ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" липня 2011 р. Справа № 5023/3569/11
вх. № 3569/11
Суддя господарського суду Тихий П.В.
при секретарі судового засідання Михайлюк В.Ю.
за участю представників сторін:
прокурора - Фатєєв А.І.;
позивача - не з"явився;
відповідача - Спасибо В.В.;
3-я особа (Зміївська районна рада) - не з"явився;
3-я особа (КРУ Х/обл.) - Василенко Г.В.;
розглянувши справу за позовом Прокурора Зміївського району Харківської області м. Зміїв в інтересах держави в особі Зміївської районної державної адміністрації, м. Зміїв;
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
- Зміївська районна рада, м. Зміїв,
- Контрольно - ревізійне управління Харківської області, м. Харків;
до ТОВ "Котельні лікарняного комплексу", м. Харків
про стягнення коштів
ВСТАНОВИВ:
Прокурор звернувся до суду з позовом про зобов"язання відповідача повернути позивачу незаконно отримані кошти районного бюджету в сумі 999500, 00 грн.
Ухвалою суду від 12.05.11р. було порушено провадження по справі, призначено розгляд справи на 24.05.11р. та задоволено клопотання прокурора про забезпечення позову.
17.05.11р. до суду надійшла уточнена позовна заява прокурора по справі, відповідно до якої він просить суд стягнути з відповідача на користь позивача незаконно отримані кошти районного бюджету в сумі 999500, 00 грн., яку було прийнято судом до розгляду.
24.05.11р. відповідач надав до канцелярії суду відзив на позовну заяву (вх.№10524), в якому проти позову заперечує та просить суд відмовити в позові повністю. Разом із відзивом були надані документи для долучення до матеріалів справи.
Відповідач надав суду доповнення до заперечень на позовну заяву (вх. №14018 від 06.06.11р.).
Суд залучив до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Зміївську районну раду (63400, Харківська область, м. Зміїв, вул. Леніна, 9) та Контрольно - ревізійне управління Харківської області (61022, м. Харків, Держпром, 4 під., 10 пов.).
3-я особа (КРУ Х/обл.) 22.06.11 надала до канцелярії суду пояснення, в яких вказує, що підтримує позов прокурора в повному обсязі.
Розгляд справи було відкладено на 06.07.11р.
30.05.11 р. до суду надійшла заява відповідача про скасування заходів щодо забезпечення позову (вх. №16545 від 30.06.11).
Представник відповідача в судовому засіданні 06.07.11, вказав, що данний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, також, зазначив, що відповідач не підтримує своєї заяви про скасування заходів щодо забезпечення позову.
Представники позивача та Зміївської районної ради у судове засідання 06.07.11 не з"явились, документи витребувані судом не надали, причини неявки у судове засідання не повідомили.
06.07.11 від прокурора надійшли пояснення по справі (вх. №16934) відповідно до яких він уточнив позовні вимоги та просить суд, на підставі ст. 1212 Цивільного кодексу України, стягнути з ТОВ «Котельні лікарняного комплексу» безпідставно отримані грошові кошти в сумі 999 500,00 грн.
Відповідно до ст. 22 ГПК України, позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
Суд, розглянувши заяву прокурора, визнав її такою, що не суперечить чинному законодавству та не порушує чиї - небудь права та охоронювані законом інтереси, відповідає вимогам ст. 22 ГПК України та підлягає прийняттю до розгляду.
За таких обставин, суд розглядає справу з урахуванням цих уточнень.
Враховуючи те, що норми ст. 65 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом в межах наданих ним повноважень створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе розглядати справу за наявними у справі і додатково поданими на вимогу суду матеріалами і документами.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення присутніх представників, суд встановив наступне.
19.09.2008 рішенням XXXII сесії V скликання Зміївської районної ради про зміни до бюджету Зміївського району та доповнення до Програми розвитку і реформування житлово-комунального господарства Зміївського району на 2004-2010 роки виділено кошти за кодом функціональної класифікації 100103 «Дотація житлово-комунальному господарству (для ТОВ «Котельні лікарняного комплексу») у сумі 999500,00 грн. на покриття різниці між тарифами на послуги з теплопостачання та їх собівартістю.
Відповідно до постанови від 30.08.10. Зміївського районного суду Харківської області, КРУ в Харківській області проведено позапланові виїзні ревізії фінансово-господарської діяльності Зміївської РДА та Зміївської районної ради, а також позапланову виїзну ревізію дотримання вимог бюджетного законодавства при формуванні та виконанні районного бюджету фінансовим управлінням Зміївської РДА за 2008-2009 роки та завершений звітний період 2010 року, про, що складено акт №08-20/162 від 22.09.10, на підставі якого виявлені порушення.
Протягом 2008 року зі Зміївського районного бюджету відповідно до прийнятих рішень ХХХІІ сесії V скликання Зміївської районної ради від 19.09.2008 про зміни до бюджету Зміївського району( Рішення №379-V) та доповнення до Програми розвитку і реформування житлово-комунального господарства Зміївського району на 2004-2010 роки (Рішення №377-V), виділено кошти за кодом функціональної класифікації (далі КФК) 100103 «Дотація житлово-комунальному господарству (для ТОВ «Котельні лікарняного комплексу») в сумі 999500,00грн. на покриття різниці між тарифами на послуги з теплопостачання та їх собівартістю.
Головним розпорядником вищезазначених коштів рішенням ХХХП сесії V скликання Зміївської районної ради (зміни в додаток №3 до рішення від 14.01.2008 №270-V) визначено Зміївську райдержадміністрацію.
