2), банно - пральний комбінат (Л 1), котельня (л1), вигріб (О1), огорожа металева з аркою (Е 1), огорожа дощата (У 1), асфальтна доріжка (X 1), доріжка з з/б плит (Щ 1), всього 34 об»єкти. До клопотання були залучені: свідоцтво про право власності на нерухоме майно серії ЯЯЯ № 003859 від 21.11.2005 року; витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 23.11.2005 року; копія рішення правління ЗАТ „Укрпрофоздоровниця” № ПЗ-16р від 21.06.2008 року про списання спального корпусу №6; копія рішення правління ЗАТ „Укрпрофоздоровниця” про списання спального корпусу №8 № П4-7.1 від 11.11.2003 року.

Статтею 328 Цивільного кодексу України визначено, що право власноті набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

В силу ст. 329 Цивільного кодексу України юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.

В інвентаризаційній справі на об»єкти нерухомості, які знаходяться в смт.Сосниця по вул.8 Березня, 21 міститься копія Свідоцтво про право власності на нерухоме майно серії ЯЯЯ № 003816 від 05.09.2005 року, яке було видано ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця” на підставі рішення виконкому Сосницької селищної ради № 180 від 05.08.2005 року щодо оформлення права власності ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця” на об»єкти, що розміщені в в смт.Сосниця, вул.8 го Березня, 21: адмінбудинок (А1), жилі корпуси (літ. А1-1: А 2-2, А 1-5, А 1-6,А 1-9, А 1-10, А 1-12), павільйони (Б 1-1), колиби З- 1 №1 , № 2 , столова (П 1), матеріальний склад, склад господарського приміщення К-1, банно-пральний комбінат Л-1, котельня л-1, бібліотека Н-1, клуб Т-1, медичний пункт С-1, майстерня (В1), флігель Г-1 , медпункт А 1 №4 , танцювальна площадка, туалет Ж- 1, гараж (Ш1), та витяг з реєстру № 8239248 від 05.09.2005 року. Як слідує із витягу про реєстрацію прав власності на нерухоме майно за реєстраційним номером 4958964 зареєстровано право власності ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця” на вказане майно, але підстава виникнення права власності зазначене свідоцтво серії ЯЯЯ № 003816 від 04.07.2005. (т.1. а.с.54).

В той же час, відповідачем -1 надана копія свідоцтво про право власності на нерухоме майно серії ЯЯЯ № 003859 яке було видано 21.11.2005 року ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця” на підставі рішення виконкому Сосницької селищної ради № 180 від 05.08.2005 року щодо оформлення права власності ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця” на об»єкти, що розміщені в смт.Сосниця, вул.8 го Березня, 21: адмінбудинок (А1), жилі корпуси (літ. А1-1: А 2-2, А 1-5, А 1-6,А 1-9, А 1-10, А 1-12), павільйони (Б 1-1), колиби З- 1 №1 , № 2 , столова (П 1), матеріальний склад, склад господарського приміщення К-1, банно-пральний комбінат Л-1, котельня л-1, бібліотека Н-1, клуб Т-1, медичний пункт С-1, майстерня (В1), флігель Г-1, медпункт А 1 №4, танцювальна площадка, туалет Ж- 1, гараж (Ш1).

Як слідує із витягу про реєстрацію прав власності на нерухоме майно за реєстраційним номером 4958964 зареєстровано право власності ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця” на вказане майно, але підстава виникнення права власності зазначене свідоцтво серії ЯЯЯ № 003859 від 21.11.2005. (т.1. а.с.144 - 145).

Рішення виконавчого комітету Сосницької селищної ради № 180 від 05.08.2005 року щодо оформлення права власності ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця” на об»єкти, що розміщені в смт.Сосниця, вул.8 го Березня, 21 суду сторонами не надано.

