Рішення № 16980894, 30.06.2011, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
30.06.2011
Номер справи
5019/788/11
Номер документу
16980894
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" червня 2011 р. Справа № 5019/788/11

За позовом Заступник прокурора м.Рівне в інтересах держави в особі

Рівненська міська рада

Комунальне підприємство "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради

до відповідача Приватний підприємець ОСОБА_2

про стягнення 2 079 грн. 06 коп.

Суддя Крейбух О. Г.

Представники:

Від позивача : представник не з'явився

Від відповідача : представник ОСОБА_2, ОСОБА_3

Від органу прокуратури: представник Данилюк Т. М. посвідчення № 52 від 08.09.10р.

СУТЬ СПОРУ :

Прокурор звернувся до господарського суду із позовом в інтересах держави в особі позивача до відповідача про стягнення 2079,75 грн., в т.ч. 2005,25 грн. основного боргу за теплову енергію, надану відповідно до договору № 1221 від 16.03.2004р., 42,46 грн. пені, 8,22 грн. 3 % річних, 23,14 грн. збитків від інфляції.

Відповідач позовні вимоги заперечує з підстав, викладених у відзиві на позов /а.с.22-23/. Зокрема, зазначає, що підприємцем ОСОБА_2 вирішив не використовувати теплову енергію для обігріву приміщення фотоательє, поскільки її вартість не відповідала тому обєму тепла, яке достатнє для обігріву 33,69 кв.м приміщення. А тому у відповідності до п.8.4 Договору від 16.03.2004р. № 1221 підприємцем ОСОБА_2 13.02.2010р. було направлено позивачу заяву про припинення дії Договору, яку останнім отримано 15.02.2010р. Відтак, Договір від 16.03.2004р. № 1221 є таким, що припинив свою дію з 16.03.2010р. Окрім того, відповідач не використовував теплову енергію для обігріву приміщення фотоательє, про що свідчить акт від 22.09.2010р., складений комісією представників ЖКП «Центральне». Отже, враховуючи ст.ст.19, 22, 26 Закону України «Про теплопостачання», згідно з якими послуги з теплопостачання надаються виключно на договірних засадах, просить в позові відмовити.

Відводи з підстав, передбачених статтею 20 ГПК України, відсутні.

Протокол судового засідання складено відповідно до статті 811 ГПК України.

Заслухавши пояснення представників органу прокуратури, позивача та відповідача, оцінивши наявні в матеріалах справи і досліджені в судовому засіданні докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки, визначено Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Частиною 1 статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Аналогічна норма міститься у ст.ст.19, 22, 24 Закону України «Про теплопостачання».

За змістом п.1 част.3 ст.20 Закону України «Про теплопостачання», споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору. Спеціальною нормою, що регулює відносини у сфері теплопостачання також визначено, що основним обов'язком споживача теплової енергії є своєчасне укладення договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії (част.3 ст.24 Закону України "Про теплопостачання").

16 березня 2004 року між ДП «Теплотранссервіс»КТП «Комуненергія»(надалі підприємство, позивач) та підприємцем ОСОБА_2 (надалі споживач, відповідач) було укладено Договір № 1221 на відпуск теплової енергії (надалі Договір № 1221), відповідно до умов якого підприємство зобовязується відпускати споживачеві теплову енергію, а споживач зобовязується здійснювати оплату за спожиту теплову енергію на умовах даного Договору. Теплова енергія подається споживачу за адресою: АДРЕСА_1 /а.с.10-12/.

Даний Договір укладається терміном на 1 рік і набуває чинності з дня його підписання (п.8.1 Договору).

Пунктом 8.2 Договору від 16.03.2004р. № 1221 сторони погодили вичерпний перелік підстав припинення дії договору, а саме:

-взаємна згода обох сторін на його припинення;

-прийняття відповідного рішення господарським судом;

-ліквідації або реорганізації однієї з сторін.

Відповідно до п.8.4 Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії про його припинення не буде письмово заявлено однією із сторін.

