Рішення № 17068587, 11.07.2011, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
11.07.2011
Номер справи
19/83пд/2011(1/126пд
Номер документу
17068587
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.07.11 Справа № 19/83пд/2011(1/126пд)

Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Хухрянської І.В., розглянув матеріали справи за позовом

1-го позивача Виконавчого комітету Луганської міської ради, м.Луганськ

2-го позивача Луганської міської ради, м.Луганськ

до Закритого акціонерного товариства "Луганськ-Алеко", м.Луганськ

про внесення змін до договору

в присутності представників сторін:

від позивачів ОСОБА_1., головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність № И 01/03-30./5456/0/2-10 від 24.11.2010; довіреність № И 01/03-30./5457/0/2-10 від 24.11.2010;

від відповідача ОСОБА_2., представник за довіреністю № б/н від 18.06.2010.

В С Т А Н О В И В:

Обставини справи: (з урахуванням постанови Вищого господарського суду України) позивачами заявлено вимогу внести зміни до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 12.09.1996 № 1665, реєстрація від 12.09.1996 № 1665, який укладений з Закритим акціонерним товариством "Луганськ-Алеко", відносно земельної ділянки площею 1,2791 га за адресою: м.Луганськ, вул.Мадридська, 1а, згідно з проектом договору про внесення змін до договору, який додається, а саме:

-п.2.1 розділу 2 "Плата за землю" договору викласти у новій редакції: "2.1 Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передається в оренду, у гривнях";

-доповнити розділ 2 "Плата за землю" новим пунктом 2.3 наступного змісту: "2.3 У разі зміни нормативної грошової оцінки протягом терміну дії договору, пропорційно змінюються й розмір орендної плати без внесення відповідних змін в договір. Про зміну нормативної грошової оцінки орендодавець письмово повідомляє орендаря або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації".

Рішенням господарського суду Луганської області від 17.09.2010 по справі № 1/126пд позов задоволено частково; доповнено розділ 2 договору № 1665 на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 12.09.1996 пунктом 2.2 наступного змісту: "Річна орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період щомісяця протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця"; виключено з підпункту "а)" пункту 3.1 розділу 3 "Права та обов"язки сторін" договору № 1665 на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 12.09.1996 слова "та ставки земельного податку"; виключено з п.2.1 розділу 2 договору № 1665 на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 12.09.1996 слова "щомісячно рівними частками"; у задоволенні решти позову відмовлено.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 07.12.2010 по справі № 1/126пд апеляційну каргу Виконавчого комітету Луганської міської ради та Луганської міської ради м.Луганськ на рішення господарського суду Луганської області від 17.09.2010 у справі № 1/126пд залишено без задоволення; рішення господарського суду Луганської області від 17.09.2010 у справі № 1/126пд залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 19.05.2011 по справі № 1/126пд касаційну скаргу Луганської міської ради № И 01/03-22/1389/0/2-11 від 23.03.2011 задоволено частково; рішення від 17.09.2010 господарського суду Луганської області та постанову від 07.12.2010 Донецького апеляційного господарського суду у справі № 1/126пд в частині відмовлених позовних вимог скасувати та направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

В постанові Вищий господарський суд зазначив, що нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

При цьому звернув увагу на те, що відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 06.12.2010 у справі № 2-1/10068-2008 та від 27.12.2010 у справі № 27/15-10.

Відповідно до ч.1 ст.11112 Господарського процесуального кодексу України вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.

В судовому засіданні 22.06.2011 на підставі ст.77 Господарського процесуального кодексу України була оголошена перерва.

Представник позивачів позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідач 11.07.2011 подав заяву, в якій позовні вимоги в частині внесення змін до п.2.1 розділу 2 "Плата за землю" визнав, в решті позовних вимог просить відмовити.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, які прибули у судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.

В обгрунтування своїх позовних вимог позивачі посилаються на те, що рішенням виконавчого комітету Луганської міської ради від 06.09.1996 № 478 Закритому акціонерному товариству "Луганськ-Алеко" була передана в оренду земельна ділянка площею 1,2791 га терміном на 49 років за адресою: м.Луганськ, вул.Мадридська, 1а під розміщення будівель та споруд.

