Постанова № 16844489, 19.05.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2011
Номер справи
16220/10/2070
Номер документу
16844489
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"19" травня 2011 р. Справа № 2а-16220/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді - Мельникова Р.В.

за участю: секретаря судового засідання - Вороніної І.О.,

представника відповідача - Гончар О.П.,

представника позивача - Шляхта В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі міста Харковадо акціонерного товариства "Теплоенергетичний центр Роганського промвузла"про надання дозволу на проведення перевірки, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Державна податкова інспекція в Орджонікідзевському районі міста Харкова, звернулась до суду з позовом до акціонерного товариства "Теплоенергетичний центр Роганського промвузла", в якому просить суд надати Державній податковій інспекції в Орджонікідзевському районі міста Харкова дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки АТ "Теплоенергетичний центр Роганського промвузла" (код ЄДРПОУ 14085922) з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що на підставі п.6 ч. 6 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 р. № 509-XII виписано наказ про проведення позапланової виїзної перевірки АТ "Теплоенергетичний центр Роганського промвузла" та направлення на перевірку від 24.11.2010 р. № 508, яке вручено заступнику директора по економіці Назаренко А.Т.

Директором АТ "ТЦРП" Кочеровим О.М. надано лист № 419/1 від 24.11.2010 р., в якому повідомлено, що надати документи по АТ "ТЦРП" вважає недоцільним та передчасним. 24.11.2010 р. складено акт № 2479 від 24.11.2010 р. про відмову від допуску до перевірки АТ "ТЦРП" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства.

Позивач стверджує, що за вказаних обставин, він позбавлений права на здійснення позапланової документальної перевірки АТ "ТЦРП" та не має можливості виконати основну функцію, яка покладена на податкову інспекцію державою.

Відповідачем надано до суду заперечення проти позову (а.с.24-25), що мотивуються наступним.

Відповідно до п.6 ч. 6 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" однією з підстав для проведення позапланової виїзної перевірки ограном ДПС є реорганізація або ліквідація підприємства.

На момент прийняття наказу ДПІ від 24.11.2010 р. № 610 про проведення позапланової виїзної перевірки та на момент звернення ДПІ з адміністративним позовом до суду рішення про припинення юридичної особи АТ "ТЦРП" учасниками юридичної особи або судом не приймалось і таких відомостей до ЄДРПОУ не вносилось. Тому, на думку відповідача, відсутні підстави для проведення ДПІ позапланової виїзної перевірки на підставі п.6 ч. 6 ст. 11-1 ЗаконуУкраїни "Про державну податкову службу в Україні".

В доповненнях до заперечень АТ "ТЦРП" зазначає про обставини проведення позапланових перевірок, вказані в ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні". Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України" від 02.12.2010 р. № 2756-VI стаття 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" виключена. На думку відповідача, таким чином у позивача відсутні юридичні та фактичні підстави для задоволення позовних вимог.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити. Представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, встановив наступне.

Відповідач акціонерне товариство "Теплоенергетичний центр Роганського промвузла" зареєстрований як юридична особа, взятий на облік у ДПІ в Орджонікідзевському районі міста Харкова.

На підставі п.6 ч. 6 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 р. № 509-XII виписано наказ про проведення позапланової виїзної перевірки АТ "Теплоенергетичний центр Роганського промвузла" та направлення на перевірку від 24.11.2010 р. № 508 (а.с. 3-4).

Фахівцям ДПІ в Орджонікідзевському районі міста Харкова здійснено виїзд на АТ "Теплоенергетичний центр Роганського промвузла" за фактичною адресою підприємства: м. Харків, вул. Роганська, 155. Направлення на перевірку № 508 від 24.11.2010 р. вручено заступнику директора по економіці Назаренко А.Т.

Директором АТ "ТЦРП" Кочеровим О.М. надано лист № 419/1 від 24.11.2010 р., в якому повідомлено, що у зв'язку з вивченням первинних бухгалтерських документів аудиторською фірмою з метою виявлення можливості укладання мирової угоди або санації підприємства, надати документи по АТ "ТЦРП" вважається недоцільним та передчасним (а.с. 7).

24.11.2010 р. складено акт № 2479 від 24.11.2010 р. про відмову від допуску до перевірки АТ "ТЦРП" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства (а.с. 5-6).

При вирішенні даного спору суд бере до уваги наступне.

Згідно з ч.1 ст.2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (тут і далі нормативно-правові акти в редакції, чинній на час виникнення відповідних правовідносин), завданнями органів державної податкової служби є, зокрема, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Підстави та порядок проведення перевірок органами державної податкової служби регулюються Законом України "Про державну податкову службу в Україні".

Відповідно до п.1 ч.1 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Згідно з ч.6 ст.11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:

1) за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків законів України про оподаткування, валютного законодавства, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

2) платником податків не подано в установлений строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;

3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

4) платник податків подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки, в якій вимагає повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки;

5) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

6) проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства;

7) стосовно платника податків (посадової особи платника податків) у порядку, встановленому законом, податковою міліцією заведено оперативно-розшукову справу, у зв'язку з чим є потреба у проведенні позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності такого платника податків;

8) у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів). Позапланова виїзна перевірка в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу;

9) платником подано декларацію з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Частиною 8 ст.11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" передбачено, що позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.

Суд звертає увагу, що на момент прийняття наказу ДПІ в Орджонікідзевському районі міста Харкова від 24.11.2010 р. № 610 про проведення позапланової виїзної перевірки та на момент звернення ДПІ з адміністративним позовом до суду рішення про припинення юридичної особи АТ "ТЦРП" учасниками юридичної особи або судом не приймалось і таких відомостей до ЄДРПОУ не вносилось, таким чином відсутні підстави для проведення позапланової виїзної перевірки АТ "Теплоенергетичний центр Роганського промвузла".

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні позову, оскільки відсутні підстави для надання за рішенням суду дозволу на проведення ДПІ в Орджонікідзевському районі міста Харкова позапланової виїзної перевірки АТ "Теплоенергетичний центр Роганського промвузла".

Керуючись Законом України "Про державну податкову службу в Україні", ст.ст.2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі міста Харковадо акціонерного товариства "Теплоенергетичний центр Роганського промвузла"про надання дозволу на проведення перевірки - відмовити у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

У повному обсязі постанову складено 24 травня 2011 року.

Суддя Р.В. Мельников