Тобто з урахуванням пунктів 8.2 та 8.4 Договору необхідна згода КП «Теплотранссервіс»на припинення дії Договору від 16.03.2004р. № 1221.

Згідно з част.2 ст.653 ЦК України, у разі розірвання договору зобовязання сторін припиняються.

Так, 13 лютого 2010 року підприємцем ОСОБА_2 у відповідності до п.8.4 Договору від 16.03.2004р. № 1221 подано КП «Теплотранссервіс»заяву про припинення терміну дії договору, яку останнім отримано 15.02.2010р. /а.с.24/.

Поскільки зобовязання сторін припиняються у разі розірвання договору, то заява підприємця ОСОБА_2 про припинення дії Договору від 16.03.2004р. № 1221 фактично є заявою про розірвання даного Договору.

Відповідно до п.2.2.3 Договору від 16.03.2004р. № 1221 підприємство зобовязане розірвати Договір на відпуск теплової енергії за письмовою заявою споживача після виконання ним технічних вимог на відключення.

КП «Теплотранссервіс»у відповіді на заяву підприємця ОСОБА_2 від 13.02.2010р. згоди на припинення дії Договору від 16.03.2004р. № 1221 не надало та повідомило останнього про те, що приміщення фотоательє, яке належить підприємцю, разом із житловим будинком по АДРЕСА_1 знаходиться у загальній внутрішньо будинковій системі центрального опалення. Тому для відключення приміщення фотоательє від централізованої системи теплопостачання підприємцю слід звернутися до «Комісії з розгляду питань відключення…», що передбачено Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води. При наявності дозволу Комісії підприємцю необхідно отримати технічні умови на розроблення проекту індивідуального (автономного) теплопостачання й відокремлення від мереж централізованого опалення. При цьому роботи по відключенню опалення виконати в міжопалювальний період в присутності представників підприємства, теплової інспекції та начальника мережевої дільниці /а.с.47/.

Згідно зі статтею 25 Закону України «Про теплопостачання», основними обов'язками споживача теплової енергії є, зокрема, додержання вимог договору та нормативно-правових актів; забезпечення безпечної експлуатації систем теплоспоживання.

Відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг, і фізичною та юридичною особою, яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, врегульовано Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (надалі Правила).

Вказаними Правилами врегульовано порядок відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.

Відповідно до пункту 24 Правил споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється (пункт 25 Правил).

Пунктом 26 Правил визначено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (далі ЦО і ГВП) житлового будинку при відмові споживачів від послуг ЦО і ГВП визначена Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005р. № 4, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.12.2005р. за № 1478/11758.

Для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії (склад комісії наведено в додатку 1).Засідання постійно діючої міжвідомчої комісії відбуваються у міру потреби, але не рідше одного разу на місяць (п.1.2 Порядку).

Відповідно до п.2.1 Порядку, для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання. Засідання Комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника. Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові (п.2.2 Порядку).

Відповідно до підпункту 2.2.2 Порядку підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку. У разі незгоди заявника з відмовою спір вирішується в судовому порядку.

Якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку. Про відмову у розгляді заяви Комісія повідомляє заявника у десятиденний строк (підпункт 2.2.3 Порядку).

Згідно з пунктом 2.3 Порядку отримання технічних умов може виконуватись безпосередньо заявником або відповідно до договору проектною чи проектно-монтажною організацією.

Разом з проектом індивідуального (автономного) теплопостачання надаються: проектні рішення щодо опалення місць загального користування у будинку; технічні рішення з розрахунками щодо реконструкції існуючої системи теплопостачання: перенесення транзитних стояків, їхня ізоляція, можливе перекладання розподільних трубопроводів, стояків, заміна дросельних діафрагм, елеваторів, теплолічильників тощо; теплові навантаження місць загального користування; розраховані теплові навантаження будинку; технічні рішення з перерахунку та заміни внутрішньобудинкових систем газо- та електропостачання (залежно від типу нагрівачів) (підпункт 2.4.1 Порядку).

Пунктом 2.5 Порядку визначено, що відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи. Роботи з відключення будинку від мереж ЦО і ГВП виконуються у міжопалювальний період.

