Ухвала суду № 16583477, 01.07.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2011
Номер справи
2а/0570/7150/2011
Номер документу
16583477
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Логойда Т.В.

Суддя-доповідач - Радіонова О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2011 року справа №2а/0570/7150/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Радіонової О.О.

суддів Нікуліна О.А. , Жаботинської С.В.

при секретарі судового засідання Дичко Л.М.

за участю представників від:

позивача: не з»явився, повідомлений належним чином

відповідача: не з»явився, повідомлений належним чином

третьої особи: ОСОБА_2, представник за дов. від 04.01.11р.

розглянувши у відкритому судовомуВідділу державної виконавчої служби

Шахтарського міськрайонного управління юстиції

засіданні апеляційні скарги Державного підприємства «Шахтарськантрацит»

на постанову Донецького окружного адміністративного суду

від16 травня 2011 року

по адміністративній справі № 2а/0570/7150/2011

за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального

страхування від нещасних випадків на виробництві

та профзахворювань у м. Шахтарську Донецької області

до Відділу Державної виконавчої служби

Шахтарського міськрайонного управління юстиції Донецької області

третя особа Державне підприємство «Шахтарськантрацит»

про визнання неправомірними дій та зобов»язання

вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИЛА:

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України в м. Шахтарську Донецької області звернулося до суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби Шахтарського міськрайонного управління юстиції Донецької області про визнання незаконними дій відповідача щодо зупинення зведеного виконавчого провадження про стягнення заборгованості з ДП «Шахтарськантрацит» з підстав, передбачених п.15 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» в частині стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та фінансових санкцій (пені) з ДП «Шахтарськантрацит» на користь позивача за виконавчими листами по справі № 2а-12625/09/0570 від 154.10.2009р. у сумі 204,15 грн., по справі № 2а-812/10/0570 від 19.04.2010р. у сумі 244532,53 грн., по справі № 2а-11249/10/0570 від 28.09.2010р. у сумі 107320,52 грн., та по справі № 2а-28585/10/0570 від 23.03.2011р. у сумі 32634,50 грн., а всього 384691,70 грн. та скасування постанови про зупинення зведеного виконавчого провадження в частині стягнення цієї суми та зобов»язати відповідача поновити виконавчі провадження щодо примусового виконання виконавчих листів, виданих Донецьким окружним адміністративним судом по справі № 2а-12625/09/0570 від 14.10.2009р., по справі № 2а-812/10/0570 від 19.04.2010р., по справі №2а-11249/10/0570 від 28.09.2010р. та по справі № 2а-28585/10/0570 від 23.03.2011р. про стягнення заборгованості за обов»язковими внесками та фінансовими санкціями (пенею) з ДП «Шахтарськантрацит» на користь позивача в загальній сумі 384691,70 грн. та вжити вичерпних заходів щодо повного та фактичного їх виконання відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження» (а.с.2-3).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду області від 06 травня 2011 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (арк. спр. 1).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 16 травня 2011 року позовні вимоги задоволені частково (арк. спр. 85-87).

Визнано неправомірними дії головного державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Шахтарського міськрайонного управління юстиції Донецької області щодо зупинення з підставі, передбачених п. 15 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження», зведеного виконавчого провадження в частині стягнення з Державного підприємства «Шахтарськантрацит» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Шахтарську Донецької області заборгованості зі сплати страхових внесків та фінансових санкцій (пені) на загальну суму 384691,70 грн. за виконавчими листами, що видані Донецьким окружним адміністративним судом, а саме: № 2а-126245/09/0570 від 14 вересня 2009 року на суму 204,15 грн.; № 2а-812/10/0570 від 08 лютого 2010 року на суму 244532,53 грн.; № 2а-11249/10/0570 від 02 червня 2010 року на суму 107320,52 грн.; №2а-28585/10/0570 від 10 січня 2011 року на суму 32634,50 грн.

