Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 червня 2011 р. справа № 2а/0570/7943/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шинкарьової І.В.
при секретаріЗаднепровської В.О.
за участю представників сторін
від позивача: Таранова Є.І.,
від відповідача: Семенової Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Горлівської обєднаної Державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Горлівська Продовольча Компанія» про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків,-
встановив:
Позивач, Горлівська обєднана державна податкова інспекція, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Горлівська Продовольча Компанія» про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків, в рахунок погашення заборгованості по штрафним (фінансовим) санкціям у сумі 12916319,49грн.
В обґрунтування позову посилається на те, що під час проведення перевірки відповідача було встановлено не оприбуткування готівкової виручки у сумі 2582658,84грн. виведену з реєстраторів розрахункових операцій в касовій книзі підприємства і допущення випадків відшкодування підзвітним особам грошових коштів без подання одержувачем коштів платіжного документу, який би підтверджував сплату готівкових коштів на загальну суму 3025,29грн. За результатами перевірки складений відповідний акт від 05.10.2009 року №2821/23-3/33423024, на підставі якого винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15.10.2009 року №0001022352 на суму 12916319,49 грн.
Станом на 11.04.2011 року відповідач фінансові санкції у сумі 12916319,49грн. у добровільному порядку не сплачені.
Просить суд стягнути кошти з рахунків платника податків у банках з Товариства з обмеженою відповідальністю «Горлівська продовольча компанія» (84610, м. Горлівка Донецька області, вул. Горлівської дивізії, буд.97, ЄДРПОУ 33423027) заборгованість на користь держави у сумі 12916319,49грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні обставинам, викладеним в позовній заяві.
Відповідач надав судові заперечення, в яких посилається на те, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Субєкт владних повноважень прийняв оскаржувані рішення: не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Вважає, що ТОВ «Горлівська продовольча компанія» було здійснено оприбуткування готівки у розмірі 2275082,15грн., але було допущено порушення порядку ведення касової книги. З моменту набрання чинності змін до Кодексу адміністративного судочинства України, строки для звернення особи з позовом про визнання протиправним податкових повідомлень-рішень встановлені безпосередньо цим Кодексом, тобто протягом шести місяців з дня виникнення податкового боргу. Таким чином Позивачеві стало відомо про порушення його інтересів ще з 2009 року, тобто з дати проведення перевірки, за результатами якої було складено акт на підставі якого 15.01.2009 року було прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій. Однак станом ніяких дій з боку Позивача щодо стягнення таких штрафних санкцій не застосовувались.
Відповідач в судовому засіданні позов не визнав з приводу доводів викладених в письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Горлівська Продовольча Компанія» є юридичною особою, зареєстровано Виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 24.03.2005 року №12561050008000610, ідентифікаційний код 33423027, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, (а.с.4).
Судом встановлено, що 05.10.2009 року Горлівською обєднаною державною податковою інспекцією проведена перевірка відповідача, за результатами якої складений відповідний акт №2821/23-3/33423027, яким встановлено порушення п.2.6 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», а саме підприємством за період з 01.04.2008 року по 31.03.2009 року не оприбутковано готівкову виручку у сумі 2582658,84грн. виведену з реєстраторів розрахункових операцій ТК «Центральний» в касовій книзі підприємства; також порушення п.3.1 цього Положення, а саме підприємством допущені випадки відшкодування підзвітним особам грошових коштів без подання одержувачем коштів платіжного документу, який би підтверджував сплату готівкових коштів на загальну суму 3025,29грн.
15 жовтня 2009 року Горлівською ОДПІ прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яким на підставі акту перевірки, за порушення п.2.6, 3.1 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», до відповідача на підставі абз.3, 6 ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм по регулюванню обігу готівки» застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 12916319,49грн. Вказане рішення отримано відповідачем 15.10.2009 року, про що є відмітка на корінці рішення. (а.с.5,66).
Оскільки спірні правовідносини виникли у період 2009 2010 років, враховуючи, що з 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, суд відповідно до статті 58 Конституції України застосовує нормативно правові акти України, які діяли в той період.
Відповідно до п.4.2 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі. Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів). Відокремлені підрозділи підприємств, які проводять операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також з видачі готівки на виплати, пов'язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, ведуть касову книгу, що видається і оформляється підприємством юридичною особою, до складу якого вони входять.
В порушення п.2.6 Положення підприємством за період з 01.04.2008 року по 31.03.2009 року не оприбутковано готівкову виручку у сумі 2582658,84грн. виведену з реєстраторів розрахункових операцій ТК «Центральний» в касовій книзі підприємства.
П.2.6 Положення передбачено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Відповідно до п.3.1 зазначеного Положення касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.
Підприємством в порушення вказаного пункту допущені випадки відшкодування підзвітним особам грошових коштів без подання одержувачем коштів платіжного документу, який би підтверджував сплату готівкових коштів на загальну суму 3025,29грн.
Відповідно до Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм по регулюванню обігу готівки» установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми та за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, - у розмірі сплачених коштів.
Правила організації контролю за додержанням норм з регулювання обігу готівки встановлюються Національним банком України за погодженням з Державною податковою адміністрацією України.
Передбачені цією статтею штрафи в повному обсязі стягуються до державного бюджету в порядку, встановленому законодавством.
Також установлено, що штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.
Контроль за додержанням особами, зазначеними у статті 1 цього Указу (крім банків), норм з регулювання обігу готівки в національній валюті, що встановлюються Національним банком України, здійснюють органи державної податкової служби, державної контрольно-ревізійної служби, Міністерства внутрішніх справ України та фінансові органи, а банками - Національний банк України.
Згідно зворотного боку облікової картки платника податків по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування за порушення норм регулювання обігу готівки станом на 20.06.2011 року за відповідачем рахується заборгованість у сумі 12936229,49грн., в тому числі за рішенням про застування штрафних санкцій від 15.10.2009 року №0001022352 у розмірі 12916319,49грн. (а.с.68).
Відповідно до пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. П.п.14.1.39 п.14.1 ст.14 кодексу визначає грошове зобов'язання платника податків це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно п.п.31.1 ст.31 кодексу строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Згідно із п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до ст.50 Бюджетного кодексу України податки, збори (обовязкові платежі) та інші доходи до державного бюджету визнаються зарахованими в доход державного бюджету з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету.
Згідно п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків, зокрема, шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків, здійснюється за рішенням суду.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов Горлівської обєднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Горлівська Продовольча Компанія» про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків, в рахунок погашення заборгованості по штрафним (фінансовим) санкціям у сумі 12916319,49грн задовольнити.
Стягнути кошти з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «Горлівська продовольча компанія» (84610, м. Горлівка Донецька області, вул. Горлівської дивізії, буд.97, ЄДРПОУ 33423027) у банках, заборгованість на користь держави у сумі 12916319,49грн.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 22 червня 2011 року в присутності представників сторін.
Постанова у повному обсязі складена 25 червня 2011 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Шинкарьова І.В.