Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.07.11 Справа № 8/5009/2015/11
Суддя Попова І.А.
за позовом Першого заступника прокурора м. Запоріжжя в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах - позивач Запорізька міська рада (69015, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Аверс” (69000, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 72)
про внесення змін в п. 9 договору оренди земельної ділянки від 14.04.2006 р.
Суддя І. А. Попова
Представники:
Позивача ОСОБА_1 дов. від 19.01.2011 р.
Відповідача ОСОБА_2, дов. від 01.01.2011 р.
ОСОБА_3, дов. від 01.01.2011 р.
Прокурор Костяновська Ю.О., посв. № 152 від 13.01.2009 р.
Заявлено позовні вимоги про внесення змін в п. 9 договору оренди земельної ділянки, укладеного сторонами по справі 14.04.2006 р.
В судовому засіданні, відкритому 19.05.2011 р., оголошувалася перерва до 08.06.2011р., 15.06.2011 р. Розгляд справи відкладався до 04.07.2011 р. За клопотанням відповідача строк вирішення строку продовжено відповідно до ст. 69 ГПК України. Вступну та резолютивну частини рішення оголошено в засіданні 04.07.2011 р.
Прокурор та позивач підтримують вимоги з підстав, викладених у позові, в обґрунтування вказують, що 14.06.2006 р. Запорізькою міською радою з ТОВ «Аверс»укладено договір оренди землі, за яким позивач передав в оренду земельну ділянку площею 4, 8514 га по вул. Перемоги, 72 в м. Запоріжжі строком на 15 років. Відповідно до п. 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 288463 грн. 49 коп. за календарний рік в цінах на 2006 рік. Пунктом 11 договору передбачено, що орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. Земельна ділянка, яка передана відповідачу в оренду пройшла нормативну оцінку і на час звернення до суду із позовом складає відповідно до даних держкомзему 41929194 грн. 78 коп.. На вказаній земельній ділянці розташовані господарські та інші будівлі та споруди. Таким чином, земельний податок, що повинен сплачуватися за земельну ділянку, передану відповідачу в оренду за договором від 14.04.2006 р., відповідно до вимог Податкового кодексу України повинен складати трикратний розмір від суми земельного податку. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 79 від 03.03.2008 р. «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно якого, зокрема, впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008 р. У відповідності до ст. 188 ГК України Запорізька міська рада звернулася до ТОВ «Аверс»з пропозицією внести зміни у договір оренди землі від 26.04.2006 р. шляхом викладення п. 9 договору в наступній редакції: «Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 1257875 грн. 84 коп., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах на 2010 рік.». До пропозиції про внесення змін до договору оренди доданий розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, який зроблений на підставі технічного завдання на розрахунок нормативної грошової оцінки, наданого управлінням Держкомзему у м.Запоріжжі. Відповідачем додаткову угоду не укладено. Прокурор та позивач просять змінити п. 9 договору оренди землі, укладеного з відповідачем 14.04.2006 р. в редакції, запропонованій Запорізькою міською радою, а саме: «Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 1257875 грн. 84 коп., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах на 2010 рік.»
