Ухвала суду № 16590870, 28.02.2011, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2011
Номер справи
2а-13746/09/5/0170
Номер документу
16590870
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-13746/09/5/0170

28.02.11 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого суддіОмельченка В. А.,

суддів Привалової А.В. , Іщенко Г.М. секретар судового засіданняСаматова М.А.

за участю сторін:

представник позивача, Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Саки"- не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,

представник відповідача, Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АРК- не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,

розглянувши апеляційну скаргу Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АРК на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Сидоренко Д.В. ) від 18.05.10 у справі № 2а-13746/09/5/0170

за позовом Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Саки" (вул. Промислова, 9, м. Саки, Сакський район, Автономна Республіка Крим, 96500)

до Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АРК (вул. Курортна 57, м. Саки, Сакський район, Автономна Республіка Крим, 96500)

про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 18.05.10 у справі № 2а-13746/09/5/0170 позов Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Саки" до Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АРК про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення задоволений.

Визнано протиправним та скасовано податкові повідомлення-рішення Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим від 17.11.09р. № 0002321502/0, № 0002331502/0, № 0002341502/0.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, представник відповідача подав на адресу суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 18.05.10, прийняти нове рішення по справі, яким в задоволені позовних вимог позивачу відмовити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права. А саме, відповідач посилається на те, що оскаржувані податкові повідомлення - рішенні прийняті на підставі діючого законодавства, за результатами документальної невиїзної перевірки своєчасності сплати погоджених сум податкових зобовязань з ПДВ за травень, липень, серпень, вересень 2009 року, у зв'язку виявленими порушеннями, а саме: порушення вимог п.п.5.3.1 п.5.3. ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, що відображено в порушенні терміну сплати узгоджених сум податкових зобовязань з ПДВ. Апелянтом зазначено, що податкові повідомлення рішення прийняті з додержанням норм чинного законодавства, штрафні санкції застосовані до позивача відповідно до Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Відповідач зазначив, що відповідно до ст. 7 зазначеного закону податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а вразі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обовязковими платежами) у рівних пропорціях.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 23.09.2010 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АРК.

На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши справу, судова колегія встановила наступне.

Кримське республіканське підприємство “Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Саки” звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 17.11.09р. № 0002321502/0 про нарахування штрафу в розмірі 21051,93 грн., № 0002331502/0 про нарахування штрафу в розмірі 22709,61 грн. та № 0002341502/0 про нарахування штрафу в розмірі 12095,12 грн.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

09.11.2009р. Сакською обєднаною державною податковою інспекцією в АР Крим була проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності сплати погоджених сум податкових зобовязань з ПДВ за травень, липень, серпень, вересень 2009 року.

За результатами проведення вказаної перевірки складений Акт № 1744/15-02/03347678 від 09.11.09р.

У вказаному акті відповідач встановив порушення позивачем вимог п.п.5.3.1 п.5.3. ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, та зазначив, що позивач порушив терміни сплати узгоджених сум податкових зобовязань з ПДВ.

На підставі зазначеного акту перевірки, відповідачем 17.11.09р. були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0002321502/0, № 0002331502/0, № 0002341502/0, якими до позивача, у звязку з порушенням граничних строків сплати узгоджених податкових зобовязань, передбачених п.п. 5.3.1.п.5.3.ст.5. Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”та на підставі п.п.17.1.7 п.17.1.ст.17 вказаного закону за затримку на 108 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, були застосовані штрафні санкції у розмірі 50% - 21051,93грн., за затримку на 56 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, були застосовані штрафні санкції у розмірі 20% - 22709,61 грн., за затримку на 27 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, були застосовані штрафні санкції у розмірі 10% - 12095,12 грн. відповідно.

Згідно з п.п. 1.2. ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Пунктом 1.3 статті 1 вказаного закону встановлено, що податковим боргом (недоїмкою) є податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.

Порядок подання податкових декларацій та визначення суми податкових зобовязань визначений у ст. 4 вказаного закону, п.п. 4.1.4 п. 4.1. якої визначає, що податкові декларації подаються за базовий податковий період що дорівнює календарному місяцю протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. У п.п.4.1.5. п. 4.1. ст. 4 Закону визначено, що якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається наступний за вихідним або святковим операційний (банківський) день.

У п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.

У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Пунктом 5.1. ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, встановлено, що Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п.п. 5.2.1. п. 5.2. ст. 5 вказаного Закону, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Відповідно до п.п. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф, зокрема, при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до п.п.5.4.1. п.5.4. ст.5 вказаного Закону узгодження сума податкового зобов'язання, не сплачена у строки, визначені у Законі, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Матеріали справи свідчать про те, що позивач подав відповідачу декларації по сплаті ПДВ за травень, липень, серпень, вересень 2009р. у рядку 27 яких визначив податкове зобовязання з ПДВ сумі 129964,00 грн., 176203,00 грн., 173436,00 грн. відповідно та уточнюючий розрахунок за вересень 2009р. де зазначив невраховану суму до декларації за квітень 2009р. у розмірі 19500,00 грн. та суму штрафу самостійно нараховану платником у звязку з виправленням помилки у розмірі 975,00 грн. Декларації та уточнюючий розрахунок отримані податковим органом 17.06.09р., 18.08.09р., 02.09.09р., 17.09.09р. відповідно.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем на сплату податкових зобовязань за травень, липень, серпень та вересень були здійснені наступні платежі:

- платіжне доручення №866 від 26.06.09р. на суму 55000,00грн. з призначенням платежу: ПДВ за травень 2009р.;

- платіжне доручення №865 від 26.06.09р. на суму 30000,00грн. з призначенням платежу: ПДВ за травень 2009р.;

- платіжне доручення №796 від 18.06.09р. на суму 5000,00грн. з призначенням платежу: ПДВ за травень 2009р.;

- платіжне доручення № 867 від 26.06.09р. на суму 39964,00 грн. з призначенням платежу: ПДВ за травень 2009р.