Прокурором та Сосницькою селищною радою надано рішення виконавчого комітету від 31.08.2005 року № 180, яким було вирішено визнати право приватної власності на слідуючі будівлі по вул.8 Березня,21 в смт. Сосниця: житлові корпуси - 7, павільйон- 1, колиби- 2, адмінбудинок -1, медпункти- 2, бібліотека 1, клуб 1, танцмайданчик- 1, котельня- 1, баня- 1, прачечна 1, столова- 1, майстерня 1, склади 2, туалет 1, флігель 1, гараж 1 за ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця”.

ПАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця” в підтвердження свого права власності на спірне майно посилається на свідоцтво про право власності на нерухоме майно серії ЯЯЯ № 003859 яке було видано 21.11.2005 року.

Щодо майна, яке розташоване в смт. Сосниця пров. Зелений,2, а саме гуртожиток, гараж і конюшня, то відповідно до додатку до свідоцтва про право власності 16.12.1998 року, яке видано на підставі рішення виконкому Сосницької селищної ради від 01.12.1998 року № 191, власником вказаного майна зазначено ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця”.

Але як вбачається із наданих прокурором копій матеріалів інвентаризаційної справи, в ній знаходиться виписка із рішення № 191 виконкому Сосницької селищної ради від 6.12.1998р. «Про визнання права колективної власності», в якій зазначено, що розглянувши відношення дирекції філіалу-пансіонату ім.Щорса № 102 від 97.12.98 року «Про визнання права колективної власності»виконком селищної ради вирішив: визнати право колективної власності на будівлі філії- пансіонату з лікуванням ім.Щорса за ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровлення», які розміщені в селищі Сосниця по вулиці 8 Березня,21, по провулку Ордженікідзе, 2.

Відповідно до архівного витягу з рішення 16 сесії 23 скликання Сосницької селищної ради від 26.12.2000 року «Про перейменування вулиць», вулиця Ордженікідзе провулок в селищі Сосниця перейменовано на вул.Зелену.

Пунктом 3.11. Статуту Дочірнього підприємства "Дитячий санаторій ім. Щорса" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" передбачено, що підприємство володіє й користується майном, що передано йому товариством у господарське та оперативне відання, відповідно до мети своєї діяльності з обмеженням дій підприємства щодо відчуження, міни, застави, позики, оренди нерухомого майна, транспортних засобів, інших основних фондів підприємства, отримання кредиту, укладання договорів про спільну інвестиційну діяльність, що здійснюється органами управління товариства відповідно до Статуту Товариства і Статуту підприємства, та норм законодавства України.

Як визначає ст.32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.

Відповідно до ст.ст.34,43 Господарського процесуального кодексу України докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення для господарського суду не є обовязковим.

За змістом статті 33 Господарського процесуального кодексу України, обов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги і заперечення.

Однак, всупереч наведеним нормам, ні Закритим акціонерним товариством лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця", ні Дочірнім підприємством "Дитячий санаторій ім. Щорса" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" не подано суду будь-яких доказів, які підтверджують підстави набуття Дочірнім підприємством "Дитячий санаторій ім. Щорса" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" права власності на спірне майно.

Пунктом 10 ст. 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції України або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Таким чином, рішення виконкому Сосницької селищної ради № 229 від 14.08.2008 р., в частині надання дозволу на оформлення свідоцтва на право приватної власності ДП "Дитячий санаторій ім. Щорса" ЗАТ "Укрпрофоздоровниця", що знаходиться за адресою: смт. Сосниця, вул. 8 Березня, 21 на комплекс будівель: 1.адмінбудинок (А1), спальні корпуси (літ. А1-1: А 1-2, А 1-5. А 1-9, А 1-10, А 1-12), павільйони (Б 1-1), флігель (Г1), майстерня (В1), матеріальний склад (Д 1), танцмайданчик (M1), бібліотека (HI), столова (П 1), харчоблок (п1), клуб (Т1), лікувальний корпус (С1), лікувальний корпус (А 1 -4), гараж (Ш1), пожежний резервуар (Ф1), водонапірна башта (Ц 1), артсвердловина (Ч1 № 1), артсвердловина (Ч1 № 2), склад господарських приміщень (К 1), туалет (Ж 1), колиби (3 1-1, 3 1-2), банно - пральний комбінат (Л1), котельня (л1), вигріб (О1),огорожа металева з аркою (Е 1), огорожа дощата (У 1), асфальтна доріжка (X 1), доріжка з з/б плит (Щ 1), також за адресою: смт. Сосниця, провул. Зелений, 2 (гуртожиток, гараж з конюшнею), прийнято з порушенням вимог діючого законодавства, а тому підлягає визнанню недійсним.

