Головуючий у 1 інстанції - Смішлива Т.В.
Суддя-доповідач - Шишов О.О.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2011 року справа №2а-2756/11/1270
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Шишова О.О.
суддів Сіваченка І.В. , Дяченко С.П.
при секретарі судового засідання: Казаковій Т.М.
За участю:
представника позивача Матвійчук Ю.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу прокурора Артемівського району м.Луганська на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 04 травня 2011 року по справі 2а-2756/11/1270 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ливарник» до Державної податкової інспекції в Артемівському районі м.Луганська про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000982300 від 21 березня 2011 року про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 5486375 грн., -
В С Т А Н О В И Л А:
31 березня 2011 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому зазначив, що податковим повідомленням-рішенням Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська № 0000982300 від 21.03.2011 позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (далі ПДВ) у розмірі 5486375,00 грн., у тому числі за квітень 2010 року - 543063,00 грн., травень 2010 року - 158385,00 грн., червень 2010 року - 671067,00 грн., липень 2010 року - 516089,00 грн., серпень 2010 року - 742154,00 грн., вересень 2010 року - 466767,00 грн., жовтень 2010 року - 872100,00 грн., листопад 2010 року - 1080496,00 грн., грудень 2010 року - 436254,00 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення винесено відповідачем на підставі акту перевірки від 21.03.2011 № 124/2300/31444637, у якому висновок про завищення позивачем сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість зроблено виходячи з того, що до бюджету не надійшли суми ПДВ від постачальників позивача за всім ланцюгом постачання. З такою позицією відповідача позивач незгоден, з огляду на те, що визначений в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні період раніше перевірявся податковим органом, за результатами перевірок складались довідки про підтвердження достовірність нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ за перевірений період, що свідчить про відсутність порушень з боку позивача. Позивач вважає, що він не повинен нести відповідальність з несплату ПДВ своїми контрагентами. Просив суд скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000982300 від 21.03.2011 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 5486375,00 грн.
Суд першої інстанції позовні вимоги задовольнив повністю. Скасував податкове повідомлення-рішення № 0000982300 від 21 березня 2011 року про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 5486375 грн.
З постановою суду першої інстанції не погодився прокурор Артемівського району м.Луганська, який діяв в інтересах держави та звернувся з апеляційною скаргою у якій вказав, що право на відшкодування ПДВ з бюджету передбачає обов'язкову наявність такої підстави, як сплата платником податку у звітному періоді відповідних сум податку до бюджету. Оскільки при перевірці не підтверджується надмірна сплата податку на додану вартість яка заявлена до бюджетного відшкодування, просив скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник позивача вказав, що постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням процесуального та матеріального права. Просив апеляційну скаргу залишити без задоволення а постанову суду першої інстанції без змін.
Прокурор, представник податкового органу у судове засідання не прибули, належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання. При таких обставинах колегія суддів вважає можливим розглянути справу у відсутність незявившихся осіб.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ливарник» (далі - ТОВ «Ливарник») є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Луганської міської ради 25 квітня 2001 року за № 13821200000002966, включене до ЄДРПОУ за номером 31444637, є платником податку на додану вартість з 02.02.2001 на підставі свідоцтва № 17038483, виданого ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську, індивідуальний податковий номер 314446312333.
