Єдиний державний реєстр судових рішень ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2011 р. Справа № 26184/10 Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Носа С.П., Шавеля Р.М.
при секретарі судового засідання: Стецків І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Львові апеляційну скаргу ДПІ у Золочівському районі на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11.05.2010 року у справі за позовом міського комунального підприємства «Золочівтеплоенерго» до ДПІ Золочівському районі про скасування податкового повідомлення-рішення,
встановила:
У грудні 2009 року міське комунальне підприємство «Золочівтеплоенерго» звернулося з позовом до ДПІ Золочівському районі про скасування податкового повідомлення-рішення.
Позивач вказував, що 30.11.2009 року ДПІ у Золочівському районі проведено невиїзну документальну перевірку МКП «Золочівтеплоенерго», про що складено акт № 16/15-213/20808336. Даною перевіркою було встановлено несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання за платежем податок на додану вартість по податкових деклараціях за березень, квітень, травень, червень 2009 року та уточнюючому розрахунку № 14533 від 22.07.2009р.
На підставі вказаного акту ДПІ у Золочівському районі надіслала міському комунальному підприємству «Золочівтєплоенерго» податкове повідомлення-рішення від 08 грудня 2009 року № 0000211600/0 про обов'язок сплатити штраф у розмірі 50% за прострочення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання за платежом податок на додану вартість. Розмір штрафу -56 512,00 грн.
Крім того, перевіркою встановлено несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання за платежем податок на додану вартість по податкових деклараціях за липень та серпень 2009 року. На підставі вказаного акту ДПІ у Золочівському районі надіслала міському комунальному підприємству «Золочівтеплоенерго» податкове повідомлення-рішення від 08 грудня 2009 року № 0000221600/0 про обов'язок сплатити штраф у розмірі 20% за прострочення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання за платежем податок на додану вартість. Розмір штрафу - 2143,40 грн.
Вважаючи прийняті податкові повідомлення-рішення незаконними, позивач звернувся до суду.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 11.05.2010 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Золочівському районі №0000221600/0 від 08.12.2009 року. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Золочівському районі №0000211600/0 від 08.12.2009 року.
Постанову суду оскаржив відповідач. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, податковим органом проведено перевірку позивача з питань дотримання вимог п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за результатами якої 30.11.2009 року складено акт №16/15-213/20808336, яким встановлено порушення граничних строків сплати узгоджених сум податкового зобов'язання зі сплати податку на додану вартість, згідно якого сума штрафних санкцій становить 56512,00 грн. га 2143,40 грн.
08.12.2009 року відповідачем прийнято податкове повідомлення рішення № 0000211600/0, за порушення п.п. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5. п.п. 7.7 п. 7 ст. 7, п.п. 1 7.1.7.. п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», та зобов'язано сплати штраф у розмірі 56512,00 грн.
08.12.2009 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0000221600/0 за порушення п.п. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5. п.п, 7.7 п. 7 ст. 7. п.п. 17.1.7.. п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», та зобов'язано сплати штраф у сумі 2143,40 грн.
17.04.2009 року МКП «Золочівтешгоенерго» подано декларацію з податку на додану вартість за звітний період - березень 2009 року. Задекларована сума податку до сплати станови 57335 грн. Граничний термін сплати податкових зобов'язань по податку на додану вартість 30.04.2009 року року. З матеріалів справи вбачається, що позивач здійснював платежі з податку па додану вартість за березень 2009 року платіжними дорученнями у строк до 30.04.2009 року, всього на суму 57335 грн. з призначенням платежу - податок на додану вартість за березень 2009 року.
