Постанова № 16945274, 12.04.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.04.2011
Номер справи
2а-19400/10/2670
Номер документу
16945274
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

12 квітня 2011 року 15:30 № 2а-19400/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря ХижнякІ.В. та представників:

позивача: Барамикіної В.А.;

відповідача: не зявились

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу

за позовомДочірньої компанії “Укргазвидобування” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”

доСумської міжрайонної державної податкової інспекції

провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 12 квітня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:

30 грудня 2011 року (відповідно до відмітки служби діловодства суду) Дочірня компанія “Укргазвидобування” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” (далі по тексту позивач, ДК “Укргазвидобування”) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції (далі по тексту відповідач, Сумська МДПІ), в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 02 серпня 2010 року №0001821510/0, від 23 серпня 2010 року №0001841510/0, від 11 жовтня 2010 року №0001821510/1/4922 та №0001841510/1/4923, від 12 листопада 2010 року №0001821510/2/5463 та №0001841510/2/5464.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 січня 2011року відкрито провадження в адміністративній справі №2а-19400/10/2670, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 31 січня 2011 року.

25 січня 2011 року від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

31 січня 2011 року позивач подав доповнив позовні вимоги та додатково просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 17 грудня 2010року №0001821510/3/6358 та №0001841510/3/6359.

В судовому засіданні 31 січня 2011 року, в звязку із клопотанням відповідача, розгляд справи відкладено на 25 лютого 2011 року.

22 лютого 2011 року від відповідача надійшло повторне клопотання про відкладення розгляду справи.

Враховуючи клопотання відповідача, розгляду справи відкладено на 22 березня 2011року. 22 березня 2011 року судом оголошено перерву до 12 квітня 2011 року.

В судовому засіданні 12 квітня 2011 року представник позивача позовні вимоги підтримав, відповідача в судове засідання свого представника не направив, хоча про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

Податковим повідомленням-рішенням Сумської ОДПІ від 02 серпня 2010 року №0001821510/0 на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Пропорядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” за затримку на 23 календарні дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, передбаченого пунктом 8 Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2001 року №256, абзацом першим підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, в розмірі 95413,53 грн. ДК “Укргазвидобування” зобовязано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 9541,35 грн. за платежем рентна плата за газовий конденсат, що видобувається в Україні.

Податковим повідомленням-рішенням Сумської ОДПІ від 23 серпня 2010 року №0001841510/0 на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Пропорядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” за затримку на 30 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, передбаченого пунктом 8 Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2001 року №256, абзацом першим підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, в розмірі 96153,05 грн. ДК “Укргазвидобування” зобовязано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 9615,31 грн. за платежем рентна плата за газовий конденсат, що видобувається в Україні.

В результаті адміністративного оскарження зазначені податкові повідомлення-рішення залишені без змін, а відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 11жовтня 2010 року №0001821510/1/4922 та №0001841510/1/4923; від 12 листопада 2010 року №0001821510/2/5463 та №0001841510/2/5464; від 17 грудня 2010 року №0001821510/3/6358 та №0001841510/3/6359.

Податкові повідомлення-рішення від 02 серпня 2010 року №0001821510/0, від 11жовтня 2010 року №0001821510/1/4922, від 12 листопада 2010 року №0001821510/2/5463, від 17 грудня 2010 року №0001821510/3/6358 прийняті на підставі акта від 19 липня 2010року №329/15/30019775 “Про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні” (далі по тексту Акт перевірки 1).

В Акті перевірки 1 зазначено, що перевіркою встановлено порушення позивачем пункту 8 Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2001 року №256, абзацу першого підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а саме: податкове зобовязання за травень 2010 року у розмірі 95413,53 грн. при граничному терміні сплати 31 травня 2010 року фактично сплачено 23 червня 2010 року згідно платіжного доручення №200, тобто із затримкою 24 дні.

Податкові повідомлення-рішення від 23 серпня 2010 року №0001841510/0, від 11жовтня 2010 року №0001841510/1/4923, від 12 листопада 2010 року №0001841510/2/5464, від 17 грудня 2010 року №0001821510/3/6359 прийняті на підставі акта від 12 серпня 2010року №356/15/30019775 “Про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні” (далі по тексту Акт перевірки 2).

В Акті перевірки 2 зазначено, що перевіркою встановлено порушення позивачем пункту 8 Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2001 року №256, абзацу першого підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а саме: податкове зобовязання за червень 2010 року у розмірі 96153,05 грн. при граничному терміні сплати 30 червня 2010 року фактично сплачено 30 липня 2010 року згідно платіжного доручення №1971, тобто із затримкою 30 днів.

Позивач вважає, що висновки Акта перевірки не відповідають фактичним обставинам справи, оскільки рентна плата за газовий конденсат сплачена в строки, передбачені Порядком обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2001 року №256; та зазначає, що штраф за порушення граничних строків сплати може бути застосовано лише за порушення правил оподаткування, визначених відповідними законами, а постанова Кабінету Міністрів України від 22 березня 2001 року №256 законом не являється.