З матеріалів справи вбачається, що у період з 10 по 21 березня 2011 року Державною податковою інспекцією в Артемівському районі м.Луганська проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Ливарник» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2010 року по 31 грудень 2010 року, результати якої викладено в акті перевірки № 124/2300/31444637 від 21.03.2011, у якому зазначено, що основним постачальником у перевіряємому періоді позивача був ПАТ «ЛЛМЗ», яким сформовано кредит від «ризикових контрагентів», які мають негативну податкову поведінку. Вищезазначене свідчить про штучне утворення бюджетного відшкодування за рахунок придбання товарів від ПАТ «ЛЛМЗ», який сформував податковий кредит та податкові зобовязання за допомогою сумнівних контрагентів. У звязку з вищенаведеним ДПІ в Артемівському районі у м.Луганську не отримано належних доказів надмірної сплати до бюджету сум податку на додану вартість у розмірі 5486375 грн. для підтвердження відповідності сум бюджетного відшкодування сумам, заявлених платником у податкових деклараціях. Таким чином, заявлену до відшкодування суму ПДВ в повному обсязі неможливо підтвердити у звязку з непідтвердженням даних по ланцюгам постачання, що призвело до порушення ТОВ «Ливарник» абз. а п.п. 7.7.2 п. 7.7 ст.7 Закону України від 03.04.1997р. № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість», а саме до завищення податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню за 2010 рік на 5486375 грн.. у тому числі за квітень 2010р. 543063 грн., травень 2010 року 158385 грн., червень 2010 року 671067 грн., липень 2010р. 516089 грн., серпень 2010 року 742154 грн., вересень 2010 року 466767 грн., жовтень 2010 року 872100 грн., листопад 2010 року 1080496 грн., грудень 2010 року 436254 грн. (Т. І а.с. 5-39)
На підставі вищевказаного акту перевірки ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську винесено податкове повідомлення-рішення № 0000982300 від 21 березня 2011 року, яким ТОВ «Ливарник» зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 5486375 грн., у тому числі по періодам: за квітень 2010р. 543063 грн., травень 2010 року 158385 грн., червень 2010 року 671067 грн., липень 2010р. 516089 грн., серпень 2010 року 742154 грн., вересень 2010 року 466767 грн., жовтень 2010 року 872100 грн., листопад 2010 року 1080496 грн., грудень 2010 року 436254 грн. (Т. І а.с. 4)
Заперечуючи проти позовних вимог підприємства Державна податкова інспекція посилалась на п.1.8 ст.1 Закону України «Про податок на додану вартість» у якій вказано, що бюджетне відшкодування сума, що підлягає поверненню платнику податку на додану вартість. Та вказала, що сплата податку на додану вартість не підтверджена.
Згідно з пунктом 5.1 статті 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" валові витрати виробництва та обігу - це сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності. За змістом підпункту 5.2.1 пункту 5.2 цієї ж статті Закону до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті.
В силу вимог підпункту 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Частиною 1 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
В матеріалах справи відсутні платіжні документи, документи які підтверджують прийняття, зберігання товару. Також відсутні договори які підтверджують здійснення господарських операцій.
Під час розгляду справи судом апеляційної інстанції було оголошено перерву для надання позивачем первинних документів які б підтвердили реальність здійснення господарських операцій.
Вказані документи ТОВ «Ливарник» надані не було.
Крім того, з проведених перевірок податковими органами було встановлено, що, ПАТ «ЛЛМ3» сформовано кредит вiд контрагентів, якi мають негативну податкову поведiнку, а саме: ТОВ "ТА "СIКВЕЛ", ПП "IHTCPДAH", ТОВ "СТАР ЛАЙТС", ТОВ "ТОРГIВЕЛЬНА ОМПАНIЯ "МАК ТРЕЙД", ТОВ "СХIД-ТЕПЛО", ПП "ДОНБАС-БIЗНЕС", ТОВ "УКРЕСТ", ПП ЕТАЛКОМПЛЕКТ-2001". У зазначених контрагентів основні фонди вiдсутнi, кiлькiсть рацiвникiв - 1 особа (кpім ПП «Донбас-бiзнес» - 4 особи, ТОВ «Укрест» - 7 осiб, ПП Металкомплект-2001» - 5 осiб), вiдсутнi будь-якi матерiальнi, трудовi ресурси, складськi та iншi примiщення для здiйснення господарської дiяльностi.
Під час проведення перевірок виявлені факти зменшення податкового кредиту квітня 2010 року, по наступних контрагентах:_ТОВ «Макра Плюс» (код 34746826), ТОВ «Пiвденно схiдний паливний альянс» (код 36828156), ТОВ «Транс Агенство Метал» (код 35785206), ПП «Металкомплект-2001» (код 33968470). Встановлено заниження податкових зобов'язань ТОВ "Макра Плюс" за квiтень 2010р та завищення податкового кредиту ПАТ "ЛЛМ3" на суму 313539,08 rpн., заниження податкових зобов'язань за квiтень 2010р. ТОВ "Пiвденно-Схiдний паливний альянс" та завищення податкового кредиту ПА Т "ЛЛМ3" на суму 1 0720,17 грн., за квітень 2010р заниження податкових зобов'язань ТОВ "Транс Агенство Метал" та завищення податкового кредиту ПАТ "ЛЛМЗ" на суму 12913,53 грн., задекларована сума податкового кредиту у квітні 2010р. по взаємовiдносинам з ПП «Металкомплект-2001» яка складає 185011,96грн.
