Постанова № 16915997, 21.06.2011, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2011
Номер справи
2а-1877/11/1370
Номер документу
16915997
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ "ХУСТСЬКА ДИСТАНЦІЯ КОЛІЇ" ДЕРЖАВНОГО ТЕРИТОРІАЛЬНО-ГАЛУЗЕВОГО ОБ"ЄДНАННЯ "ЛЬВІВСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ"
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 червня 2011 р. № 2а-1877/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

з участю секретаря судового засідання Чернишенко Н.А.,

представника позивача Саноцького Ю.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу

за позовом ДТГО «Львівська залізниця»

до Хустської об»єднаної державної податкової інспекції (далі ОДПІ)

третя особа СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Львові

про скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ

Позивач звернувся з позовом про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень Хустської ОДПІ від 25.01.2011 р. № 0000052342/0 та № 0000062342/0.

Позов мотивується тим, що: структурні підрозділи управління залізниці можуть не бути самостійними платниками податку на прибуток, оскільки не мають статусу підприємства залізничного транспорту, а належать до його структурних підрозділів; податок на прибуток, одержаний від діяльності ВП «Хустська дистанція колії»правомірно задекларований і сплачений юридичною особою ДТГО «Львівська залізниця», посилається на судову практику у аналогічній справі постанову Вищого адміністративного суду України від 17.02.2009 р. у справі № 5/1592-18/98А (К-8246/07).

Представники позивача в судових засіданнях позовні вимоги підтримали з підстав наведених у позові, просили оскаржувані податкові повідомлення-рішення скасувати.

Відповідач у запереченні на адміністративний позов вказує, зокрема, що: чинною на момент спірних правовідносин редакцією ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.1994 р. № 334/94-ВР не передбачено централізованої форми сплати податку на прибуток для підприємств залізничного транспорту та їх структурних підрозділів; платниками податку на прибуток є як головні підприємства, так і їх структурні підрозділи, і сплата податку на прибуток отриманого не від господарської діяльності залізничного транспорту відокремленими підрозділами управління залізниці, які не мають статусу юридичних осіб, здійснюється цими підрозділами самостійно до податкових інспекцій за місцем їх реєстрації; просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Представник відповідача в судове засідання не з»явився, відповідач подав клопотання про розгляд справи без участі його представника за наявними матеріалами справи.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

ДТГО «Львівська залізниця»зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Львівської міської ради 06.02.2006 року за № 14151070174000929.

Відокремлений підрозділ «Хустська дистанція колії»здійснює свою діяльність на підставі Положення Хустської дистанції колії Львівської залізниці, затв. начальником Львівської залізниці 04.07.2000 р. Згідно п.1.2 Положення дистанція є відособленим структурним підрозділом залізниці, залізничного транспорту загального користування у складі залізниці без права юридичної особи.

Згідно довідки АА № 295963 з ЄДРПОУ ВП «Хустська дистанція колії»ДТГО «Львівська залізниця»не має статусу юридичної особи.

Хустською об»єднаною державною податковою інспекцією Закарпатської області проведено документальну невиїзну перевірку Хустської дистанції колії ДТГО «Львівської залізниці»з питань правильності нарахування та сплати податку на прибуток від не основної діяльності залізничного транспорту за період з 01.01.2010 р. по 30.06.2010 р., за наслідками якої складено акт № 2057/23/01071309 від 28.12.2010 р.

За висновками акту Хустською дистанцією колії порушено пп.2.2.2 п.2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»№ 334/94-ВР від 28.12.1994 року, занижено до сплати у бюджет податок на прибуток на загальну суму 20024 грн.

В акті зазначається, що по доходах отриманих Хустською дистанцією колії від підсобно-допоміжної діяльності, витратах, пов»язаних з цією діяльністю та нарахованих сумах амортизації за період з 01.01.2010 р. по 30.06.2010 р., звітність по податку на прибуток до Хустської ОДПІ не подавалась.

На підставі вищевказаного акту перевірки Хустською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення від 25.01.2011 р. № 0000052342/0, яким визначено ВП «Хустська дистанція колії»ДТГО «Львівська залізниця»суму податкового зобов»язання з податку на прибуток у розмірі 25030 грн., в т.ч. 20024 грн. за основним платежем, 5006 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями та податкове повідомлення-рішення від 25.01.2011 р. № 0000062342/0 про сплату штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 340 грн.

