Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-3915/08/1/0170
18.04.11 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіДугаренко О.В.,
суддів Яковенко С.Ю. , Дадінської Т.В. секретар судового засіданняБєланова О.О.
за участю сторін:
представник позивача, Кримського природного заповідника- не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
представник відповідача, Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим- Говоруха Анастасія Володимирівна, довіреність № 1437/9/10 від 14.08.09
розглянувши апеляційну скаргу Кримського природного заповідника на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Трещова О.Р. ) від 29.04.09 у справі № 2а-3915/08/1
за позовомКримського природного заповідника (вул. Партизанська, 42,Алушта,Автономна Республіка Крим,98500)
доДержавної податкової інспекції у м.Алушті АР Крим (вул. Леніна 22-а,Алушта,Автономна Республіка Крим,98500)
про визнання недійсним рішення та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 29.04.2009 року відмовлено у задоволенні позовних вимог Кримському природному заповіднику до Державної податкової інспекції у м.Алушті АР Крим про визнання недійсним рішення та скасування податкового повідомлення-рішення.
Не погодившись з зазначеною постановою суду, позивач подав на адресу суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 29.04.2009 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального права, оскільки Кримський природний заповідник звільнений від плати за користування надрами як користувач за проведення інших робіт, проведених за рахунок державного бюджету.
У судовому засіданні представник відповідача заперечував проти апеляційної скарги, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін, оскільки воно відповідає вимогам законодавства. Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце слухання справи повідомлені належним чином.
Відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що позивач Кримський природний заповідник отримав ліцензію (спеціальний дозвіл) на користування надрами строком на 3 роки від 30 листопада 2001 року № 1815 на геологічне вивчення, в т.ч. дослідно-промислову розробку джерела Савлух-Су № 736/554, що розташоване на території Кримського природного заповідника від Міністерства екології та природних ресурсів. Джерело фінансування недержавне.
Державним комітетом природних ресурсів України 29 грудня 2004 року за № 2716 було видано спеціальний дозвіл на користування надрами, а саме джерелом Савлух-Су № 736/554, що розташоване на території Кримського природного заповідника, для геологічного вивчення родовища, в т.ч. досліднопромислову розробку із затвердженням запасів мінеральних лікувально-столових вод ДКЗ України. Джерело фінансування - недержавне.
В період з 05.02.2008 по 15.02.2008 року відповідачем була проведена виїзна позапланова перевірка Кримського природного заповіднику з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2005 року по 31.12.2007 року.
В ході перевірки встановлено заниження плати за користування надрами в сумі 883,50 гривень за 6 місяців 2005 року, в сумі 600 гривень за 1 квартал 2006 року, в сумі 3400 гривень за 6 місяців 2006 року, в сумі 9000 гривень за 9 місяців 2006 року, в сумі 10600 гривень за 2006 рік, в сумі 1920 гривень за 1 квартал 2007 року, в сумі 4400 гривень за 6 місяців 2007 року, в сумі 8080 гривень за 9 місяців 2007 року, що є порушенням п.3.1. ст.. 3 Інструкції «Про порядок обчислення та стягування плати за користування надрами для видобутку корисних копалин»№ 20/2460 від 16.01.1998 року, п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»від 20.12.2005 року № 3235, Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»від 19.12.2006 року № 489, що порушує абзац “б” підпункту 4.2.2. пункту 4.2. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року N 2181-III, та неподання Кримським природним заповідником розрахунку збору за проведення геологорозвідувальних робіт за перший квартал 2005 року та за 6 місяців 2005 року, що порушує п. 4.1.4 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року N 2181-III.
За результатами перевірки складений акт № 225/23/00993679 від 22.02.2008.
