Постанова № 16579806, 16.03.2011, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.03.2011
Номер справи
2а-5754/10/16/0170
Номер документу
16579806
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

Справа № 2а-5754/10/16/0170

16.03.11 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого суддіЦикуренка А.С.,

суддів Ілюхіної Г.П. , Омельченка В. А. секретар судового засіданняЛюфт Ю.Є.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Державної податкової інспекції в місті Євпаторії та Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Александров О.Ю. ) від 16.09.10 у справі №2а-5754/10/16/0170

за позовом Прокурора міста Євпаторії (вул. Гоголя 5/8,Євпаторія,Автономна Республіка Крим,97400)

Державної податкової інспекції в місті Євпаторії АР Крим (вул. Дм. Ульянова 2/40,Євпаторія,Автономна Республіка Крим,97416)

Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради (вул. Леніна 2,Євпаторія,Автономна Республіка Крим,97400)

доЄвпаторійської міської громадської організації "Несиль" (вул. Нумана Челебиджана, 41,Євпаторія,Автономна Республіка Крим,97400)

про примусовий розпуск громадської організації

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.09.2010 в задоволені позову Прокурора місті Євпаторії, Державної податкової інспекції в місті Євпаторії, Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради доЄвпаторійської міської громадської організації "Несиль" про примусовий розпуск громадської організації, - відмовлено.

Не погодившись з постановою суду, представник Державної податкової інспекції в місті Євпаторії подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову.

Також з апеляційною скаргою, представник Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради, в якій просить скасувати постанову.

Доводи апеляційних скарги мотивовані тим, що судом порушені норми матеріального та процесуального права, а також неповно з'ясовані обставини, що мають істотне значення для справи.

Згідно пункту 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Матеріалами справи встановлено, що Євпаторійська міська громадська організація "Несиль" 28.08.98 зареєстрована як юридична особа виконавчим комітетом Євпаторійської міської ради АР Крим, ідентифікаційний код 25134138, що підтверджується копією Свідоцтва про державну реєстрацію та довідкою ГУ Статистики України №23/5-3620 (а.с.7,8).

Порядок, підстави та умови створення та діяльності громадських організацій регулюються Законом України від 16.06.1992 року N 2460-XII “Про обєднання громадян” (далі Закон №2460).

Відповідно до статті 5 вказаного Закону №2460 законодавство про об'єднання громадян складається з Конституції України, цього Закону та актів законодавства, прийнятих відповідно до нього.

Відповідно до частини 2 та 3 статті 1 Закону №2460 об'єднанням громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) визнається політична партія або громадська організація.

Таким чином, дія Закону України “Про обєднання громадян” поширюється лише на діяльність обєднань громадян, визначених частиною 2 статті 1 цього Закону (політична партія, громадська організація), в тому числі і на відповідача.

Нагляд та контроль за діяльністю обєднань громадян відповідно до ст..25 Закону України від 16.06.1992, № 2460-XII «Про об'єднання громадян», здійснюється державними органами у порядку, передбаченому законодавством України.

Органи, що проводять легалізацію об'єднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень статуту. Представники цих органів мають право бути присутніми на заходах, що проводяться об'єднаннями громадян, вимагати необхідні документи, одержувати пояснення.

Нагляд за виконанням та додержанням законності об'єднаннями громадян здійснюють органи прокуратури.

Контроль за джерелами та розмірами надходжень, сплатою податків об'єднаннями громадян здійснюють відповідно фінансові органи та органи державної податкової інспекції.

Згідно із ст. 24 Закону № 2460 об'єднання громадян, створені ними установи та організації зобов'язані вести оперативний та бухгалтерський облік, статистичну звітність, зареєструватись в органах державної податкової інспекції та вносити до бюджету платежі у порядку і розмірах, передбачених законодавством.

Згідно зі ст..26 Закону № 2460, об'єднання громадян у встановленому порядку подають фінансовим органам декларації про свої доходи та витрати. Об'єднання громадян несуть відповідальність, передбачену цим Законом та іншими законодавчими актами України. Така відповідальність передбачена ч.2 ст.38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців».

Згідно п.17 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби у встановленому порядку мають право звертатись до суду з заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності. Зазначені повноваження органів держаної податкової служби щодо звернення до суду про скасування державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності слід розуміти, як право на позов про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи підприємця на підставі Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців».

Закон України від 15.05.2003, № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців.

Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

В цьому Законі наведено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.