Разом за травень 129964,00 грн., тобто як задекларовано Декларацією з податку на додану вартість за травень 2009р. (а.с.8-13).

- платіжне доручення №1198 від 28.08.09р. на суму 176203,00грн. з призначенням платежу: ПДВ за липень 2009р., тобто як задекларовано Декларацією з податку на додану вартість за липень 2009р. (а.с.14-16);

- платіжне доручення №1233 від 02.09.09р. на суму 20475,00грн. з призначенням платежу: ПДВ по уточнюючому розрахунку за квітень 2009р. (ПДВ-19500,00 грн., 5% штрафу-975,00 грн. (а.с.17-18);

- платіжне доручення №1318 від 22.09.09р. на суму 40000,00грн. з призначенням платежу: ПДВ за серпень 2009р.;

- платіжне доручення №1314 від 18.09.09р. на суму 10500,00грн. з призначенням платежу: ПДВ за серпень 2009р.;

- платіжне доручення №1296 від 11.09.09р. на суму 10000,00грн. з призначенням платежу: ПДВ за серпень 2009р.;

- платіжне доручення №1329 від 23.09.09р. на суму 42936,00грн. з призначенням платежу: ПДВ за серпень 2009р.;

- платіжне доручення №1337 від 28.09.09р. на суму 70000,00грн. з призначенням платежу: ПДВ за серпень 2009р.

Разом за серпень 173436,00,00 грн., тобто як задекларовано Декларацією з податку на додану вартість за серпень 2009р. (а.с.19-25).

Відповідно до цих платіжних доручень позивач перерахував до Держбюджету м. Саки 129964,00 грн. ПДВ за травень 2009р., 176203,00 грн. ПДВ за липень 2009р., 20475,00 грн. ПДВ по уточнюючому розрахунку наданому у вересні 2009р. за виправлення помилок у квітні 2009р., 173426,00 грн. за серпень 2009р.

Згідно до ст.1 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Відповідно до ст. 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Поряд з цим, відповідач в акті перевірки в обґрунтування порушень позивачем строків сплати податкових зобовязань, без будь якого обґрунтування та не надавши оцінки вказаним вище розрахунковим документам, посилається на таки первинні документи (платіжні доручення) (а.с.26-33):

- платіжне доручення №1410 від 09.10.09р. з призначенням платежу: ПДВ по акту документальної перевірки;

- платіжне доручення №1412 від 09.10.09р. з призначенням платежу: ПДВ згідно постанови у справі № 2а-3528/08/4 від 10.03.09р.;

- платіжне доручення №1413 від 09.10.09р. з призначенням платежу: ПДВ згідно постанови у справі № 2а-5628/09/2/0170 від 13.07.09р.;

- платіжне доручення №1448 від 16.10.09р. з призначенням платежу: ПДВ за вересень 2009р.

- платіжне доручення №1459 від 21.10.09р. з призначенням платежу: ПДВ по акту документальної перевірки;

- платіжне доручення № 1463 від 21.10.09р. з призначенням платежу: ПДВ за вересень 2009р.;

- платіжне доручення № 1473 від 26.10.09р. з призначенням платежу: ПДВ за вересень 2009р.;

- платіжне доручення № 1478 від 27.10.09р. з призначенням платежу: ПДВ за вересень 2009р.

Пунктом 7.7 статті 7 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" визначено принцип рівності бюджетних інтересів. З цією метою встановлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обовязковими платежами) у рівних пропорціях.

Як визначено підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 зазначеного Закону, джерелами самостійної сплати податкових зобовязань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку.

Згідно з пунктом 6 статті 7 Закону України "Про Національний банк України" Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.

Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції 29.03.2004 за № 377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який є спеціальним законом з питань оподаткування і який установлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.

На підставі викладено, судова колегія прийшла до висновку про безпідставність доводів апеляційної скарги на підставі їх спростування матеріалами справи, оскільки сплата позивачем податкового зобовязання підтверджується первинними документами, у яких чітко вказані дата проведення розрахунку, сума та призначення платежу, а право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику. Таким чином, суми податкових зобовязань або податкового боргу з урахуванням підпункту 16.5.2 пункту 16.5 статті 16 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобовязань або податкового боргу, визначених платником податків. Тобто, позивач має право самостійно визначати цільове призначення своїх грошових коштів, а також самостійно визначати призначення платежів.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.

Керуючись ст.195; ст.196; п.1 ч.1 ст.198; ст.200; п.1 ч.1 ст.205; ст.206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АРК залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 18.05.10 у справі № 2а-13746/09/5/0170 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною пятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 05 березня 2011 р.

Головуючий суддяпідписВ.А.Омельченко

Судді підпис А.В.Привалова підпис Г.М. Іщенко З оригіналом згідно

Головуючий суддя В.А.Омельченко