ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2011 року Справа № 2а/0370/1547/11
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Валюха В.М.,
при секретарі судового засідання Лисюк І.Ю.,
за участю представника позивача Титаренка О.С.,
представника відповідача Остапюка С.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Укрбіопром»до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про визнання частково нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень від 23 травня 2011 року №0011951601, №0011961601, №0011971601,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Укрбіопром» (далі ТзОВ «Компанія Укрбіопром», позивач) звернулося з адміністративним позовом до Луцької обєднаної державної податкової інспекції (далі Луцька ОДПІ, відповідач) про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень від 23.05.2011 року №0011951601, №0011961601, №0011971601.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі актів перевірок від 14.03.2011 року №1202/15-2/37204569, від 28.04.2011 року №2551/15-2/37204569, від 29.04.2011 року №2596/15-2/37204569 Луцькою ОДПІ 23.05.2011 року були прийняті податкові-повідомлення рішення, згідно з якими за неподання податкових декларацій з податку на додану вартість (далі ПДВ) за січень, лютий, березень 2011 року відповідно до пункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України (далі ПК України) до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 2210 грн. 00 коп. Зокрема, згідно із податковим повідомленням-рішенням від 23.05.2011 року №0011951601 до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 1020грн. 00 коп., згідно із податковим повідомленням-рішенням від 23.05.2011 року №0011961601 в сумі 1020грн. 00 коп., згідно із податковим повідомленням-рішенням від 23.05.2011 року №0011971601 в сумі 170грн. 00 коп. На думку позивача, оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті неправомірно, зокрема, з порушенням пункту 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, де передбачено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення. Оскільки неподання податкової декларації є порушенням податкового законодавства, яке припало на період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року, тому до позивача повинна була бути застосована штрафна санкція у розмірі 1 гривні за кожне таке порушення.
Позивач просить визнати нечинними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 23.05.2011 року №0011951601, №0011961601, №0011971601.
В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Крім того, подав суду письмову заяву про уточнення позовних вимог, у якій просить визнати нечинними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 23.05.2011 року №0011951601, №0011961601, №0011971601 в частині накладення штрафних санкцій в загальній сумі 2207грн. 00 коп. (а.с.30).
Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову від 20.06.2011 року №481/10/10-012 (а.с.19), та пояснив, що до позивача за неподання податкової звітності з податку на додану вартість за січень, лютий, березень 2011 року на підставі пункту 120.1 статті 120 ПК України правомірно застосовані штрафні санкції згідно із податковими повідомленнями-рішеннями від 23.05.2011 року №0011951601, №0011961601, №0011971601 на загальну суму 2210грн. 00коп. Листом Державної податкової адміністрації України (далі ДПА України) від 03.02.2011 року №2963/7/10-1017/302 встановлено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства в розмірі 1грн. за період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року застосовуються виключно при обчисленні податкових зобовязань. Представник відповідача просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких мотивів.
Судом встановлено, що ТзОВ «Компанія Укрбіопром» є субєктом господарювання, зареєстроване як юридична особа з 26.07.2010 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 №139617 (а.с.15), з 28.07.2010 року взяте на облік як платник податків у Луцькій ОДПІ, що підтверджується довідкою від 10.08.2010 року №728 (а.с.16), зареєстроване платником ПДВ, про що Луцькою ОДПІ видано свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ від 27.09.2010 року №100302953 (а.с.17).
ТзОВ «Компанія Укрбіопром» не подавало податкових декларацій з ПДВ за січень, лютий, березень 2011 року, що підтверджується актами перевірок Луцької ОДПІ від 14.03.2011 року №1202/15-2/37204569, від 28.04.2011 року №2551/15-2/37204569, від 29.04.2011 року №2596/15-2/37204569 (а.с. 27-29), та не заперечується представником позивача.
