Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 травня 2011 року 2а-835/11/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі:
судді - Басай О.В.,
при секретарі судового засідання Короташ О.Б.,
за участю:
представника позивача Самусь С.М.;
представника відповідача Заріцький В.В.;
представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_3;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ПАТ «Миронівське хлібоприймальне підприємство»
до відповідача: Державної податкової інспекції у Миронівському районі Київської області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Миронівська міська рада Миронівського району Київської області
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0000042301/0 від 03.02.2011 року, -
ВСТАНОВИВ:
ПАТ «Миронівське хлібоприймальне підприємство»звернулося в суд із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Миронівському районі Київської області про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0000042301/0 від 03.02.2011 року.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав викладених в позовній заяві та пояснив, що висновки відповідача викладені в акті від 25.01.2011 року №13/23-011/24219855 є необґрунтованими та безпідставними, а податкове повідомлення-рішення від 03.02.2011 року №0000042301/0 таке, що прийняте всупереч чинному законодавству. Зокрема зазначив, що рішення Миронівської міської ради від 21.05.2010 року за №1775-45-V «Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Миронівна»набуло чинності 26.05.2010 року, а не з 21.05.2010 року, як зазначає відповідач, і з цього моменту могло бути в поєднанні з рішенням Миронівської міської ради, яким затверджено нову грошову оцінку землі міста Миронівна, підставою для порушення радою, як заінтересованою особою, питання про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки. Обовязок же позивача сплачувати новий розмір орендної плати зявився лише після набуття чинності Договору від 25.08.2010 року про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 19.09.2005 року. Таким чином, позивач сплачував орендну плату на умовах та в порядку, передбаченому договором і законом та внесло зміни до податкової звітності з 25.08.2010 року згідно договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 25.08.2010 року виключно в рамках та відповідно до чинного в Україні законодавства. Просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив та пояснив, що згідно пункту 5 Порядку подання податкового розрахунку земельного податку, затвердженого наказом ДПА України від 26.10.2001 року №434 у разі зміни протягом року грошової оцінки землі, функціонального використання землі, настання іншої зміни чи виявлення помилок, що змінюють суму земельного податку за завітний(і) місяць(і), платник податку подає новий звітний Розрахунок з виправленими показниками за такий(і) звітний(і) місяць(і) у строки, установлені підпунктом 4.1.4 «а»пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», без застосування штрафів, установлених пунктом 17.2 статті 17 цього Закону. Зазначив, що Миронівською міською радою прийнято рішення від 21.05.2010 року №1775-45-V «Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Миронівка». Вказані в рішенні розміри орендної плати введено в дію з дати прийняття рішення (з 21.05.2010 року). Крім цього вказав, що позивачем внесено зміни до податкової звітності з 25.08.2010 року згідно договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 25.08.2010 року ВРА №789605 чим занизило орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності в сумі 34176, 08 грн. Просив в задоволенні позову відмовити.
В судовому засіданні представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Миронівська міська рада Миронівського району Київської області зазначив, що позов є підставним та обґрунтованим.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши думку представників сторін та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
Державною податковою інспекцією у Миронівському районі Київської області з 06.12.2010 року по 18.01.2011 року було проведено виїзну планову перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 року по 30.09.2010 року. За результатами даної перевірки складений акт №13/23-011/24219855 від 25.01.2011 року (а. с. 24-77).
Як вбачається з акта перевірки, а саме п.3.5.6 «Перевірка правильності нарахування та своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності»за період з 01.04.2008 року по 30.09.2010 року позивачем задекларовано орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності у сумі 168801, 53 грн. Перевіркою повноти визначення нарахування орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з 01.04.2008 року по 30.09.2010 року встановлено його заниження у сумі 34176, 08 грн., в тому числі за травень місяць 2010 року в сумі 3675, 64 грн., за червень місяць 2010 року в сумі 10922, 25 грн., за липень місяць 2010 року в сумі 10922, 25 грн. та за серпень місяць 2010 року в сумі 8455, 94 грн. Даний висновок податкового органу ґрунтується на тому, що Миронівською міською радою прийнято рішення від 21.05.2010 року №1775-45-V «Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Миронівка». Вказане рішення введено в дію з дати його прийняття рішення, а саме з 21.05.2010 року. Проте, позивач вніс зміни до податкової звітності з 25.08.2010 року згідно договору ВРА №789605 від 25.08.2010 року про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 19.09.2005 року чим занизив орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності. Таким чином, в порушення пункту 5 Порядку надання податкового розрахунку земельного податку, затвердженого наказом ДПА України від 26.10.2001 року №434 позивач занизив орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності в сумі 34176, 08 грн. (а. с. 67-68)
На підставі вищенаведеного акта відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0000042301/0 від 03.02.2011 року, яким позивачу визначено суму податкового зобовязання за платежем земельний податок з юридичних осіб в сумі 42720, 10 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 34176, 08 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 8544, 02 грн. (а. с. 81).
