Ухвала суду № 16578525, 23.06.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2011
Номер справи
2а-2079/11/1270
Номер документу
16578525
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Солоніченко О.В.

Суддя-доповідач - Яманко В.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2011 року справа №2а-2079/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Яманко В.Г.

суддів Казначеєва Е.Г. , Васильєвої І.А.

при секретарі судового засідання Гудковій К. І.

за участю представників від:

позивача ОСОБА_2 за дов. від 15 квітня 2011 року,

відповідача не зявився,

розглянувши у відкритому судовому

засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськвода»

на постанову Луганського окружного адміністративного суду

від13 травня 2011 року

по адміністративній справі№ 2а-2079/11/1270 (суддя Солоніченко О. В.)

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Луганськвода»

доАлчевської обєднаної державної податкової інспекції

про визнання дій протиправними, скасування податкової вимоги,

зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганськвода» звернулося 10 березня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом (арк. спр. 3-6) до Алчевської обєднаної державної податкової інспекції про визнання дій відповідача стосовно неприйняття уточнюючого розрахунку земельного податку з 1 жовтня 2010 року у сумі 173 грн. 50 коп. протиправними, скасування першої податкової вимоги від 3 грудня 2010 року № 1/60, скасування рішення про опис майна у податкову заставу від 7 лютого 2011 року за № 3671/240, зобовязання відповідача прийняти податковий розрахунок земельного податку позивача під землями, які розташовані у м. Брянка з 1 жовтня 2010 року у розмірі 173 грн. 50 коп.

В обґрунтування позову позивач вказав, що ТОВ «Луганськвода» є водогосподарським підприємством, яке використовує землі водного фонду, нараховує та сплачує земельний податок за статтею 7 Закону України «Про плату за землю» у розмірі 3 відсотків суми земельного податку, тому саме цей розмір податку закладений у діючі тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення, однак відповідач безпідставно не вважає позивача водогосподарським підприємством та відмовляє в прийнятті уточнюючого розрахунку й здійснює заходи по примусовому стягненню податкового боргу.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 13 травня 2011 року (арк. спр. 139-142) у задоволенні позову ТОВ «Луганськвода» було відмовлено, у звязку з тим, що подані позивачем уточнюючі розрахунки земельного податку заповненні без дотримання порядку подання податкового розрахунку земельного податку та правомірно податковим органом не прийняті, що й обумовило застосування примусових заходів по стягненню податкового боргу.

В апеляційній скарзі (арк. спр. 147-150) позивач просить скасувати постанову суду першої інстанції, як прийняту з порушенням норм процесуального та матеріального права, прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги. В скарзі позивач зазначає, що уточнюючі розрахунки мали всі необхідні реквізити та визначені підпунктом 4.1.2 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» підстави для невизнання податкової декларації як податкової в даному випадку відсутні. Первинне визначення позивачем суми земельного податку за землю у м. Брянка було здійснено без дотримання статусу водогосподарського підприємства та приписів статті 7 Закону України «Про плату за землю», що й обумовило подання уточнюючого розрахунку, неприйняття якого відповідачем призвело до необґрунтованого виставлення першої податкової вимог та рішення про арешт майна.

Під час судового розгляду представник позивача підтримав апеляційну скаргу. Відповідач надіслав клопотання про здійснення розгляду скарги за відсутністю представника.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги встановила наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганськвода» є юридичною особою, яке включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 35554719, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та довідкою (арк. спр. 7, 54-55). В витягу з реєстру зазначено про наявність у ТОВ «Луганськвода» відокремлених підрозділів, у тому числі Світлічанського управління ТОВ «Луганськвода».

Відокремлений підрозділ Світлічанське управління ТОВ «Луганськвода» первинно 29 січня 2010 року направив до Брянківського відділення Алчевської ОДПІ податковий розрахунок земельного податку на 2010 рік з додатками (арк. спр. 94-97), за яким нарахована сума податку складала 215718 грн. 62 коп., в тому числі з січня по листопад 2010 року щомісячно по 17976 грн. 55 коп. за грудень 2010 року - 17976 грн. 57 коп.

