Постанова № 16780321, 05.07.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2011
Номер справи
2а-5235/11/1270
Номер документу
16780321
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 липня 2011 року Справа № 2а-5235/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ципко О.В.

при секретарі Гаркуші Ю.О.,

участю

представника позивача: ОСОБА_1 (довіреність № 3686/8/10 від 14.06.2011 p.), представника відповідача: ОСОБА_2 (довіреність № 727 від 06.06.2011 p.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Старобільської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області до комунального підприємства "Сєвєродонецьккомунсервіс" про стягнення заборгованості в сумі 47905,83 грн, -

ВСТАНОВИВ

21 червня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов зазначений адміністративний позов.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі, дав пояснення по суті позову та просив суд задовольнити його в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні надав клопотання, в якому зазначив, що на KП "СКС' є спецрахунки, відкриті в ДУДКУ, а саме: р/р № 35438005002663; р/р № 35447007002663; р/р № 35446008002663; р/р № 35445009002663 та р/р № 26041000121286 АТ "Ерсте Банк", які призначені для надходження грошових коштів виділених рішеннями сесії міської ради, які є засобами цільового фінансування, для підтримки і охорони насосної станції, для виплати заробітної плати суспільних робіт, для придбання контейнерів для збору ТПВ і тля придбання основних засобів для потреб підприємства. Тобто, це бюджетні кошти, а отже, погашення бюджетного боргу бюджетними коштами неї доцільним. Також, стягнення всіх коштів за податковим боргом з рахунків у банках, обслуговуючих комунальне підприємство "Сєвєродонецьккомунсервіс" є неможливим, так як існують першочергові платежі виплати заробітної плати і єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Таким чином, просив суд при винесенні рішення щодо стягнення коштів в сумі - 47905,83 грн. за податковим боргом, призначити стягнення з урахуванням першочергових виплат з рахунків у банках, обслуговуючих комунальне підприємство «Сєвєродонецьккомунсервис», окрім спецрахунків. відкритих в ДУДКУ.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що комунальне підприємство "Сєвєродонецьккомунсервіс" зареєстроване виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради Луганської області за № 1383105 0001 000184 від 03.11.1992р., про що видане свідоцтво про державну реєстрацію Серії А00 № 048256 (а.с.13) та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, що підтверджується довідкою № 42234 (а.с.10).

З 20.07.1995 року відповідач знаходиться на обліку в Старобільській міжрайонній державній податковій інспекції Луганської області, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 28.05.2009 року № 86 (а.с.11).

Конституцією України (ч.1 ст.67) визначено, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" від 09.04.1999 р. № 588-ХІУ відповідач, як платник податків і зборів (обов'язкових платежів), зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни.

Підпунктом 4.1.1. пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010р. зазначено, що кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.

Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобовязані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до підпункту 168.4.3. пункту 168.4 статті 168 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010р контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює орган державної податкової служби за місцезнаходженням юридичної особи або її відокремленого підрозділу.

Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);

- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);

- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).

Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що комунальне підприємство "Сєвєродонецьккомунсервіс" має податковий борг по екологічному податку у сумі 47905,83 грн. (47905,83 грн. основного боргу). Відповідач узгодив податкове зобов'язання подавши до Старобільської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області податкову декларацію за 1 квартал 2011 року № 9002618788 від 27.04.11р.(а.с.14-15).

Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).

Як вбачається з матеріалів справи, податкову вимогу Старобільської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області форми “Ю” від 04.03.2011 року № 1/1 було отримано уповноваженою особою комунального підприємства "Сєвєродонецьккомунсервіс" 14.03.2011 року (а.с.7).

Оскільки податкова вимога форми “Ю” від 04.03.2011 року № 1/1 є чинною (доказів про відкликання податкової вимоги суду не надано), суд прийшов до висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з даним позовом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.

Позивач стверджує, що Старобільською міжрайонною державною податковою інспекцією Луганської області було здійснено всі можливі заходи щодо погашення податкового боргу, але вони результатів не надали.

Відповідно до пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно із частиною 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Враховуючи те, що відповідачем сума податкового боргу у встановлені законодавством строки не сплачена, доказів погашення вказаної заборгованості станом на день розгляду цього спору відповідачем не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Представник відповідача заявив суду клопотання, яке полягає у наступному: при винесені рішення щодо стягнення з відповідача коштів в сумі 47905,83 грн. за податковим боргом урахувати першочерговість виплат з рахунків у банках, обслуговуючих КП "Сєвєродонецьккомунсервіс", окрім спецрахунків, відкритих в ДУДКУ та прийняте рішення відобразити в постанові. Заявлене клопотання обґрунтовано тим, що стягнення всіх коштів за податковим боргом позбавляє підприємство права на виплату заробітної плати та сплату єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Статтею 95 Податкового кодексу перебачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.

Аналізуючи наведені норми, суд дійшов висновку, що існує певний порядок стягнення коштів з рахунків платника податківу банках, обслуговуючих такого платника податків, шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності та на рахунках, які належать боржнику, за рішенням суду. Порядок виключення певних рахункових рахунків законодавчо не передбачений, враховуючи, що представник позивача заперечував проти такого виключення, тому у суду відсутні правові підстави задовольняти клопотання представника відповідача щодо вивільнення окремих рахунків, саме рахунків, що відкритті в Державному казначействі.

Згідно статті 87.9 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Таким чином, посилання представника відповідача на неможливість у майбутньому здійснювати виплату заробітної плати та сплату єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування вважаються судом необґрунтованими та безпідставними. Враховуючи, що відповідно до положень статті ч. 1 ст. 2 КАС України захисту підлягають права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. Тому, вирішення судом питання про захист можливо порушеного права у майбутньому є порушення завдань адміністративного судочинства.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Старобільської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області до комунального підприємства "Сєвєродонецьккомунсервіс" задовольнити повністю.

Стягнути кошти за податковим боргом з рахунків у банках, обслуговуючих комунальне підприємство "Сєвєродонецьккомунсервіс" (93400, вул.Гагаріна,89, м.Сєвєродонецьк, Луганська область, код ЄДРПОУ 03327983) в сумі 47905,83 грн. (сорок сім тисяч дев'ятсот п'ять грн. 83 коп.) з екологічного податку до місцевого бюджету Новоайдарського відділення Смолянинівської сільської ради (розрахунковий рахунок в ГУДКУ в Луганській області, код 24048247, МФО 804013, рахунок № 33117364700219, код платежу 19010314).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження

Постанову викладено в повному обсязі та підписано 11.07.2011 року.

СуддяО.В. Ципко