23.05.2011 року за неподання податкової звітності на підставі пункту 120.1 статті 120 ПК України Луцька ОДПІ застосувала до позивача штрафні санкції на загальну суму 2210грн. 00коп. згідно з такими податковими повідомленнями-рішеннями:
- №0011971601, відповідно до якого на підставі акту перевірки від 14.03.2011 року №1202/15-2/37204569, яким встановлено неподання податкової декларації з ПДВ за січень 2011 року (а.с.27), позивачу збільшено суму грошового зобовязання з ПДВ за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 170грн. 00 коп. (а.с.7);
- №0011961601, відповідно до якого на підставі акту перевірки від 28.04.2011 року №2551/15-2/37204569, яким встановлено неподання податкової декларації з ПДВ за лютий 2011 року (а.с.28), позивачу збільшено суму грошового зобовязання з ПДВ за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 1020грн. 00 коп. (а.с.6);
- №0011951601, відповідно до якого на підставі акту перевірки від 29.04.2011 року №2596/15-2/37204569, яким встановлено неподання податкової декларації з ПДВ за березень 2011 року (а.с.29), позивачу збільшено суму грошового зобовязання з ПДВ за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 1020грн. 00 коп. (а.с.5).
Пунктом 56.18 статті 56 ПК України передбачено, що з урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобовязання у будь-який момент після отримання такого рішення.
Згідно із частиною другою статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюються на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду, відповідач не довів правомірності оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 23.05.2011 року №0011951601, №0011961601, №0011971601 в частині накладення штрафних санкцій в загальній сумі 2207грн. 00 коп., з огляду на таке.
Відповідно до пункту 49.1 статті 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Згідно із пунктом 202.1 статті 202 цього ж Кодексу звітним (податковим) періодом є один календарний місяць. Пунктом 49.2 статті 49 ПК України передбачено, що платник податків зобовязаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Згідно із пунктом 120.1 статті 120 ПК України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобовязаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Разом з тим, пунктом 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України передбачено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
Чинний ПК України не дає визначення поняття «порушення податкового законодавства», проте пункт 109.1 статті 109 ПК України містить визначення поняття «податкове правопорушення», під яким слід розуміти протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Системний аналіз наведених норм ПК України дає підстави суду прийти до висновку, що неподання податкової звітності слід розуміти як порушення податкового законодавства в контексті положень пункту 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, а відтак за кожне неподання податкової звітності в період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року до платника податків може бути застосована штрафна санкція в розмірі не більше 1 гривні за кожне таке порушення, і в цьому випадку виключається відповідальність, передбачена пунктом 120.1 статті 120 ПК України.
Суд не бере до уваги позицію представника відповідача про те, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства в розмірі 1грн. за період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року застосовуються виключно при обчисленні податкових зобовязань, оскільки пунктом 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України не розмежовуються види порушень податкового законодавства і будь-яких винятків щодо таких порушень вказана норма не встановлює. Крім того, суд також враховує, що лист ДПА України від 03.02.2011 року №2963/7/10-1017/302, на який покликається представник відповідача в обґрунтування своєї позиції, втратив чинність згідно із листом ДПА України від 23.03.2011 року №8199/7/10-1017/1114.
Таким чином, на думку суду, до позивача за неподання податкових декларацій з ПДВ за січень, лютий, березень 2011 року як за порушення податкового законодавства, що мали місце в період з 01.01.2011 року до 30.06.2011 року, на підставі пункту 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України можливе застосування штрафних санкцій в розмірі 1грн. за кожне таке порушення, а тому притягнення позивача до відповідальності згідно із пунктом 120.1 статті 120 ПК України та застосування до ТзОВ «Компанія Укрбіопром» штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 2207 грн. 00 коп. згідно із оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями від 23.05.2011 року №0011951601, №0011961601, №0011971601 є неправомірним.
Відтак, виходячи із наданих суду статтею 162 КАС України повноважень, адміністративний позов, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, слід задовольнити повністю шляхом прийняття постанови про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Луцької ОДПІ від 23.05.2011 року: №0011951601 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1019грн. 00коп., №0011961601 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1019грн. 00коп., №0011971601 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 169грн. 00 коп.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 КАС України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької обєднаної державної податкової інспекції від 23 травня 2011 року №0011951601 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1019гривень 00 копійок.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької обєднаної державної податкової інспекції від 23 травня 2011 року №0011961601 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1019гривень 00 копійок.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької обєднаної державної податкової інспекції від 23 травня 2011 року №0011971601 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 169гривень 00 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 29 червня 2011 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М.Валюх