20 травня 2010 року вказаний відокремлений підрозділ повторно подав податковий розрахунок земельного податку на 2010 рік (уточнений) з додатками (арк. спр. 98-100), за яким сума податку склала загалом 220377 грн. 05 коп., в тому числі з січня по березень 2010 року 17976 грн. 55 коп. за кожний місяць, за квітень 2010 року 17995 грн. 88 коп., з травня по грудень 2010 року 18556 грн. 44 коп. за кожний місяць.

20 серпня 2010 року відокремлений підрозділ Світлічанське управління ТОВ «Луганськвода» повторно подав податковий розрахунок земельного податку на 2010 рік (уточнений) з додатками (арк. спр. 101-103), за яким сума податку склала загалом 143738 грн. 76 коп., в тому числі з січня по березень 2010 року 17976 грн. 55 коп. за кожний місяць, за квітень 2010 року 17995 грн. 88 коп., з травня по червень 2010 року по 18556 грн. 44 коп., з липня по листопад 2010 року по 5783 грн. 39 коп. за кожний місяць, за грудень 2010 року 5783 грн. 40 коп.

21 вересня 2010 року відокремлений підрозділ Світлічанське управління ТОВ «Луганськвода» направив до Брянківського відділення Алчевської ОДПІ податковий розрахунок земельного податку (уточнений) з посиланням в листі № 07/2097 (арк. спр. 18, 75) на те, що з 1 жовтня 2010 року платником цього податку буде безпосередньо ТОВ «Луганськвода».

24 вересня 2010 року відокремленим підрозділом Світлічанське управління ТОВ «Луганськвода» до податкового органу був поданий податковий розрахунок земельного податку на 2010 рік (уточнений) з додатками (арк. спр. 19-21), з зазначенням про нарахування до сплати земельного податку у 2010 році на загальну суму 126388 грн. 58 коп., в тому числі з січня по березень 2010 року по 17976 грн. 55 коп. щомісячно, за квітень 2010 року - 17996 грн. 88 коп., за травень та червень 2010 року по 18556 грн. 44 коп. щомісячно, з липня по вересень 2010 року 2010 року по 5783 грн. 39 коп. щомісячно. За жовтень, листопад та грудень 2010 року сума земельного податку не визначалася, оскільки платником в цих періодах зазначено ТОВ «Луганськвода», у звязку з чим в рядку 7 була зазначена загальна сума податку, яка зменшує податкове зобовязання, у звязку з виправленням помилки на загальну суму 17350 грн. 18 коп., з якої за жовтень, листопад 2010 року по 5783 грн. 39 коп. та за грудень 2010 року - 5783 грн. 40 коп.

Як вбачається з листування між ТОВ «Луганськовода» та податковим органом подані 24 вересня 2010 року податкові розрахунки земельного податку були неприйнятті як податкова звітність з огляду на не зазначення обовязкових реквізитів: код ЄДРПОУ, КВЕД, КОАТУУ, відсутність прочерків в показниках, які не заповнюються (арк. спр. 40-43, 113, 127-129).

11 жовтня 2010 року ТОВ «Луганськвода» подало до Брянківського відділення Алчевської ОДПІ податковий розрахунок по земельному податку на 2010 рік вх. № 11626 (арк. спр. 22, 104-107), за яким нараховано по рядку 4 за жовтень, листопад 2010 року по 173 грн. 50 коп. щомісячного платежу та за грудень 2010 року - 173 грн. 49 коп., загалом на суму 520 грн. 49 коп. В рядку 5 «Нараховано податку за даними раніше поданого розрахунку, що уточнюється» рядки 5.10, 5.11, 5.12 га жовтень, листопад та грудень 2010 року позивачем не заповнювалися, та рядок 7 «Сума податку, яка зменшує податкове зобовязання» також не заповнювався. Ці податкові розрахунки не були прийняті Алчевською ОДПІ з посиланням на не зазначення обовязкових реквізитів: код ЄДРПОУ, КВЕД, КОАТУУ, відсутність прочерків в показниках, які не заповнюються (арк. спр. 45-47, 133-136), посиланням про не визнання поданого розрахунку як податкової звітності та пропонуванням надати нову податкову декларацію заповнену належним чином.

