ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 червня 2011 року Справа № 2а/0370/1623/11
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Андрусенко О. О.,
при секретарі судового засідання Брудовській Н. В.,
за участю представника позивача Коротинського М. В., представника відповідача Сургент Г. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Ратнівське лісомисливське господарство» до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПА України у Волинській області про визнання незаконним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Ратнівське лісомисливське господарство» у позовній заяві просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Волинській області від 17.05.2011 року № 031026-32 про застосування фінансових санкцій у сумі 26670,84 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на відсутність правових підстав для застосування до підприємства штрафних санкцій, оскільки порушення, виявлені в акті перевірці, не відповідають фактичним обставинам справи.
В судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Волинській області позову не визнав, зазначаючи у своїх запереченнях, що перевірку працівниками було проведено в межах чинного законодавства, а рішення про застосування фінансової санкції є правомірним.
У судовому засіданні представник Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Волинській області підтримала наведені у запереченнях доводи, просила у позові відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, суд встановив наступне.
28 квітня 2011 року службовими особами Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Волинській області було проведено перевірку господарської одиниці кафе «Калина», що знаходиться по вул. Граничній на території лісокомплексу у селищі міського типу Ратне, що належить ДП «Ратнівське лісомисливське господарство».
За наслідками перевірки складено акт від 29.04.2011 р. № 84/32-02/00991503, яким встановлено факт реалізації алкогольних напоїв через електронний контрольно-касовий апарат, не зазначений у ліцензії, на загальну суму 10835,42 грн. та факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої.
На підставі акту перевірки від 29.04.2011 р. № 84/32-02/00991503 рішенням в.о. начальника Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Волинській області від 17.05.2011 року № 031026-32 до Державного підприємства «Ратнівське лісомисливське господарство» застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 21670,84 гривень за роздрібну торгівлю алкогольними напоями через ЕККА, не зазначений у ліцензії, та 5000 гривень за роздрібну торгівлю горілкою за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні цини на горілку.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», яка встановлює вимогу щодо здійснення субєктами підприємницької діяльності торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами за наявності ліцензій, визначено, що ліцензія видається за заявою субєкта підприємницької діяльності, до якої додається копія свідоцтва про державну реєстрацію субєкта підприємницької діяльності, а для отримання ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями додається довідка податкової служби про реєстрацію ЕККА, що знаходяться у місці торгівлі. У заяві повинно бути зазначено вид господарської діяльності, на провадження якої СПД має намір одержати ліцензію. У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями додатково зазначається перелік ЕККА, які знаходяться у місці торгівлі, а також адреса місця торгівлі. У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями субєктом підприємницької діяльності зазначається адреса місця торгівлі і вказується перелік ЕККА та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.
Судом встановлено, що позивачем були виконані вказані вимоги Закону, а саме у заяві від 29.11.2010 року поданій до Ратнівської МДПІ було зазначено електронний контрольно-касовий апарат моделі MINI-500.02 МЕ заводський № ПБ 57113524, проте під час реєстрації зазначеного апарата працівникам податкового органу допущено помилку. У звязку з чим у довідці про реєстрацію електронних контрольно-касових апаратів від 29.11.2010 року, а в подальшому в ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями серії АГ № 374443 неправильно вказаний заводський номер ЕККА - ПБ 55004642, про що свідчить лист від 29.04.2011 року № 3161/23-006, наданий Ратнівською МДПІ.
Оскільки вина у діях позивача, щодо невірного зазначення номеру касового апарату відсутня, суд дійшов висновку, що регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Волинській області неправомірно винесено рішення у частині застосування фінансових, у розмірі 21670,84 грн.
Позовні вимоги про скасування рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Волинській області від 17.05.2011 року № 031026-32 в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 5000 грн. за порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» № 957 від 30.10.2008 р., якою встановлено розмір мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої вітчизняного виробництва, до задоволення не підлягають, враховуючи наступне.
При проведенні перевірки працівниками відповідача було встановлено факт реалізації горілки «Немирів особлива» місткістю 50 млг. за ціною 0,36 грн., що підтверджується фіскальними чеками від 18.02.2011 року № 3064 та від 21.02.2011 року № 3080 та поясненнями бармена ОСОБА_3 від 28.04.2011 року., що є порушенням зазначеної вище постанови.
Частиною 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачено, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 5000 гривень.
На підставі наведеного відповідачем застосовано до позивача штрафні фінансові санкції у розмірі 5000 грн.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що друкування ціни 0,36 грн. стало наслідком несправності у роботі касового апарату, оскільки позивачем не було спростовано належними та допустимими доказами факту несправності касового апарату.
Враховуючи те, що позивачем не наведено переконливих обґрунтувань на підтвердження неправомірності оскаржуваного рішення в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 5000 грн., суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову у цій частині.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПА України у Волинській області від 17.05.2011 року № 031026-32 в частині застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 21760 грн. 84 коп.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої виготовлено 4 липня 2011 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий - суддяО. О. Андрусенко