Постанова № 16579864, 11.04.2011, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2011
Номер справи
2а-3534/10/2770
Номер документу
16579864
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

Справа № 2а-3534/10/2770

11.04.11 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого суддіСанакоєвої М.А.,

суддів Єланської О.Е. , Горошко Н.П. секретар судового засіданняРузова А.О.

за участю сторін:

представник позивача - Папоротна Н.Ф.,

представник відповідача - Волинец Ю.В.,

розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Гавура О.В. ) від 29.12.10 у справі № 2а-3534/10/2770

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Горсей" (вул. Фіолентовське шосе, 1/7, місто Севастополь, 99035)

до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя (вул. Пролетарська, 24, місто Севастополь, 99014)

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ПОСТАНОВИВ:

У листопаді 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Горсей»(далі ТОВ) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Гагарінському районі м. Севастополя, у якому просило визнати незаконними та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя (далі Інспекція) №0001481530/0 від 11.06.2010 про нарахування штрафних санкцій за порушення строків сплати орендної платні за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 1593,2 грн., №0001491530/0 від 11.06.2010 про нарахування штрафних санкцій за порушення строків сплати орендної платні за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 11145,2 грн., №0001501530/0 від 11.06.2010 про нарахування штрафних санкцій за порушення строків сплати орендної платні за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 62540,43 грн. та №0001481530/1 від 27.08.2010, №0001491530/1 від 27.08.2010, №0001501530/1 від 27.08.2010, №0001481530/2 від 10.11.2010, №0001491530/2 від 10.11.2010, №0001501530/2 від 10.11.2010, які винесені за результатами розгляду скарг платника податків.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополя (суддя Гавура О.В.) від 29.12.2010 у справі № 2а-3534/10/2770 позовні вимоги були задоволені. Суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки згідно до Наказу Державної податкової адміністрації України від 26.01.2001 р. № 434 «Про затвердження форм Зведеного розрахунку суми земельного податку, Довідки до уточненого Розрахунку та Порядку їх подання до органу державної податкової служби зі змінами і доповненнями, внесеними наказами Державної податкової адміністрації України від 02 грудня 2003 року № 582, від 16 лютого 2004 року № 92 у разі зміні протягом року грошової оцінки землі, функціонального використання землі, настання іншої зміни чи виявлення помилок, що змінюють суму земельного податку за звітні місяці, платник податку подає новий звітний Розрахунок з виправленими показниками за такі звітні місяці у строки, встановлені підпунктом 4.1.4 «а»пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», без застосування штрафів, установлених пунктом 17.2 статті 17 цього закону, тому підстав для нарахування штрафних санкцій за порушення строків сплати узгодженого податкового зобовязання по сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної форми власності у податкової служби не було.

Не погодившись з постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить зазначену постанову скасувати, постановити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що при прийнятті судом першої інстанції постанови порушені норми матеріального права, оскільки судом не прийнято до уваги, що відношення зі сплати орендної платні за земельні ділянки державної та комунальної форми власності регулюються Законом України «Про оренду землі»та підзаконними нормативними актами, що регулюють порядок укладення договорів оренди та сплати орендної плати, а не земельного податку. Крім того, податковою службою до позивача не були застосовані штрафні санкції, передбачені пунктом 17.2 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Платником податку ТОВ постійно несвоєчасно сплачувалась самостійно визначена сума орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, що підтверджується наданими виписками з банківського рахунку, у звязку з чим до позивача правомірно були застосовані штрафні санкції, передбачені пунктом 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 14.02.2011 відкрито апеляційне провадження. Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 15.02.2011 справа призначена до апеляційного розгляду.

Представник відповідача у судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, просив скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 29.12.2010 року та прийняти нову постанову, якої у задоволенні позовних вимог відмовити.

Представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги, вважаючи що постанова Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 29.12.2010 року прийнята у відповідності з діючим законодавством та підстав для її скасування не має.

На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши справу, судова колегія встановила наступне.

Державною податковою інспекцією в Гагарінському районі м. Севастополя була проведена невиїзна документальна перевірка ТОВ «Горсей»з питання своєчасності погашення погодженого податкового зобовязання перед бюджетом по орендній платі за землю за серпень жовтень 2008 року та січень-жовтень 2009 року, за результатами якої складено акт перевірки № 2323/15-3/10/23011182 від 02.06.2010 року.