Відповідач підтримує висновки Актів перевірок щодо несвоєчасної сплати позивачем суми податкового зобовязання та зазначає, що застосування штрафних санкцій на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відбулося правомірно.

Окружний адміністративний суд міста Києва не погоджується зі спірними податковими повідомленнями-рішеннями, виходячи з наступних мотивів.

Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами” податкове зобовязання - зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Згідно з підпунктом 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 цього Закону платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом “г” підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.

Абзацом першим пункту 5.1 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами” передбачено, що податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до абзацу першого підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами” платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно з підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами” податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а)календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом “г” підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г)календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Відповідно до абзацу другого пункту 5.1 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами” податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Підпункт 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами” встановлює, що платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Механізм обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат (далі - рентна плата) у розмірах, установлених законом на час виникнення спірних правовідносин був визначений Порядком обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2001 року №256 (далі по тексту Порядок).

Згідно з пунктами 5, 6 Порядку платник самостійно складає розрахунок податкових зобовязань з рентної плати, у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою ДПА.

Податковий розрахунок подається платником починаючи з календарного місяця, що настає за місяцем, у якому такий платник отримав дозвіл на початок (продовження) виконання роботи підвищеної небезпеки або експлуатації обєкта відповідно до Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2003 року №1631.

Відповідно до пунктів 7, 8 Порядку платник протягом 20 календарних днів після закінчення звітного (податкового) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби.

Сума податкових зобовязань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за звітний (податковий) період, сплачується платником до Державного бюджету України протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.

Матеріали справи підтверджують, що позивач подав до Сумської МДПІ податковий розрахунок рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат за травень 2010 року, в якому визначено суму податкового зобовязання у розмірі 1587707,27 грн.

Враховуючи, що граничним строком подання податкового розрахунку за травень 2010року є 21 червня 2010 року, граничним строком сплати суми податкового зобовязання є 01 липня 2010 року.

Сума податкового зобовязання з рентної плати за газовий конденсат за травень 2010року у розмірі 1587707,27 грн. сплачена позивачем 23 червня 2010 року, що підтверджується платіжним дорученням від 23 червня 2010 року №200, копія якого міститься в матеріалах справи.

В податковому розрахунку рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат за червень 2010 року позивачем визначено суму податкового зобовязання у розмірі 1293496,79 грн.

Враховуючи, що граничним строком подання податкового розрахунку за червень 2010року є 20 липня 2010 року, граничним строком сплати суми податкового зобовязання є 30 липня 2010 року.

Сума податкового зобовязання з рентної плати за газовий конденсат за червень 2010року у розмірі 1293496,79 грн. сплачена позивачем 30 липня 2010 року, що підтверджується платіжним дорученням від 30 липня 2010 року №1971, копія якого знаходиться в матеріалах справи.

Таким чином, наведене свідчить, що сума податкового зобовязання з рентної плати за газовий конденсат за травень та червень 2010 року сплачена позивачем у встановлені строки, а тому висновки Актів перевірок про порушення ДК “Укргазвидобування” пункту 8 Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22березня 2001 року №256, та абзацу першого підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” є помилковими.

Відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобовязаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, - у розмірі пятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.

З огляду на те, що штраф на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” може бути застосований у випадку порушення граничних строків сплати податкового зобовязання, беручи до уваги відсутність порушення таких строків з боку позивача, накладення на нього штрафних санкцій є протиправним.

Отже, податкові повідомлення-рішення Сумської МДПІ від 02 серпня 2010 року №0001821510/0; від 23 серпня 2010 року №0001841510/0; від 11 жовтня 2010 року №0001821510/1/4922 та №0001841510/1/4923; від 12 листопада 2010 року №0001821510/2/5463 та №0001841510/2/5464; від 17 грудня 2010 року №0001821510/3/6358 та №0001841510/3/6359 є протиправними та підлягають скасуванню.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, Сумською МДПІ не доведена правомірність та обґрунтованість прийняття спірних податкових повідомлень-рішень з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ДК“Укргазвидобування” підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Адміністративний позов Дочірньої компанії “Укргазвидобування” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” задовольнити повністю.

2.Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Сумської міжрайонної державної податкової інспекції від 02 серпня 2010 року №0001821510/0; від 23серпня 2010 року №0001841510/0; від 11 жовтня 2010 року №0001821510/1/4922 та №0001841510/1/4923; від 12 листопада 2010 року №0001821510/2/5463 та №0001841510/2/5464; від 17 грудня 2010 року №0001821510/3/6358 та №0001841510/3/6359.

3.Присудити з Державного бюджету України на користь Дочірньої компанії “Укргазвидобування” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” судові витрати у розмірі 3,40 грн. (три гривні сорок копійок).

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.А. Кузьменко