Скасовано постанову головного державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Шахтарського міськрайонного управління юстиції Донецької області від 31 січня 2011 року про зупинення зведеного виконавчого провадження №8059732 по виконанню в примусовому порядку виконавчих листів про стягнення з ДП «Шахтарськантрацит» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Шахтарську Донецької області заборгованості в загальному розмірі 384691,70 грн., що видані Донецьким окружним адміністративним судом, а саме: № 2а-126245/09/0570 від 14 вересня 2009 року на суму 204,15 грн.; № 2а-812/10/0570 від 08 лютого 2010 року на суму 244532,53 грн.; № 2а-11249/10/0570 від 02 червня 2010 року на суму 107320,52 грн.; №2а-28585/10/0570 від 10 січня 2011 року на суму 32634,50 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

В обґрунтування прийнятого рішення суд першої інстанції зазначив, що положеннями ст.1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу» встановлено вичерпний перелік сум коштів, що підлягають під визначення заборгованості при застосуванні цього Закону, на які поширюються положення п. 15 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» щодо обов»язкового зупинення виконавчого провадження. Дія вказаного Закону на правовідносини, що виникли між позивачем та ДП «Шахтарськантрацит», не поширюється, заборгованість, що стягується у примусовому порядку, до встановленого п. 1.4 ст. 1 вказаного Закону переліку заборгованості не належить, тому виконавче провадження зупиненню не підлягає.

Суд першої інстанції також дійшов висновку про те, що позовні вимоги в частині зобов»язання відповідача поновити виконавче провадження та вжити заходів щодо повного та фактичного виконання виконавчих листів задоволенню не підлягають, оскільки вчинення державним виконавцем вказаних дій прямо передбачено законом та є наслідком скасування судом постанови про зупинення виконавчого провадження.

Відділ Державної виконавчої служби Шахтарського міськрайонного управління юстиції подав апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити рішення щодо відмови в задоволенні позовних вимог (арк. спр. 94-98).

В апеляційній скарзі скаржник посилається на те, що відповідно до ст. 44 Закону України «Про виконавче провадження» вимоги позивача як стягувача належить до четвертої черги задоволення. Розподіл коштів (в разі їх стягнення) має провадитися відповідно до ст.ст.43,44 Закону України «Про виконавче провадження», згідно яких вимоги стягувачів кожної наступної черги задовольняються після повного задоволення вимог кожної попередньої черги.

ДП «Шахтарськантрацит» включено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону № 2711 та є обставиною, що зумовлює обов»язкове зупинення виконавчого провадження.

Законом України № 2940-17 від 13.01.2011р. «Про внесення змін до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» внесено зміни до п.3.4 ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», а саме: слова та цифри «1 січня 2011 року» замінено словами та цифрами «1 січня 2013 року». Абзац шостий п.3.7 після слів «примусового виконання рішень щодо цього підприємства доповнено словами «із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2012 року», а після слів «крім рішень про виплату заробітної плати» доповнено словами «вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв»язку з трудовими відносинами».

З огляду на наведені приписи, 31.01.11р. постановою державного виконавця зведене виконавче провадження відносно боржника ДП «Шахтарськантрацит» зупинено до 01.01.13р., крім стягнення за рішеннями про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належить працівнику у зв»язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом іншим ушкодженням здоров»я або смертю, стягнення аліментів.

На думку апелянта, суми заборгованості за виконавчими листа № 2а-12625/09/0570, № 2а-812/10/0570, № 2а-11249/10/0570, № 2а-28585/10/0570 не відносяться до сум відповідно до Закону № 2940-17 у зв»язку з чим, стягнути заборгованість за виконавчими документами не передбачається можливим. Таким чином, як вважає апелянт, норма п. 15 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження містить обов»язковий характер для органу ДВС, оскільки термін дії процедури продовжено до 01.01.13, державний виконавець зобов»язаний винести постанову щодо зупинення виконавчих дій.

Державне підприємство «Шахтарськантрацит» подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якої відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог (а.с.91-92).