Відповідно видані 26.08.2008 року виконавчим комітетом Сосницької селищної ради, на підставі рішення виконкому Сосницької селищної ради № 229 від 14.08.2008 р., свідоцтво про право власності (серії САС № 005853) ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця” ДП „Дитячий санаторій ім. Щорса” на нерухоме майно, що знаходиться за адресою: смт. Сосниця, вул. 8 Березня, 21 на комплекс будівель: адмінбудинок (А1), спальні корпуси (літ. А1-1: А 1-2, А 1-5, А 1-9, А 1-10, А 1-12), павільйони (Б 1-1), флігель (Г1), майстерня (В1), матеріальний склад (Д 1), танцмайданчик (M1), бібліотека (H1), столова (П 1), харчоблок (п1), клуб (Т1), лікувальний корпус (С1), лікувальний корпус (А 1-4), гараж (Ш1), пожежний резервуар (Ф1), водонапірна башта (Ц 1), артсвердловина (Ч1 № 1), артсвердловина (Ч1 № 2), склад господарських приміщень (К 1), туалет (Ж 1), колиби (3 1-1, 3 1-2), банно - пральний комбінат (Л 1), котельня (л1), вигріб (О1), огорожа металева з аркою (Е 1), огорожа дощата (У 1), асфальтна доріжка (X 1), доріжка з з/б плит (Щ 1), та свідоцтво про право власноті (серії САС № 005852) ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України „Укрпрофоздоровниця” ДП „Дитячий санаторій ім. Щорса” на нерухоме майно, що знаходиться за адресою: смт. Сосниця, провулок Зелений, 2: гуртожиток та гараж з конюшнею, є нікчемними.

В силу ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Частиною 1 ст. 1 Господарського процесуального кодексу України визначено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

У відповідності до Постанови Ради Міністрів охорони здоров'я УРСР № 606 від 23 квітня 1960 року "Про передачу профспілкам санаторіїв і будинків відпочинку Міністерства охорони здоров'я УРСР" усі діючі госпрозрахункові санаторії, будинки відпочинку та пансіонати Міністерство охорони здоров'я зобов'язане було передати у строк до 1 травня 1960 року Українській республіканській раді профспілок з метою дальшого поліпшення організації відпочинку і санаторно-курортного обслуговування трудящих і підвищення ролі профспілок. Згідно п.2 вказаної Постанови майно передавалося профспілковим органам у відання.

Після розпаду СРСР правонаступником Української республіканської Ради профспілок стала Рада Федерації незалежних профспілок України, правонаступником якої, в свою чергу, є Федерація професійних спілок України.

Рішенням виконавчого комітету Ленінської районної Ради народних депутатів міста Києва № 9971 від 23 грудня 1991 року зареєстровано З AT "Укрпрофоздоровниця" як підприємство, яке є правонаступником Української республіканської ради по управлінню курортами профспілок, оздоровниць і господарств, об'єднань санаторно-курортних закладів профспілок України і створене на майні засновників Федерації професійних спілок України та Фонду соціального страхування України з тимчасової втрати працездатності. При цьому, частка майна Федерації професійних спілок України, переданого у статутний фонд Товариства, становить 92, 92 % розміру статутного фонду.

Постановою Верховної Ради Української РСР "Про захист суверенних прав власності Української РСР" від 29 листопада 1990 року № 506 введено мораторій на території республіки на будь-які зміни форми власності і власника державного майна до введення в дію Закону Української РСР про роздержавлення майна.

Статтею 1 Закону України "Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташованих на території України" від 10 вересня 1991 року № 1540- XII встановлено, що майно підприємств, установ і організацій та інших об'єктів союзного підпорядкування є державною власністю.