В ч.2 ст..38 Закон України від 15.05.2003, № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»вказуються підстави для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:

- визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;

- провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;

- невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;

- неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;

- наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Таким чином, Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»вказує підстави для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, які розповсюджуються на юридичні особи всіх форм власності, у тому числі на громадські організації.

Право звернення податкової служби з позовом про припинення юридичної особи, у тому числі громадської організації, за п.17 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»кореспондується з нормами ст.ст.25,26 Закону України «Про об'єднання громадян»про здійснення відповідного контролю, обовязком громадської організації подавати декларації про свої доходи та витрати, а також нормою, яка передбачає відповідальність громадської організації (ст.26 Закону України «Про об'єднання громадян»), та ліквідацію (ч.1ст.33 «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»). Підставою же для звернення з позовом та прийняття відповідного рішення суду про припинення в результаті ліквідації є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону (ст..38 «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»).

В даному випадку прокурор м.Євпаторія звернувся в інтересах державної податкової інспекції м.Євпаторія та виконкому Євпаторійської міської ради до громадської організації про її розпуск (ліквідацію).

Згідно Акту Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради від 29.01.10р., робочою групою при виході за юридичною адресою Євпаторійської міської громадської організації "Несиль"встановлена відсутність Євпаторійської міської громадської організації "Несиль" за адресою, що зазначена в установчих документах (а.с.9).

Рішенням Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради від 16.02.10р. №119 вирішено за вчинені порушення діючого законодавства в частині неповідомлення в реєструючий орган про зміни, що відбулися у статутних документах, а саме про зміну юридичної адреси, винести попередження у відношенні громадських організацій згідно додатку. Також наведеним рішенням вирішено відділу з питань внутрішньої політики та звязку з засобами масової інформації (Гармашова Е.А.) забезпечити публікацію даного рішення в міських ЗМІ (а.с.10). До матеріалів справи долучена копія газети “Евпаторийская здравница” від 27.02.2010р., де зазначено, що рішенням Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради від 16.02.10р. №119 за порушення діючого законодавства (неповідомлення в реєструючий орган про зміни, що відбулися у статутних документах, а саме про зміну юридичної адреси) винесені попередження у відношенні громадських організацій, зокрема у відношенні Євпаторійської міської громадської організації "Несиль" (а.с.13).

Особливості ліквідації громадської організації передбачаються спеціальним законом - Законом України «Про об'єднання громадян», з урахуванням загальних положень, передбачених Законом України від 15.05.2003, № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців».

Так, статтею 28 Закону України «Про об'єднання громадян»передбачені види стягнення, у тому числі примусовий розпуск (ліквідація). Стаття 32 Закону встановлює, що примусовий розпуск (ліквідація) об'єднання громадян здійснюється за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду у випадках:1) вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону; 2) систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону; 3) продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом; 4) зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.

Статтею 29 Закону № 2460 передбачено, при вчиненні об'єднанням громадян правопорушення, яке не тягне за собою обов'язкового застосування іншого виду стягнення, передбаченого цим Законом, відповідний легалізуючий орган виносить письмове попередження

Висновок суду, що легалізуючим органом для громадської організації, зареєстрованої в 1998р., є саме органи Міністерства юстиції України, не має значення для вирішення справи.

Колегією суддів встановлені порушення з боку відповідача щодо неподачі декларації, а також незнаходження за місцем реєстрації відповідача. Вказані факти є підставою для ліквідації (припинення, розпуску) відповідача.

З урахуванням викладеного, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, оскільки постанова суду першої інстанції прийнята при неправильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, а також при неповному зясуванні обставин, що мають істотне значення для справи.

Керуючись статтями 195, 198, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в місті Євпаторії - задовольнити.

Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради - задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.09.10 у справі №2а-5754/10/16/0170 - скасувати.

Позов Прокурора міста Євпаторії ,Державної податкової інспекції в місті Євпаторії АР Крим, Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради до Євпаторійської міської громадської організації "Несиль" - задовольнити.

Припинити Євпаторійську міську громадську організацію "Несиль", ідентифікаційний номер 25134138, зареєстровану за адресою : м. Євпаторія, вул. Нумана Челебиджана, 41, шляхом примусового розпуску (ліквідації).

Згідно частини 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі.

Головуючий суддяпідписА.С. Цикуренко

Судді підпис Г.П.Ілюхіна підпис В.А.Омельченко З оригіналом згідно

Головуючий суддя А.С. Цикуренко

Повний текст судового рішення виготовлений 21 березня 2011 р.