19.05.2009 МКП «Золочівтеплоенерго» подано декларацію з податку на додану вартість за звітний період - квітень 2009 року. Задекларована сума податку до сплати становить 26533 грн. Граничний термін сплати податкових зобов'язань по податку па додану вартість - 01.06.2009 року. Згідно платіжних документів позивач здійснював платежі з податку на додану вартість за квітень 2009 року платіжним дорученням №424 від 06.05.2009 року на суму 300 грн. Всього сплачено 300 грн. призначенням платежу - податок па додану вартість за квітень 2009 року. 16.06.2009 року позивачем подано декларацію з податку па додану вартість за-звітний період травень 2009 року. Задекларована сума податку до сплати становить 20878 грн. Граничний термін сплати податкових зобов'язань по податку на додану вартість 30.06.2009 року. Згідно платіжних документів позивач здійснював платежі з податку на додану вартість за травень 2009 року платіжними дорученнями: у строк до 30.06.2009 року. Всього сплачено 29450 грн., призначенням платежу - податок па додану вартість за травень 2009 року. 15.07.2009 року позивачем подано декларацію з податку на додану вартість за звітний період - червень 2009 року. Задекларована сума податку до сплати становить 8141 грн. Граничний термін сплати податкових зобов'язань - 30.07.2009 року. Згідно платіжних документів позивач здійснював платежі з податку на додану вартість за червень 2009 року платіжними дорученнями у строк до 30.07.2009 року. Всього сплачено 6100 грн. з призначенням платежу - податок на додану вартість за червень 2009 року. 22.07.2009 року позивачем подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку па додану вартість, у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за червень 2009 року. Задекларована сума податку до сплати становить 137 грн. Граничний термін сплати податкових зобовязань - 22.07.2009 року. Згідно платіжних документів позивач здійснював платежі з податку на додану вартість за уточнюючим розрахунком платіжним дорученням № 565 від 22.07.2009 року на суму 144 грн. Всього сплачено 144 грн. з призначенням платежу - податок на додану вартість згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань за липень 2009 року, в тому числі штрафна санкція - 7 грн.
19.08.2009 року позивачем подано декларацію з податку на додану вартість за звітний період липень 2009 року. Задекларована сума податку до сплати становить 8020 грн. Граничний термін сплати податкових зобов'язань - 31.08.2009 року. Згідно платіжних документів позивач здійснював платежі з податку на додану вартість платіжними дорученнями у строк до 31.08.2009 . Всього сплачено 1500 грн. з призначенням платежу - податок па додану вартість за липень - 2009 року.
16.09.2009 року позивачем подано декларацію з податку на додану вартість за звітній період - серпень 2009 року. Задекларована сума податку до сплати становить 2697 грн. Граничний термін сплати податкових зобов'язань - 30.09.2009 року. Згідно платіжних документів позивач здійснювало платежі з податку на додану вартість платіжним дорученням: № 649 від 28.09.2009 року на суму 1000 року. Всього сплачено 1000 грн. з призначенням платежу податок на додану вартість за серпень 2009 року.
Крім цього, позивачем подано суду договори про переведення права на отримання суми заборгованості інших осіб перед платником податків від 02.10.2010 року, згідно яких МКП «Золочівтеплоенерго» проводило стягнення заборгованості із своїх контрагентів у травні 2009 року та зараховувало суму заборгованості на погашення своїх податкових зобовязань.
Згідно п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Згідно п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 цього ж Закону України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку - передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно п. 7.7 ст.7 цього ж Закону, податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях. Згідно п.п. 17.1.7., п. 17.1, ст. 17 цього Закону, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штрафу таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового борту;при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничною строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Згідно п. 1.7. Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї ж Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів (згідно з главою 5 цієї ж Інструкції). При цьому згідно п. 3.8. цієї ж Інструкції, «Призначення платежу» платіжне доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України.
Таким чином, у податкового органу відсутні право чи обов'язок самостійно змінювати призначення платежу, визначеного платником податків при їх сплаті, зокрема з метемо погашення податкового боргу. Докази (платіжні документи), які містяться у справі вказують па призначення платежу - сплата податкових зобов'язань за певний період.
Позивач, самостійно визначивши та перерахувавши суму ПДВ, виконав своє зобов'язання зі сплати ПДВ за визначеними ним періодами, що виключає застосування дії МКП «Золочівтендосисрго» штрафних (фінансових) санкцій, передбачених п.п. 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перд бюджетами та державними цільовими фондами».
Судом встановлено неповну сплату позивачем узгоджених податкових зобов'язань та неправильність зарахування відповідачем сплати позивачем ПДВ, внаслідок чого неможливо встановити розмір та період розподілу коштів що надійшли на рахунок державного бюджету.
Проте, суд не може визнати недійсним рішення податкового органу в якійсь сумі, оскільки суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.
З огляду на викладене, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що рішення, в якому недійсну частину не можна виокремити, ідентифікувати, є недійсним в цілому.
Таким чином колегія суддів приходить до переконання, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними і необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів -
ухвалила:
Апеляційну скаргу ДПІ у Золочівському районі залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11.05.2010 року у справі №2а-8247/09/1370 без змін.
На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В. Улицький
Судді: С. Нос
Р. Шавель