Згідно зі ст. 1 Тимчасового Положення "Про Фонд державного майна України", затвердженого постановою Верховної Ради України від 7 липня 1992 року, Фонд державного майна України здійснює державну політику у сфері приватизації державного майна та виступає орендодавцем майнових комплексів, що є загальнодержавною власністю.

Таким чином, майно передане до статутного фонду ЗАТ "Укрпрофоздоровниця" є державною власністю.

Вказана позиція викладена також в постановах Верховного Суду України від 25 вересня 2007р. по справі № 30/475-05-11719 та від 16.09.2008 року, і в постановах Вищого господарського суду України від 07.04.2010 року по справі № 20-3-30/475-05-11719, від 04.08.2010 року по справі № 38/303-40/223-45/13, ві 18 травня 2011 р. по справі № 2-12/2394.4-2010, від 04 серпня 2010 р. по справі № 38/303-40/223-45/13, від 01 вересня 2009 р. по справі № 38/303-40/223.

Заперечення відповідача -2 та відповідача 3 судом до уваги не приймається, оскільки вони спростовуються вищевикладеними обставинами та матеріалами справи.

За таких обставин, суд доходить висновку, що рішення виконкому Сосницької селищної ради № 229 від 14.08.2008 р., в частині надання дозволу на оформлення свідоцтва на право приватної власності ДП "Дитячий санаторій ім. Щорса" ЗАТ "Укрпрофоздоровниця", що знаходиться за адресою: смт. Сосниця, вул. 8 Березня, 21 на комплекс будівель: 1.адмінбудинок (А1), спальні корпуси (літ. А1-1: А 1-2, А 1-5. А 1-9, А 1-10, А 1-12), павільйони (Б 1-1), флігель (Г1), майстерня (В1), матеріальний склад (Д 1), танцмайданчик (Ml), бібліотека (HI), столова (П 1), харчоблок (п1), клуб (Т1), лікувальний корпус (С1), лікувальний корпус (А 1-4), гараж (Ш1), пожежний резервуар (Ф1), водонапірна башта (Ц 1), артсвердловина (Ч1 № 1), артсвердловина (Ч1 № 2), склад господарських приміщень (К 1), туалет (Ж 1), колиби (3 1-1, 3 1-2), банно - пральний комбінат (Л 1), котельня (л 1), вигріб (О 1), огорожа металева з аркою (Е 1), огорожа дощата (У 1), асфальтна доріжка (X 1), доріжка з з/б плит (Щ 1), також за адресою: смт. Сосниця, провул. Зелений, 2 (гуртожиток, гараж з конюшнею), порушує права та охоронювані законом інтереси Фонду державного майна України, а тому позовні вимоги прокурора в частині визнання недійсним вказаного рішення є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Прокурор просить зобов”язати Сосницьке районне комунальне підприємство "Зодчий" бюро технічної інвентаризації скасувати peєстрацію права власності на нерухоме майно за ДП “Дитячий санаторій ім. Щорса” ЗАТ лікувалъно - оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця”.

Відповідно до пункту 1 частини 1 ст.12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім: крім спорів про приватизацію державного житловго фонду; спорів, що виникають при погодженні стандарті та технічних умов; спорв про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на полуги 9 виконанян робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін; спорів,що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів; інших спорів, вирішення яких відповдно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів.

Згідно п.1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 1.3. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.02р. та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.02.02р. № 157/6445 визначено, що державна реєстрація прав власності проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ).

Вказане свідчить, що БТІ на основі законодавства делеговані владні повноваження у сфері суспільних правовідносин, пов'язаних зі здійсненням від імені держави дій щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно.

Таким чином Бюро технічної інвентаризації, в розумінні п.7 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, є суб'єктом владних повноважень.

