Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-4611/10/16/0170
27.04.11 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіЦикуренка А.С.,
суддів Ілюхіної Г.П. , Омельченка В. А. секретар судового засіданняЛюфт Ю.Є.
за участю сторін:
представник позивача, Кримської республіканської організації "Спортивний комбінат "Локомотив"- ОСОБА_1, довіреність № 1-04/01
представник відповідача, Державної податкової інспекції в м.Сімферополі АР Крим- не зявився
представник третьої особи, Республіканського комітету АР Крим по фізичній культурі та спорту- не зявився
представник третьої особи, Верховної Ради АР Крим- не зявився
представник третьої особи, Сімферопольської міської ради- не зявився
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в місті Сімферополі на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Александров О.Ю. ) від 27.09.10 у справі №2а-4611/10/16/0170
за позовом Кримської республіканської організації "Спортивний комбінат "Локомотив" (вул. Пушкіна, 46,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95011)
доДержавної податкової інспекції в м.Сімферополі АР Крим (вул. Мате Залки 1/9,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95053)
треті особи:
Республіканський комітет АР Крим по фізичній культурі та спорту (пр. Кирова, 13,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95005)
Верховна Рада АР Крим (вул. Карла Маркса, 18,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95000)
Сімферопольська міська рада (вул.Толстого, 15,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95000)
про скасування податкових повідомлень-рішень та зобов`язання до виконання певних дій
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 27.09.2010 позов - задоволено. Визнано противоправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополь АР Крим № 0000511503/0 від 25.01.2010, № 0003191503/0 від 15.03.2010, № 0004481503/0 від 07.04.2010.
Не погодившись з постановою суду, представник Державної податкової інспекції в місті Сімферополі звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову.
Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права, а також постанова прийнята при неповному з'ясуванні обставин, що мають істотне значення для справи.
У судовому засіданні представник позивача просить постанову суду залишити без змін.
Інші учасники процесу у судове засідання не з'явились. Про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до пункту 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що позивачем надано відповідачу податкову декларацію від 26.01.2009 з наступними уточненнями, згідно якої за 2009 нараховано земельний податок в сумі 165578,46грн.
Позивачем у 2010 році позивачем надані відповідачу уточнюючі розрахунки від 10.02.2010 зі сплаті земельного податку за 2009 рік, уточнюючий розрахунок від 28.01.2010 по сплаті земельного податку за 2010 рік, згідно яких, сума зобов'язання зі сплати земельного податку, яка підлягає сплаті становить 00,00грн.
Після чого, 14.01.2010 відповідачем складено акт № 91/15-3/20669722 документальної невиїзної перевірки з питань своєчасності сплати у бюджет земельного податку, та виявлені порушення підпункту 5.3.1 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а саме, несвоєчасна сплата за вересень 2009 року у сумі 13798,21грн. (згідно уточнюючого розрахунку.
Так, відповідачем на підставі акту № 91/15-3/20669722 від 14.01.2010 прийнято податкове повідомлення-рішення № 000511503/0 від 25.01.2010, яким до позивача застосовані фінансові санкції у сумі 2759,64грн.
05.03.2010 відповідачем складено акт № 2929/15-3 про результати камеральної перевірки податкової звітності позивача, яким зафіксовано заниження розміру податкового зобов'язання з земельного податку за 2009 рік (згідно уточнюючого розрахунку (вх. № 323512 від 15.02.2010) у сумі 165578,46грн., та прийнято податкове повідомлення - рішення № 0003191503/0 від 15.03.2010 про визначення позивачу податкового зобов'язання з земельного податку у сумі 173857,38грн., з яких за основним платежем (земельний податок) у сумі 165578,46грн. та фінансові санкції у сумі 8278,92грн.
