Єдиний державний реєстр судових рішень Головуючий у 1 інстанції - Зекунов Е.В.
Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 липня 2011 року справа №2а/0570/4412/2011
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Ястребової Л.В.
суддів Чумака С.Ю. , Компанієць І.Д.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Дочірнього підприємства «Донецький облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Державної податкової інспекції у м. Харцизьку про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000016730/0 від 04.03.2011 року, -
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Харцизьку про скасування повідомлення-рішення № 0000016730/0 від 04.03.2011 року, яким на підставі ст.. 127 Податкового кодексу України до підприємства застосовано фінансові санкції у розмірі 3753,97 за несвоєчасне перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2011 року у задоволенні позовних вимог позивачу відмовлено повністю.
Не погодившись з постановою суду позивач подав апеляційну скаргу, просива скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що постанова суду підлягає скасуванню з наступних підстав.
Під час апеляційного розгляду встановлено, що згідно положення філія “Харцизький автодор” Дочірнього підприємства “Донецький облавтодор” відкритого акціонерного товариства “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України” створена як відособлений структурний підрозділ Дочірнього підприємства “Донецький облавтодор” відкритого акціонерного товариства “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України”, утворено відповідно до Наказу Державної служби автомобільних доріг України від 17.05.2002 № 4. Дочірнє підприємство “Донецький облавтодор відкритого акціонерного товариства “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України” зареєстровано у якості юридичної особи 16.05.2002 року за № 1266107 0034 000462, код ЄДРПОУ 32001618.
Відкрите акціонерне товариство “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України” має свої відособлені структурні підрозділи, однією із яких є філія “Харцизький автодор”, що не є юридичною особою.
З 07.02.2011 року по 1.032.2011 року ДПІ у м. Харцизьку у філії «Харцизький автодор» була проведена перевірка з питань дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та виплати доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету за період з 01.04.2010 року по 31.12.2010 року, про що складений акт 117/17-3/266220822 від 18.02.2011 року.
Перевіркою встановлені порушення пп. 8.1.2 п. 8 ст. 8 Закону України від 22.05.2003 року № 889-IV “Про податок з доходів фізичних осіб” в частині несплати до бюджету податку з доходів фізичних осіб у строки встановлені законом для місячного податкового періоду у сумі 15015,87 за листопад 2010 року та несвоєчасного перерахування податку з фізичних осіб утриманого із заробітної плати працівників за березень 2010 року у сумі 23,59 грн., за травень 2010 року у сумі 64,79 грн., за липень 2010 року у сумі 28,03 грн., за серпень 2010 року у сумі 208,52 грн., за вересень 2010 року у сумі 152,21 грн., за жовтень 2010 року у сумі 58,22 грн.
За результатами перевірки відповідачем винесене податкове повідомлення-рішення за № 0000016730/0 від 04.03.2011 року, яким на підставі ст. 127 Податкового кодексу України до підприємства застосовано фінансові санкції у розмірі 3753,97 грн. за несвоєчасне перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб за листопад 2010 року у сумі 15015,87грн.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції виконують здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів, забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства. Здійснюючи свої повноваження відповідач прийняв спірне податкове повідомлення-рішення, якими застосував до позивача штрафні санкції, посилаючись на ст.127 Податкового кодексу України, а саме ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків тягнуть за собою накладення штрафу.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Редакція Податкового кодексу України з змінами і доповненнями, внесенимиЗаконом України від 23 грудня 2010 року N 2856-VI діє з 01.01.2011 року.
Як вбачається із акту перевірки від 18.02.2011 року № 117/17-3/26220822, перевірка з питань дотримання вимог законодавства в частині перевірки питання своєчасності виплати заробітної плати та податку з доходів фізичних осіб проводилася за період з 01.04.2010 року по 31.12.2010 року, тобто до початку дії Податкового кодексу України.
Відповідно до підпункту 1 підрозділу 1 «особливості справляння податку на доходи фізичних осіб», де зазначено, що податок на доходи фізичних осіб, нарахований, але не сплачений податковим агентом до бюджету всупереч порядку, що діяв до набрання чинності цим Кодексом, на дату набрання чинності цим Кодексом вважається податковим боргом за узгодженим податковим зобов'язанням та підлягає відображенню у податковому розрахунку за результатами першого звітного кварталу, протягом якого набирає чинності цей Кодекс, а також стягується з податкового агента із застосуванням заходів відповідальності, передбачених цим Кодексом. Зазначений податок підприємством сплачений, що підтверджено платіжним дорученням, наявним в матеріалах справи, а саме № 68 від 25.02.2011 року на суму 15174,00 грн.
Відповідно до перехідних положень Податкового кодексу України підрозділ 10, у зв'язку з набранням чинності цим Кодексом штрафні санкції, які можуть бути накладені на платників податків за порушення нормативних актів Кабінету Міністрів України, центрального податкового органу, положень, прямо передбачених цим Кодексом, починають застосовуватися до таких платників податків за наслідками податкового періоду, наступного за податковим періодом, протягом якого такі акти були введені в дію.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.п. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
За змістом ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 71 КАС України визначено, що в Колегія суддів вважає,адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності своїх дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо доведеності відповідачем правомірності його дій стосовно винесення спірного податкового повідомлення рішення № 0000016730/0 від 04.03.2011 року, оскільки Податковий кодекс України не діяв у перевіряємий період, тобто штрафні (фінансові) санкції в сумі 3753,97 грн. застосовані неправомірно.
Відповідно до ст.ст. 87, 94 КАС України підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України судові витрати пропорційно задоволеним позовним вимогам.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального права, а тому підлягає скасуванню з постановленням нового рішення про задоволення адміністративного позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 195-198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Дочірнього підприємства «Донецький облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2011 року у справі № 2а/0570/4412/2011 скасувати.
Позов Дочірнього підприємства «Донецький облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Державної податкової інспекції у м. Харцизьку про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000016730/0 від 04.03.2011 року задовольнити.
Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення, прийняте Державною податковою інспекцією у м. Харцизьку № 0000016730/0 від 04.03.2011 року про нарахування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 3753,97 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Дочірнього підприємства «Донецький облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» суму судового збору у розмір 3,40 грн.
Постанова суду за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через пять днів після направлення її копій особами, які беруть участь у справі і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя: Л.В.Ястребова
Судді: С.Ю.Чумак
І.Д.Компанієць