
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Постанова
Іменем України
22 червня 2006 року
Справа № 2-27/2087-2006
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Маслової З.Д.,
суддів Антонової І.В.,
Котлярової О.Л.,
за участю представників сторін:
позивача: Емірвелієвої Е.Д., довіреність № 92/05-5 від 06.01.2006
відповідача: Хаурмаджи Ібрагіма - директор, Азорського А.П., довіреність № б/н від 10.10.2005
розглянувши апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі Автономної Республіки Крим на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Воронцова Н.В.) від 09.02.2006 у справі № 2-27/2087-2006
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі Автономної Республіки Крим (вул. 50 років СРСР, 4а,Совєтський,Автономна Республіка Крим,97200)
до Підприємства "Трест "Кримспецагробуд-2" (вул. Трубаченка, 23-а,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95000)
про стягнення 30393,27 грн.
за зустрічним позовом Підприємства "Трест "Кримспецагробуд-2" (вул. Трубаченка, 23-а,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95000)
до Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі Автономної Республіки Крим (вул. 50 років СРСР, 4а,Совєтський,Автономна Республіка Крим,97200)
про визнання недійсним рішення
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 09.02.2006 у справі № 2-27/2087-2006 відмовлено у позові Управлінню Пенсійного фонду України в Совєтському районі про стягнення з підприємства "Трест "Кримспецагробуд-2" 30393,27 грн.; зустрічний позов Підприємства "Трест "Кримспецагробуд-2" про визнання недійсним рішення Управління Пенсійного фонду в Совєтському районі №96 від 12.05.2005задоволено.
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі просить рішення господарського суду Автономної Республіки Крим скасувати, так як воно не відповідає нормам матеріального закону.
Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що господарський суд неправомірно посилається на порушення частини 3 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІУ для застосування фінансових санкцій і нарахуванні пені не встановлена сума недоїмки; в рішенні не відображено за який період виникла заборгованість; документальна перевірка для притягнення до відповідальності страхувальника не була проведена.
Згідно пункту 6 частини 2 статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІУ страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки і в повному обсязі страхові внески. При цьому строки сплати страхових внесків визначені в частині 6 статті 20 Закону, а саме не пізніш 20-го числа місяця наступного за звітним місяцем. І у випадку, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески , до них застосовуються фінансові санкції. Крім того, одночасно на суми своєчасно не сплачених страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня. Суд цих вимог спеціального закону не виконав і постановив незаконне рішення.
В судовому засіданні представник Управління Пенсійного фонду в Совєтському районі Автономної Республіки Крім просив рішення суду скасувати, апеляційну скаргу задовольнити, представники підприємства "Трест "Кримспецагробуд-2" просили рішення суду залишити без змін.
Розпорядженням В.о. голови Севастопольського апеляційного господарського суду від 22.06.2006 здійснена заміна судді Лисенко В.А. у зв’язку з її відпусткою та судді Видашенко Т.С. у зв’язку з її відрядженням, на суддів Антонову І.В. та Котлярову О.Л.
Повторно розглянувши справу у порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 від 09.07.2003 вказаний Закон, розроблений згідно Конституції України і Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунок і сплату пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, які формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених вказаним Законом, а також регулює порядок формування накопичувального пенсійного фонду і фінансування за рахунок його коштів витрат на сплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових сплат застрахованим особам, членам їх сімей і іншим особам, передбаченим вказаним Законом.
Статтею 14 Закону №1058 визначені страхувальники, якими є роботодавці —підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об’єднання громадян, профспілки, політичні партії, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно - правового характеру - для осіб, зазначених у пункту 1,10, 15 статті 11 чинного Закону.
Страхувальники набувають статус платників страхових внесків з дня їх реєстрації в територіальному органі Пенсійного фонду України.
Страхувальники мають право оскаржувати в встановленому законодавством порядку рішення органів Пенсійного фонду України і дії посадових осіб виконавчих органів Пенсійного фонду; захищати свої права і законі інтереси, а також права і законі інтереси застрахованих осіб, в тому числі в суді ( пункт 3, 4 частини статті 17 Закону №1058).
Страхувальник зобов’язаний представляти звітність територіальним органам Пенсійного фонду України в строки, в порядку і по встановлений формі; нараховувати, обчислювати та сплачувати в встановлені строки і в повному обсязі страхові внески; виконувати інші вимоги, передбачені даним Законом, а також нормативно - правовим актами, прийнятими згідно з даним Законом ( пункт 4, 6 частини 2 статті 17 Закону №1058).
Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, крім частини внесків, що направляються в Накопичувальний фонд, а також суми від фінансових санкцій, застосованих згідно з даним Законом і іншими законами до юридичних і фізичних осіб за порушення встановленого порядок нарахування, обчислення і сплати страхових внесків і використання коштів Пенсійного фонду України, а також суми адміністративних стягнень, покладених згідно з законом на посадових осіб і громадян за ці порушення, є одним із джерел формування коштів ПФУ. (п. 1,4 ст. 72 Закону № 1058).
Матеріалами справи встановлено, що Совєтська пересувна механізована колона №80 є структурним підрозділом підприємства "Трест "Кримспецагробуд-2" без права юридичної особи і зареєстровано 09.10.1997 в Управлінні Пенсійного фонду в Совєтському районі Автономної Республіки Крим як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, реєстраційний номер-25010088 (аркуш справи 6,33).
Управлінням Пенсійного фонду в Совєтському районі Автономної Республіки Крим 29.04.2005 була проведена перевірка своєчасності, повноти нарахування і своєчасності сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Совєтською пересувною механізованою колоною №80, про що складено Акт перевірки № 96 від 29.04.2005.
Згідно тексту акту №96 від 29.04.2005 виявлено порушення ПМК №80 вимог пункту 6 статті 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а саме в період з 21.02.2004 по 21.03.2005 страхувальником порушувалися строки сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відповідно до пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до страхувальника слідує застосувати фінансові санкції і нарахувати пеню на підставі даних карток особового рахунку платника (аркуш справи32).
На підставі акту перевірки Управлінням Пенсійного фонду України в Совєтському районі винесено рішення №96 від 12.05.2005 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування ) або несвоєчасну сплату ( несвоєчасне перерахування ) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, відповідно до пункту 9 статті Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за несплату (неперерахування ) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування ) страхувальником або органом Пенсійного фонду України застосовано до пересувної механізованої колони №80 штрафна санкція у розмірі 19680,73 грн. і нарахована пеня у розмірі 4890,74 грн., рішення отримано страхувальником 16.05.2005 (аркуш справи 11,12).
Згідно пункту 6 частини 2 статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІУ страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки і в повному обсязі страхові внески. При цьому строки сплати страхових внесків визначені в частині 6 статті 20 Закону, а саме не пізніш 20-го числа місяця наступного за звітним місяцем. І у випадку, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески , до них застосовуються фінансові санкції, крім того, одночасно на суми своєчасно не сплачених страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня.
Порядок застосування фінансових санкцій і нарахування пені визначені в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженої Постановою Правління Пенсійного Фонду України №21-1 від 19.12.2003
Так, відповідно до підпункту 9.3.2 Інструкції у разі, коли страхувальник не сплачує або несвоєчасно сплачує страхові внески, накладається штраф залежно від терміну затримки платежу.
На суму своєчасно не сплачених страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 % суми недоплати за кожний день прострочення (пункт 10.1 Інструкції).
Згідно розрахунку суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за квітень 2005 року , які надані позивачем ПМК № 80 і які вважаються узгодженими, недоїмка складає 6510,08 грн. (6127,36 грн. +382,72 грн.), за травень 2005 року 5696,30 грн. ( 5353,44 грн. + 342,86 грн.) - аркуш справи 7-8.
Для сплати недоїмки позивач направив страхувальнику (ПМК № 80) 07.06.2005 вимогу №Ю-113 на 6510,08 грн. та 06.07.2005 вимогу №Ю-149 на суму 5691,31 грн. (аркуш справи 9-10).
З урахуванням часткового погашення сум, недоїмка складає 7825,52 грн. (за квітень 2005 року 2129,22 грн. –вимога №113, за травень 2005 року -5696,30- вимога №149) аркуш справи 12 –розрахунок штрафні санкції згідно рішення №96 від 12.05.2005 складають 18284,40 грн., пеня –4283,35 грн.
Рішення про нарахування пені і застосування фінансових санкцій за вказані порушення складається за формою, визначеною в додатку 14 Інструкції, ця форма не передбачає вказувати відомості про суму недоїмки з страхових внесків в Пенсійний Фонд України, за який період вона виникла. Розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки лицьового рахунку платника, які додаються до рішення.
Тому посилання відповідача на необхідність проведення документальної перевірки не відповідає вимогам діючого законодавства.
Частина 3 статі 20 Закону передбачає обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду на підставі складених актів перевірки , якщо у ході перевірки виявлено:
- ухилення страхувальника чи його посадових осіб від надання територіальному органу Пенсійного фонду звітності чи інших документів про сплату страхових внесків;
- неведення страхувальником бухгалтерського обліку чи відсутності в нього відповідних первинних документів;
- якщо сума страхових внесків, нарахована страхувальником, не підтверджується документами, тобто для виявлення повноти, достовірності нарахування страхових внесків, але не з метою визначення суми недоїмки для застосування фінансових санкцій і нарахування пені.