Відповідачем 25.03.2010 складено акт № 3965/15-3 про результати камеральної перевірки уточнюючого розрахунку позивача земельного податку за 2010 рік, яким зафіксовано, що розмір податкового зобов'язання з земельного податку за січень 2010 року позивачем зменшено на 14613,28грн., та прийняте податкове повідомлення - рішення № 0004481503/0 від 07.04.2010 про визначення позивачу податкового зобов'язання з земельного податку у сумі 15343,94грн., з яких за основним платежем (земельний податок) у сумі 14613,28грн. та фінансові санкції у сумі 730,66грн.
Так, слід зазначити, що згідно статті 2 Закону України “Про плату за землю” використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) і землекористувачі сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Статтею 5 Закону України “Про плату за землю” визначено, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Крім того, згідно частини 2 статті 116 Земельного Кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Статтею 123 ЗК України передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Стаття 126 Земельного кодексу України визначає, що право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою, право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Реєстрація здійснюється відповідними державними органами земельного кадастру. Державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікації земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів. Одним з основних завдань ведення державного земельного кадастру є забезпечення повноти відомостей про всі земельні ділянки.
Також, підпунктами 1,2 Положення про порядок ведення державного земельного кадастру встановлено, що Державний земельний кадастр призначений для забезпечення Рад народних депутатів, заінтересованих підприємств, установ, організацій і громадян вірогідними і необхідними відомостями про природний, господарський стан та правовий режим земель з метою організації раціонального використання та охорони земель, регулювання земельних відносин, землеустрою, обґрунтування розмірів плати за землю. Державний земельний кадастр включає дані реєстрації права власності, права користування землею та договорів на оренду землі, обліку кількості та якості земель, бонітування ґрунтів, зонування територій населених пунктів, економічної та грошової оцінки земель.
Згідно рішення Сімферопольської міськради від 05.02.1954 була відведена земельна ділянка площею 8 га по вул. Пушкіна в місті Сімферополі для будівництва стадіону КЗО ТаВО.
З урахуванням реконструкції стадіону "Локомотив" відведена земельна ділянка розміром 0,9га. Цім рішенням Кримської районної раді ВДСС "Локомотив" було доручено оформити в міськкомгоспі акт на безстрокове користування земельною ділянкою.
На підставі рішення виконавчого комітету Сімферопольської міської ради № 423 від 10.08.1990 визначені межи земельної ділянки, складено технічний звіт (05.09.1996), з якого вбачається, що спорткомбінат "Локомотив" належить Кримському відділенню Придніпровської залізниці.
Слід зазначити, що за даними Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим, на підставі пункту 3 Рішення виконкому Сімферопольської міськради народних депутатів від 25.10.1996 № 1749 земельну ділянку площею 8,6 га по вул. Пушкіна, 46, яку займає спорткомбінат "Локомотив", надано в постійне користування Кримському відділенню Придніпровської залізниці та поставлено на земельно-кадастровий облік.
Відповідно до Постанови Ради міністрів Автономної Республіки Крим № 291 від 22.08.2000 "Про передачу стадіону "Локомотив" Спортивний комбінат "Локомотив" Кримського від ділення Придніпровської залізниці був переданий з сфери управління Міністерства транспорту України до сфери управління Ради міністрів .
Постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим № 326 від 20.09.2000 стадіон "Локомотив", який є об'єктом державної власності України, переданий до сфери управління Республіканського комітету АР Крим по фізичній культурі та спорту та встановлено створити на базі майна стадіону "Локомотив" спортивний комбінат "Локомотив".
Крім того, вбачається, що 22.02.2001 виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради Автономної Республіки Крим зареєстрований як юридична особа Спортивний комбінат "Локомотив" АРК .
Постановою Ради міністрів АР Крим № 111 від 03.03.2009 "Про перейменування установ та організацій, віднесених до сфери управління Республіканського комітету АР Крим по фізичній культурі та спорту" СК "Локомотив" АРК був перейменований в Кримську республіканську організацію "Спортивний комбінат "Локомотив".
