Постанова № 16940995, 27.05.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
27.05.2011
Номер справи
2а-3593/11/0170/19
Номер документу
16940995
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 травня 2011 р.

(09:19) Справа №2а-3593/11/0170/19 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого суддіКузнякової С.Ю.,

при секретарі Устіновій І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

,

за позовом Публічного акціонерного товариства „Сімферопольсільмаш"

до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим

про визнання протиправною бездіяльність та спонукання до виконання певних дій,

Суть спору: позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача ( з урахуванням уточнень від 19 травня 2011 року) про зобов'язання Державну податкову інспекцію в м. Сімферополі АР Крим визнати декларацію Публічного акціонерного товариства „Сімферопольсільмаш" з податку на додану вартість за липень 2010 року податковою декларацією та прийняти її; про визнання протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень - Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим по не проведенню в картці особового рахунку з податку на додану вартість Публічного акціонерного товариства „Сімферопольсільмаш" розрахунків податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2010 року;про зобов'язання Державну податкову інспекцію в м. Сімферополі АР Крим провести в картці особистого рахунку Публічного акціонерного товариства „Сімферопольсільмаш" розрахунки податкових зобов'язань відповідно до податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2010 року.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, направив клопотання про розгляд справи за його відсутністю, на уточнених позовних вимог наполягав у повному обсязі.

Представник відповідача до суду не з’явився, проте 13.05.11р. надав заперечення на адміністративний позов та просив відмовити у задоволені позовних вимог з підстав викладених у запереченнях.

У зв’язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів, наявних в матеріалах справи достатньо, суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю сторін.

Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство „Сімферопольсільмаш" (ідентифікаційний код 05786117) 29.05.1998 року зареєстроване в якості юридичної особи виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 434337).

Судом встановлено, що 19.08.2010 року позивач надав податковому органу податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2010 року ( вх. № 151081).

Повідомленням вих. №37511/10/28-4 ДПІ в м. Сімферополі повідомила позивача, що надана податкова декларація з податку на прибуток за липень 2010 рік (вх. № 151081 від 19.08.2010 року) не визнана податковою декларацією, у зв’язку з тим, що в порушення п. 3.3, п.4.3 Порядку заповнення і подання податкової декларації по ПДВ, затвердженого Наказом ДПА України від 30.05.1997 року за № 166 (в редакції Наказу ДПА України від 12.05.2010 року 313, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.05.2010 року під №350/17645), дана декларація заповнена таким чином, який не забезпечує вільне читання тексту (цифр). Позивачу також було запропоновано заповнити декларацію відповідно до вимог вказаного вище Порядку та надати її до ДПІ в м. Сімферополі АР Крим.

Оцінюючи правомірність дій відповідача щодо невизнання поданого позивачем документу як податкову декларацію, суд враховує, що відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із п. 1.11 ст. 1 Закону України №2181-III від 21.12.2000 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (який діяв на час виникнення спірних відносин ( далі Закон України №2181)) податкова декларація - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Підпунктом 4.1.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України №2181 передбачено, що податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому випадку, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право:

надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу;

оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.

Надаючи оцінку спірним відносинам, суд також зазначає, що відповідачем порушено приписи пп. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону України №2181 через те, що жодного рішення про невизнання поданих позивачем документів податковими деклараціями не приймалось, що унеможливило оскарження позивачем цього рішення у порядку апеляційного узгодження. Направлене позивачеві повідомлення таким рішенням у будь-якому разі не є.

Зазначене повідомлення є способом інформування платника податків про дії, вчинені податковим органом на підставі пп. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону України №2181. При цьому підставою для виникнення у платника податків додаткових обов'язків є саме дії податкового органу з неприйняття документів податкової звітності. У свою чергу, повідомлення із відповідною інформацією не впливає на права та обов'язки платника податків, а тому не є актом індивідуальної дії в розумінні пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно із пунктами 1.1, 1.2 Порядку №166 подання податкової декларації з податку на додану вартість (далі - декларація) передбачено пунктом 4.1 статті 4 Закону України від 21 грудня 2000 року N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Декларація подається до податкового органу за місцем реєстрації особою, яка зареєстрована платником податку на додану вартість згідно з вимогами Закону України від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР "Про податок на додану вартість".

Суд зазначає, що відповідно до п. 3.1. Наказу Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року N 166, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 9 липня 1997 р. за N250/2054“Про затвердження форми податкової декларації та порядку її заповнення і подання” декларація до органів податкової служби може бути подана: на паперових носіях; на магнітних носіях з роздрукованими копіями файлів; засобами електронної пошти E-mail; поштовими відправленнями. Вступна частина, службові поля та чотири розділи податкової декларації з податку на додану вартість, податкової декларації з податку на додану вартість (спеціальної), податкової декларації з податку на додану вартість (переробних підприємств) та податкової декларації з податку на додану вартість (скороченої) подаються на двох двосторонніх аркушах формату А-4, скріплених між собою; додатки до декларацій, уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (до декларації з податку на додану вартість (скороченої)/(переробного підприємства)/(спеціальної)) - на аркушах формату А-4 (п. 3.2.) Декларація заповнюється таким чином, щоб забезпечити збереження записів у ній та вільне читання тексту (цифр) протягом установленого строку зберігання звітності. Декларація може бути заповнена від руки чорнильною чи кульковою ручкою або видрукувана (заповнення олівцем не допускається), без виправлень і помарок; у рядках, де відсутні дані для заповнення, має бути проставлений прочерк (п.3.3.).

