Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2-а-4659/10/2570 Головуючий у 1-й інстанції:
Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.
У Х В А Л А
Іменем України
"02" червня 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого судді Лічевецького І.О., суддів Грищенко Т.М., Мацедонської В.Е., при секретарі Заборовській О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою закритого акціонерного товариства «Маслозавод «Прилуки»на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2010 року адміністративну справу за позовом Прилуцької обєднаної державної податкової інспекції до закритого акціонерного товариства «Маслозавод «Прилуки»про стягнення сум податку, що використані не за цільовим призначенням,
ВСТАНОВИВ
Прилуцька обєднана державна податкова інспекція звернулась в суд з позовом до закритого акціонерного товариства «Маслозавод «Прилуки», в якому просила стягнути з відповідача суму податку на додану вартість, яка використана не за цільовим призначенням і підлягає стягненню до державного бюджету у розмірі 190615 грн. 84 коп.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач є переробним підприємством, який у своїй діяльності керується нормами пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість»та Порядком обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2010 р. № 152. Прилуцькою ОДПІ проведено невиїзну перевірку з питань своєчасності перерахування коштів на небюджетний рахунок, подання реєстру платіжних доручень на перерахування коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молока та мяса в живій вазі, по поданій ЗАТ "Маслозавод «Прилуки»декларації за червень 2010 року, за результатами якої складено акт. Перевіркою встановлено несвоєчасну сплату відповідачем податку на додану вартість для виплати дотацій, і як наслідок, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2010 р. № 152 «Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податку на додану вартість», дана сума є такою, що використана не за цільовим призначенням і підлягає стягненню до державного бюджету.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2010 року позовні вимоги задоволені у повному обсязі.
В апеляційній скарзі закрите акціонерне товариство «Маслозавод «Прилуки» посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, зокрема на те, що даний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, просить скасувати назване судове рішення як не законне.
Перевіривши повноту встановлення окружним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм процесуального та матеріального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ЗАТ «Маслозавод «Прилуки»(ідентифікаційний код 30713561) зареєстровано, як юридична особа, Прилуцькою районною державною адміністрацією Чернігівської області 29 грудня 1999 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 118813. Як платник податків ЗАТ «Маслозавод «Прилуки»знаходиться на податковому обліку у Прилуцькій ОДПІ з 20 січня 2000 року за № 1047, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 23листопада 2009 року № 159/29-020.
ЗАТ «Маслозавод «Прилуки»є переробним підприємством, яке у своїй діяльності керується нормами пункту 11.21 статі 11 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 року № 168/97 (надалі Закон України № 168/97) та Порядку обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2010 р. № 152 «Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість».
Прилуцькою ОДПІ 11 серпня 2010 року проведено перевірку ЗАТ «Маслозавод «Прилуки»по поданій декларації переробного підприємства за червень 2010 року з питань своєчасності перерахування коштів на небюджетний рахунок, подання реєстру платіжних доручень на перерахування коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молока та мяса в живій вазі, за результатами якої складено акт про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з податку на додану вартість від 11.08.2010 року № 802/15-00/30713561.
Перевіркою встановлено, що в декларації з податку на додану вартість ЗАТ«Маслозавод «Прилуки»за червень 2010 року задекларовано рядок 20 «Сума ПДВ», яка підлягає нарахуванню в особовому рахунку платника та спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам»в сумі 229803,00 грн. (враховуючи переплату попереднього періоду в сумі 39187,16 грн.). Сума податку на додану вартість, яка підлягає сплаті та спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським виробникам становить 190615,84 грн.
В картці особового рахунку з податку на додану вартість переробного підприємства для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані молоко та м'ясо в живій вазі рахується борг в розмірі 190615,84 грн. За даними Прилуцького УДК Державного казначейства України відповідачем у липні 2010 року кошти на небюджетний рахунок не перераховувались.
Станом на час проведення перевірки питання щодо порядку погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначення процедури оскарження дій органів стягнення регулювались спеціальним Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до абз. «а»п. 4.1 ст. 4 вищезазначеного Закону податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно п.п 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 даного Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до підпункту 5.14 наказу Державної податкової адміністрації України «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання»від 30.05.1997р. № 166 передбачено порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість переробного підприємства, в рядку 20 такої декларації вказується сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню в особовому рахунку платника та спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам.
Пункт 4 Порядку № 152 передбачає, що суми податку на додану вартість, не зараховані на небюджетні рахунки та виплату яких здійснено з небюджетних рахунків з порушенням вимог цього Порядку, зокрема з порушенням строків, установлених законодавством для сплати податку на додану вартість, вважаються такими, що використовуються не за призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету, що не звільняє переробні підприємства від виплати дотацій у відповідних сумах.
Відповідно до пункту 5.3 глави 5 Інструкції про безготівкові рахунки в Україні в національній валюті, затвердженої Постановою Правління Національного банку України № 22 від 21.01.2004 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26.03.2004 року за № 377/8976, примусове списання коштів з рахунків платників ініціюють стягувачі на підставі виконавчих документів, виданих судами.
Пунктом 9 Порядку № 152 передбачено, що контроль за правильністю визначення сум податку на додану вартість та їх зарахуванням за платіжними дорученнями на небюджетні рахунки здійснюють органи державної податкової служби.
Колегія суддів погоджується з висновками суду попередньої інстанції, оскільки в матеріалах справи відсутні підтвердження щодо зарахування ЗАТ «Маслозавод «Прилуки»суми податку на додану вартість в розмірі 190615,84 грн. за червень 2010 року на небюджетний рахунок Прилуцькій ОДПІ.
Апелянт у апеляційній скарзі посилається на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, оскільки вважає, що дана справа не повинна вирішуванись в порядку адміністративного судочинства.
В силу положень ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до положень ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Згідно положень ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до Положення «Про Державну податкову службу України», що затверджено Указом Президента України від 12 травня 2011 року N 584/2011до системи органів Державної податкової служби України (ДПС України) належать центральний апарат та територіальні органи державні податкові служби в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, округах (на два і більше регіони), державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні, об'єднані та спеціалізовані державні податкові інспекції. ДПС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики, а також державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійснює міжгалузеву координацію у цій сфері до основних завдань якого входить зокрема здійснення контролю за додержанням податкового законодавства та іншого законодавства у випадках, коли здійснення такого контролю покладено на органи державної податкової служби, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків, зборів та інших платежів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Враховуючи вищезазначене, посилання апелянта на порушення судом першої інстанції норм процесуального законодавства, зокрема порушення підсудності колегія суддів не бере до уваги, оскільки однією зі сторін у даній справі є орган державної влади, що здійснює покладені на нього завдання.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що окружним адміністративним судом при розгляді справи неповно зясовано обставини, що мають значення для справи чи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини.
За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 160, 198, 200, 205 КАС України, суд,
УХВАЛИВ
Апеляційну скаргу закритого акціонерного товариства «Маслозавод «Прилуки»залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду м. Києва від 29 вересня 2010 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя Т.М.Грищенко
суддя В.Е. Мацедонська
Ухвала складена в повному обсязі 07 червня 2011 р.