За наданим розпорядженням про виділення коштів загального фонду місцевих бюджетів з рахунку №31429000700227 Державним казначейством у Зміївському районі від 23.09.2008 №183, кошти виділено на рахунок головного розпорядника - райдержадміністрації pax. №35318035000764 за КФК 100103 КЕКВ 1310 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» в сумі 999500,00 гривень.
Відповідно до Розподілу виділених бюджетних асигнувань з рахунку №35318035000764 від 25.09.2008 №139 кошти перераховано ТОВ «Котельні лікарняного комплексу» за КФК 100103 КЕКВ 1310 на рахунок 35433001004776 в сумі 999500,00 гривень. Розподіл підписано головою Зміївської районної державної адміністрації Гацько А.Ф., головним бухгалтером Тішкіною Т.І.
ТОВ «Котельні лікарняного комплексу» неодноразово зверталося до Зміївської РДА та Зміївської районної ради з листами про затвердження та необхідність підвищення тарифів у 2006 році (№01/01 від 04.01.2006, №30 від 03.02.2006, №107 від 16.05.2006) в зв'язку з підвищенням ціни на природній газ, електроенергії, холодної води, зростанням розміру мінімальної заробітної плати та ростом цін на сировину та матеріали, а також з проханням при розгляді бюджету передбачити необхідні кошти для повернення підприємству різниці в тарифах і різниці в ціні бюджетного газу.
Bідповідно до п. 2 ст.28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР), встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати комунальних послуг, які надаються підприємствами, належать до повноважень сільських, селищних, міських рад. Отже і відшкодовувати, згідно п.4 ст.31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 №1875-ІV, у разі затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно-обгрунтованих витрат на їх виробництво, зобов'язаний з відповідного місцевого бюджету орган, що їх затвердив, тобто сільські, селищні, міські ради .
Відшкодування ж збитків, зумовлених змінами цін, тарифів на природній газ центральними органами виконавчої влади, та які призвели до непередбачених витрат підприємству-виробнику, відповідно до п. 8 ст. 31 Закону №1875-ІV зобов'язані проводити протягом поточного фінансового року та до затвердження нового бюджету центральні органи виконавчої влади.
В зв'язку з тим, що різниця в тарифах була обумовлена не через затвердження економічно необґрунтованого розміру тарифу, а через підвищення центральними органами виконавчої влади ціни на природний газ, то відшкодування збитків повинно проводитись відповідно до п. 8 ст. 31 Закону №1875-ІV центральними органами виконавчої влади.
З вищезазначеного свідчить, що витрати, які відповідно до Розподілу виділених бюджетних асигнувань від 25.09.2008 №139, перераховано ТОВ «Котельні лікарняного комплексу»на покриття різниці між тарифами на послуги з теплопостачання та їх собівартістю в сумі 999500,00грн. заплановані та здійснені з районного бюджету .
Прокуратурою Зміївського району 04.10.2010 до Зміївської районної ради принесено протест, па рішення XXXII сесії V скликання Зміївської районної ради від 19.09.08. №379-V про внесення змін до рішення XXIII сесії V скликання від 14.01.08 p. №270-V "Про районний бюджет па 2008 рік», який 12.10.2010 задоволено, а рішення в частині бюджетного призначення відображеного у додатку 2 до цього рішення "Видатки районного бюджету на 2008 рік за функціональною структурою" та у додатку 3 "Розподіл видатків районного бюджету па 2008 рік за головними розпорядниками коштів" за кодом КТКВ 100103 (Дотація житлово-комунальному господарству 'ГОВ «Котельні лікарняного комплексу» в сумі 999500 грн.) скасовано.
Відповідно до ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Враховуючи, що рішення XXXII сесії V скликання Зміївської районної ради, на підставі якого були виділені відповідачу грошові кошти в сумі 999500 грн. скасовано, відповідач повинен повернути вказані грошові кошти.
За таких обставин, суд, визнав позовні вимоги прокурора обгрунтованими, такими, що підтверджуються наданими суду доказами та підлягають задоволенню.
При цьому, суд вважає безпідставними посилання відповідача на те, що данний спір не підлягає розгляду в господарських судах України, оскільки, спірні правовідносини між сторонами виникли на підставі господарських угод про постачання природного газу.
Відповідно до ст. 44 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати складаються з державного мита, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов"язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката, витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу та інших витрат, пов"язаних з розглядом справи. Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, стороні, на користь якої відбулося рішення, господарський суд відшкодовує мито за рахунок іншої сторони і в тому разі коли друга сторона звільнена від його сплати; суми які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов"язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката, витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу та інших витрат, пов"язаних з розглядом справи покладаються при задоволенні позову на відповідача, а при відмові в позові – на позивача.
За таких обставин, суд, керуючись ст. ст. 22, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України,
ВИРІШИВ:
Прийняти уточнення позовних вимог.
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Котельні лікарняного комплексу» (код: 31555944, 61018, м. Харків, вул. Балакірєва, 3, рах. 26009300837 в АКБ "Меркурій", МФО 351663) на користь Зміївської районної державної адміністрації (63404, м.Зміїв, вул. Леніна, 9, код 04059639) - безпідставно отримані грошові кошти в сумі 999500 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Котельні лікарняного комплексу» (код: 31555944, 61018, м. Харків, вул. Балакірєва, 3, рах. 26009300837 в АКБ "Меркурій", МФО 351663) на користь державного бюджету України - 9995,00 грн. державного мита.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Котельні лікарняного комплексу» (код: 31555944, 61018, м. Харків, вул. Балакірєва, 3, рах. 26009300837 в АКБ "Меркурій", МФО 351663) на користь державного бюджету України - 236 грн. витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя Тихий П.В.
Повний текст рішення складено 11.07.11р.