Суд не погоджується з таким висновком відповідача та вважає, що податкове повідомлення-рішення №0000042301/0 від 03.02.2011 року є протиправним, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 19.09.2005 року між Миронівською міською радою (орендодавець) та ВАТ «Миронівське хлібоприймальне підприємство»(орендар) укладено Договір оренди земельної ділянки ВСМ №490728. Згідно вказаного договору, орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення виробничої діяльності, що знаходиться в межах території Миронівської міської ради, загальною площею 6, 13 га., в тому числі 1, 6901 га. забудованих земель під капітальними одноповерховими будівлями та 4, 4399 га. під площадками, проїздами, проходами, що належать ВАТ «Миронівське хлібоприймальне підприємство»строком на 49 років. Орендна плата виплачується орендарем у грошовій формі у розмірі 3 % нормативної грошової оцінки землі, що становить 51841, 41 грн. в рік та 4320, 12 грн. в місяць (а. с. 82).
Відповідно до п.11 вищенаведеного Договору розмір орендної плати переглядається один раз на початку року у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується відповідними документами, а також в інших випадках, передбачених законом та рішеннями органів місцевого самоврядування, згідно чинного законодавства. (а. с. 82)
Згідно п. 37 даного Договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. Будь-які спори щодо зміни умов договору, підлягаю врегулюванню сторонами шляхом переговорів. (а. с. 82)
25.02.2010 року Миронівською міською радою прийнято рішення №1705-43-V «Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель населеного пункту м. Миронівка». (а. с. 134). Даним рішенням затверджено технічну документацію з нормативно-грошової оцінки земель населеного пункту м. Миронівка Миронівського району Київської області виготовлену ТзОВ «Укрприватзем», а також введено в дію дану нормативно-грошову оцінку земель міста для землевласників та землекористувачів, як для юридичних так і для фізичних осіб з 01.03.2010 року.
Також, судом встановлено, що 21.05.2010 року Миронівською міською радою прийнято рішення №1775-45-V «Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Миронівка»(а. с. 84). Згідно вказаного рішення, Миронівська міська рада, у звязку з прийняттям нею 25.02.2010 року рішення №1705-43-V «Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель населеного пункту м. Миронівка»затвердила ставки орендної плати за земельні ділянки в м. Миронівка у вигляді відсоткових показників від грошової оцінки. Дане рішення Миронівської міської ради оприлюднене 26.05.2010 року (а. с. 85).
На виконання рішення Миронівської міської ради №1775-45-V «Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Миронівка»Миронівською міською радою (орендодавець) та ВАТ «Миронівське хлібоприймальне підприємство»(орендар) укладено Договір ВРА №789606 від 25.08.2010 року (а. с. 83). Даним Договором внесено зміни до договору оренди земельної ділянки, посвідченого Миронівською районною державною нотаріальною конторою Київської області 19.09.2005 року, а саме, пункт 3 викладено в такій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 6612431 грн.; пункт 8 викладено в такій редакції: «Орендна плата виплачується орендарем у грошовій формі у розмірі 3% нормативної грошової оцінки землі, що становить 198372, 93 грн. на рік. Орендна плата вноситься щомісячно в розмірі 1/12 частини вартості річної орендної плати, що становить 16531, 08 грн. Згідно п.2 вказаного Договору решта умов договору залишається незмінними і сторони підтверджують свої зобовязання по ним.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про оренду землі»№161-XIV від 06.10.1998 року (далі Закону) відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі..
Згідно ст.13 Закону №161-XIV від 06.10.1998 року договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
В ч.1 та ч.2 ст.21 Закону №161-XIV від 06.10.1998 року (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) зазначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю»).
Частиною першою статті 30 Закону №161-XIV від 06.10.1998 року передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ч.2 ст.632 Цивільного кодексу України зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом (ч.1 ст.651 Цивільного кодексу України).
Статтею 629 Цивільного кодексу України визначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що відносини, повязані з орендою землі мають договірний характер. Рішення субєкта владних повноважень, в даному випадку рішення Миронівської міської ради №1775-45-V від 21.05.2010 року «Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Миронівка»є правовою підставою (передумовою) для внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 19.09.2005 року в частині зміни розміру орендної плати.
Як уже зазначалося вище 25.08.2010 року набув чинності Договір про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 19.09.2005 року пунктом 3 якого збільшено нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
За таких обставин, суд вважає, що позивач правомірно, в період з травня 2010 року по 25.08.2010 року, сплачував орендну плату в порядку та на умовах визначених в Договорі оренди земельної ділянки ВСМ №490728 від 19.09.2005 року.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення №0000042301/0 від 03.02.2011 року, яким позивачу визначено суму податкового зобовязання за платежем земельний податок з юридичних осіб в сумі 42720, 10 грн. є протиправним, а тому його слід скасувати.
На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст.158-163, ст.167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Миронівському районі Київської області №0000042301/0 від 03.02.2011 року.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через Київський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя /підпис/ О.В. Басай
Постанова в повному обсязі виготовлена 30.05.2011 року.