ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" липня 2011 р.
Справа № 5004/1016/11 за позовом Першого заступника прокурора Волинської області в інтересах держави в особі Державної спеціалізованої бюджетної установи Аграрний фонд, м.Київ
до відповідача Приватного сільськогосподарського підприємства "Стир-Агро'', с.Мстишин Луцького району
про стягнення 104 29,94 грн.
Суддя Бондарєв С.В.
ПРЕДСТАВНИКИ:
від позивача: ОСОБА_1 - довіреність №18 від 22.04.2011р.;
від відповідача: н/з.
В судовому засіданні взяв участь прокурор відділу представництва Остапчук С.О.
СУТЬ СПОРУ: Перший заступник прокурора Волинської області в інтересах держави в особі Державної спеціалізованої бюджетної установи Аграрний фонд звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача Приватного сільськогосподарського підприємства "Стир-Агро'' 706 491,00 грн., в т.ч. 555810,00 грн. основного боргу згідно кредитного договору №594 від 28.08.2009р. за період з 01.05.2010р. по 25.03.2011р., 3143,00 грн. пені, 47538,00 грн. відсотків.
В заяві про зменшення позовних вимог від 17.06.2011р. позивач просить стягнути з відповідача 104029,94 грн., в т.ч. 85425,06 грн. відсотків за користування бюджетною позикою за період з 28.08.2009р. по 23.03.2011р., 18604,88 грн. 3 % річних за період з 28.05.2010р. по 23.03.2011р., в т.ч. 15676,43 грн. 3% річних за прострочення повернення боргу за період з 01.05.2010р. по 23.03.2011р., 2928,45 грн. 3% річних з неповернених відсотків за період з 01.05.2010р. по 21.06.2011р.
Дану заяву підтримав прокурор.
Дане зменшення судом прийняте, має місце нова ціна позову, з якої вирішується спір.
Відповідач в судове засідання не зявився, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив на позовну заяву та витребувані судом документи не подані, справу може бути розглянуто за наявними в ній документами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд,-
в с т а н о в и в:
28.08.2009 між Приватним сільськогосподарським підприємством "Стир-Агро" (позичальник) та Державною спеціалізованою бюджетною установою Аграрний фонд (кредитор) було укладено кредитний договір про бюджетні позики в межах режиму державних заставних закупівель № 594.
Відповідно до п. 1.1 даного договору кредитор зобов'язався надати позичальнику бюджетну позику в межах режиму державних заставних закупівель відповідно до Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», а позичальник зобов'язався повернути суму бюджетної позики та сплатити відсотки за її користування.
Згідно п. 1.2 позичальник для забезпечення своїх зобов'язань передав в заставу зерно на умовах зазначеного договору в кількості 900 т.
Відповідно до п. 2.1 договору розмір суми бюджетної позики становить 675 810,00 грн.
Згідно п. 4.1.3. договору позичальник зобов'язався повернути бюджетну позику до 01.05.2010р. та сплатити відсотки за її користування відповідно до ст. 12 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України»з розрахунку 9,05% річних від суми непогашеної бюджетної позики. Дозволяється дострокове погашення суми бюджетної позики та пропорційне погашення плати за користування нею або її частини.
Відповідно до п. 4.1.4 договору позичальник має право витребувати заставне зерно до закінчення передбаченого цим договором строку. У такому разі позичальник зобов'язаний повернути Кредитору отриману позику, а також плату за користування нею та відшкодувати Зерновому складу витрати за зберігання заставного зерна за час фактичного перебування у заставі.
Згідно п.4.2.1. укладеного договору Кредитор зобов'язався надати бюджетну позику шляхом перерахування позичальнику відповідних грошових сум на рахунок № 260000767, відкритий у ВФ ВАТ «Кредитпромбанк», протягом трьох банківських днів з дня надходження до Кредитора простого складського свідоцтва та цього договору.
Позивач свої зобов'язання виконав, перерахував відповідачу у межах режиму державних заставних закупівель зерна в сумі 675 810,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №7634 від 10.09.2009р.
Згідно п. 2 додаткового договору до кредитного договору № 594 про бюджетні позики в межах режиму державних заставних закупівель позичальник несе відповідальність за кількісне та якісне зберігання зерна.