Після чого, 07.05.2009 Кримська республіканська організація "Спортивний комбінат "Локомотив" зареєстрована як юридична особа виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради (код ЗКПО 20669722) та зареєстрована як юридична особа, інституційний сектор економіки за КІСЕ S.1312 регіональні та місцеві органи державного управління.
Відповідно до підпункту 1.2 статуту Кримська республіканська організація "Спортивний комбінат "Локомотив" (Спорткомбінат) є об'єктом права державної власності та знаходиться у сфері управління Республіканського комітету АР Крим по фізичній культурі та спорту .
Підпунктом 1.6. встановлено, що Спорткомбінат є правонаступником спортивного комбінату "Локомотив" на підставі постанови Ради міністрів Автономної Республіки Крим від 03.03.2009 № 111"Про перейменування установ та організацій, віднесених до сфери управління Республіканського комітету по фізичній культурі та спорту".
Відомості щодо наявності, існування, а також передання документів, які підтверджують права власності, користування на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які передані та прийняті згідно зазначеного акту прийому - передачі, відсутні.
Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 23.01.2004 (нежитлові будівлі, які розташовані за адресою: вул. Пушкіна, 46, м. Сімферополь АР Крим) власником є держава в особі Верховної Ради України (в оперативному управлінні Республіканського комітету по фізичній культурі та спорту АР Крим).
Отже, позивач не є власником, орендарем або користувачем зазначеної земельної ділянки або її частки, право на ділянку не зареєстровано у встановленому порядку.
Слід звернути увагу, що зі змісту актів камеральної перевірки позивача № 2929/15-3 від 05.03.2010 . та 3965/15-3 від 25.03.2010 вбачається, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
За даними управління земельних ресурсів земельного кадастру станом на 01.01.2009 та на 01.01.2010 за КРО СК "Локомотив" закріплена земельна ділянка площею 8.51 га.
Документи, на підстави яких винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення, суду першої та апеляційної інстанції не надані.
Крім того, земельна ділянка у розмірі 08,51га, яка розташована за адресою: вул. Пушкіна, 46, м. Сімферополь АР Крим (з урахуванням наданої виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим в оренду С.К.І.В. ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД земельної ділянки у розмірі 0,09га) на даний час закріплена за Кримським відділенням Придніпровської залізничної дороги на підставі п.3 рішення №1749 виконавчого комітету Сімферопольської міської ради АР Крим від 25.10.1996.
З довідки Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" Кримської регіональної філії Сімферопольського міського відділу № 23-03/846 від 05.05.2010 підтверджується, що за Кримською республіканською організацією "Спортивний комбінат "Локомотив" (код ЗКПО 20669722, вул. Пушкіна,46, м. Сімферополь АР Крим) права власності, користування на земельну ділянку, яка розташована за адресою: вул. Пушкіна,46, м. Сімферополь АР Крим та державного акту не зареєстровано.
Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позивач не може бути визнаним суб`єктом плати за землю (платником), не є власником земельної ділянки, земельної частки (паю) і не є землекористувачем, право якого набуто та зареєстровано у встановленому законом порядку.
Слід зробити висновок про відсутність підстав для нарахування податкового зобов'язання (з урахуванням фінансових санкцій) по земельному податку Кримській республіканській організації "Спортивний комбінат "Локомотив" за земельну ділянку, яка розташована за адресою: вул. Пушкіна,46, м. Сімферополь АР Крим, тому, оскільки, рішення відповідача є таким, що прийнято необґрунтовано та з порушенням норм чинного законодавства, є протиправним та правомірно скасовано судом першої інстанції.
З урахуванням викладеного, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, оскільки постанова суду першої інстанції прийнята при правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, а також при повному зясуванні обставин, що мають істотне значення для справи.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в місті Сімферополі - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 27.09.10 у справі №2а-4611/10/16/0170 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною пятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддяпідписА.С. Цикуренко
Судді підпис Г.П.Ілюхіна підпис В.А.Омельченко З оригіналом згідно
Головуючий суддя А.С. Цикуренко
Повний текст судового рішення виготовлений 04 травня 2011 р.