Податкова звiтність з податку на додану вартiсть за квiтень 2010p ТОВ "Макра ПЛЮС", ТОВ "Пiвденно-Схiдний паливний альянс ", ТОВ "Транс Агенство Метал» має статус «до вiдома», тобто для цiлей оподаткування та для цiлей визначення суми декларованих податкових зобов'язань ТОВ "Макра ПЛЮС", ТОВ " Пiвденно-Схiдний паливний янс", ТОВ "Транс Агенство Метал" вважається податкове зобов'язання не задекларованим.
За даними додатку К1/1 до декларацiї з прибутку пiдприємств основні засоби у ТОВ Марка Плюс» та ПП "Металкомплект-2001" відсутні. Значення в рядках 4.10 "Витрати на полiпшення основних фондiв" та 07 "Сума амортизацiйних вiдрахувань" декларацiй вiдсутнi.
Стосовно ТОВ "Макра Плюс" встановлено, що видаткова накладна вiд 30.04.10р . .N1309 на сумy ПДВ 185011,96 грн. не мiстить пiдпису особи, яка вiдповiдає за отримання товару. Аналiз господарської дiяльностi на вiдповiднiсть вимогам та обмеженням встановленим державою на отриману продукцiю доведена вiдсутнiсть сертифiкатiв, ветеринарних свiдоцтв, що видаються в порядку, встановленому законодавством, якi б могли свiдчити про можливiсть використання даної продукцiї в господарськiй дiяльностi ПАТ «ЛЛМЗ».
ТОВ "Макра Плюс", ТОВ "Пiвденно-Схiдний паливний альянс", ТОВ "Транс Агенство Метал" вiдсутнi за юридичною адресою.
Згiдно витягу з ЄДP юридичних осiб та фiзичних осiб-пiдприемцiв вiдомостi про юридичну особу ТОВ "Макра Плюс", ТОВ "Пiвденно-Схiдний паливний альянс" не пiдтверджено.
Податковий кредит травня 2010р. зменшено в розмiрi 140022,Огрн., по наступних контрагентах: ТОВ «Пiвденно-схiдний паливний альянс» (код 36828156), ТОВ «Транс Агенство Метал» (код 35785206), ПП «ВКФ «Лугсервiс» (код 36901576), ТОВ «Стар Лайтс» (код 36560058), ПП «Союз-Трейд-В» (код 35024659), ПП «Металкомплект-2001» (код 33968470), ТОВ НВК «Технополiс» (код 31793433), ТОВ «Луганська електротехнiчна компанiя» (код 34870782).
Задекларована сума податкового кредиту в тpaвнi 2010р. по взаемовiдносинам з ТОВ «Пiвденно-схiдний паливний альянс» складає 15925,08грн., з ТОВ «Транс Агенство Метал» скaдaє 12617,0грн., з ПП «ВКФ «Лугсервiс» складає 996,0грн., з ТОВ «Стар Лайтс» складає 9,12грн., з ПП «Союз-Трейд-В» складає 795,0 грн., з ПП «Металкомплект-2001». складає 1814,23грн., з ТОВ «ИВК «Технополiс» складає 16639,5грн., з ТОВ «Луганська електротехнiчна Компанiя» складає 1336,6 грн.