По закінченні робіт складається акт про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП (додаток 4) і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження (п.2.6 Порядку).

Згідно з п.2.7 Порядку, після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

Системний аналіз вищенаведених норм права свідчить про те, що чинним законодавством України встановлено чіткий порядок відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, який передбачає виконання низки проекто-технічних дій та погоджень їх результатів з уповноваженими органами.

В порушення зазначеного, відповідач підприємець ОСОБА_2 жодних дій по відключенню приміщення фотоательє, що знаходиться в житловому АДРЕСА_1 не вчиняв.

Суд не приймає акт від 22.09.2010р., складений комісією представників ЖКП «Центральне», про те, що система опалення приміщення фотоательє в АДРЕСА_1 відєднана від будинкової системи шляхом встановлення двох сталевих заглушок d-25 на трубах підєднання, в якості належного доказу акту про відключення, складеного у відповідності до вимог п.2.6 Порядку, форма якого передбачена додатком № 4 Порядку.

Окрім того, 07 червня 2011 року представниками КП «Теплотранссервіс»разом з працівниками ЖКП «Центральне»в присутності споживача ОСОБА_2 обстежено систему опалення приміщення фотоательє на АДРЕСА_2 та встановлено порушення системи теплопостачання приміщення без проектно-кошторисної документації. Про даний факт повідомлено прокуратуру м.Рівне /а.с.44-45/.

Відповідно до ст.526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст.525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Враховуючи вищевикладене, у відповідності до п.8.4 Договір від 16.03.2004р. № 1221, укладений між КП «Теплотранссервіс»та підприємцем ОСОБА_2, був пролонгований на наступний період, тобто до 16.03.2011р.

За умовами п.5.4 Договору № 1221 від 16.03.2004р. розрахунковим періодом є календарний місяць. Строк оплати встановлено не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим.

Відповідач оплату за теплову енергію проводив несвоєчасно і не в повному обсязі.

Внаслідок несвоєчасного проведення платежів у відповідача виникла заборгованість, яка станом на 21.02.2011р. становила 2005,25 грн. за період надання послуг з жовтня 2010р. по січень 2011р.

Відповідно до ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відтак, позовні вимоги про стягнення основного боргу у сумі 2005,25 грн. є такими, що підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню на підставі ст.ст.526, 530 ЦК України.

Умовами п.6.3.3 Договору сторони погодили відповідальність споживача послуг у разі прострочення проведення розрахунків за теплову енергію у вигляді пені у розмірі 0,5 % належної до сплати суми за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України.

Частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Поскільки прострочення відповідача по оплаті спожитої теплової енергії у період з жовтня 2010р. по січень 2011р. має місце, то позовні вимоги про стягнення пені у сумі 46,42 грн. та 3 % річних у сумі 8,22 грн. за період прострочення з 11.11.2010р. по 21.02.2011р., інфляційних втрат у сумі 23,14 грн. є підставними та підлягають задоволенню за обгрунтованим розрахунком позивача, виконаним останнім з дотриманням вимог ст.612 ЦК України, част.6 ст.232 ГК України, п.5.4, 6.3.3 Договору № 1221 від 16.03.2004р..

Відповідно до ст.49 ГПК України на відповідача покладаються судові витрати, а саме державне мито у сумі 102 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236,00 грн.

Керуючись статтями 49, 81-1, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, іден.номер НОМЕР_1) на користь комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради (вул.Д.Галицького, буд.27, м.Рівне, 33027, іден.код 30841056) основний борг у сумі 2005 грн. 25 коп., пеню у сумі 42 грн. 46 коп., 3 % річних у сумі 8 грн. 22 коп., збитки від інфляції у сумі 23 грн. 14 коп.

Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, іден.номер НОМЕР_1) в доход державного бюджету України державне мито у сумі 102 грн. 00 коп.

Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, іден.номер НОМЕР_1) в доход державного бюджету України витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн. 00 коп.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Крейбух О. Г.

повне рішення складено "08" липня 2011 року

Помічник судді Бедратий Ю.В.