18 жовтня 2010 року ТОВ «Луганськвода» повторно подало до Брянківського відділення Алчевської ОДПІ податковий розрахунок по земельному податку на 2010 рік (уточнений) з додатками (арк. спр. 23, 108-112, 123-126). В додаток до податкового розрахунку було надано додаток 4, в якому в графі 3 «Земельні ділянки, надані для потреб водного господарства, які зайняті виробничими, культурно-побутовими та господарськими будівлями і спорудами 3%» вказана загальна площа земельної ділянки 74747 кв. м та сума земельного податку визначена платником до сплати 520 грн. 49 коп. В додатку 1 до податкового розрахунку «Відомості про наявність документів на землю» зазначено, що правовстановлюючі документи в стадії оформлення, цільове призначення земельних ділянок по вул. Залізняка площею 10972 га обслуговування резервуара питної води, по вул. Артема 5610 га - обслуговування резервуара питної води, по вул. Шахтарської дивізії 2753 га розширення бази, будівництво гаражів, по вул. Б. Хмельницького 2064 га обслуговування насосної станції, по вул. Водопровідна 24158 га обслуговування насосної станції, п. Криворіжжя 4769 га обслуговування резервуара питної поди, по вул. Ювілейна 1095 га обслуговування резервуара питної води, п. Аненка 18239 га обслуговування очисних споруд, вул. Артема, 1 5087 га обслуговування будівель та споруд. Вказане місце розташування земельних ділянок, їх цільове призначення та площа, а також нормативна грошова оцінка земель підтверджені витягами відділу Держкомзему у м. Брянка з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки ( арк. спр. 27-35). Цей податковий розрахунок був неприйнятий податковим органом як податкова звітність, з огляду на те, що не зазначені обовязкові реквізити: код ЄДРПОУ, КВЕД, КОАТУУ, не проставлені прочерки в показниках, які не заповнюються (арк. спр. 130-132)

З огляду на не сплату ТОВ «Луганськвода» земельного податку на суму 5783 грн. 39 коп. за жовтень 2010 року, 3 грудня 2010 року Алчевською ОДПІ (Брянківське відділення) було виставлено відокремленому підрозділу Світлічанське управління ТОВ «Луганськвода» першу податкову вимогу № 1/60 (арк. спр. 36), яка була отримана ним 20 січня 2011 року, про що свідчить вхідний штамп.

7 лютого 2011 року заступником начальника Алчевської ОДПІ було прийнято на підставі статті 89 Податкового кодексу України рішення № 367/1240 про опис майна відокремленого підрозділу Світлічанське управління ТОВ «Луганськвода».

В підтвердження сплати земельного податку ТОВ «Луганськвода» посилається на платіжні доручення № 5949 від 29 листопада 2010 року за жовтень 2010 року на суму 173 грн. 50 коп., № 6995 від 28 грудня 2010 року за листопад 2010 року на суму 173 грн. 50 коп., № 7523 від 27 січня 2011 року за грудень 2010 року на суму 173 грн. 49 коп. (арк. спр. 85-87). Розмір податку, що сплачувався був зазначений позивачем в податкових розрахунках, які не визнані відповідачем як податкова звітність.

Фактично спірною є поданий ТОВ «Луганськвода» 18 жовтня 2010 року (арк. спр. 123) податковий розрахунок земельного податку на 2010 рік з зазначенням зменшених сум земельного податку відносно первинно задекларованих та без заповнення рядків 5 та 7, в яких відображаються уточнені суми податку. Світлічанське управління ТОВ «Луганськвода» є відокремленим підрозділом позивача без права юридичної особи, тому відповідальність про правильність, повноту звітування та сплати земельного податку несе юридична особа, тому попередньо задекларована сума земельного податку за жовтень грудень 2010 року, у разі уточнення юридичною особою потребувала заповнення всіх відповідних рядків податкового розрахунку для визнання її податковою звітністю.