Відповідач заявлені позовні вимоги не визнав. У відзиві на позов від 17.05.2011 р. та додаткових запереченнях від 04.07.2011 р. відповідач вказує, що по-перше, умовами укладеного сторонами договору оренди земельної ділянки та приписами діючого законодавств не передбачено таких підстав для зміни розміру орендної плати за землю, на яких наполягає позивач. Перелік підстав для зміни узгодженого сторонами розміру орендної плати є вичерпним і не містить такої підстави для зміни розміру орендної плати, як зміна встановлених граничних розмірів орендної плати. Не містить такої підстави і укладений сторонами договір. Орендодавцем не приймалося рішення про збільшення орендної плати, яке може вплинути на відносини сторін за договором. Про проведення нової грошової оцінки та про її результати ТОВ «Аверс»не повідомлялося. По друге, щодо посилання прокурора та позивача на положення законодавчих актів, зокрема, Податкового кодексу України, які набрали чинності набагато пізніше дати укладення договору і погодження його умов, відповідач вважає, що відсутні підстави вважати, що позивач міг розраховувати на вигоду у вигляді орендної плати в розмірі, який на час укладання договору навіть не передбачався. По-третє, відповідач вказує, що позивач не звертався до ТОВ «Аверс»з пропозицією внести зміни до договору у встановленому законом порядку. Позивачем, як орендодавцем, в порушення вимог законодавства надіслано відповідачу лист № 01-32/1175, який не відповідає вимогам закону стосовно пропозиції укласти договір, а саме: лист надісланий без проекту договору про внесення змін (додаткової угоди) у двох примірниках. Підпис на листі не скріплений печаткою юридичною особи. Невідповідність ознакам встановленим законом унеможливлює визнання листа пропозицією щодо укладення договору (внесення змін до договору). Крім того, відповідач зазначає, що в порушення приписів Закону України «Про оцінку земель»позивачем не надано витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки землі. Надане до судового засідання технічне завдання на проведення нормативної грошової оцінки землі не є доказом проведення оцінки, а лише свідчить про надання завдання на її проведення. Відповідач вважає, що доказів проведення нормативної грошової оцінки землі, а саме: витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, не надано, тому застосування нової грошової оцінки землі, яка не передбачена договором оренди землі не є законним та не відповідає чинному законодавству України.
Заслухавши представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд встановив, що 14 квітня 2006 року Запорізькою міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Аверс»(орендар) укладено договір оренди землі за умовами якого позивач, відповідно до рішення Запорізької міської ради №17/20 від 17.03.2006 р. надав, а відповідач прийняв в строкове платне користування земельні ділянки площею 4,8514 га (кадастровий номер 2310100000:05:003:0054) для розташування ринку по реалізації продовольчих та непродовольчих товарів «Вознесенівський базар»та торговельного центру, які знаходяться на вул. Перемоги, 72 в м. Запоріжжя, строком на 15 років. Вказаний договір зареєстровано у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що в державному реєстрі земель вчинено запис від 26.04.2006 р. № 040626100356. Пунктом 5 договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 28846339 грн. 80 коп. (в цінах 2006 року).
Відповідно до п. 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 288463 грн. 40 коп. за календарний рік в цінах 2006 року.
Як встановлено, рішенням Запорізької міської ради № 9 від 18.01.2008 р. встановлено орендну плату за земельні ділянки у м. Запоріжжя такою, що не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю». (На даний час відповідні положення закріплені Податковим кодексом України).
03 березня 2008 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану українським ДНДІПМ «Дніпромісто», затверджено базову вартість 1 кв.м. землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008 р., впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008 р.
Статтею 206 ЗК України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Законом України «Про плату за землю»(що був чинним на момент укладення договору оренди від 14.04.2006 р.) та Податковим кодексом України, що набув чинності на час вирішення даного спору, передбачено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земельної ділянки (ст. 288.5 Податкового кодексу України). Відповідно до ст. 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Правові засади проведення оцінки земель, в тому числі грошової, визначає Закон України «Про оцінку земель». Законом встановлено, що нормативна грошова оцінка використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою. Статтею 15 Закону визначено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ст. 59 вказаного Закону рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до ст. 144 Конституції України є обовязковими до виконання на відповідній території та оприлюднюються у встановленому законом порядку.
Таким чином, доводи відповідача щодо того, що зміна нормативної грошової оцінки землі, договір оренди якої є укладеним, не має наслідком зміну орендної плати, суд знаходить хибними, оскільки внаслідок зміни ставки оподаткування змінюється розрахунок орендної плати.
По-друге, безпідставними суд знаходить доводи відповідача щодо того, що відсутність витягу про нормативну грошову оцінку землі унеможливлює визначення, як такої, нормативної грошової оцінки землі.