Між Виконавчим комітетом Луганської міської ради та Закритим акціонерним товариством "Луганськ-Алеко" укладено договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 12.09.1996 № 1665, реєстрація від 12.09.1996 № 1665 (далі договір).

Згідно з п.2.1 розділу 2 "Плата за землю" договору плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати в розмірі земельного податку щомісяця рівними частками.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 03.06.2008 № 309-VI були внесені зміни до Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі", згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки (ст.21 Закону України "Про оренду землі").

В п.3.1 договору передбачено право орендодавця змінювати орендну плату при зміні економічної оцінки земель та ставки земельного податку; визначати розмір орендної плати на подальший період в установленому порядку.

З метою приведення договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 12.09.1996 № 1665, реєстрація від 12.09.1996 № 1665 у відповідність згідно з вимогами діючого законодавства, Закритому акціонерному товариству "Луганськ-Алеко" було надіслане відповідне повідомлення з пропозицією про внесення змін до вищевказаного договору в частині розміру орендної плати за землю (лист від 26.03.2009 № И 01/03-13/1693/0/2-09). Відповіді на адресу Луганської міської ради не надходило.

Рішенням Луганської міської ради від 27.11.2009 № 58/77 відповідачу було запропоновано внести зміни до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 12.09.1996 № 1665, реєстрація від 12.09.1996 № 1665 згідно з проектом договору про внесення змін до договору оренди землі, який додавався до даного рішення.

В проекті договору про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 12.09.1996 № 1665, реєстрація від 12.09.1996 № 1665 відповідачу було запропоновано:

- викласти п.2.1 розділу 2 "Плата за землю" договору у новій редакції: "2.1 Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передається в оренду, у гривнях";

- доповнити розділ 2 "Плата за землю" новим пунктом 2.3 наступного змісту: "2.3 У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки протягом терміну дії договору, пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін в договір. Про зміну нормативної грошової оцінки земель м.Луганська орендодавець письмово повідомляє орендаря або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації". Це обгрунтовується тим, що розмір орендної плати за земельну ділянку безпосередньо залежить від нормативної грошової оцінки земельної ділянки;

- та інші зміни запропоновані позивачем.

У рішенні Луганської міської ради від 27.11.2009 № 58/77 відповідачу було запропоновано у двадцятиденний термін з моменту отримання даного рішення Луганської міської ради, у разі згоди з пропозиціями Луганської міської ради щодо внесення змін до договору (згідно проекту договору про внесення змін до договору, який додається до даного рішення), письмово повідомити Луганську міську раду про згоду з пропозиціями або у вищевказаний термін письмово повідомити раду про відхилення пропозицій. Рішення Луганської міської ради від 27.11.2009 № 58/77 з проектом договору про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 12.09.1996 № 1665, реєстрація від 12.09.1996 № 1665 було надіслано відповідачу поштою, що підтверджується реєстром відправки замовлених листів та фіскальним чеком від 12.03.2010 (копія додається).

Відповідач отримав проект договору про внесення змін та листом від 11.11.2009 № 18 відхилив пропозицію з мотивів відсутності коштів для сплати підвищеного розміру орендної плати.

Позивачі з посиланням на Закон України „Про несення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.2008 № 309-VI, Закон України „Про оренду землі”, Земельний кодекс України, Закон України „Про плату за землю” звернулися до суду з даними позовними вимогами.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.

Відповідно до ст.2 Закону України „Про оренду землі” відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цих Законів, а також договором оренди землі.

Статтями 16 Закону України „Про оренду землі” та ст.124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Стаття 30 Закону України “Про оренду землі” передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Аналогічна норма закріплена і в ч.4 ст.188 Господарського кодексу України, в якій передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Отже діючим законодавством України передбачено, що сторона за договором може звернутися до суду з вимогою щодо внесення змін до діючого договору за умови, якщо сторони не дійшли згоди про внесення відповідних змін.