Відповідно до пункту 2.2 статті 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»№ 334/94 ВР від 28 грудня 1994 року в редакції Закону від 22.05.1997 року № 283/97-ВР (далі Закон № 334/94 ВР) платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Підпунктом 2.2.2. тієї ж статті передбачено, що платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.

Відповідно до статей 1, 4 Закону України «Про залізничний транспорт»від 04.07.1996р. № 273/96-ВР (із змінами та доповненнями) (далі Закон № 273/96-ВР) залізничний транспорт - це виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств залізничного транспорту загального користування, призначений для забезпечення потреб суспільного виробництва і населення країни в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних послуг усім споживачам без обмежень за ознаками форми власності та видів діяльності тощо.

Частиною пятою ст. 4 Закону № 273/96-ВР передбачено, що крім залізниць складовою ланкою залізничного транспорту є також підприємства залізничного транспорту, що разом із залізницями належать до загальнодержавної власності і управління яких здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізницею), підпорядкованим Міністерству транспорту та звязку України.

Отже поняття «підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи»і «структурні підрозділи залізниці»не є тотожними.

У статті 5 цього ж Закону визначено, що майно, закріплене за залізницями, підприємствами, установами та організаціями залізничного транспорту загального користування, є загальнодержавною власністю і управління ним здійснюється Укрзалізницею в межах повноважень, визначених чинним законодавством України. Рішення про закріплення транспортних засобів та їх безоплатну передачу однією залізницею або підприємством залізничного транспорту загального користування іншим залізницям та підприємствам без зміни форми власності приймаються Укрзалізницею. Крім того, передача в оренду, обмін та надання в тимчасове користування, а також виведення з експлуатації рухомого складу і контейнерів, що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюються залізницями та підприємствами залізничного транспорту загального користування за погодженням з Укрзалізницею.

ВП «Хустська дистанція колії»ДТГО «Львівська залізниця»не відповідає ознакам встановленим законодавством для підприємства, оскільки не є юридичною особою та діє на підставі Положення, а не Статуту.

З огляду на викладене, структурний підрозділ ДТГО «Львівської залізниці»- ВП «Хустська дистанція колії»не може відноситись до категорії підприємств залізничного транспорту або їх структурних підрозділів, тому не може бути самостійним платником податку на прибуток та не мав обовязку подавати декларації з податку на прибуток в Хустську ОДПІ.

Як вбачається з матеріалів справи донарахована податковим органом за результатами перевірки ВП ««Хустська дистанція колії» сума податку на прибуток сплачена до бюджету за результатами відображення господарської діяльності юридичної особи ДТГО «Львівська залізниця»у деклараціях з податку на прибуток за перше півріччя 2010 року, які подані позивачем до ДПІ у м. Львові, правонаступником якої є СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Львові.

Згідно пункту 1.32 ст. 1 Закону № 334/94 ВР господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.

Позивач у спірних правовідносинах керувався наданим ДПА України податковим розясненням від 13.09.2004р. № 7979/6/15-1116, згідно з яким платниками податку на прибуток, що одержаний від інших складових загальної господарської діяльності, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, які мають статус юридичних осіб, де зазначено, що платниками податку на прибуток, що одержаний від інших складових загальної господарської діяльності, є: підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, які мають статус юридичних осіб.

ВП «Хустська дистанція колії»ДТГО «Львівська залізниця»не є підприємством залізничного транспорту, а також не має статусу юридичної особи, тому, одержаний від діяльності вказаного відособленого підрозділу податок на прибуток правомірно задекларований і сплачений юридичною особою - ДТГО «Львівська залізниця».

З огляду на викладене, скасуванню підлягають податкові повідомлення-рішення Хустської ОДПІ від 25.01.2011 р. № 0000052342/0 та № 0000062342/0. Враховуючи, що позивачем понесено судові витрати у зв»язку з розглядом зазначеної справи у суді вони підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 2, 69-71, 86, 94, 98, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити повністю.

Скасувати податкові повідомлення-рішення Хустської ОДПІ від 25.01.2011 р. № 0000052342/0 та № 0000062342/0.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ДТГО «Львівська залізниця»судовий збір в розмірі 3 грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 КАС України. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Крутько О.В.