В ходi проведення перевiрки ПАТ «ЛЛМЗ» встановлено за травень 2010р заниження податкових зобов'язань ТОВ "Пiвденно-Схiдний паливний альянс" та завищення податкового кредиту ПАТ "ЛЛМЗ" на суму 15925,08 грн., заниження податкових зобов'язань ТОВ "Транс Агенство Метал" та завищення податкового кредиту ПАТ "ЛЛМЗ" на суму 12913,53 грн., Заниження податкових зобов'язань ПП "ВКФ «Лугсервiс" та завищення податкового кредиту ПАТ ДЛМЗ" на суму 996,0 грн., заниження податкових зобов'язань ТОВ "Стар Лайтс" та завищення податкового кредиту ПАТ "ЛЛМЗ" на суму 899,12 грн., заниження податкових зобов'язань ПП «Союз- Трейд-В" та завищення податкового кредиту ПАТ "ЛЛМЗ" на суму 795,0 грн.,
В ходi проведення перевiрки ПАТ «ЛЛМЗ» за травень 2010р встановлено, що за даними додатку К1/1 до декларацii з прибутку пiдприемств основні засоби у ПП "Металкомплект-2001", ТОВ "ИВК «Технополiс» вiдсутнi. Значення в рядках 4.10 "Витрати на полiпшення основних фондiв" та 07 "Сума амортизацiйних вiдрахувань" декларацiй вiдсутнi.
В перевірки податкової звiтностi з податку на додану вартicть за травень 2010р. ТОВ "Пiвденно-Схiдний паливний альянс", ТОВ "Транс Агенство Метал ", ПП "ВКФ «Лугсервiс", ТОВ "Стар Лайтс", ПП "Союз-Трейд-В" встановлено, що податкова звiтнiсть за травень 2010р. має статус «до вiдома», тобто для цiлей оподаткування та для цiлей визначення суми задекларованих податкових зобов' язань вказаних юридичних осiб вважаеться податкове зобов'язання не задекларованим.
Встановлено, що контрагент ТОВ "Стар Лайте" не знаходиться за юридичною та фактичною адресою.
Документи з фiнансово-господарської дiяльностi ПП «ВКФ «Лугсервiс» у підприємства вiдсутнi.
Згiдно витягу ЄДP юридичних осiб та фiзичних осiб-пiдприємцiв статус вiдомостей про юридичну особу ТОВ «Південно-Схiдний паливний альянс", ПП «ВКФ «Лугсервiс», ТОВ "Стар Лайтс", ПП "Союз-Трейд-В" - «не пiдтверджено».
Згiдно довідок з ЄДP юридичних осiб та фiзичних осiб-пiдприємцiв внесено iнформацiю щодо вiдсутностi пiдтвeрдження вiдомостей про юридичну особу ТОВ " Пiвденно-Схiдний паливний альянс", IШ "Союз-Трейд-В", ПП «Металкомплект-2001».
Згiдно довідок з ЄДP юридичних осiб та фiзичних осiб-пiдприємцiв внесено судове рiшення про визнання юридичних осiб ПП «ВКФ «Лугсервiс», ТОВ «Стар Лайтс» банкрутом i вiдкриття лiквiдацiйної процедури.
Аналізуючи наведені факти у сукупності та ураховуючи що позивач не надав первинні документи у підтвердження реальності господарських операцій, колегія суддів приходить до висновку про штучне створення бюджетного вiдшкодування за рахунок придбання товарів вiд ПАТ «ЛЛМ3», який отримував податковий кредит та податковi зобов'язання за допомогою сумнівних контрагентів.
Згідно ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про неправомірність прийняття податковим органом податкового повідомлення рішення № 0000982300 від 21 березня 2011 року про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 5486375 грн.
Пунктом 3 частини 1 статті 202 КАС України встановлено, що підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що постанова суду підлягає скасуванню а в задоволенні позовних вимог про скасування повідомлення рішення № 0000982300 від 21 березня 2011 року необхідно відмовити.
Повний текст рішення складений 01 липня 2011 року.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу прокурора Артемівського району м.Луганська на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 04 травня 2011 року по справі 2а-2756/11/1270 - задовольнити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 04 травня 2011 року по справі 2а-2756/11/1270 скасувати.
В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Ливарник» до Державної податкової інспекції в Артемівському районі м.Луганська про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000982300 від 21 березня 2011 року про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 5486375 грн. відмовити.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України складення постанови у повному обсязі відкласти на строк до 5 днів.
Рішення набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржено безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення в повному обсязі.
ГоловуючийО.О.Шишов
СуддіС.П.Дяченко
І.В.Сіваченко