На підставі акту відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 17 червня 2008 року № 0006482301/2, в якому вказано, що на підставі акту перевірки від 22.02.08 року № 225/23/00993679 встановлено порушення абзацу “б” підпункту 4.2.2. пункту 4.2. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року N 2181-III, у звязку з чим визначено суму податкового зобовязання з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій у сумі 20229,75 гривень, яке підлягає сплаті у десятиденний термін з дня отримання цього податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до пункту 2 ст. 29 Кодексу України про надра від плати за користування надрами звільняються користувачі надрза проведення регіональних геолого-геофізичних робіт, геологічних зйомок, інших геологічних робіт, в тому числі розвідувального буріння з відбором зразків, проб, спрямованих на загальне вивчення надр, пошуки і розвідку родовищ корисних копалин, та робіт по прогнозуванню землетрусів і дослідженню вулканічної діяльності, інженерно-геологічних, еколого-геологічних та палеонтологічних досліджень, контролю за режимом підземних вод, а також за виконання інших робіт, що проводяться без порушень цілісності надр, якщо вони виконуються за рахунок державного бюджету, бюджетів Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Згідно з пунктом 2.1. Інструкції про порядок обчислення і справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженої спільним наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету України по геології і використанню надр, Міністерства праці та соціальної політики України від 30 грудня 1997 року № 207/472/51/157, платниками податків за користування надрами для видобування корисних копалин є всі субєкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які здійснюють видобування корисних копалин, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями.
Судом першої інстанції встановлено, що Кримський природний заповідник є державною установою, але у ліцензії (спеціальному дозволі) від 30 листопада 2001 року № 1815, виданій Міністерством екології та природних ресурсів та спеціальному дозволі від 29 грудня 2004 року за № 2716, виданому Державним комітетом природних ресурсів України, вказано, що джерело фінансування розробки джерела недержавне.
У зазначений період 2005-2007 років Кримський природний заповідник здійснював дослідну промислову розробку та добування води з джерела Савлух-Су № 736/554 та її подальшу реалізацію ВАТ «Алуштинська харчосмакова фабрика»та чоловічому монастирю Св. Мучеників Косьми та Даміана.
Відповідно до договорів № 36 від 01.09.2006 року та № 2 від 01.01.2007 року, укладених між Кримським природним заповідником та чоловічим монастирем Св. Мучеників Косьми та Даміана, вказано, що чоловічий монастир Свв. Мчч. Косьми та Даміана здійснює водозабір з джерела своїм спеціальним транспортом та здійснює оплату за воду за ціною 37 гривень за 1 м3.
Крім того, договорами № 2 від 03.01.2006 року та № 2/1 від 09.01.07 року, укладеними між Кримським природним заповідником та ВАТ «Алуштинська харчосмакова фабрика»вказано, що ВАТ «Алуштинська харчосмакова фабрика»також здійснює водозабір з джерела своїм спеціальним транспортом та здійснює оплату за воду за ціною 37,20 гривень за 1 м3.
За змістом пункту 2 ст. 29 Кодексу України про надра пільга передбачена при умови, якщо визначені цією статтею роботи проводяться за рахунок державних коштів, а не у зв'язку з джерелом фінансування взагалі субєкта, що проводить роботи.
Зважаючи на те, що благоустрій та водозабір з джерела здійснювалися за рахунок коштів контрагентів Кримського природного заповідника, а також на те, що у ліцензії (спеціальному дозволі) та спеціальному дозволі джерело фінансування вказане недержавне, суд першої інстанції робить правильний висновок про те, що Кримський природний заповідник у даному випадку не є субєктом, звільненим у порядку, встановленому п. 2 ст. 29 Кодексу України про надра, від сплати збору за користування надрами, а тому зобовязаний платити цей збір у строки та у порядку, встановлених законодавством України.
Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Порядок, підстави та строки сплати збору за користування надрами встановлений Інструкцією про порядок обчислення і справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженої спільним наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету України по геології і використанню надр, Міністерства праці та соціальної політики України від 30 грудня 1997 року № 207/472/51/157 (надалі Інструкція № 207/472/51/157). Відповідно до пункту 2.1. Інструкції № 207/472/51/157 платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є всі субєкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які здійснюють видобування корисних копалин, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями (далікористувачі надр).
Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Частиною 1 підпункту 4.1.4. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків),протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); та в) календарному року протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Частиною 2 підпункту 4.1.4. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном “базовий податковий період” слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.
Відповідно до п. 6.1. Інструкції № 207/472/51/157 базовий податковий (звітний) період для плати за користування надрами для видобування корисних копалин дорівнює календарному кварталу. Згідно п. 5.1. 5.1. Інструкції № 207/472/51/157 сума плати за користування надрами для видобування корисних копалин визначається користувачами надр самостійно і обчислюється щокварталу, накопичувальним підсумком з початку року для мінеральної водивиходячи з обсягів видобутих мінеральних підземних вод, квот (лімітів) у разі їх затвердження, диференційованих нормативів плати до одиниці видобутку. Обєм видобування обчислюється в кубічних метрах.