На підставі даного акту перевірки Державною податковою інспекцією у Гагарінському районі м. Севастополя 11.06.2010 року прийняті податкові повідомлення-рішення №0001481530/0 від 11.06.2010 про нарахування штрафних санкцій за порушення строків сплати орендної платні за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 1593,2 грн., №0001491530/0 від 11.06.2010 про нарахування штрафних санкцій за порушення строків сплати орендної платні за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 11145,2 грн., №0001501530/0 від 11.06.2010 про нарахування штрафних санкцій за порушення строків сплати орендної платні за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 62540,43 грн., у звязку з порушенням позивачем статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»- за порушення позивачем граничного строку сплати за користування земельними ділянками комунальної форми власності за податкові періоди вересень грудень 2008 року та січень-жовтень 2009 року.

Не погодившись з податковими повідомленнями-рішеннями позивач у порядку, передбаченому ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» направив на адресу начальника Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя апеляційну скаргу на вказані податкові повідомлення - рішення.

За результатами розгляду скарги начальником інспекції винесено рішення, яким у задоволенні скарги було відмовлено та на адресу позивача були направлені нові податкові повідомлення-рішення №0001481530/1 від 27.08.2010 на суму 1593,2 грн., №0001491530/1 від 27.08.2010 на суму 11145, 2 грн., №0001501530/1 від 27.08.2010 на суму 62540, 43 грн.

Не погодившись з результатами розгляду первинної скарги ТОВ «Горсей»направило повторну апеляційну скаргу до Державної податкової адміністрації в м. Севастополі. За результатами розгляду повторної скарги податкове повідомлення-рішення №0001501530/0 від 11.06.2010 та №0001501530/1 від 27.08.2010 було частково скасоване у частини застосування штрафних санкцій на суму 2026, 02 грн. Податкові повідомлення-рішення №0001491530/0 від 11.06.2010 та №0001491530/1 від 27.08.2010 залишені без змін, при цьому не змінюючи вказане повідомлення рішення Державна податкова адміністрація в м. Севастополі збільшила штрафні санкції на 810,41 грн. та направило на адресу позивача чотири податкових повідомлення рішення: №0001481530/2 від 10.11.2010 на суму 1593,2 грн., №0001491530/2 від 10.11.2010 на суму 11145,20 грн. та №0001491530/2 від 10.11.2010 на суму 810,41 грн., №0001501530/3 від 10.11.2010 на суму 60514,41 грн.

Не погодившись з рішеннями за результатами розгляду скарг позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Севастополя з позовною заявою, у якої оскаржує зазначені податкові повідомлення рішення в повному обсязі.

Згідно зі ст.13 Закону України від 03.07.1992 № 2535-Х11 "Про плату за землю" ТОВ "Горсей»є платником орендної плати за землю.

Статтею 1 даного Закону встановлено, що оренда землі це засноване на договорі термінове, платне володіння й користування земельною ділянкою, необхідної для здійснення господарської діяльності. Однієї з важливих умов договору оренді землі між орендодавцем і орендарем є орендна плата із вказівкою її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку внесення й перегляду й відповідальність за її несплату.

Відповідно до договору оренди від 29 липня 2002 року, укладеного між Севастопольської міської Радою та ТОВ «Горсей», зареєстрованого в Севастопольському управлінні земельних ресурсів 13.09.2002 під № 120, ТОВ «Горсей»проводить орендну плату за користування земельною ділянкою площею 0,8469 га, у тому числи 0,1260 га.

Відповідно до поданих позивачем декларацій за серпень жовтень 2008 року сума податкових зобовязань складає 12156,16 грн. щомісяця.

Згідно до п.2.2. Договору оренди земельної ділянки від 29 липня 2002 року орендна плата повинна вноситися орендарем рівними частинами щомісячно до 15 числа наступного за звітним.

В порушення умов договору оренди та договору розстрочення сплати податкових зобовязань, укладеного між позивачем та відповідачем, від 30.09.2008 року ТОВ проводило сплату орендної плати з порушенням строків.

10.12.2009 року ТОВ надало до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя уточнюючу податкову декларацію (вх. № 72512) за 2009 рік про сплату орендної плати у звязку з укладенням додаткової угоди, зміні цільового призначення земельної ділянки та отримання нової грошової оцінки земельних ділянок, згідно до якої були зменшені суми податкових зобовязань з орендної плати з 14003,89 грн. (з січня по листопад 2009 року) до 6943,10 грн. та з 14003,92 грн. (за грудень 2009 року) до 6943,10 грн.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п.5.1 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Частиною першою статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що податкове зобов'язання по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до ст.13 Закону України "Про плату за землю" підставою для нарахування земельного податку є договір оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про плату за землю", орендна плата за використання землі розраховується виходячи з грошової оцінки земельної ділянки.