В обґрунтування поданої скарги апелянт зазначає, що зупинення виконавчого провадження встановлено нормою загальної дії, яка не обмежена колом осіб. З огляду на приписи ст. 3 Закону України № 2711 з урахуванням Закону України від 13.01.2011р. № 2940, стягнення на користь позивача за цією справою, не належить до виняткових випадків, встановлений п.3.7 ст. 3 Закону № 2711, тому на нього розповсюджується норма про зупинення виконавчого провадження.

Позивач у судове засідання не з»явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Позивач надіслав суду листа від 30.06.2011р № 01-18/09-1064, в якому просив розглянути справу за відсутності його представника.

Апелянт, Відділ державної виконавчої служби Шахтарського міськрайонного управління юстиції у судове засідання не з»явився, надіслав суду заяву від 01.07.11р. № 2604/04-37 про розгляд справи без участі його представника.

Представник апелянта ДП «Шахтарськантрацит» у судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу та просив суд її задовольнити.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено наступне.

Позивач у справі, Відділення виконавчої дирекції соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Шахтарську Донецької області є юридичної особою, що підтверджено свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, виконаним виконавчим комітетом Шахтарської міської ради Донецької області 26.12.2000р. (а.с.9).

Згідно Виписки з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» Держане підприємство «Шахтарськантрацит» (код ЄДРПОУ 32299510) 28 листопада 2005 внесено до вказаного реєстру (а.с.35).

Постановами головного державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Шахтарського міськрайонного управління юстиції Донецької області від 03 лютого 2010 року, 11 травня 2010 року, 18 жовтня 2010 року, 22 квітня 2011 року виконавчі провадження з примусового виконання виконавчих проваджень за виконавчими листами № 2а-12625/09/0570, № 2а-812/10/0570, № 2а-11249/10/0570, № 2а-28535/10/0570 приєднані до зведеного виконавчого провадження № 8059732.

Всі зазначені виконавчі листи стосуються стягнення заборгованості за обов»язковими страховими внесками.

Постановою головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Шахтарського міськрайонного управління юстиції Донецької області від 31 січня 2011 року зведене виконавче провадження № 8059732 зупинено на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37, ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження» зв»язку з тим, що вказане державне підприємство знаходиться в Реєстрі підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» (а.с.23).

Відповідно до статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України та Законом України від 21 квітня 1999 року № 606-ХІV «Про виконавче провадження» (далі Закон №606), Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23 червня 2005 року № 2711-1У ( далі Закону № 2711)

Згідно з пунктом 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону №606 державний виконавець зобовязаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає обов»язковому зупиненню у випадках внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Частина 3 ст. 34 вказаного Закону визначає, що виконавче провадження з підстави, передбаченої пунктом 15 частини першої цієї статті, не зупиняється за рішенням про виплату заробітної плати, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров»я або смертю, стягнення аліментів.

Статтею 36 Закону № 606 встановлено, що виконавче провадження зупиняється у випадках, передбачених пунктом 15 ст. 34, - до закінчення терміну дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Відповідно до п. 2 глави 11 «Прикінцеві положення» Закону № 606 на строк участі підприємств паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу та беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», щодо таких підприємств зупиняється дія статей 4,5 цього Закону, крім виконання рішень про виплату заробітної плати, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров»я або смертю, стягнення аліментів.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» щодо порядку погашення заборгованості» від 13 січня 2011 року № 2940-У1 у пункті 3.4 статті 3 вказаного Закону слова та цифри №1 січня 2011 року» замінено словами та цифрами «1 січня 2013 року». Закон набрав чинності 29 січня 2011 року.

Таким чином, з 29 січня 2011 відповідно до п.3.4 ст. 3 Закону №2711 процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діє до 1 січня 2013 року.

Відповідно до п.1.3 ст. 1 Закону № 2711 учасники розрахунків підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб»єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.