Доводи апелянта, що в розрахунок штрафу та пені ввійшла сума заборгованості, яка визначена судовим рішенням від 27.07.2004 не приймається до уваги, так як Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІУ не передбачає виключень для застосування фінансових санкцій та нарахування пені. Крім того, згідно пункту 10.1. Інструкції Пенсійного Фонду України № 21-1 від 19.12.2003 для нарахування пені до числа документів, які є підставою для нарахування пені , передбачено і судове рішення.
Таким чином, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов не вірного висновку, відмовивши у задоволенні первісного позову про стягнення недоїмки, штрафу та пені, безпідставно визнавши акт перевірки №96 від 12.05.2005 недійсним.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи і повноту їх встановлення, вважає, що рішення по справі постановлено з порушенням норм процесуального і матеріального закону, підлягає скасуванню.
Згідно пункту 4 статті 34 Декрету Кабінету Міністрів України №7-93 від 21.01.2003 "Про державне мито" органи ПФУ звільнені від його сплати, у зв'язку з чим відповідно до статі 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати відносяться на відповідача і стягуються за призначенням.
Керуючись статтями 101, 103, (пункт 4) 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі Автономної Республіки Крим задовольнити.
2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 09.02.2006 у справі №2-27/2087-2006 скасувати.
3. Постановити нове рішення :
" 1. Позов Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі Автономної Республіки Крим задовольнити.
2. Стягнути з Підприємства "Трест "Кримспецагробуд-2" (вул. Трубаченка, 23-а,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95000, р/р 26004000130096 в Чорноморькому банку розвитку і реконструкції , МФО 384577, ОКПО 01195492, р/р 26008011413201 в ОКБ, місто Сімферополь, МФО 324485, ОКПО 01195492) на користь Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі Автономної Республіки Крим (вул. 50 років СРСР, 4а,Совєтський,Автономна Республіка Крим,97200, р/р 2560670447812 в КРУ ВАТ "Державний ощадний банк України", місто Сімферополь, МФО 324805, ОКПО 22300323) недоїмку за період з 01.06.2005 по 01.07.2005 у сумі 7825,25 грн.,
3. Стягнути з Підприємства "Трест "Кримспецагробуд-2" (вул. Трубаченка, 23-а,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95000, р/р 26004000130096 в Чорноморькому банку розвитку і реконструкції , МФО 384577, ОКПО 01195492, р/р 26008011413201 в ОКБ, місто Сімферополь, МФО 324485, ОКПО 01195492) на користь Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі Автономної Республіки Крим (вул. 50 років СРСР, 4а,Совєтський,Автономна Республіка Крим,97200, р/р 2560670447812 в КРУ ВАТ "Державний ощадний банк України", місто Сімферополь, МФО 324805, ОКПО 22300323) штрафні санкції 18284,40 грн.
4. Стягнути з Підприємства "Трест "Кримспецагробуд-2" (вул. Трубаченка, 23-а,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95000, р/р 26004000130096 в Чорноморькому банку розвитку і реконструкції , МФО 384577, ОКПО 01195492, р/р 26008011413201 в ОКБ, місто Сімферополь, МФО 324485, ОКПО 01195492) на користь Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі Автономної Республіки Крим (вул. 50 років СРСР, 4а,Совєтський,Автономна Республіка Крим,97200, р/р 2560670447812 в КРУ ВАТ "Державний ощадний банк України", місто Сімферополь, МФО 324805, ОКПО 22300323) пеню 4283,35 грн.
5. Стягнути з Підприємства "Трест "Кримспецагробуд-2" (вул. Трубаченка, 23-а,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95000, р/р 26004000130096 в Чорноморькому банку розвитку і реконструкції , МФО 384577, ОКПО 01195492, р/р 26008011413201 в ОКБ, місто Сімферополь, МФО 324485, ОКПО 01195492) в доход Державного бюджету України державне мито у сумі 85,00 грн.
6.Стягнути з Підприємства "Трест "Кримспецагробуд-2" (вул. Трубаченка, 23-а,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95000, р/р 26004000130096 в Чорноморькому банку розвитку і реконструкції , МФО 384577, ОКПО 01195492, р/р 26008011413201 в ОКБ, місто Сімферополь, МФО 324485, ОКПО 01195492) на користь Державного підприємства "Судовий інформаційний центр" (03057, м. Київ, пр.Перемоги,44, р/р 26002014180001 у ВАТ "Банк Універсальний" м. Львів, МФО 325707, ЄДРПОУ 30045370) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118,00 грн.
7. Підприємству "Трест "Кримспецагробуд-2" в зустрічному позові відмовити.
8. Доручити господарському суду Автономної Республіки Крим видати накази."
Головуючий суддя З.Д. Маслова
Судді І.В. Антонова
О.Л. Котлярова