Стаття 651 Цивільного кодексу України визначає, що підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст.652 Цивільного кодексу України).

Як вбачається із матеріалів справи, переддоговірну роботу з відповідачем по даному спору позивачами було розпочато 26.03.2009 (лист № 01/03-13/1693/0/2-09 від 26.03.2009), коли були чинними Закон України „Про плату за землю” та відповідні норми Закону України „Про орендну плату”.

Законом України від 03.06.2008 №309-VI „Про внесення змін до деяких законодавчих актів в Україні” законодавець встановив, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12% їх нормативної грошової оцінки (ст.21 Закону України „Про оренду землі”).

Статтями 13, 14, 19 Закону України „Про плату за землю” було визначено в якості підстав для нарахування земельного податку дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, договір оренди такої земельної ділянки.

З наведеного випливає, що розмір орендної плати, яку відповідач має сплачувати за договором оренди земельної ділянки, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки.

Таким чином є обгрунтованими вимоги позивачів про внесення змін у вигляді викладення п.2.1 розділу 2 "Плата за землю" договору у новій редакції: "2.1 Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передається в оренду, у гривнях".

До того ж з 01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, який аналогічно Закону України „Про оренду землі” регулює дані питання, а саме ст.ст.274, 288 Податкового кодексу України.

Можливість внесення змін до договору оренди землі № 1665 від 12.09.1996 передбачена умовами даного договору і діючим земельним законодавством.

Відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

З цього вбачається, що зазначені зміни для сторін набирають сили з моменту набрання чинності рішенням суду.

Що стосується вимог про доповнення договору новим п.2.3, то у задоволенні цієї вимоги слід відмовити за необґрунтованістю та недоведеністю.

За вказаних обставин вимоги позивачів за позовом підлягають до часткового задоволення.

Відповідно до п.6.4 роз"яснень Вищого арбітражного суду України № 02-5/78 від 04.03.1998 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" у випадках скасування рішення господарського суду і передачі справи на новий розгляд розподіл судових витрат зі справи, у тому числі і сум державного мита за подання заяви про перегляд рішення в апеляційному або у касаційному порядку або перегляд його за нововиявленими обставинами, здійснює господарський суд, який приймає рішення, керуючись загальними правилами розподілу судових витрат (з наступними змінами та доповненнями).

Згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати за подання позовної заяви: державне мито у розмірі 63,75 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 177,00 грн. покладаються на відповідача по справі, решта судових витрат покладається на позивачів; за подання апеляційної скарги: державне мито у розмірі 42,50 грн. покладається на позивачів по справі; за подання касаційної скарги: державне мито у розмірі 21,25 грн. покладається на відповідача по справі, решта судових витрат покладається на позивачів.

У судовому засіданні 11.07.2011 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги Виконавчого комітету Луганської міської ради Луганської області, м.Луганськ та Луганської міської ради Луганської області, м.Луганськ до Закритого акціонерного товариства „Луганськ-Алеко”, м.Луганськ задовольнити частково.

2. Викласти п.2.1 розділу 2 "Плата за землю" договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 12.09.1996 № 1665, реєстрація від 12.09.1996 № 1665, який укладений з Закритим акціонерним товариством "Луганськ-Алеко", відносно земельної ділянки площею 1,2791 га за адресою: м.Луганськ, вул.Мадридська, 1а, у новій редакції, а саме: "2.1 Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передається в оренду, у гривнях".

3. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

7. Стягнути з Закритого акціонерного товариства „Луганськ-Алеко”, м.Луганськ, вул.Мадридська, б.1а, код 13401440 на користь Луганської міської ради, м.Луганськ, вул.Коцюбинського, б.14, код 26070794 державне мито в сумі 63 грн. 75 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 177 грн. 00 коп. за подання позовної заяви; державне мито в сумі 21 грн. 25 коп. за подання касаційної скарги, видати наказ 2-му позивачу.

Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата підписання рішення: 18.07.2011.

Суддя Т.В.Косенко