ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 квітня 2011 р. Справа №2а-3051/11/0170/16 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді Александрова О.Ю.,
при секретарі Сидельової М.В.,
за участю:
представника прокуратури - Рибкіна О.Ю., посвідчення № 355;
представника відповідача - ОСОБА_2, довіреність № б/н від 31.12.11, посвідчення № 100659,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Військового прокурора Євпаторійського гарнізону в інтересах особи ОСОБА_3
до військової частини 3055
про визнання бездіяльності та стягнення,
Суть спору: Військовий Євпаторійського гарнізону звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом в інтересах ОСОБА_3 до військової частини 3055 про визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати позивачу грошової компенсації за речове майно у розмірі 6770 гривень 01 копійка та стягнення заборгованості з виплати грошової компенсації за речове майно. Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач проходив службу у військовій частині 3055 на посаді заступника командира частини громадської безпеки та перебував на речовому забезпеченні у військової частини 3055. Наказом командувача внутрішніх військ МВС України № 5 о/с від 21.01.2011 року ОСОБА_3 було звільнено у запас Збройних Сил України з військової служби на підставі пункту "А" частини 6 ст. 26 (у зв'язку з закінченням строку контракту) Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" без права носіння військової форми одягу. Наказом командира військової частини 3055 внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України від 17.02.2011р. № 36 ОСОБА_3 був виключений зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, п. 27 Положення про порядок речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань у мирний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2004 року №1444, він має право на одержання грошової компенсації замість речового майна на загальну суму 6770,01 грн., вважає що порушено гарантоване державою право на отримання грошової компенсації за речове майно, що з'явилося приводом для звернення до прокуратури і суду.
У судовому засіданні прокурор наполягав на позовних вимогах з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача заперечував проти заявлених позовних вимог, з підстав викладених у письмових запереченнях. Зазначив, що Законом України від 17.02.2000 року "Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів" призупинено дію частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в частині одержання військовослужбовцями грошової компенсації замість речового майна. На день звернення позивача до суду зазначена норма не втратила свою юридичну силу та є чинною. Звернув увагу суду, що позивач не отримав речове майно в натурі під час проходження служби та звільнення з неї у зв'язку з небажанням його отримувати. Після звільнення з військової служби ОСОБА_3 до командування частини дійсно звертався в усному порядку з вимогою про виплату компенсації. Командуванням військової частини не провело виплати компенсації позивачу за не використане речове майно з причини відсутності грошових коштів. В той же час зазначив, що грошові кошти на компенсацію майна кошторисом доходів та видатків відповідача не передбачено.
Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані прокурором, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, ї права, та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
З матеріалів справи вбачається, що позивач проходив службу у військовій частині 3055 на посаді заступника командира частини громадської безпеки та перебував на речовому забезпеченні у військової частини 3055. Наказом командувача внутрішніх військ МВС України 5 о/с від 21.01.2011 року ОСОБА_3 було звільнено у запас Збройних Сил України з військової служби на підставі пункту "А" частини 6 ст. 26 (у зв'язку з закінченням строку контракту) Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" без права носіння військової форми одягу.
Наказом командира військової частини 3055 внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України від 17.02.2011р. № 36 ОСОБА_3 був виключений зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення і направлено для постанови на військовий облік до Полтавського ОВК м. Полтава.
Під час звільнення, позивачу не було сплачено грошову компенсацію за речове майно, не отримане під час служби, за цінами на день підписання наказу про звільнення. Позивач звертався до командування військової частини 3055 Внутрішніх військ МВС України з вимогою надання довідки-розрахунку за речове майно та отримання грошової компенсації. Відповідачем надано довідку № 7 без дати з переліком невиданих ОСОБА_3 предметів, у якій зазначено, що підставою для проведення розрахунку став наказ про звільнення № 36 від 17.02.11 року та грошова компенсація замість належних предметів форменого обмундирування ОСОБА_3 становить 6770,01 грн. Правильність цього розрахунку підтверджена відповідачем в судовому засіданні 13.04.2011р.
Суд враховує, що рішення, дії субєкта владних повноважень не можуть бути упередженими, тобто здійснюватися дискримінаційно через власний, у тому числі фінансовий, корпоративний інтерес. Приймаючи рішення по справі або вчинюючи дію, субєкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може проявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього субєкта, визначених законом.
Суд також враховує, що субєкт владних повноважень зобовязаний діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів.
Відповідно до ст. 17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають наслужбі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Частиною 1 ст. 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до ст. 1-2 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Нормативно-правові акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги військовослужбовців та членів їх сімей, є недійсними.
Згідно з ст.ст. 2, 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, держава гарантує військовослужбовцям матеріальне та інше забезпечення у розмірах, які стимулюють зацікавленість громадян України у військовій службі, ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах та свободах, визначених законодавством України.
Пункт 28 Положення про порядок речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань у мирний час, затвердженого постановою КМ України от 28 жовтня 2004 року № 1444, встановлено, що військовослужбовці які звільняються у запас або відставку без права носіння військової форми одягу, виплачується грошова компенсація за неотримане речове майно або за їх згодою видається речове майно на суму грошової компенсації пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання речового майна до дати підписання наказу про звільнення або закінчення контракту.
Щодо посилання відповідача на відсутність бюджетних коштів на виплату заборгованості за речове майно, то суд зазначає, що за умови відсутності у державному бюджеті коштів на виплату даних грошових коштів це створює ситуацію правової невизначеності стосовно джерела коштів, з яких має виплачуватися зазначені кошти. Однак, в той же час, на думку суду, це не може бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист, в тому числі й на отримання компенсації за речове майно, яку передбачено законом.
Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань судом не приймається до уваги. Так, у справі "Кечко проти України" Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Доводи відповідача про те, що Законом України "Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів" № 1459-III від 17.02.2000 року призупинена дія частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в частині одержання військовослужбовцями продовольчих пайків або за їх бажанням грошової компенсації замість них та замість речового майна судом сприймаються критично з наступних підстав.
Судом встановлено, що Законом України № 328-V від 03.11.2006 введена в дію стаття 9-1 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", яка не зупинялася будь-яким нормативно-правовим актом, та на яку не поширюється зупинення, встановлене Законом України "Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів".
Частиною 1 статті 9-1 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що продовольче та речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, при визначені розміру та порядку виплати компенсації за недоотримане речове майно військовослужбовцям необхідно керуватися частиною 1 статті 9-1 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", пунктом 28 Положення про порядок речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань у мирний час, затвердженого постановою КМ України від 28 жовтня 2004 року №1444.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд находить, бездіяльність командування військової частини 3005 Внутрішніх військ Міністерства Внутрішніх Справ України щодо невиплати ОСОБА_3 грошової компенсації за речове забезпечення при звільненні його з військової служби протиправною і тому позовні вимоги в цій частині, а також в частині стягнення заборгованості за речове майно у розмірі 6770,01 гривень підлягають задоволенню.
Під час судового засідання, яке відбулось 13.04.2011 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 18.04.2011 р.
Керуючись ст. ст. 94, 160-163, ст. 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Визнати бездіяльність військової частини 3005 щодо невиплати ОСОБА_3 грошової компенсації за речове майно у розмірі 6770,01 гривень протиправною.
3. Стягнути з військової частини 3005 (97400, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Матвєєва, б.4, р/р 35222001000298, код ЗКПО 23316473) на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) грошову компенсацію замість належного до видачі речового майна у сумі 6770,01 гривень.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Александров О.Ю.