Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 червня 2011 р. справа № 2а/0570/7723/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Івченко В.Б
при секретаріОчкасова К.С.
за участю представника позивача Лапик О.В., відповідача Павлюк Г.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» до Управління пенсійного фонду України в м. Шахтарську у Донецькій області про визнання недійсним рішення про застосування фінансових санкцій та пені за несплату страхувальниками страхових внесків, -
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» державного підприємства «Шахтарськантрацит» (далі позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області (далі відповідач) про визнання недійсним рішення про застосування фінансових санкцій та пені за несплату страхувальниками страхових внесків.
В обґрунтування вимог позивач посилається на те, що відповідачем в порушення вимог Конституції України, Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне страхування», неправомірно прийнято рішення про застосування до відокремленого підрозділу позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування № 104 від 06.04.2011 року, оскільки відповідно до п. 8 ст. 9 Закону України від 08.07.2010 року № 2464 ІV «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне страхування» платники єдиного внеску зобовязані сплачувати єдиний внесок не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Але, відповідно до пункту 14 розділу ХV Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» гірничі підприємства зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Ця норма Закону № 1058 про сплату гірничими підприємствами страхового внеску до 28 числа є діючою, оскільки пунктами 10 та 11 розділу VIIІ Закону № 2464 визначені ті нормативні акти або окремі норми, які втратили чинність або до яких внесені зміни. Серед цих норм пункт 14 розділу XV Закону № 1058 не передбачений, тобто пункт 14 Закону № 1058 є діючим.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, просила позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти позовних вимог, посилаючись на Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування». Просила відмовити у задоволені позову.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач Державне підприємство «Шахтарськантрацит», зареєстровано в якості юридичної особи 30.04.2003 року за № 1265105 0020 000009, код ЄДРПОУ 32299510 (а.с. 9).
Відокремлений підрозділ «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська»» державного підприємства «Шахтарськантрацит», зареєстрований в якості відокремленого підрозділу без права юридичної особи, включений до ЄДРПОУ 02.06.2005 року та має ідентифікаційний код 33604359, який відповідно до абзацу 2 пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» № 2464 від 08.07.2010 року (далі Закон № 2464) є платником єдиного внеску.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України здатність мати процесуальні права та обовязки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається, зокрема, за підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Таким чином, позивачем за даним позовом є саме Державне підприємство «Шахтарськантрацит», яке є юридичною особою.
Відповідач, Управління пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011.
Згідно п. п. 1, 3 «Положення про Пенсійний фонд України», затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 (далі Положення), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
06.04.2011 року Управлінням пенсійного фонду в м. Шахтарську Донецької області прийнято рішення № 104 про застосування до відокремленого підрозділу «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» державного підприємства «Шахтарськантрацит» штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування за період з 21.02.2011 року по 01.03.2011 року, згідно якого застосовані штрафні санкції у розмірі 960, 25 грн. та нарахована пеня 78, 62 грн. (а.с. 7).
З 01.01.2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», яким визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Дія Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» поширюється на відносини що виникають під час провадження діяльності, повязаної із збором та ведення обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску та пропорції його розподілу за видами загальнообовязкового державного соціального страхування; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність (частини 1, 2 статті 2).
Відповідно до пункту 2 ст. 1 Закону № 2464 єдиний внесок консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно абзацу 2 п. 1 ч. 1 ст. 4 цього ж Закону платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно правовими договорами (крім цивільно правового договору, укладеного з фізичною особою підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Частиною 8 ст. 9 Закону № 2464 визначено, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Базовим звітним періодом для відокремленого підрозділу «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» державного підприємства «Шахтарськантрацит», з урахуванням вимог абзацу 3 ч. 8 ст. 9 Закону № 2464, є календарний місяць.
Відповідно до ч. 10 ст. 9 Закону № 2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
У частині 10, у пункті 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу та за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Зазначеною статтею у ч. 13, 14 Законом № 2464 також визначено, що нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
З огляду на наведені вимоги законодавства, територіальним органом Пенсійного фонду України правомірно винесені рішення до відокремленого підрозділу «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» державного підприємства «Шахтарськантрацит», як платника єдиного внеску, про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування № 104 від 06.04.2011 року.
Субєкт владних повноважень при винесенні оскаржуваних рішень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування».
При цьому, судом не приймаються до уваги посилання позивача на п. 14 розділу ХV Закону № 1058, згідно яких гірничі підприємства зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду, зважаючи на наступне.
Норми згаданого Закону поширюються на правовідносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зокрема визначають принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел.
Єдиний внесок, є консолідованим внеском, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування, є відмінним від страхового внеску у розумінні Закону № 1058.
Порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску визначається виключно Законом № 2464, єдиний внесок нарахований за відповідний базовий звітний період, повинен бути сплачений не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, як визначено ч. 8 ст. 9 цього ж Закону.
Отже, при визначенні строку сплати єдиного внеску застосуванню підлягають норми саме Закону № 2464, а не норми Закону № 1058.
Зважаючи на встановлені обставини у справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» державного підприємства «Шахтарськантрацит» до Управління пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області про визнання недійсним рішення про застосування фінансових санкцій та пені за несплату страхувальниками страхових внесків, не підлягають задоволенню.
Згідно із вимогами статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, що понесла сторона, не на користь якої ухвалено судове рішення, їй не компенсуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 40, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволені позову Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» до Управління пенсійного фонду України в м. Шахтарську у Донецькій області про визнання недійсним рішення про застосування фінансових санкцій та пені за несплату страхувальниками страхових внесків відмовити у повному обсязі.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 16 червня 2011 року.
Повний текст постанови складений 21 червня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, встановлені ст. 186 КАС України, через Донецький окружний адміністративний суд.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Івченко В.Б