Згідно ст. 20 Закону України «Про оцінку земель»за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, яка затверджується відповідною радою. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Позивачем до матеріалів справи в обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки (кадастровий № 2310100000:05:003:0054) додано саме технічну документацію щодо спірної земельної ділянки. Що стосується витягу про нормативну грошову оцінку, то він видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів на вимогу землекористувача. Таким чином, саме затверджена у встановленому порядку технічна документація, складена за результатами грошової оцінки є підставою для обрахування земельного податку та орендної плати.
Листом № 01-32/11775 від 22.09.2010 р. Запорізька міська рада звернулася до відповідача з пропозицією внести зміни в договір від 26.04.2006 р. №040626100356 шляхом викладення п. 9 договору в наступній редакції: «Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 1257875 грн. 84 коп., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах на 2010 рік.». Зазначена пропозиція отримана відповідачем 27.07.2010 р., про що свідчить наявна в матеріалах справи копія поштового повідомлення.
Відповідно до частини другої статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Як зазначено в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 р. у справі щодо офіційного тлумачення ч. 2 ст. 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів), положення ч. 2 ст. 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. За таких обставин дотримання сторонами вимог частити 2 ст. 188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну чи розірвання договору, у разі виникнення такої необхідності, не позбавляє позивача права звернутися за захистом порушеного права шляхом вчиненням прямого позову до відповідача про внесення змін до договору. (Таку правову позицію викладено в Інформаційному листі ВГС України №01-8/471 від 06.08.2008 р.)
Позивач вважає, що з метою приведення договірних відносин з відповідачем у відповідність до вимог діючого законодавства необхідно внести зміни до 9 договору в частині розрахунку розміру орендної плати, якою встановити, що орендна плата вноситься в розмірі 1257875 грн. 84 коп., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах на 2010 рік .
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених Кодексом. Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Приписами ст.. 188 ГК України встановлено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Крім того, статтею 651 ЦК України визначено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до п. 32 договору оренди землі від 14.04.2006 р. зміна його умов здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Пунктом 12 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, в тому числі, внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу. Згідно ст. 288 Податкового кодексу України Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. Таким чином, зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, що призводить до обовязковості внесення змін до договору оренди землі.
У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які
встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до частини першої статті 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного цією статтею ГК України. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
При цьому згідно з частиною третьою статті 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Таким чином, оскільки судом встановлено, що рішення № 9 від 18.01.2008 р. про внесення змін щодо розмірів орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, та рішення № 79 від 03.03.2008 р. про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя прийняті уповноваженим органом, договір оренди містить умови, при наявності яких розмір орендної плати підлягає перегляду, вимоги про внесення змін в п. 9 договору оренди землі від 14.04.2006 р. щодо встановлення річної орендної плати в розмірі 1257875 грн. 84 коп., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах на 2010 рік підлягають задоволенню.
Доводи відповідача спростовуються вищевикладеним.
Позовні вимоги задовольняються.
Судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, ст. 188 ГК України, ст.ст. 651 ЦК України, ст.ст. 274, 288 Податкового кодексу України, Закону України “Про оренду землі”, керуючись ст.ст. 49, 82-84 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Внести зміни в п. 9 договору оренди землі, укладеного Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Аверс»14.04.2006 р. (зареєстрований 26.04.2006 р. за № 040626100356), виклавши його в наступній редакції:«Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 1257875 грн. 84 коп., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах на 2010 рік.».
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Аверс»(69000, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 72, ЄДРПОУ 20485347) в доход державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувача: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, р/р 31119095700007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22090200, символ банку 095) 85 грн. державного мита. Видати наказ.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Аверс»(69000, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 72, ЄДРПОУ 20485347) в доход державного бюджету України (отримувач Державний бюджет Орджонікідзевського району; банк отримувача УДК у Запорізькій області, МФО 813015,ЄДРПОУ 34677145, рахунок № 31218264700007, код бюджетної класифікації 22050003; символ звітності банку 264) 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
Суддя І.А. Попова
Рішення підписано 11 липня 2011 року.