Стаття 17 Закону України "Про плату за землю" встановлює, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендної платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендної платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (частина друга ст. 17 зазначеного Закону).

Згідно з п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 43.4 пункту 4 статті 4 цього закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п.п. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Статтею 13 Закону України від 04.12.1990 року № 509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні" встановлений обовязок посадових осіб органів державної податкової служби дотримуватись Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Згідно з пунктами 4.1 і 4.3 розділу 4 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України (затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 року №276 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 серпня 2005 року за №843/11123) нарахуванню в особових рахунках платників підлягають, зокрема, податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, самостійно визначені платником. Нарахування платежів до бюджету в особових рахунках платників податків здійснюються відповідно до порядків адміністрування відповідних податків, розроблених на підставі чинного законодавства. Нарахування узгоджених податкових зобов'язань у картках особових рахунків платників здійснюється датою граничного терміну сплати зазначених зобов'язань. При поданні уточнюючого розрахунку, що збільшує або зменшує податкові зобов'язання минулих податкових періодів платника, нарахування в особовому рахунку платника проводиться датою його подання.

Крім того, необхідно зазначити, що пунктом 5.1 статті 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Подання підприємством уточнюючої податкової декларації від 10.12.2009, на яку посилається позивач, не впливає на висновки перевірки, оскільки якщо погодитись з доводами позивача про наявність зобовязань по сплаті орендної плати у розмірі меншому ніж був первинно, то при розгляді справи було встановлено, що фактично платежі по орендної платні позивачем проводились із порушенням граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання за січень - жовтень 2009 року.

Згідно із статтею 21 Закону України «Про оренду землі»орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.

Пунктом 9 Типового договору оренді землі, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року № 220, розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюються із зазначенням відсотків нормативної оцінки земельних ділянок або розміру земельного податку. Згідно до п. 10 Типового договору оренді встановлено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної форми власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавствам, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Зміни до умов договору оренди земельних ділянок від 29.07.2002 року були внесенні договором від 17.03.2010 року про внесення змін та доповнень до договору оренді земельних ділянок, посвідченого 29.07.2002 року приватним нотаріусом ОСОБА_4 та зареєстрованого Севастопольським міським управлінням земельних ресурсів 13.09.2002 року, яким внесені зміні у розмір орендної платні та встановлення нового розміру орендної платні, згідно нової грошової оцінки землі, наданої ТОВ. Дані зміні до договору оренди зареєстровані у Севастопольської міської філії «Центр державного земельного кадастру»13.07.2010 року за № 0410884001139.

Відповідно до ст.18 Закону України договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Таким чином, судова колегія приходить до висновку про безпідставність задоволення позову. Доводи позовної заяви спростовуються матеріалами справи, а саме виписками з особливого рахунку та платіжними дорученнями з вказівкою про призначення платежу, якій не праві змінювати податкова служба, та іншими наявними доказами, зокрема, судова колегія зазначає, що посилання суду на Наказ Державної податкової адміністрації України від 26.01.2001 р. № 434 «Про затвердження форм Зведеного розрахунку суми земельного податку, Довідки до уточненого Розрахунку та Порядку їх подання до органу державної податкової служби зі змінами і доповненнями, внесеними наказами Державної податкової адміністрації України від 02 грудня 2003 року № 582, від 16 лютого 2004 року № 92, не є підставою для скасування оскаржених податкових повідомлень - рішень, оскільки відповідачем не були застосовані штрафні санкції передбачені пунктом 17.2 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Доводи, наведені у позові, не спростовують висновки перевірки про порушення ТОВ «Горсей»саме граничних строків погашення узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за землю за серпень жовтень 2008 року та січень-жовтень 2009 року.

Відповідно до статті 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є:

1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;

2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими;

3) невідповідність висновків суду обставинам справи;

4) порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.

Вказаним обставинам судом першої інстанції не дана належні оцінка, постанова суду від 29.12.2010 ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у звязку з чим підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.

Керуючись статтями 195, 196, пунктом 3 частини першої статті 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 29.12.2010 по справі № 2а-3435/10/2770 скасувати.

Прийняти нову постанову, якої у задоволенні позовних вимог Товариству з обмеженою відповідальністю «Горсей»до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополі про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень про визначення сум штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати орендної плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності за серпень жовтень 2008 року та січень жовтень 2009 року відмовити.

Постанова набирає законну силу з моменту проголошення.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 18 квітня 2011 р.

Головуючий суддяпідписМ.А.Санакоєва

Судді підпис О.Е.Єланська підпис Н.П.Горошко З оригіналом згідно

Головуючий суддя М.А.Санакоєва