В результаті перевірки встановлено, що розрахунок плати за користування надрами для видобування мінеральної підземної води за перший квартал та перше півріччя 2005 року не був поданий до податкових органів, що є порушенням підпункту 4.1.4. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, п.3.1. ст. 3 Інструкції № 207/472/51/157.
Пунктом 17.1.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку. У разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових декларацій, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Відповідно до документів, наданих позивачем, а саме актів, підписаних сторонами, у другому кварталі 2005 року Кримським природним заповідником проводилася реалізація води «Савлух-Су»для ВАТ «Алуштинська харчосмакова фабрика»у розмірі 282 куб. м., для санаторія «Нижня Ореанда»- 3 куб. м.
Пунктом 17.1.2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено, що у разі, коли контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобовязання платника податків за підставами, викладеними у підпункті “а” підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, додатково до штрафу, встановленого підпунктом 17.1.1 цього пункту, платник податків сплачує штраф у розмірі десяти відсотків суми податкового зобовязання за кожний повний або неповний місяць затримки податкової декларації, але не більше пятдесяти відсотків від суми нарахованого податкового зобовязання та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Матеріалами справи встановлено, що, в 2006 році позивач здійснив видобуток та реалізацію води з джерела «Савлух-Су»для ВАТ «Алуштинська харчосмакова фабрика»та чоловічого монастиря Св. Мучеників Косьми та Даміана в обсязі 1325 м3, що підтверджується договорами, актами виконаних робіт, а також актом перевірки.
Згідно акту перевірки а також розрахунків плати за користування надрами для видобування мінеральної підземної води за 1 квартал, 1 півріччя, 9 місяців та 2006 рік, позивач застосовував диференційований коефіцієнт норматив плати, що дорівнював 4 та сплатив збір за 2006 рік в сумі 5300 гривень (1325 м3 х 4).
Згідно пункту 4.1. Інструкції № 207/472/51/157 нормативи плати встановлюються для кожного виду корисних копалин (групи корисних копалин, близьких за призначенням) як базові або диференційовані залежно від геологічних особливостей та умов експлуатації родовищ.
У абзаці 4 пункту 4.1. Інструкції № 207/472/51/157 вказано, що диференційовані нормативи плати встановлюються для мінеральних підземних вод як фіксована сума в гривнях за кубічний метр видобутих мінеральних підземних вод (крім скидів без використання). Нормативи диференціюються в залежності від обсягу видобування мінеральних підземних вод за добу (крім скидів без використання), групи, напрямку використання вод і категорії родовищ.
Відповідно до додатку № 9 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»базовий норматив плати за користування надрами для видобування корисних копалин для мінеральних підземних вод для промислового розливу становить 12 гривень за кубічний метр.
Відповідно до додатку 1 до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування»від N 398-V від 30 листопада 2006 року базовий норматив плати за користування мінеральними підземними водами для промислового розливу складає 12 гривень за метр кубічний.
Судова колегія погоджується з висновками ДПІ в м. Алушта, що позивач невірно застосував про визначені збору норматив 4, оскільки базовий норматив плати за користування мінеральними підземними водами для промислового розливу повинен складати 12 гривень.
Таким чином, податковими органами правомірно було нараховані штрафні санкції за неподання декларацій за 1 квартал та 1 півріччя 2005 року; несвоєчасну сплату та сплату в неповному обсязі податкового зобовязання за 2005-2006 роки в розмірі 9629,75 гривен.
Відповідно до частини 1 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Частиною 2 даної статті встановлено, що законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. При вказаних обставинах Севастопольський апеляційний адміністративний суд дійшов до висновку про повне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, і їх достовірності, які суд першої інстанції визнав встановленими. Висновки, викладені в рішенні суду першої інстанції, відповідають обставинам справи. Порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права не встановлені.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Кримського природного заповідника - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 29.04.09 у справі № 2а-3915/08/1 - залишити без змін.
Ухвала набирає законну силу з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 26 квітня 2011 р.
Головуючий суддяпідписО.В.Дугаренко
Судді підпис С.Ю. Яковенко підпис Т.В. Дадінська З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.В.Дугаренко