Аналіз суб'єктного складу та характеру правовідносин свідчить, що спір в частині зобов”язання Сосницьке районне комунальне підприємство "Зодчий" бюро технічної інвентаризації скасувати peєстрацію права власності на нерухоме майно за ДП “Дитячий санаторій ім. Щорса” ЗАТ лікувалъно - оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця”, не підлягає розгляду в господарському суді, а повинен розглядатись за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, тобто є справою адміністративної юрисдикції.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 06.06.2006 року по справі № 14/366пн та постанові Вищого господарського суду України від 29 березня 2010 р.№ 23/126.

За таких обставин, провадження у справі щодо зобов”язання Сосницьке районне комунальне підприємство "Зодчий" бюро технічної інвентаризації скасувати peєстрацію права власності на нерухоме майно за ДП “Дитячий санаторій ім. Щорса” ЗАТ лікувалъно - оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця” підлягає припиненню.

Судові витрати у відповідності до ч. 3 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України мають бути покладені на Сосницьку селищну раду в сумі 85 грн. держмита та 236 грн. витрат на інформаційно технічне забезпечення судового процесу, оскільки внаслідок її неправомірних дій виник даний спір.

Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 10,11,30, 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, ст. ст. 16, 317, 319, 328, 329, 331 Цивільного кодексу України, Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.02р. та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.02.02р. № 157/6445, ст.ст. 1, 32, 33, 34, 49, п. 1 ст. 80, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати недійсним рішення виконкому Сосницької селищної ради № 229 від 14.08.2008 р., в частині надання дозволу на оформлення свідоцтва на право приватної власності ЗАТ лікувально оздоровчих закладів профспілки України "Укрпрофоздоровниця" ДП "Дитячий санаторій ім. Щорса", що знаходиться за адресою: смт. Сосниця, вул. 8 Березня, 21 на комплекс будівель: 1.адмінбудинок (А1), спальні корпуси (літ. А1-1: А 1-2, А 1-5. А 1-9, А 1-10, А 1-12), павільйони (Б 1-1), флігель (Г1), майстерня (В1), матеріальний склад (Д 1), танцмайданчик (Ml), бібліотека (HI), столова (П 1), харчоблок (п1), клуб (Т1), лікувальний корпус (С1), лікувальний корпус (А 1 -4), гараж (Ш1), пожежний резервуар (Ф1), водонапірна башта (Ц 1), артсвердловина (Ч1 № 1), артсвердловина (Ч1 № 2), склад господарських приміщень (К 1), туалет (Ж 1), колиби (3 1-1, 3 1-2), банно - пральний комбінат (Л1), котельня (л1), вигріб (О 1), огорожа металева з аркою (Е 1), огорожа дощата (У 1), асфальтна доріжка (X 1), доріжка з з/б плит (Щ 1), також за адресою: смт. Сосниця, провул. Зелений, 2 (гуртожиток, гараж з конюшнею).

3. Провадження у справі в частині зобов”язання Сосницьке районне комунальне підприємство "Зодчий" бюро технічної інвентаризації скасувати peєстрацію права власності на нерухоме майно за ДП “Дитячий санаторій ім. Щорса” ЗАТ лікувалъно - оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця” припинити.

4. Стягнути зСосницької селищної ради, вул. Лесі Українки, 3, смт. Сосниця, Чернігівська область, 16000 (код 04412656, відомості про банківські реквізити відсутні) в доход Державного бюджету (рахунок 31111095700002, Одержувач: державний бюджет м. Чернігова, Код ЄДРПОУ 22825965, Банк одержувача: ГУДКУ в Чернігівській області, МФО 853592, код платежу: 22090200, символ звітності 095) 85 грн. державного мита.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

5. Стягнути зСосницької селищної ради, вул. Лесі Українки, 3, смт. Сосниця, Чернігівська область, 16000 (код 04412656, відомості про банківські реквізити відсутні) в доход державного бюджету (рахунок: 31210264700002, Одержувач: державний бюджет м. Чернігова, код ЄДРПОУ 22825965, Банк одержувача: ГУДКУ в Чернігівській області, МФО 853592, код бюджетної класифікації: 22050003, символ звітності банку 264) 236 грн. витрат по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Л.М.Лавриненко

Повне рішення підписано 20.07.2011 року.