На виконання наказу дирекції Аграрного фонду № 111 від 03.10.2008, Волинським регіональним відділенням Аграрного фонду проведена перевірка якості зерна, переданого в заставу, за результатами якої встановлено, що зерно пшениці 3-го класу, передане в заставу, в господарстві відсутнє, що підтверджується актом перевірки наявності заставного зерна та відповідності його кількісним та якісним показникам від 05.06.2010р. В тексті акту позивач звернувся з вимогою до відповідача про термінове повернення бюджетної позики та відсотків за користування нею.
Однак відповідач на день подачі позову свої зобовязання не виконав, не повернув позивачу бюджетну позику.
Згідно ст.193 Господарського кодексу України, ст.526 Цивільного кодексу України зобовязання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 1046 Цивільного кодексу України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
За ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно із ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України»використання бюджетної позики погашається єдиним платежем у строк, визначений у кредитному договорі. Дозволяється дострокове погашення суми бюджетної позики та пропорційне погашення плати за її використання або їх частини. При повному погашенні основної суми бюджетної позики та плати за її використання, у тому числі достроковому, позичальнику повертається просте чи подвійне складське свідоцтво (складська квитанція), а зерно звільняється з- під режиму застави. Якщо основна сума бюджетної позики та/або плата за її використання не погашається позичальником у строк, встановлений кредитним договором, то з такого моменту: а) предмет застави переходить у власність держави та зараховується до складу державного продовольчого резерву за цінами, що діяли на момент оцінки такого предмета застави; б) зобов'язання між сторонами договору вважаються повністю виконаними (у тому числі щодо плати за користування бюджетною позикою та повернення її основної суми); в) обов'язок з оплати вартості подальшого зберігання колишнього об'єкта застави переходить на кредитора; г) кредитор набуває прав вигодонабувача за договором страхування такого колишнього об'єкта застави.
Судом встановлено, що відповідач основний борг згідно кредитного договору №594 від 28.08.2009р. сплатив в розмірі 675,810 грн., що підтверджується копіями платіжних доручених доданих до справи.
Відповідно до ст. 536 Цивільного Кодексу України за користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами.
Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.
Згідно розрахунку позивача відсотки за користування бюджетною позикою за період з 28.08.2009р. по 23.03.2011р. складають 85425,06 грн., підставно нараховані позивачем і підлягають до стягнення з відповідача.
Згідно із ст. 625 Цивільного Кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобовязання на вимогу кредитора зобовязаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно розрахунку позивачем нараховано 18604,88 грн. 3 % річних, в т.ч. 15676,43 грн. 3% річних за прострочення повернення боргу за період з 01.05.2010р. по 23.03.2011р., 2928,45 грн. 3% річних з неповернених відсотків за період з 01.05.2010р. по 21.06.2011р. підставно, які підлягають до стягнення з відповідача.
Всього слід стягнути 104029,94 грн., в т.ч. 85425,06 грн. відсотків за користування бюджетною позикою, 18604,88 грн. 3 % річних.
Оскільки спір до розгляду суду доведений з вини відповідача, держмито в сумі 1 040,30 грн. та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, пропорційно до суми задоволених вимог, слід стягнути з нього в дохід Державного бюджету України.
Керуючись ст.193 Господарського кодексу України, ст.ст.509, 525, 526, 610, 612, 625, 1046, 1048 Цивільного кодексу України , ст.ст.44, 49, 82 85 Господарського процесуального кодексу України , господарський суд
в и р і ш и в:
1. Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства "Стир-Агро'', с.Мстишин Луцького району (код 32644537, р/р 260000767 в Волинській філії ВАТ "Кредитпромбанк", МФО 303741) на користь Державної спеціалізованої бюджетної установи Аграрний фонд, м.Київ, вул.Б. Грінченка, 1 ( код 33642855, р/р 35228002004099 в Державному казначействі України, м.Київ, МФО 820172) 104029,94 грн., в т.ч. 85425,06 грн. відсотків за користування бюджетною позикою, 18604,88 грн. 3 % річних.
2. Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства "Стир-Агро'', с.Мстишин Луцького району (код 32644537, р/р 260000767 в Волинській філії ВАТ "Кредитпромбанк", МФО 303741) в дохід державного бюджету України 1 040,30 грн.. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Суддя С. В. Бондарєв
Повний текст рішення
складено та підписано
14.07.11