Згідно з п.1.4 ст. 1 Закону № 2711 заборгованість підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка:

1)підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена;

2)є податковим боргом та підлягає сплати, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих;

3)підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України;

4)передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб»єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії;

5)підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджету України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трасфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що відповідно до положень Закону № 2711 його дія поширюється на паливно-енергетичні підприємства та суб»єкти господарської діяльності перераховані в пункті 1.3 статті 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії; позивач у даній справі не відноситься до учасників розрахунків; борг ДП «Шахтарськантрацит» не є боргом у сфері енергопостачання (енергоспоживання) чи за несплату електроенергії або податкового боргу; спірний борг виник внаслідок обов»язкових страхових внесків, на які не поширюються норми податкового законодавства і Закону № 2711.

Отже, на стягнення страхових внесків не поширюються вимоги статті 34 Закону № 606, а тому дії державного виконавця та оспорювана постанова відповідача про зупинення виконавчого провадження, прийняті з підстав внесення ДП до Реєстру, є незаконними. Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що дія Закону № 2711 на правовідносини, що виникли між позивачем та ДП «Шахтарькантрацит» не поширюється, заборгованість, що стягується в примусовому порядку, до встановленого п.1.4 ст. 1 Закону № 2711 переліку заборгованості не належить, тому виконавче провадження зупиненню не підлягає. Доводи апелянтів з огляду на приписи Закону № 2490 від 13.01.2011р. колегія суддів вважає необґрунтованими з наступного.

По-перше, процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу продовжено до 01.01.2013р. відповідно до п.3.4 ст. 3 Закону № 2711.

По-друге, абзацом шостим п.3.7 ст. 3 Закону № 2711 в редакції Закону України від 13.01.2011р. № 2940 встановлено, що на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2012 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Закону України «Про виконавче провадження», крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв»язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров»я або смертю, стягнення аліментів та рішень про стягнення заборгованості зі сплати внесків до фондів загальнообов»язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року, і заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України.

Відповідно до статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційних скарг та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційні скарги Відділу державної виконавчої служби Шахтарського міськрайонного управління юстиції та Державного підприємства»Шахтарськантрацит» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 травня 2011 року у адміністративній справі № 2а/0570/7150/2011- залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 травня 2011 року у адміністративній справі № 2а/0570/7150/2011 за позовом Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Шахтарську до Відділу державної виконавчої служби Шахтарського міськрайнного управління юстиції Донецької області, третя особа Державне підприємство «Шахтарськантрацит» про визнання незаконними дій відповідача щодо зупинення зведеного виконавчого провадження про стягнення заборгованості з ДП «Шахтарськантрацит» з підстав, передбачених п.15 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» в частині стягнення заборгованості за сплати страхових внесків та фінансових санкцій (пені) з ДП «Шахтарськантрацит» на користь позивача за виконавчими листами по справі № 2а-12625/09/0570 від 154.10.2009р. у сумі 204,15 грн., по справі № 2а-812/10/0570 від 19.04.2010р. у сумі 244532,53 грн., по справі № 2а-11249/10/0570 від 28.09.2010р. у сумі 107320,52 грн., та по справі № 2а-28585/10/0570 від 23.03.2011р. у сумі 32634,50 грн., а всього 384691,70 грн. та скасування постанови про зупинення зведеного виконавчого провадження в частині стягнення цієї суми та зобов»язати відповідача поновити виконавчі провадження щодо примусового виконання виконавчих листів, виданих Донецьким окружним адміністративним судом по справі № 2а-12625/09/0570 від 14.10.2009р., по справі № 2а-812/10/0570 від 19.04.2010р., по справі №2а-11249/10/0570 від 28.09.2010р. та по справі № 2а-28585/10/0570 від 23.03.2011р. про стягнення заборгованості за обов»язковими внесками та фінансовими санкціями (пенею) з ДП «Шахтарськантрацит» на користь позивача в загальній сумі 384691,70 грн. та вжити вичерпних заходів щодо повного та фактичного їх виконання відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження залишити без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали проголошені у судовому засіданні 01 липня 2011 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі.

Ухвала у повному обсязі складена та підписана колегією суддів 04 липня 2011 року.

Головуючий суддя О.О.Радіонова

Судді О.А. Нікулін

С.В. Жаботинська