Єдиний державний реєстр судових рішень Головуючий у 1 інстанції - Чекменьов Г.А.
Суддя-доповідач - Горбенко К.П.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2011 року справа №2а-27723/10/0570
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Горбенко К.П.
суддів Лях О.П. , Попова В.В.
при секретарі Асєєва Я.В.,
за участю:
представника позивача Данильченко О.В.,
представників відповідача Молчанова А.С., Свистунової І.А., Мельниченко Є.Я.
представника третьої особи - Кудрявцева Д.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Амвросіївського районного територіального центру соціального обслуговування та надання соціальних послуг на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 березня 2011 року у справі № 2а- 27723/10/0570 за позовом Амвросіївського районного територіального центру соціального обслуговування та надання соціальних послуг до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області, треті особи: Управління праці та соціального захисту населення Амвросіївської райдержадміністрації, Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області, про визнання протиправним та часткового скасування листа-вимоги №30-22/798 від 30.08.2010 року,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області, треті особи: Управління праці та соціального захисту населення Амвросіївської райдержадміністрації, Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області, про визнання протиправним та часткового скасування листа-вимоги №30-22/798 від 30.08.2010 року.
Свої позовні вимоги обґрунтовував тим, що Контрольно-ревізійним відділом в Амвросіївському районі була проведена ревізія фінансово-господарської діяльності Амвросіївського районного територіального центру соціального обслуговування та надання соціальних послуг за період з 01.01.2009р. по 01.06.2010р. В ході ревізії встановлені факти невикористання на поліпшення умов перебування підопічних частки пенсій та неповернення невикористаних залишків після відрахування пенсіонерів, нецільового використання “сум за дорученнями” спеціального фонду на придбання вугілля, проведення витрат на утримання понаднормативних одиниць за відсутністю підстав. Із зазначеними висновками позивач не погодився, просив частково скасувати лист-вимогу № 30-22/798 від 30.08.2010 року.
Постановою суду першої інстанції від 04 березня 2011 року у задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції позивач звернувся до Донецького апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою і просив скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 березня 2011 року у справі № 2а- 27723/10/0570 і визнати нечинною вимогу КРВ в Амвросіївському районі від 30.08.2010 року № 30-22/798 в частині: повернення невикористаних залишків пенсій пенсіонерам після їх відрахування через управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області у сумі 28818,38 грн.; нецільового використання «сум за дорученнями» спеціального фонду на придбання вугілля у сумі 3000,00 грн; відшкодування витрат на утримання понаднормативних одиниць при відсутності підстав за рахунок працівників, з вини яких заподіяно шкоду на загальну суму 16588,48 грн.
В обґрунтування своєї апеляційної скарги посилався на те, що судом першої інстанції було невірно трактовано чинні нормативно-правові акти, неповно зясовані обставини справи, що мають значення для справи, які суд вважає встановленими, висновки суду не відповідають обставинам справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, вислухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судом першої та апеляційної інстанцій позивач Амвросіївський районний територіальний центр соціального обслуговування та надання соціальних послуг, ідентифікаційний код 32943675, є юридичною особою, зареєстрований Амвросіївською районною державною адміністрацією 18.06.2004р. згідно свідоцтву про реєстрацію юридичної особи та довідки з ЄДРПОУ (а.с.30-31).
За період з 01.01.2009 року по 01.06.2010 року, відповідно до п. 1.4.2.1. плану КРВ у Амвросіївському районі на 2 квартал 2010 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності в Амвросіївського районного територіального центру соціального обслуговування та надання соціальних послуг, про що складений акт від 23.07.2010р. (арк. спр. 59-70).
Відповідно до п. 7, ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» на підставі акту ревізії начальником Контрольно-ревізійного відділу в Амвросіївському районі на адресу відповідача направлено вимогу № 30-22/798 від 30.08.2010 року (а.с.7-10) про усунення виявлених ревізією порушень.
Зазначена вимога позивачем по цій справі оскаржується частково, в частині змісту пунктів 2, 4, 8 вимоги, а саме, щодо повернення через Управління Пенсійного фонду суми 28818,38грн. частки невикористаних пенсій після відрахування пенсіонерів, щодо нецільового використання “сум за дорученням” 3000грн. на придбання вугілля, а також в частині витрат на утримання понаднормативної одиниці на суму 16588,78грн.
Суд першої інстанції, приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, виходив з того, що відповідач в ході проведення ревізії діяв у межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Проте, колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 48 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що під час перебування пенсіонера на повному державному утриманні у відповідній установі (закладі) йому виплачується 25 відсотків призначеної пенсії. У випадках, якщо розмір його пенсії перевищує вартість утримання, виплачується різниця між пенсією і вартістю утримання, але не менше 25 відсотків призначеної пенсії; частиною 2 цієї статті передбачено, що якщо у пенсіонера, який перебуває у відповідній установі (закладі) на повному державному утриманні, є непрацездатні члени сім'ї, зазначені в частині другій статті 36 цього Закону, які перебувають на його утриманні, пенсія виплачується в такому порядку: 25 відсотків пенсії самому пенсіонерові, а інша частина пенсії, але не більш як 50 відсотків призначеного розміру пенсії зазначеним членам сім'ї. Абзацом 2 пункту 7 Порядку зарахування та використання коштів, що підлягають перерахуванню пенсійним фондом або органами праці та соціального захисту населення установам (закладам), де особи перебувають на повному державному утриманні, затвердженого Постановою КМУ від 04.03.2004 року № 269 зазначається, що кошти використовуються на придбання предметів і матеріалів, оплату послуг та інших видатків, придбання обладнання і предметів довгострокового користування (згідно з кодами економічної класифікації 1130 і 2110)лише для поліпшення умов перебування в установі пенсіонерів, інвалідів та дітей.