Під час судового засідання судом досліджена надана позивачем декларації та будь-яких порушень наведених норм законодавства під час заповнення декларації з боку позивача, які відповідно до вимог Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” давали підстави податковому органу не визнавати зазначену декларацію документом податкової звітності, суд не вбачає.

Визначення податковими органами переліку обов’язкових реквізитів своїми наказами, неприпустимо змінювати перелік таких реквізитів або змінювати перелік підстав, за якими податкові декларації можуть бути не визнані як податкові декларації у кожному окремому випадку, не спираючись на норми діючого законодавства.

Суд підкреслює, що Наказ Державної податкової адміністрації України від 31.12.2008 року №827, на якій посилається представник відповідача в обґрунтування заперечень на адміністративний позов, по-перше, не зареєстрований в Міністерстві юстиції України, по-друге, є підзаконним нормативно-правовим актом, який не повинен суперечить Закону, та встановлювати додаткові правові норми, які визначають обов’язкові правила поведінки, у даному випадку – підстави для невизнання податковою звітністю податкову декларацію, не встановлені Законом України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181, на підставі яких виникають, змінюються або припиняються правовідносини, тому суд не приймає до уваги приписи зазначеного наказу.

Доказів наявності передбачених пп. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181 обставин, які б дозволяли податковому органу не визнавати подані документи податковою декларацію, відповідач у встановленому порядку не надав.

Суд також звертає увагу відповідача, що жоден із зазначених у судовому рішенні наказів ДПА України не може бути визнаний таким, що розширює або звужує перелік підстав, за якими не можуть бути визнані податковою звітністю декларації платників податку на додану вартість.

Таким чином, виходячи з системного аналізу наведених норм права та встановлених судом обставин, суд вважає, що дії відповідача щодо невизнання податкової декларації з податку на додану вартість, поданою позивачем за звітний період липень 2010 року, податковою звітністю не ґрунтуються на Законі, норми якого регулюють спірні правовідносини, вчинені з порушенням основних принципів адміністративної юстиції, дотримання яких є складовою частиною демократичного суспільства, тому є протиправними.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Суд також враховує, що суб’єкт владних повноважень зобов’язаний діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів.

Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України (далі – Інструкція), затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 N 276, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за N 843/11123, яка діє на час вирішення спору по суті, встановлюється порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства. Відповідно до п. 1.3 Інструкції оперативний облік платежів, що надходять до бюджету, ведеться підрозділом адміністрування облікових показників та звітності органу державної податкової служби відповідно до порядку, установленого для справляння платежів до бюджету.

Проведення операцій в особових рахунках платників здійснюється в хронологічному порядку (п.1.6 Інструкції).

Згідно з п. 3.1 Інструкції з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.

Нарахуванню в особових рахунках платників підлягають: податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, самостійно визначені платником; податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства; пеня за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання; відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов'язань; непогашені суми векселя, що видається суб'єктом господарювання при здійсненні операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах (п.4.1 Інструкції).

Відповідно до п.п. 4.2.1 Інструкції податкові зобов'язання, штрафні санкції, пеня, самостійно визначені платником у податковій звітності, уносяться до електронної бази даних підрозділами обробки та ведення податкових документів і формуються в електронні та паперові реєстри.

Нарахування податкових зобов'язань та штрафних санкцій, що самостійно визначені та узгоджені платником, обліковується у розділі “Нарахована платежів - зменшено платежів” за відповідними кодами операцій.

Наведені положення законодавства свідчать про наявність у платника податків матеріально-правового інтересу в тому, щоб дані карток особових рахунків правильно відображали фактичний стан платежів до бюджету.

За таких обставин, уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

В судовому засіданні 27.05.2011 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 01.06.2011 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94,158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити у повному обсязі.

2. Зобов'язати Державну податкову інспекцію в м. Сімферополі АР Крим визнати декларацію Публічного акціонерного товариства „Сімферопольсільмаш" з податку на додану вартість за липень 2010 року податковою декларацією та прийняти її.

3. Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим по не проведенню в картці особового рахунку з податку на додану вартість Публічного акціонерного товариства „Сімферопольсільмаш" розрахунків податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2010 року;

4. Зобов'язати Державну податкову інспекцію в м. Сімферополі АР Крим провести в картці особистого рахунку Публічного акціонерного товариства „Сімферопольсільмаш" розрахунки податкових зобов'язань відповідно до податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2010 року.

5. Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства „Сімферопольсільмаш" (95047, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Вузлова, 8/5) судовий збір у розмірі 3,40 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя                                         Кузнякова С.Ю.