Справляння земельного податку в Україні здійснюється відповідно до Закону України «Про плату за землю» № 2535-XII від 3 липня 1992 року (в редакції діючій станом на час існування спірних правовідносин) (далі Закон), який установлює механізм справляння та ставки податку, пільги щодо оподаткування землі тощо. Зазначеним Законом установлено ставки земельного податку окремо для кожної категорії земель, визначені статтею 2 Земельного кодексу України, зокрема для земель сільськогосподарського призначення, земель, що знаходяться в межах населених пунктів та за їх межами. Згідно з цією статтею віднесення земель до категорій проводиться відповідно до їх цільового призначення. Переведення земель з однієї категорії до іншої здійснюється у разі зміни цільового призначення цих земель.

Земельний кодекс України зобовязує власників землі та землекористувачів використовувати надані їм земельні ділянки за цільовим призначенням та відповідно до умов їх надання (стаття 40).

Усі землі, які знаходяться в межах населених пунктів (за винятком сільськогосподарських угідь), оподатковуються за ставками населених пунктів, установлених статтею 7 Закону України «Про плату за землю». Згідно з частиною пятою статті 7 цього Закону податок за земельні ділянки, зайняті житловим фондом, кооперативними автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, гаражно-будівельними, дачно-будівельними кооперативами, індивідуальними гаражами і дачами громадян, а також за земельні ділянки, надані для потреб сільськогосподарського виробництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно-побутовими та господарськими будівлями і спорудами, справляється у розмірі трьох відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до частин першої та другої цієї статті.

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки (стаття 13 Закону). Позивачем надані дані державного земельного кадастру, але зазначено, що правовстановлюючі документи на земельні ділянки відсутні, тому посилання на те, що позивач на відміну від його відокремленого підрозділу, який звітував та сплачував земельний податок на загальних підставах за ці ж землі в м. Брянка, має підстави для сплати за ставкою трьох відсотків суми земельного податку, як підприємство водного господарства не підтверджене жодним з наявних у справі документів.

Згідно з пунктом 5.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III (в редакції, чинній станом на час існування спірних правовідносин) (далі за текстом Закон № 2181) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації або у податковому розрахунку (пункт 1.11 статті 1 вказаного Закону) вважається узгодженим з дня подання податкової звітності.

Підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону № 2181 передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього закону для подання податкової декларації.

Узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, встановлені статтею 5 Закону № 2181, визнається сумою податкового боргу платника податків (підпункт 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 закону).

За підпунктом 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно підпункту 89.1.1 пункту 89.1 статті 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.

Згідно підпункту 4.1.2 пункту 4.1 статті 4 Закону № 2181 податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому випадку, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право: надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу; оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.

Позивач при неодноразовому повторному подані уточнених податкових розрахунків земельного податку не зазначив всі обовязкові реквізити, не сплатив штраф, тобто не дотримався вимог підпункту 4.1.2 пункту 4.1 статті 4 Закону № 2181. Крім того, позивач не довів своє право сплачувати за земельні ділянки, розташовані в м. Брянка, що знаходяться в користуванні відокремленого підрозділу Світлічанське управління ТОВ «Луганськвода» земельний податок в меншому розмірі за іншими ставками, чим було попередньо задекларовано безпосередньо відокремленим підрозділом позивача. Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції стосовно того, що у податкового органу були підстави для невизнання податковою звітністю поданих позивачем уточнених податкових розрахунків земельного податку та направлення податковим органом першої податкової вимоги на суму податкового боргу, попередньо задекларованого, й прийняття рішення про опис майна у податкову заставу відповідає вимогам законодавства.

З огляду на викладене, колегія суддів залишає без задоволення апеляційну скаргу позивача та без змін постанову суду першої інстанції.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськвода» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 травня 2011 року по адміністративній справі № 2а-2079/11/1270 залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 травня 2011 року по адміністративній справі № 2а-2079/11/1270 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Ухвала складена в повному обсязі та підписана колегією суддів 24 червня 2011 року.

Головуючий суддя В.Г.Яманко

Судді: Е.Г.Казначеєв

І.А.Васильєва