Відповідно до пункту 7 Порядку зарахування та використання коштів, що підлягають перерахуванню пенсійним фондом або органами праці та соціального захисту населення установам (закладам), де особи перебувають на повному державному утриманні, затвердженого постановою КМУ від 04.03.2004 року №269 передбачається використання коштів, які перераховуються до установи, у даному випадку до Амвросіївського районного територіального центру соціального обслуговування та надання соціальних послуг, лише для поліпшення умов перебування в установі пенсіонерів. Виходячи з того, що тимчасовим кошторисом на 1 квартал 2009 року за загальним фондом з районного бюджету кошти на придбання вугілля для опалення будівлі, де розміщено стаціонарне відділення для тимчасового перебування одиноких непрацездатних громадян у с. Благодатне (опалення будівлі здійснюється твердим побутовим паливом), не передбачені, колегія суддів погоджується із доводами апеляційної скарги про те, що кошти зі спеціального фонду були правомірно витрачені на придбання вугілля для поліпшення умов перебування пенсіонерів та недопущення погіршення стану їх здоров'я, внаслідок переохолодження у січні-березні 2009 року.
В ході ревізії встановлено факт проведення витрат на утримання понаднормативних одиниць при відсутності підстав на загальну суму 16588,48 гн., порушено пп.З) п.1 розділу 1 «Загальні положення» типового положення (взірцеве) про територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян, затвердженого наказом міністерства соціального захисту України від 01.04.1997 №44, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 24.09.1997 № 442/2246, п.п. 3) п.1 розділу 1 «Загальні положення» Положення про територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян, затвердженого наказом головного управління праці та соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації від 22.09.2004 № 106/2 при відсутності підстав, у зв'язку з чим та з метою ефективного використання бюджетних коштів вимагається здійснити відшкодування за рахунок працівників, з вини яких заподіяно шкоду.
Колегія суддів погоджується з твердженням апелянта про те, що вищезазначеним наказом передбачено умови створення відділення соціально-побутової реабілітації, але в ревізуємому періоді відділення вже функціонувало. Підставою для функціонування відділення соціально-побутової реабілітації були 360 пенсіонерів та інвалідів на рік зазначеного відділення та 130 пенсіонерів та інвалідів інших відділень терцентру, що складає 41 особа середньомісячно. Разом з тим суд першої інстанції не прийняв до уваги той факт, що обслуговування робітниками відділення соціально-побутової реабілітації здійснювалось, як в приміщенні терцентру, так і в домашніх умовах (контингент, який знаходився на обслуговуванні в відділенні соціальної допомоги вдома). Крім того, наказом Міністерства юстиції України від 22.06.2009 року № 1101/5 було скасовано реєстрацію Типового положення (взірцеве) про територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян, затвердженого наказом Міністерства соціального захисту України від 01.04.1997 № 44, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 24.09.1997 № 442/2246, на яке посилався відповідач на час проведення ревізії.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що позовні вимоги апелянта про нецільове використання «сум за дорученнями» спеціального фонду на придбання вугілля непрацездатним пенсіонерам у сумі 3000,00 грн. та витрат на утримання понаднормативних одиниць на суму 16588,48 грн. потрібно задовольнити і в цій частині визнати Вимогу КРВ в Амвросіївському районі від 30.08.2010 року № 30-22/798 нечинною. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Отже, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов до помилкового висновку про відмову у задоволенні позовних вимог позивачеві в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 160, 184, 195, 196, 198, п.п. 4. ст.202, ст.ст. 207, 211, 212, ч.5 ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Амвросіївського районного територіального центру соціального обслуговування та надання соціальних послуг на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 березня 2011 року у справі № 2а- 27723/10/0570 задовольнити частково.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 березня 2011 року у справі № 2а- 27723/10/0570 за позовом Амвросіївського районного територіального центру соціального обслуговування та надання соціальних послуг до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області, треті особи: Управління праці та соціального захисту населення Амвросіївської райдержадміністрації, Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області, про визнання протиправним та часткового скасування листа-вимоги №30-22/798 від 30.08.2010 року - скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позовні вимоги Амвросіївського районного територіального центру соціального обслуговування та надання соціальних послуг задовольнити частково.
Визнати нечинною Вимогу Контрольно-ревізійного відділу в Амвросіївському районі Донецькій області від30.08.2010 року № 30-22/798 в частині:
1)нецільового використання «сум за дорученнями» спеціального фонду на придбання вугілля в сумі 3000,00 грн.;
2)відшкодування витрат на утримання понаднормативних одиниць при відсутності підстав за рахунок працівників, з вини яких заподіяно шкоду, на загальну суму 16588,78 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити
Вступна та резолютивна частини постанови постановлені в нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 30.06.2011р. Повний текст постанови складено 05.07.2011р.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення. Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів :К.П. Горбенко
О.П. Лях
В.В. Попов